Die vijandige houding van den Mexicaansehen president is ongetwijfeld zeer geschikt de kans op een oorlog van Erankrijk tegen Pruisen en Duitschlaud te verminderen, doch ook de plannen der bewegingspartij in Italiëdie eiken dag duidelijker uitkomen, zullen het keizer Napoleon niet raadzaam doen achten op dit oogenblik aan Duitschlaud den oorlog te verklareu. Aangaande het karakter van Juarez verhaalt men het volgendeHij is een man van eenige talentenzeer sluw en vasthoudend, maar geheel onbeduidend als staatkundige of regent. Zijn moed gaat niet boven zijn bekwaamheid als staatsman. Toen onder de republiek, vóór en tegen hem onder de poorten vau Mexico werd gevochtenging iemand naar hem heen, en sprak: //President zet u te paarden rijd zoo hard gij kunt naar de Almedaom door uw tegenwoordigheid den moed uwer soldaten op te wekken. Ik kan niet te paard rijden, antwoordde Juarez heel bedaardterwijl hij languit op een sofa liggende voort ging met rooken. Welnu, hernam de ander, die zijn verontwaardiging niet kon bedwingen, neem dan een ezel. //Dat is ook der moeite niet waard" hernam de president na een oogenblik over dezen raad te hebben nagedachtzonder «chter het fijne vau den steek te bemerken. Volgens berigt uit Mexico van 28 Junij, is het lijk van keizer Maximiliaan aan den Pruisischen gezant uitgeleverd. De directeur-generaal van de koerhuizen te Wiesbaden en Eins, die, gelijk men weet, inrigtingen van dezelfde maat schappij zijn, bevond zich dezer dagen in de anti-cbambre voor de audiëntiezaal vau den koning van Pruisen, waar hij een gehoor had gevraagd, ten einde over de speelbanken te spreken. Weinige oogenblikken voor dat hij werd toegelaten zonk hij ineeneene beroerte had een einde aan ziju leven gemaakt. Over het leven van dien man is een sluijer ver spreid, die nu, na zijn dood zal worden opgeheven. Men zegt namelijk, dat hij vroeger in de galeijen heeft gezeten en van daar ontsnapt is. Na een zeer avontuurlijk leven ver kreeg hij zijne tegenwoordige positie, die hem een gemiddeld inkomen vau ongeveer f50,000 'sjaars bezorgde. Niettemin verkeerde de baron Wellens voortdurend in groote geldver legenheid en werd hij door zijne schuldeischers achtervolgd. Hij ruïneerde zich door zijne liefhebberij voor schilderijen der oude kunst en meer nog door zijnen hartstogt voor het spel. Vaak zag men hem aan de speeltafel te Homburg, terwijl hij ook aan de beurs zeer gewaagde speculatien deed. Hij is doodarm gestorven. l)it Italië schrijft men het volgende: In den avond van den 15den Julij jl. hoorde men in de gevangenis te Catinia een hevig geweervuurhet geschal der trompetten en het roffelen der trommen, als sein voor de soldaten om onder de wapenen te komen. De wacht voor het gouvernementsgebouw en de tolbeambten drongen onver wijld in den kerker. Ziehier wat er gebeurd was In den vroegen morgen had zich in den gevangenis een cholera-geval voorgedaan en nu eischten de gevangenen onmiddelijk naar een ander lokaal overgebragt te worden. Toen aan hun verlangen niet voldaan werd wapenden zij zich met geweren en pistolen, zonder dat men heeft kunnen te weten komen hoe en waar zij ze konden vindenzij wierpen zich op hunne bewa kers en ontwapenden hen. Tegen 7 ure in den morgen ver scheen het piket om de wacht of telosssen,en opdat oogen blik stormden de gevangenen tegen de deuren aan om met geweld er uit te geraken. De officier die het piket kom mandeerde, zag zich genoodzaakt aan zijne manschap te be velen vuur te geven op de muitelingen, en deze beantwoordden dit met geweer- en pistoolschotenzoodat verscheidene sol daten min of meer zwaar gekwetst werden. Langer dan een uur duurde het gevecht. De militairen waren genoopt tot een charge met de bajonet, om de dolzinnigen uiteen te drijven, en toen alles afgeloopen was, telde men zeven en dertig dooden en een veel grooter aantal gekwesten. Een jong mensch uit de provincie, sedert eenigen tijd te Parijs in eender hotels in het quartier Saint-Martin woonachtig, heeft zich van het leven beroofd door een vijf tigtal spelden in zijn borst te stekenwier kleine wonden een wel langzaam maar zoo uitputtend bloedverlies veroor zaakten dat hij er aan bezweek. In een brief, op zijne tafel gevonden, schreef hij o. a.//Mijn leven is een aan eenschakeling van verdriet, smarten en lijden geweest. Het noodloot heeft mij met speldenprikken gemarteld; welnu, ik zal er met speldeprikken een einde aan maken." Hij had de noodige gelden voor een deftigen begrafenis nagelaten en de zorg daarvoor aanbevolen. Ingewonnen informatiën laten geen twijfel over of de zelfmoordenaar was reeds lang krankzinnig. Eenige dagen geleden heeft ten kantore van een der voornaamste bankiers te Berlijn het volgende koddige voor val plaats gehad. -Een landeigenaar had een bejaarden boerdie op een zijner hofsteden woonde naar den bankier gezondenom hem eenige belangrijke stukken ter hand te stellen. Ten einde zich nu te vergewissen, dat hij zich bij den regten man en op de regte plaats bevond vroeg de boer vooraf aan den aldaar aanwezigen kassier: //Ben ik hier te regt bij den bankroetier N. De klerken barstten in een schaterend gelach uit, en bragten den eerlijke oude aan het verstand dat hij wel is waarbij den bankier N. wasmaar dat hun patroon daarom nog geen bankroetier was. In de mee ning dat hij een te hoogen titel had gebruikt antwoordde de boer: «welnu, als hij het nog niet Ï3dan kan hij het nog worden", en gaf met deze woorden de hem toevertrouwde stukken over. SCHERPZINNIGHEID VAN EEN CHINEESCH REGTER. Toen Ao-Jony-jap districthoofd van Ngak was, hadden eens eenige bootlieden te zamen gevochtenmet dat gevolg, dat een hunner op de plaats dood bleef. Het regtsgeding bleef echter zeer lang onbeslist, daar men niet wist wie de moordenaar was. Aap daalde toen zelf in de gevangenis neder, haalde de gevangenen er uit en plaat ste ze in de regtszaal. Nadat hun de boeijen afgenomen waren, liet hij ze spijs en drank voorzetten, en na ze min zaam toegesproken te hebben liet hij ze allen, op één na, naar hunne gevangenis terugkeeren. De achtergeblevene verwisselde van kleur en keek bevreesd rond. Plotseling riep Jap hem toe: //Gij zijt den moordenaar!" De gevan gene werd geheel en al verward //Tk zag" hernam Jap dat allen met de regterhand hunne eetlepels vasthielden^ maar gij alleen met de linkerhand. Nu is de vermoorde in de regter rib gewond en is het dus duidelijk, dat gij hem vermoord hebt. De gevangene barstte toen in tra nen los en bekende zijne schuld. Omdat hij de eenige linksche van de vechtende was. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 'sHage 8 Aug. 1867. Mijnheer de Redacteur Sedert eenige dagen van mijne vrij langdurige reis in onze residentie teruggekeerd, vond ik onder meerderen ook uwen brief met verzoek zoo spoedig mogelijk mijne taak als cor respondent van uw blad te hervatten. Dit wil ik gaarne doen doch er bestaat daartegen op het oogenblik een zeer af doend bezwaar, namelijk volslagen gebrek aan stof. Dat er volstrekt geen politiek nieuws is, is u bekend en het is in onze vorstelijke stadniettegenstaande de aan wezigheid der hooge gasten van Prins Frederik zoo stil als in eene kleine binnenstad. De comedies zoo wel die op het Binnenhof als het Fransche Theatrezijn gesloten, de acteurs (ten minste die van het Fransche Theatre) hebben de residentie verlaten, terwijl de hooge comedianten, die hunne voorstellingen op het Binnenhof geven, waarschijnlijk de rol len bestuderen, waarmeó ze, na den derden Maandag der volgende maand, het pnbliek wederom zullen verrassen en verbazen. Na al de tours de force, die wij in den laatsten tijd gezien hebben, mogen wij van die studie veel verwachten. Nu zou ik u wel eenige beschouwingen kunnen toezenden over de onderwerpen waarmeê de groote dagbladen zich den laatsten tijd bezig houden, nl. de haven van Samarang, of de reorganisatie der Militaire Academie te Breda, doch ik geloof niet dat deze uwe lezers veel belang zouden inboeze men. Ik zou ook bij gebrek aan beter uwe lezers eenige mij ner «reisindrukken" kunnen opdisschen, doch behalve dat reisbeschrijvingen tegenwoordig zoo algemeen zijn, dat ie dereen die ze leest vooraf kan weten wat er instaat, komen er zoo vele reisbeschrijvingen uit van landen en plaatsen die de schrijver nooit bezocht heeft, dat ik weinig lust gevoel door sommigen onder dat getal te worden gerekend. De vele ovatien die onzen verdienstelijken Dunkier zoo teregt hier en elders ten deel vielen, zijn thans niet nieuw meer, voor uw blad. De schitterende soirde, Maandag avond jl. op het slot de Paauw, door Prins Frederik gegeven, ter eere van H. D. dochter Koningin Louise van Zweden (niet Sophia zoo als 't Dagblad van gisteren schrijft), zou mij naar aanleiding van het verhaal van ooggetuigen meer stof tot correspondentie kunnen geven, doch ook die zou de frischheid en het aan trekkelijke van het nieuwe missen. Alleen wil ik vermelden dat de geheele Koninklijke familie daar aanwezig was. De illimunatie moet inderdaad prachtig geweest zijn, zoo dat duizende residentie bewoners den grooten afstand tot het huis de Paauw niet te lang achtten, om ze persoonlijk bij te wonen. En hunne moeite werd niet te leur gesteld. Met zijne gewone minzaamheid deed Prins Frederik het feestter rein voor het publiek openstellen, zoo dat de wandelaars in staat waren het feest bijna persoonlijk bijtewonen. De ko ninklijke familie van Zweden vertrekt met Prins en Prinses Frederik en Prinses Marie eerstdaags naar Museau. *v Er bestaat, M. d. R. eene bekende roman, getiteld: »Eene geschiedenis zonder naam." Evenzoo zou ik dit artikeltje kunnen tituleren»eene correspondentie zonder stof," want ik hoor uwe lezers na de lezing daarvan, reeds uitroepen: »Niet veel zaaks." En waarde lezer gij hebt gelijkt ik ben zelf de eerste die het bekent. Maar waarom schrijft gij dan als gij geen stof hebt zegt een ander. Beste vriend, ik schreef dit artikeltje alleen om te voldoen aan het uitgedrukt verlangen der Redactie en om mijne oude relatie met de lezers der Heldersche Ct. weder te hervatten. In het vervolg zal 't wel beter worden; neem het voor he den voor lief, want denk er aan Waar de krachten ont breken is de goede wil te prijzen." Adieu!

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2