In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is door den Voorzitter medegedeeld, dat de openbare ge- zondsheidstoestaud in de gemeente'aan liet dagelijkse!) be stuur geen reden gaf om aan den Raad voor te stellen, de kermis niet te doen houden. In de zitting van den gemeenteraad van Harlingen is jl. Maandag besloten als bijdrage tot het onderhoud van de haven, voortaan van elk vat boter 3 Cts. uitvoerregt te heffen. Verder werd besloten, om met het oog op het weren van de cholera, bij het rijk te verzoeken om de aanstelling van een geneesheer voor het inspecteren der schepen, welke daar uit de Oostzee binnenloopen. Reuter's agentschap berigt van Shanghaï 20 Julij dat een Japannees te Yeddo heeft geschoten op den Nederland- schen gezant. Met genoegen vernemen wij uit dat telegram echter, dat de dader zijn misdadig doel niet bereikt heeft, daar de gezant ongedeerd is gebleven. Onze politieke agent te Yeddo, tevens consul-generaal, is de heer D. de Graef van Polsbroek. Maandag morgen heeft te Scheveningen ondanks de waakzame zorg van den strandwachter, bijna hetzelfde onge luk plaats gehad als onlangs te Ostende is gebeurd. Een heer, die te Scheveningen een zeebad nam, waagde zich voorbij de in zee geglaatste boeijen, die den baders aanwijzen tot hoever zij kunnen gaan en geraakte daardoor zeer nabij een kolk. Hij bevond zich reeds in groot levensgevaar en op zijn hulpgeschrei begaf de stuurman W. van der Toorn zich in zee, van de noodige hulp- en reddingsmiddelen voor zien. Hij mogt de voldoening smaken den onvoorzigtige heer nog te redden. Te Rotterdam op de kermis heeft een dorpskleerma ker in eene dikke dame, eSaranetta van Londen, het won der der wereld," zijne lSjarige, sedert 6 weken spoorloos verdwenen dochter herkend, en haar, met behulp der politie, weer tot een gewoon boerenmeisje gedegradeerd. In een onzer tijdschriften werd voor eenigen tijd als eene merkwaardige bijzonderheid het volgende gemeld //Aan eenige spoorwegstations in Noord-Amerika kunnen de reizigers, behalve de plaatsbriefjes, ook polissen van ver- zekeriug bekomen Tegen betaling kan men zich gedurende een dag verzekeren tegen spoorweg-ongelukken, a 10 Ct. {25 Cent Nederlandsch) per 1000 dollars (f2500). De hoog ste verzekering, waarvoor men risico wil loopen, is 10,000 dollars." Tot zoover het tijdschrift; dat zeker nog onkundig is dat men daarvoor niet meer naar de Nieuwe Wereld behoeft te gaan maar men zich ook in Nederland niet al leen tegen alle spoorwegongelukken, maar tegen elk ongeval op reis kan verzekeren. De maatschappij in ons laud, die deze verzekeringen sluit, is de Universele Assurantie-maatschappij de Adelaarte Am sterdam, welke de voorwaarden en het tarief alom heeft verkrijgbaar gesteld. Uit Erankfort 15 Aug. wordt gemeld: Een ontzettende nacht ligt achter ons, waarin de oude Domkerk de eenige verkiezings- en krooningskerk der Duit- sche keizers is vernield. Ten 1 ure na middernacht brak ■nabij den Dom, in het huis van een bierbrouwer een brand uit, die zich snel uitbreidde. De wind bragt de vlammen op het dak van den regtervleugel der domkerk over, welks oud houtwerk spoedig in brand stond, en weldra ook den toren in het westen aantastte, die inwendig geheel uitbrand de. De klokken zijn, op eene kleine na, allen gesmolten of naar beneden gestort. De toren bevatte, in zijn onderschei den afdeelingen, tien klokken, waaronder de zoogenaamde Karelsklok van 63 centenaars en een andere van 81 cen tenaars. Het inwendige van koor en kerk is ten deele ge spaard; het nieuwe orgel, dat 10,000 11. gekost heeft, is ge heel verbrand. Behalve de Dom zijn vijf of zes huizen vernield en heb ben vele anderen erg geleden. Te Beyruth heeft eene broodvergiftiging plaats gevonden, waardoor zestig menschen ongesteld zijn geworden. Geluk kig is tot nu toe niemand hunner overleden. De vergiftiging beeft plaats gehad uit wraakneming van een knecht, die door zijn meester (een broodbakker) was weggejaagd Vóór dat bij vertrok, mengde hij een zakje rattenkruid, dat in het gebouw aanwezig was, onder het deeg, dat bestemd was om een goed deel der stad van brood te voorzien. De bakkersgezel is onmiddelijk in hechtenis genomen. —Te Londen zijn thans weder berigten aangebragt uit Vera- Cruz, dd. 24 Julij, meldende o.a. dat het Oostenrijksche fregat Mlisabelh naar Nieuw-Orleans zou terugkeeren, terwijl de Mexikaansehe autoriteiten weigerde het stoffelijk overschot van keizer Maximiliaan af te staan. Met uitzondering van den uoord-amerikaanschen consul hadden al de vreemde con sulaire agenten hunne vlag ingetrokken. Volgens een gerucht wordt door Marquez, een broeder van Miramon en andere generaals eene talrijke magt op de been gebragt tegen Juarez. De noord-amerikaauschc admi raal Palm er heeft zich naar Mexico begeven, ten einde naar men verzekert te vorderen, dat Santa Anna, die te Cam- pechy gevangen wordt gehouden, op vrije voeten worde gesteld. Volgens een berigtgever der K. Z. te Parijs schijnt men te Weenen brieven in handen te hebben, welke een zeer nadeelig licht werpen over de fransche interventie in Mexico terwijl keizerin Charlotte in hare heldere oogenblikken dingen gezegd zou hebben, die, als zij waar zijn, bijna tot eene vredebreuk tussehen Frankrijk eenerzijds en Oostenrijk en Belgie anderzijds zouden kunnen leiden. Over de Mexicaansche kwestie zegt de correspondent verder is zeker het laatste woord nog niet gesproken. In een brief van Mazzini, dd. 8 dezer, verklaart deze zich tegen elke onderneming op Rome in het tegenwoordige oogenblik. Hij zegt daarin onder anderen het volgende In dien deze of gene heethoofd iet3 tegen Rome in het schild mogt voeren, verzoek ik eiken bezadigde, hem niet te volgen. Het oogenblik is nog niet gekomenhet zal komen en is ook niet ver meer af. Heden kan eene fout ons ten ondergang voeren. De Globeeen ministerieel dagblad, bespreekt de even tualiteit, dat aan Pruisen de lust mogt bekruipen Holland te nemen, ten einde zich daardoor in het bezit te stellen van de zoozeer verlangde zeehavens en van eene marine en dien ten gevolge in magt en aanzien te winnen. Naar aanleiding daarvan wijst het blad op de wenschelijkheid eener naauwe aaneensluiting tussehen Frankrijk en Engeland, niet »met het doel om de te Sadowa gevestigde éénheid te niet te doeneen oorlog, met die uitsluitende bedoeling door Frank rijk tegen Pruisen ondernomen, zou eene onzinnige, door niets geregtvaardigde onderneming zijn, die bovendien geen kansen tot slagen zou hebbenmaar om zooveel doenlijk den toestand Van Europa te bevestigen. De voornaamste hinderpaal tegen zoodanige alliantie ziet de Globe in het verschil tussehen de constitutionele instellin gen in beide landen. «Het tegenwoordige oogenblik is zeer kritiek voor Europahet Europesehe evenwigt is zeer on zeker en de vrede hangt aan een zijden draadje. Eene vriendschappelijke verstandhouding is de sleutel tot den toe stand, en zoo men Keizer Napoleon er toe kon bewegen iets aan zijn volk toe te staan, zou hij tot zijne belooning de kracht eener groote Engelsehe alliantie verkrijgen." Berigten uit Abyssinië luiden weinig gunstig voor de gevangenen. Het gansche land was tegen den koning in op stand, die, naar men verwachtte, alle gevangenen zou laten ombrengen. Het garnizoen van Wadela, 670 man, had hij kort te voren laten onthoofden, onder voorwendsel dat het voornemens was tot den vijand over te loopen, en andere troepen had hij hetzelfde lot toegezegd voor het geval dat hij het onderspit delfde; wanneer hij na hen zich zeiven zou ombrengen. Het gevolg hiervan was desertie in massa, waarbij zich ook niet-soldaten aansloten. De koning liet nu de vrouwen en kinderen der vlugtelingen met was bestrijken en lévend verbranden. De Fransehman Bordel, een gunste ling des konings, was bij de afzending der laatste berigten gevangen, en zekere Mackerer, gewezen bediende van den Engelschen consul, was bij Theodorus ontboden, om zich te verantwoorden wegens het doen van pogingen om zijne vrien den te bevrijden. De koning hield, zoolang hij met Mackerer sprak, een pistool op diens borst gerigt, en zond hem einde lijk naar de gevangenis, met de woorden «Slaap dezen nacht maar gerust, maar wees verzekerd, dat ik u te eeniger t$d zal dooden." Intusschen schijnt Theodorus vast besloten te hebben, zich te Debra Tabor tot het uiterste tegen de insur- genten te verdedigen, waartoe het hem vooreerst nog niet aan ammunitie of leeftogt ontbreekt. Of hij evenwel op de getrouwheid der aldaar aanwezigen troepen kan rekenenis nog twijfelachtig, vooral nu aldaar reeds een gemor tegen hem is opgegaanten gevolge waarvan hij zijn eigen zoon Rab Mestiashah geboeid naar de gevangenis heeft doen leiden. De heer Sterne had tevens vernomendat er een afgevaar digde des konings naar Magdala op reis was gegaan om den last over te brengendat het garnizoen aldaar alle gevangenen moest ombrengen en dat hetna de geheele plaats in brand te hebben gestoken, naar Debra Tabor moest overkomen. De schriftelijke lastgeving is evenwel onderweg in handen der insurgenten gevallendie de afgevaardigde onthoofd en het koninklijk geschrift verbrand hebben. Tegenwoordig worden bij het op- en afladen van koop mansvaartuigen te Antwerpen vrouwen gebezigd die zich veel inschikkelijker en ijveriger in dien arbeid betoonen dan de mannen. Een nieuwe soort van dames-horologie maakt furore in Parijs. Geheel van den vroegeren kleinen omvang afwij kende, is dit horologie vrij grootvan ebbenhout gemaakt en aan de achterzijde met het naamcijfer der eigenaresof ook wel met zilverenarabesken versierd. De wijzerplaat is met een tamelijk dikken ebbenhouten ring omgeven, de wijzers en de uren zijn van zilver. Deze horologien wor den aan chatelaine kettingen van ebbenhout gedragen, waar van de schakels met zilvei zijn ingelegd en door zilveren kogeltjes afgewisseld worden. Een Amerikaan heeft de kunst van goudmaken uit gevonden hij heeft althans een nieuw metaal-mengsel uitgedachtdat voortrefleijlke eigenschappen bezit, en weldra zijn weg door de geheele beschaafde wereld zal vinden want hij is er volstrekt niet geheim mede. Het bestaat uit 100 deelen koper, zuiver tin 17 deelen, magnesia 6 deelenge wone wijnsteen 9 deelen, sal ammoniac 3.6 deelen; leven dige kalk 1.6 deelen. Eerst wordt het koper gesmolten;

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2