SCHAGER NIEUWS. BURGERLIJKE STAND DEK GEMEENTE IIliLDER. TELEGRAM. ADVERTENTIES. de magnesiade sal atnmouiac en de wijnsteen er na kleine lusschenpozingen bijgevoegd. Daarna wordt het mengsel een half uur goed dooreengeroerd en eindelijk het tin in kleine stukjes er bij gedaanal roerende tot alles goed ge mengd is. De kroes waarin het mengsel gesmolten en aan wezig is, wordt daarna goed bedekt en nog gedurende een half uur aan het vuur blootgesteld; daarop wordt de inhoud goed afgeschuimd en het allooi is geschik tot gebruikt. De zoo bereidde metaal-alliage is smee- en rekbaarkan getrokken gestempeldgeciseleerd en tot dunne blaadjes geslagen worden even als goud. In al die vormen is dit metaal slechts van goud te onderscheiden door het mindere specifieke gewigt. In de Vereenigde-Staten van Amerika wordt dit metaal-mengsel reeds op verschillende wijzen gebruikteenmaal bekend zijnde, zal het allerwege in de nijverheid worden opgenomen. ^öobïbseë® em thans Mijmeringen van den ouden mopperaar Jeremia. Nooit zag m' in Neêrland schooner dagen, Dan dieruim vijftig jaar geleen Men hoorde over twist in kerk en staat niet klagen Een elk was in zijn stand te vreên De zeevaart tierde, d' handel bloeide, Bragten schatten in den lande aan De menigte fabrieken groeide En schonk aan duizenden bestaan Van weinig kon den burger leven "Want luttel koste 't onderhoud En was er nood hij kon iets geven Aan d' arme broeder naakt en koud. Die gulden tijd reeds lang verdwenen, Blijft in herinnering slechts voortaan. De vruchtbren grond voed niet lihar kind'reu Met ooft en vleescli zoo als voorheen Nu niets den uitvoer meer kan hinderen Nu is dit voor den Brit alleen. 'tls waar, de handel brengt ook schatten in den lande Maar wat baat dit den burgerman? Zij komen in der rijken handen Opdat die er meö woek'ren kan. Niet in den handel als voor dezen Maar in het beurspel steekt men 't geld Een ziekte, o! kon men haar genezen, Waardoor men vaak ten afgrond snelt. Veel kost 't den burger te blijven leven, Want schaars en duur is 't onderhoud; En komt er nood hij kan iets geven Den armen broeder naakt en koud. Wil Koning geen geloof meer schenken. Den staatsman noch aan wie het zij Die door schijn bedrog u zou doen denken Aan welvaart van de maatschappij, Maak kennis met uw volk o Koning! Doorreis uw land en zie hoe 't is, En treed dan in der burg'renwoning, En schouw op haren schralen disch; En als ge dan d' ellende ziet, O Koningzal een traan in 'tVorstelijk oog opwellen Droog Willem! droog die traan toch van de oogen niet, V Eer dat ge een betren tijd aan Neêrland durft (voorspellen. Mijnheer cle Redacteur Begunstigd door heerlijk weder, en aan het station opge wacht, door zoovele ingezetenen, dat een vreemdeling ons verdacht zou hebben van dweeperij met de edele toonkunst, arriveerde alhier Zondag namiddag met de trein van 6 ure 59 min., de stafmuziek van het 7e Reg. Infanterie, om het reeds door mij besproken concert te geven. Gelukkig voor bet corps bragt dezelfde trein ook nog eenige honderden andere personen mede, anders hadden wij misschien een te genhanger gekregen van hetgeen hier kermis 11. is geschied. Toen namelijk verongelukte zeker Bal door gebrek aan muziek thans had dit met het concert kunnen gebeuren door gebrek aan publieik; want in het midden gelaten of hunne liefde voor de kunst ditmaal door de gehechtheid aan hunne kwartjes werd overtroffen, of dat de welluidende? toonen van het concert »Strieder" nog te vers in het geheugen lagen-ze ker is het, dat de Schagenaren bij deze gelegenheid zeer schraaltjes niet wat kwaliteit maar wat kwantiteit betreft - vertegenwoordigd waren. Dit wat aangaat het publiek. Wat het concert betreft, moet ik ronlweg bekennen onvoldaan huiswaarts te zijn ge gaan. Niet omdat de muziek niet goed was; ik wil zelfs aannemen dat het corps zich loffelijk heeft gekweten. Maar; wanneer men in de annonce's spreekt van het alom beroemde" Muziekkorps van hot 7e wanneer men even als de bekende schoensmeerverkooper aan de Alkmaarsche weekmarkt dit omtrent de glans van zijn fabrikaat beproeft het publiek door het opschriftnNon Plus Ultra" in extase tracht te brengen, en met zoovele woorden in alle nederigheid den volke verkondigt; »meer dan Dunkler's kapel is hier" dan zeg ik, wordt de verwachting te hoog gespannen, en is het niet aan de bezoekers te wijten, wanneer zij na het gehoorde, concluderen, dat er toch wel iets waars is, in zeker lied, dat zeker acteur, zoo voortreffelijk weet voortedragen. Het bal dat ongelukkig ten 12 ure moest eindigen was nog al geanimeerd. Wat de illuminatie van Steenmans tuin aan gaat, deze was, gelet op dc omstandigheid dat ten onzent eenc gedeeltelijke, voor cene gcheele verlichting moet worden aan gezien, vrij goed te noemen. Van het vuurwerk eindelijk moet allen lof worden gesproken, doch »de traan op het graf van Klaasje" is niet gestort, deze zal worden geweend door onze gemeente kas op Donderdag 22 dezer des avonds precies ten 9 ure. JOB. 3ln0E3onöen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. [Het onderstaande bestemd voor het vorig nommeris echter daarvoor te laat ontvangen. Red.) Geachte Heer Redacteur! Ik was voor een paar dagen met de ubroodjestrein" naai den Helder gekomen en ik verklaar u ik heb mijn handen in mekaar geslagen van wege de grooto vlugt die de »koet- sierderij" in uwe plaats heeft genomen, 't wemelde van fraaije rijtuigen en ik dacht bij mijn eigen zich zelf, wat zijn wij eenvoudige Schagers nog ver daarbij ten achterEen mijner reisgenooten, ietwat zwaarmoedig van aard en daarenboven een man die met den tijd niet meegaat, blies mij venijnig in het oorhelp me eens kijken, als de winter komt en de broodjes-treinen houden op, dan zulje van de moord hooren als de voerzak op de lappen moet! Zoo voortwandelende zag ik voor 't eerst van mijn leven een rijtuig, vol met lustige pleiaden, door vier paarden ge trokken. Hoezeer ik, zoo als ik zeg, zoo iets men leven nog niet had gezien, zag ik toch wel dat dit span nu en dan in de war liep en ik vreesde zelf voor ongelukken: maar 'tliep nog al goed af, dank hebbe de makheid van het voorspan. Een der paarden van dat span bleef nu en dan stilstaan, en toen ik naar de oorzaak daarvan vroeg, hielp een uwer plaatsgenooten mij uit den droomdat paard was namelijk bij een bakker geleend, alwaar het dagelijks voor den brood wagen loopt; en telkens nu als het goedo dier een der ka lanten van zijn meester moest passeren, bleef het, uit instinct, stilstaan. Ook trok het mijn aandacht dat dit rijtuig ge volgd werd door een ander voertuig, hetgeen horizontaal scheen doorgezaagd. Bij het overgaan eener brug hoorde ik iemand den voerman van dit laatste voertuig vragen, wat hij wel van dit vierspan dacht, waarop deze heel phlegmatiek antwoordde; wik rijd er maar achteraan, om op de brokken te loeren." Enfin Mijnheer! ik verliet den Helder ruim voldaan over het vele fraaije dat ik er zag en deel daarom, in mijne een voudigheid, mijne reisindrukken kortelijk mede. U Dienaar Schagen 15 Augustus. Y. S. Van 9 .16 Augustus 1S67. ONDERTROUWD L. Duijts, timmerman, 25 jaren cn A. Vliek, 24 jaren. W. Rensmaag, zeeman, 48 jaren weduwnaar van N. Büdt en M. J. Blom, 47 jaren, weduwe van D. Smits. J. W. Vcrvoordt, matroos bij dc Marine, 25 jaren en W. Munnik, 18 jaren. P. Boon, schoenma ker, 30 jaren en J. Bosman, 33 jaren. D. Bcthelem, zeeman, 33 jaren en A. Smit, 27 jaren. A. Felix, winkelier, 33 jaren en B. L. dc Vries, 4L jaren. J. van Waard, blokkenmaker, 36 jaren, weduwnaar van II. Zweerus en A. Pot, 36 jaren, weduwe van D. Ursem, wonende thans alhier, onlangs te Schagen. T. J. Mellema koopvaardijkapitein32 jaren wonende te Schiermonnikoog cn C. M. Jaski, 27 jaren. GEHUWD L. J. Visscher en D. Jonker. BEVALLEN, f. Hoogvorst, geb. Smit, D. C. Baris, geb. van Gie- zcu, D. M. Eilarski, geb. Kuit, Z. E. H. Gorter, geb. Jansen, Z. J. dc Wijn, geb. Visser, D. E. Engelmcijer, D. M. M. dc Vries, geb. van Brederode, D. OVERLEDEN J. van Westerop, 21 w. A. Wisse, 13 m. J. J. Langbein, geb. Ligtenberger, 32 j.E. Sterk, 54 j. C. J. Bosch, 10 w. A. E. Feekes, geb. Ootmar, 29 j. P. W. Bruinvis, 4 j. T. A. de Reus, 10 m. J. de Koning, 19 d. G. Sloenhek,, 3 m. G. Scborsij, geb. Bierenbroodspot, 56 j. J. E. Denijs, 1 j. cn 11 m. T. Rijpes, 4 w. E. L. Fiorani, 14 m. M. F. de la Fonteijnc, 6 w. Ambtshalve ingeschreven 2. Levenloos aangegeven 1. UAIiKTBEllIGTE N. ALKMAAR 17 Aug. Aangevoerd 7 Paarden f 50 a 130. 7Kocijenf]10 a 160, 36 Nuchtere Kalveren f 3.25 a 7. 188 Schapen f 8 a 30, 30 Lammeren 15a 10, 6 Geiten f 3 a 4. 70 Magere Varkeus f7 a 16, 180 Biggen f 2 a 4. Boter per kop 65a 75 ct. IIOORN 15 Aug. Kleine Kaas f27.50 aangevoerd 133 stapels, wegende 33749 Ncd. Heden Dingsdag 20 Augustus 1867. Handelm. 137 )-5°/0 Metalliek (oude) 44f; Amerika 1882, 76-j-§ a 77; Mexico nieuwe 7{A. Donderdag 22 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triëst en Zaturdag 24 dezer via Marseille. lieden overleed, in den ouderdom van circa 30 jaren, mijne geliefde Echtgenoote ANTOTNETTE EUPIIE- MIA OOTMAR; mij nalatende een kind, nog te jong om zijn geleden verlies te kunnen beseften. Slechts twee jaren mogt ik met haar vereenigd zijn. Helder, 13 Augustus 1867. L. EEEKES. In hel vorig nommer heeft er eena misstelling plaals ge had in den naam van de overledene.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3