Jïieums* en <RÖoertentie--6faÖ. J\o 652. Zevende Jaargang. 1867. WOENSDAG 28 AUGUSTUS. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post -. 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adverticntikn van 14 regels is 40 Ceutenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Diugsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Adverteutiên intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. HÏBTJW3TIJDI1T3B1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 Augustus 1867. Zondag middag ten 2 ure werd door de Afdeeling Helder der Metalen Kruis vereeniging voorafgegaan door het burger muziekkorps Concordia, in plegtige optogt uitgeleide gedaan naar het spoorwegstation aan eene deputatie dier afdeeling, die zich naar Alkmaar begaf, ten einde deel te nemen aan de aldaar plaats hebbende generale reünie van de verschil lende hier te lande bestaande vereenigingen. Maandag middag ten 12' ure arriveerden alhier de verschil lende afdeelingen die te Alkmaar aan de reünie deelnamen, een uitstapje naar hier doende, om een bezoek afteleggen aan boord van Z. M. suhroefstoomschip Metalen Kruis. Tot ontvangst van die menigte oud strijders van 1830-1831, omstreeks een 500 taldie uit alle deelen van Nederland wa ren zaamgekomen hadden zich op het stations-terrein ver schillende corporatiën verzameld in vereeniging met een be trekkelijk vrij aanzienlijk aantal geregtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, gedeeltelijk leden van de afdeeling Helder, waarbij, op uitnoodiging, nog vele alhier en op de omliggende eilanden wonende niet-leden der afdeeling zich voor deze gelegenheid hadden aangesloten behalve peletons artillerie, infanterie en mariniers, waren, op uitnoodiging van het be stuur van het Vrij-korpsook een groot aantal leden van genoemd korps opgekomen die in twee peletons verdeeld, de oudstrijders tot eerewacht dienden. Nadat allen waren uitgestapt, werden zij door de autori teiten ontvangen, bij welke gelegenheid de burgemeester dezer gemeente, tevens Vice-President van de Afdeeling Helder der Metalen Kruis vereeniging, eene regt hartelijke toespraak hield, die beantwoord werd door den heer Kien, burgemeester van UtrechtPresident van het hoofdbestuur der vereeniging het Metalen Kruis de toespraken werden door een daverend hoerah der menigte gevolgd. Nadat de onder de wapens staande militairen en de leden van het vrijcorps de gebruikelijke eerbewijzing hadden bewe zen, werd de optogt aangevangen. Onder begunstiging van het schoonste weder leverde het geheel eeu prachtig schouwspel op; zeer veel tot opluistering werd hiertoe bijgebragt door de verschillende vaandels en banieren der menigte afdeelingen die ruim een vijfentwintig tal uitmaaktendoch de meeste indruk heeft op ons gemaakt de personen zeivenen het kan niet anders of de aanblik op die versierde borstenmet tal van decoratiën waaronder zoo vele Militaire Willemsordesmoet het hart van ieder wel ge aard Nederlander warm doen kloppen voor Vaderland en Koning. De route had plaats van het stations-terrein over de post- brug langs den kanaalweg, over het molenplein,^ door de schipperssteeg, (om het vereenigings-lokaal der afdeeling Helder te passeren), daarna een deel van de weststraat, de hoofd gracht, havenplein, havendijk, tot op het plein voor het Directiehuis der Marinealwaar bij aankomst door den Directeur en Kommandant der Marine alhier, den Schout bij-Nacht Uhlenbeck, eene toespraak werd gehouden, die weder door den heer Kien werd beantwoord en door de menigte luide toegejuicht. Daarna noodigde de Schout-bij-Nacht de leden van het hoofdbestuur en de militaire en burgerlijke autoriteiten in zijne woning en bood hun den feestwijn aan. Z. M. stoomschip het Metalen Kruis voor het Directie huis in de haven gelegen, werd daarna bezocht. Reeds bij aan komst op de havendijk werd Neêrlands heldenstoet gesalueerd door een kanonschot van het Wachtschip en met het para deren in het tuig door de bemanning aan boord van het Me talen Kruisterwijl van voor den boeg van het schip langs de uiterste toppen van kluiverboom en masten tot op het achterschip een 70tal seinvlaggen wapperden behalve de gewone vlaggen en wimpels en in den top der groote mast de groote zijden vlag met de afbeelding van het Metalen Kruis in den bovenhoek; zoo als men weet is deze vlag aan dien bodem vereerd als blijk van sympathie na den roemrijken strijd met dit schip, onder bevel van den kapt. ter zee J. E. de Man, in de straat van Symoneseky te Japan. Die aangebragte versiering op zee manswijze, deed een zeer goed effect, ook op verren afstand liet zich dit regt feestelijk aanzien. Wij moeten hier met een enkel woord hulde brengen aan den kommanderenden officier aan boord van dit stoomschip, voor de netheid en zindelijkheid die in alle deelen van dit schip heerschtte meer verwekte dit de bewondering daar het eerst Zaturdag jl. uit zee was binnengestoomd. Na het bezoek aan boord begon de tijd tot vertrek alweder te naderen en spoedde velen zich naar het stations-terrein terug. Ook de afdeeling Helder zag men in die rigting op marcheren, uitgeleid wordende door het muziekcorps Concordia. Ten 3 u. en 35 m. zette de trein zich tot vertrek in be weging, terwijl nog menige groet door vertrekkende en ach terblijvende werd gewisseld die van eene gulle en feestelijke geest getuigde, de hoerah's van beide zijden weergalmden tot op geruimden afstand door de lucht. Dit bezoek het moge kort geweest zijn van duur, toch heeft het een indruk alhier te weeg gebragt, die zich beter laat gevoelen dan beschrijven, en wij houden ons overtuigd, dat menig jongeling, door die talrijke bewijzen van zoo vele hel dendaden, zich te meer zal opgewekt gevoelen, om in de ure des gevaars zijn arm te wijden ter bescherming van Neêr lands onafhankelijkheid. Wij hebben dit verslag nog aan te vullen met het vol gende dat de feesttrein er regt feestelijk uitzagdaar de lo comotief was versierd met tropheën van vlaggen en van iedere waggon afzonderlijk de nationale vlag wapperdeook het stations-gebouw en terrein was feestelijk getooid dat het muziekkorps der Marine zeer veel heeft bijgedra gen tot opluistering van het feest dat het muziekcorps Concordiadat zich bij deze gelegenheid voor het eerst in het openbaar liet hooren, van goedan wil en aanleg blijken heeft gegeven en bij verdere oefening zeer veel goeds belooft; dat het lokaal de Vereeniging der afdeeling Helder met vele vlaggen en groen was gesierddat langs de geheele feestroute bijna uit ieder huis de nationale kleuren wapperde, en ook op andere deelen van de gemeente en van de in de haven liggende schepen en vaartuigen; dat onder de feestvierenden zich ook bevonden drie mar- ketenster3, uit die dagen, waarvan twee in costuum, zelfs voorzien van vaatjes, gevuld met soldaten-likeur; dat vele oud strijders, waaronder uit hooge kringenvooral ook de algemeen bekende heer Burlage, aan de leden van het artillerie-vrijkorps menig compliment hebben gemaakt over de flinke militaire houding, de goede manoeuvres en het nette, zeer doelmatige tenue van genoemd korps. Eindelijk dat niettegenstaande de groote massa menschen, die zich op alle punten vertoonde, de orde behoorlijk is ge handhaafd en niet de minste verstoring of ongeregeldheid heeft plaats gehad. Heden middag ten 12 ure is de deputatie van de afdee ling Helder, vergezeld van het stafmuziekcorps der Marine, van de feestviering te Alkmaar alhier teruggekeerd. Morgeu wordt alhier, met zijn gouverneur, verwacht de löjarige Prins Alexander, tweede zoon des Kouings. Zondag namiddag is alhier een jongeling van 19 jaren, genaamd J. Agema, met zwemmen in een der fortgrachten verdronken. Eeu matroos het gevaar ziende waarin genoemde jongeling verkeerde sprong gekleed te water, doch nog eer hij hem kon bereiken was reeds de ongelukkige in de diepte weggezonken en door den matroos niet weder te vinden. Toen laatstgenoemde weder voet aan wal zette barste hij in tranen los over hot mislukken zijner pogingen. Na eeu, langdurig dreggen is eindelijk het lijk opgehaald en bij zijpt bedrukte ouders te huis gebragt.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1