Van wege de directie der maatschappij van verzekering de Phoenix, te Amsterdam, (waarvan de lieer S. Reinbach alhier, agent is,) is heden aan het bestuur dezer gemeente, ter hand gesteld de som van f25.met verzoek die wel te willen aannemen als gratificatie voor de spuitgastendie onlangs hebben geadsisteerd bij den brand ten huize van den heer Noot, in het Koegrasalwaar zij zicheven als altijd, bijzonder hebben onderscheiden. Naar wij vernemen zal de WelEerw. heer C. J. van Vledder als predikant te Huisduinen bevestigd worden door den consulent der gemeente, den WelEerw. heer Pareau, op Zondag den 1 Sept. aanstaande des voormiddags. Des namiddags zal de bevestigde zijne intrée-predikatie houdeu. Op het twaalftal predikanten der Hervormde gemeente te Harlingen komt o.a. voor ds. M. Buijs, pred. te Callantsoog. De luits. t/z 2° klasse H. A. de Smit van den Broecke en jhr. P. J. Vegilin van Claerbergen, laatst behoord heb bende tot het escader in Oost-Indie, en den 14 dezer van daar in Nederland teruggekomen, worden met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. De machinist le kl. M. L. Laurey, wordt met 11 Sept. a. s. geplaatst op Zr. Ms. stoomfregat Adolfvan Nassau. De machinist 1° kl. G. Philipse, wordt geplaatst op Zr. Ms. stoomtransportschip Java. De machinist le kl. A. Hardes wordt gedetacheerd op 's rijks werf te Amsterdamterwijl de machinist l8 kl. P. fi. Voskuil, op de werf alhier geplaatst is. Zaturdag jl. is bij de directie der Marine alhier aan besteed: het vergrooten van eene bestaande, en het maken van eene nieuwe bergplaats op het maritieme etablissement alhier. Daarvoor zijn ingekomen 10 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: P. Verhey f5200, H. J. flippens f5180, Gebr. Moorman f 5100, W. van der Wooniug f5049, A. Bas f 4998, Gebr. Korfl' f 4930, Gebr. Janzen f 486S, E. J. Knop- pert f4749, P. Spruijt f4623 en R. Vos f4298. Den 22 is door burgemeester en wethouders van Alk maar, ten overstaan van regenten, aanbesteed het afbreken van de gebouwen langs de Paternoster- en Gasthuisstraten, vroeger gediend hebbende tot burgerweeshuis, en van eenige woningen hehoorende tot het gasthuis, en het daar ter plaatse optrekken van een nieuw burgerweeshuis, waarvoor zijn in geleverd 10 inschrijvingen, de hoogste a f97,700, de laagste h f 71,990 van P. Vester en J. de Graaf te Alkmaar. Z. M. heeft 1°. de heer mr. G. M. van der Linden, op zijn verzoek, eervol ontheven vau de voorloopige opdragt der betrekking van Rijks commissaris bij de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, onder dankbetuiging voor de daarin be wezen diensten 2°. tot Rijkscommissaris bij de Amsterdam sche Kanaalmaatschappij benoemd, de heer mr. M. H.'sJacob te Amsterdam. Het Weekblad van Haarlemmermeer meldt, dat de bezwarenwaarom mr. Amersfoordt zijn ontslag heeft aan gevraagd als burgemeester van die gemeentezijn opgeheven en hij dien ten gevolge de aanvraag heeft ingetrokken. Van Harlingen schrijft men het volgende: In den regel worden de zittingen van den gemeenteraad hier niet door het publiek bijgewoond, ten gevolge van een oud volks gebruik, dat door sommige omstandigheden is bestendigd. Bij de raadzitting, om 12 uur 's middags uitgeschreven, was een betrekkelijk talrijk publiek voor het raadhuis ver- eenigd, om de installatie van den nieuwen burgemeester, den heer v. Heemstra, bij te wonen. Klokke twaalf begaf zich het publiek naar boven. Na ongeveer tien minuten gewacht te hebben, deed de voorzitter en fungerende burgemeester, de heer J. P. Fontein, zijnen mede-raadsleden verstaan, dat de zitting van den raad wegens niet voldoend getal der aanwezige raadsledengeen voortgang kon hebben. Welligt is dit ge val bij eene installatie nog .nooit ergens voorgekomen. Het publiek, waaronder men verscheidene personen uit Praneker, Leeuwarden en elders opmerkteging in den besten luim uiteenvrijmoedig werd de meening geuit, dat men hier aan eene demonstratie der raadsleden tegen de benoeming des nieuwen burgemeesters te deuken had. Men heeft dezen morgen bij twee als conservatief bekende ingezetenen en bij vier kasteleins de vlag uitgestoken ge zien. Van volksvreugde of iets wat daarnaar gelijkt, is geen sprake. De installatie heeft daarna plaats gehad in eene vergadering van het dagelijksch bestuur. Men meldt uit Dinteloord 23 Augustus. Alhier loopt het gerucht van gepleegde poging tot vergiftiging. Zekere V. als commensaal inwonende bij vrouw R., alhier, ontdekte bij het drinken uit eene met water gevulde kruik, dat daarin een massa luciferskoppen aanwezig waren en gaf daarvan or,- middelijk kennis aan de bevoegde autoriteit, die alras ver vermoeden tegen genoemde vrouw R. opvatte, daar zij in 't begin dezer week haar kostganger met een mes bedreigd had en toen zij daarin verhinderd werd, gezegd moet hebben //dan zal ik hem wel een andere poets bakken." De justitie is aldaar uit Breda aangekomen, ten einde de zaak nader te onderzoeken. Zekere O. v. 0„ reeds verdacht van diefstal te Rot terdam gepleegd te hebben, was naar de residentie gevlugt, en had huisvesting bij een zijner vrienden verkregen; de politie had evenwel zijn verblijf opgespoord en nam hem daar in arrest. Daarna gevisiteerd zijnde bleek het, dat de arrestant zijne dankbaarheid voor de hem door zijn vriend betoonde gastvrijheid had aan den dag gelegddoor aan laatstbedoelde geld en gouden en zilveren voorwerpen te ontstelen, die men nog bij hem verborgen vondbij is dien tengevolge naar het huis van burgerlijke en militaire verze kering overgebragt. Men meldt uit Beerta 23 Aug.: Gisteren voormiddag liep de vrouw vaneen polderwerker, met een kind van 15 maanden op den arm, in het land van den heer G., waar ook eene koe liep. Zoodra het dier de vrouw in het gezigt kreeg, liep het er op los, en zij het gevaar ziende aankomen wierp het kind van zich, en gelukkig, want op hetzelfde oogenblik had de koe haar op de hoorns en smeet haar op den grond. Op haar geroep kwamen de gravers van het diep toeschieten, verjoegen het dier en namen haar als levenloos op. Gelukkig echter kwam zij na eenige oogenblikken weer bij, en bleek het, dat zij er beter afgekomen was dan verwacht kou worden, hoewel zij toch eene belangrijke wond aan het hoofd had ontvangen en hier en daar aan het ligchaam is gekneusd. Het kind had volstrekt geen letsel bekomen. Te Arnhem is een der kramers, terwijl hij bezig was zijne kraam op de markt op te slaan, door de cholera aan getast. Hij is terstond op last van doctor Vermeer naar het ziekenhuis overgebragt. De man was den vorigen dag met de stoomboot uit Rotterdam gekomen, Te Helmond heeft ccn 23jarig jongeling, wiens liefde voor een 2 ljarig meisje door deze niet beantwoord werd getracht zich tegen haar wil met haar te verdrinken. Hij had haar op den kanaaldijk gevolgd, greep haar plotseling aan en wierp zich met haar in het water. Beiden zijn ge red door personen die de noodkreten van het meisje gehoord hadden. In het Handelsblad leest men Bij de uitgevers de heeren van der Post te Utrecht en te Amsterdam heeft dezer dagen het licht gezien een nieuw werk van dr. J. A. Hes: Gezondheidsleer en herstel der tanden, en beschrijving der doelmatige kunsttanden, hun ne aanwending en verpleging, benevens een aanhangsel," enz. Men zal niet van ons vergen, dat wij over een werk van dezen aard eene opinie uitenwij bepalen ons er toe de aandacht van deskundigen te vestigen op dezen arbeid vau onzen bekwamen stadgenoot, die reeds door onderscheidene andere werken getoond heeft zijn vak wetenschappelijk te beoefenen en wiens onvermoeide pogingen, om de tandheel kunde, welke jaren lang bij ons te lande schier uitsluitend empirisch werd uitgeoefend, op het standpunt te plaatsen, welke zij in het buitenland heeft ingenomen, ook hier reeds gewenschte vruchten beginnen te dragen. Hoewel het bo vengenoemde werk van dr. Hes in een wetenschappelijken vorm is vervat, onderscheidt het zich door duidelijkheid van stijl en helderheid van voorstelling. Twee personendie te Kloosterzande, bij gelegenheid der kermis zoogenaamd herculische voorstellitigen gavenver gastten, naar men verhaalt, het publiek in hunne tent op 't onverwachte schouwspel eener ernstig gemeende krachtsbe- tooning. De hercules nl. met een zwaar aambeeld op de knieën nederzittende, zou doen ziendat de daarop nedervallen- de smidsvoorhamerslagen van zijn collega hem niet deren, 't Zij uit onachtzaamheidof door iets anders't hamertje kwam verkeerd te land, en wel op het hoofd vau den kun stenaar, die daarop zoo in drift ontstak dat eene vreeselijke worsteling oogenblikkelijk volgde. De noodlottige hamer speelde de hoofdrol en veroorzaakte aan weerskante vrij be langrijke kneuzingenzoodanig dat men verpligt was onverwijld geneeskundige hulp in te roepen. Den volgenden dag werden de athleten, die elkander te zeer hadden toegetakeld om te kunnen wandelente zamen per rijtuig naar het huis van bewaring te Hulst overgebragt. Verdere onaangenaamheden, meldt men zijn er niet voorgevallen. De opstand in Spanje neemt weder toe en de locale besturen verliezen terrein. De opstandelingen hebben den 23n dezer, onder bevel van Baldihet regement Alcantara en een eskadron kavallerie geslagendie naar Esparagua te rugtrokken. De opstandelingen in Catalonie tellen 8000 man. De dood van generaal Manzo wordt bevestigd. Aan het Neue Fremdemblalt wordt uit Salzburg ge meld, dat keizer Napoleon en keizer Frans Jozef een de fensief verbond hebben gesloten voor alle mogelijke gebeur tenissen, met uitdrukkelijke bepaling, dat geen der beide souvereinen aanvaller zal zijn. De Kreuzzeitung zegt dat zich bij koning George van

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2