BURGERLIJKE STA! DER GEMEENTE HELDER. TELEGRAM ADVERTENTIE N. Hanover meer en meer neiging openbaart om met den koning van Pruisen in eene schikking te treden omtrent zijne regten op Hanoveraansche fondsen. De Pruisische regering biedt hem thans 700,000 thalers 'sjaars. Garibaldi bevindt zich thans te Itapolanobezuiden Sienna, waar hij van het balkon der herberg Aquila Mera de voorname dames heeft toegesproken, die hem en zijner dochter Teresita een ruiker kwamen aanbieden. De generaal droeg bij die gelegenheid een rood hemd, een uitstekend groote gouden ketting en een laag stroohoedje. Het einde van zijne toespraak was: //Leve Italië en Rome! Weg met de clericale partijTe Rapolano zal de held van Palastro de baden gebruiken. Hij is daar als een oude Romeinsche triumphator ingehaald. «Naar Rome! Naar Rome riepen allen. Tot eer van Garibaldi moet men zeggendat hij zijne handen terugtrok en antwoordde: //Hopen wij het Ware Rome slechts ons!" Garibaldi gedraagt zich in de laatste dagen iets kalmer, maar zou die kalmte misschien een storm voorafgaan? Velen vreezen het. Hij bevindt zich nu om zoo te zeggen op de Romeinsche grenzen. Ongeveer 1500 werklieden van onderscheiden gasfa brieken te Londen hebben een meeting gehouden tot het verkrijgen van vermindering van werkuren. Zij willen het aantal werkuren, dat thans 84 per week of 12 per dag be draagt, teruggebragt zien tot 56. Een der sprekers in de bijeenkomst verklaarde dikwijls bijgewoond te hebben, dat er werklieden flaauw van uitputting buiten de fabriek moes ten gedragen worden om te bekomen. Zoo hun verzoek bij de directeurs geen inwilliging vond, zouden de vergaderde werklieden zich tot de aandeelhouders wenden, die welligt vrijwillig afstand zouden willen doen van een deel der di videnden, welke gewoonlijk niet minder dan 10 pCt. be dragen, Te Newtyle, in Schotlond, is 11. Vrijdag eene bewaar plaats van buskruid in de lucht gevlogen. Het was eene afgelegen houten loodsalwaar het kruid slechts voor een paar dagen in bewaring was geplaatst, waarna het gebruikt moest worden om een stuk rots te doen springen. Het on geluk der uitbarsting geschiedde in den vroegen morgen, op het oogeublik dat een arbeider zich in de loots bevond. Die man is er wel levend afgekomen, maar verkeert in zulk een akeligen toestand, dat het hem, zoo hij behouden blijft, nog lang zal heugen, inzonderheid daar eenige zijner vingers let terlijk van de hand zijn afgescheurd. Bij de ondervraging in het ziekenhuis, waarheen hij werd overgebragt, heeft hij bekend dat het geheele ongeluk slechts een gevolg is geweest van zijne verregaande roekeloosheid. Hij was namelijk in de bewaarplaats te vroeg te werk gekomen en besloot toen den tijd, dien hij nog over had, door te brengen onder het genot van een pijpje. Met dit oogmerk was hij op een vaatje gaan zitten, ofschoon wel wetende dat dit vol kruid was en dat het kruid, hetwelk den vorigen dag was vermorstnog niet van den grond rondom de vaatjes was weggenomen. Zoo zittende had hij een lucifer aangestoken en het brandende eind daarvan, na het aansteken van zijn pijpje, gedachtenloos op den grond gegooid. Het gevolg hiervan was eene ge weldige uitbarsting, waarbij hij zwaar gebrand en gekneusd tegen den grond werd geslagen. Naar de verklaring der ge neeskundigen, bestaat er nog hoop op het behoud van zijn leven, doch één zijner handen is zeker en de andere welligt voor altoos onbruikbaar geworden. Berigten omtrent Franlclin. De heer E. C. Halldie als burger onder de Eskimo's schijnt opgenomen te zijn en steeds ten noorden der Hudson'sbaai verblijf houdt, heeft onlangs van de inboorlingen een gouden horologie, eenige zilveren lepels en verscheidene andere voorwerpen ontvangen die duidelijk van de Erebus en den Terrorde schepen der Eranklin's expeditie afkomstig zijn. Tevens vernam hij, dat eenige lijkenvan personen tot die expeditie behoord heb bende in Committee-baai onder eene boot rusten, waar ze', na hun dood, door de Eskimo's waren nedergelegd. Hall was voornemens zich van de waarheid van deze mededee- ling te gaan overtuigen. Als zich dit berigt bevestigt, dan blijkt daaruit, dat eenige der ongelukkige manschappen der expeditie, van de monding der groote Visch-rivier af, nog eene groote reis over land naar de zuidkust der Boothia-Golf hebben afgelegd voor da* de dood een einde aan hun vreeselijk lijden maakte. Ben nieuw uitgevonden achterlaadgeweereene inventie van den heer Galand van Luikis thans het onderwerp van veler aandacht. De diameter van den loop van dit geweer is 7/16 eng. duim of 0.011 el; die loop maakt eene getrokken wending op 65 ned. duimen; het gewigt des kogels is 26 wigtjes; de kruidlading is 5 wigtjes. De patroon is nog al bijzonder ingerigt en bestaat uit een linnen kokertje, met een bodem van bordpapier, in het midden van dien bodem is het slag poeder geplaatst. Een stuk katoen in vet gedoopt, scheidt het kruid van den kogel en het linnen omsluit dit alles. Men zegt dat de diameter der patroon kleiner is die van het geweer, om de toetreding van een weinig lucht toe te laten. Geen enkel fragment van de patroon blijft in den loop terug en wat de draagkracht en snelheid van vuren aangaat, verhaalt men wonderen van dit nieuwe wapen. Een brief uit Washington houdt in: //Wat waardige regters men in Amerika vindt." Veertien dagen geleden werd een man voor den E. A. heer regter Houk gebragt, beschuldigd van een misdadigen aanslag op het leven van een inwoner dier plaats. Hij had namelijk beproefd, een burger, een voormalig geconfedereerde neer te schieten. Reg ter Houk, na de getuigen gehoord te hebben, uit wier be schuldiging genoegzaam bleek van welken gemeenen aard de misdaad was, sprak den aangeklaagden aldus aan: /-Gij vervloekte, schurk, waarom hebt gij hem niet doodgeschoten Hij is een rebel en moest aan kant gemaakt worden. Wan neer gij uw pligt doet, dan doet gij het nog heden. Ik gevoel veel lust u in de gevangenis te werpen omdat gij het niet gedaan hebt. Rebellen hebben geen aanspraak om voor de regtbanken in dezen staat als klagers op te treden. Geen man der Unie zal ooit wegens den moord van een rebel gestraft worden zoolang ik voorzitter van deze regtbauk ben. De griffier van het district kwam er tegen op, maar te vergeefs. De Jury vond den aangeklaagden schuldig en de regter veroordeelde hem tot 5 cents boete. Behoeft het nu nog iemand te verwonderen, dat in Tennesse anarchie heerscht, wanneer regters zulke vonnissen vellen. Van 16 23 Augustus 1867. ONDERTROUWD T. Stroomer, landman, bijna 50 jaren, weduwnaar van A. Horn en J. Hoogvorst, 28 j. S. van Tol, werkman, 32 j. en S. van Hoolwerff, 22 jaren. A. van der Ben, zonder beroep, 35 jaren en K. Kalis, 29 jaren. GEHUWD L. Duijts en A. Vliek. E. Leijenaar en J. van der Wiele. BEVALLENS. de Koster, geb. Azaert, D. W. Kuiper, geb. Klop, Z. M. Vrijman, geb. Zwaan, D. M. van den Emstcr, geb. de Cock, D. C. G. Pieters, geb. Spigt, D. 6. J. Dorlijn, geb. van Hoek, Z. W. C. Adriaanse, geb. Potters, D. W. J. Spigt, geb. Winter, D. C. Quak, geb. Kamer, Z. E. Lastdrager geb. Mandemakers, Z. G. de Graaf, geb. Visser, Z. H. C. Vermeulen, geb. Lehman, D. J. C. Krug, geb. van der Linde, D. J. de Roorj, geb. Kersloot, D. OVERLEDEN M. C. Bruinvis, 2 jaar en 9 maanden. J. Groen, 6 maanden. S. E. P. Lökr, ruim 2 jaren. A. Bloklioff, 17 jaren. R. Roerdomp, 8 dagen. M. F. Schifflers, 3 jaren en 6 maanden. J. Fortuin, 68 j. P. C. Harrelaar, 3 jaar en 6 maanden. A. Gomes, 5 maanden' A. de Beurs, 4 jaren en 10 maanden.J. Smit 5 weken. T. Krap, geb. Holstijn, 67 jaren. H. R. Veltman, 37 jaren. A. Riec- ken, geb. Boon, 47 jaren. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR 24 Ang. Aangevoerd 5 Paarden f 20 a 80. 9 Koeijen 110 a 160, 14 Nuchtere Kalveren f4 a 10, 264 Schapen f8 a 32,44 Lammeren f5a 8 5 Geiten f 3 a 5. 80 magere Varkens f 6 a 14, 123 Biggen f 2 a 3, Boter per kop 67£ a 75 ets. HOORN 22 Aug. Kleine Kaas f27.50 aangevoerd 311 stapels, wegende 80236 NP. 264ste STAATS-LOTERIJ. Eerste klasse. eerste trekking. No. 4910 f20,000, uo. 19233 f1500; uo. 18566 en 19460, ieder f 1000; no. 5763 f400; no. 5929 f200 uo. 3441, 3588, 9248, 11446,14647 en 16322, ieder f 100. Heden Dingsdag 27 Augustus 1867. Van buiten vast. Amerika 1882, 77r\ Mexico nieuwe 7f|; 5°/0 Metall. (oude) 44J-Handelm. niets. Betreurden wij den 15 dezer het verlies van ons jongste kind, heden treft ons hetzelfde lot door het overlijden van ons geliefd Zoontje ANTOON JACO- BUS HENDRIK, in den ouderdom van bijna 3 jaren. Met dankhetuigiDg aan HH. Geneesheeren voor de goede zorg en behandeling gedurende de smarte lijke ongesteldheid. A. EIORANI. M. EIORANI—Smit. Helder26 Aug. 1867. Zondag den 25 dezer ontvingen wij het treurig berigt uit Rome, dat onze hartelijk beminde Neef GIJSBERTUS van OPHEM, Zouaaf bij bet Pau selijk leger, aan eene kortstondige ziekte op den 15 Agustus, in den ouderdom van ruim 26 jaren, is overleden. Helder 27 Aug. 1867. J. W. de KORT. Algemeene kennisgeving.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3