Jïteums- en «ftöoertentie-öfaö. J& 655. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 51 AUGUSTUS. <$ffttiëel gcberite. ELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post K 1.£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt, tengevolge eener aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, aan de belanghebbenden bekend, dat de opkomst onder de wapenen van de mi liciens der ligting van 1S63, in plaats van op den vijfden, eerst op den 20 September aanstaande zal plaats hebben. Helder, De Burgemeester voornoemd, 27 Augustus 1867- STAKMAN BOSSE. j&iEt-offtctëeï gebedte. 1TI B tT 77" g T IJ D X1T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Augustus 1867. Heden morgen met den spoortrein van 9 u. 43 m. is alhier aangekomen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den en Z. Exc. den Minister van Marine, vergezeld van hunne adjudanten. Aan het stationsgebouw werden zij verwelkomd door den Schout-bijNacht, Directeur der Marine alhier, den burgemeester, den plaatselijken Kommandant eu vele andere autoriteiten. Vervolgens in een zeer net rijtuig van den stalhouder, ïhijssen, naar het havenhoofd gereden, is Z. K. H. en gevolg afgestapt in het hötel den Burg, en korten tijd daarna gewandeld naar Z. M. ramtorenschip Prins Hendrik, dat daarna terstond de haven uitstoomde naar de reede. Nadat Z K. H. bij aankomst door het wachtschip met ka nonschoten werd begroet, lieten thans de op de reede lig gende vier oorlogschepen tegelijk uit hunne vuurmonden het vorstelijk saluut hooren; terwijl een deel der bemanning op de ra's cn in het tuig paradeerde. Dit moment leverde een prachtig tooneel te aanschouwen. De Adolf van Nassau genaderd zijnde, zijn de hooge gasten met een sloep van het ramschip naar de Adolf gevoerd en na dit schip be- zigtigd te hebben, weder naar het ramschip teruggekeerd en daarmede in het marsdiep eenige exercitien uitgevoerd. Ten 3 ure is het ramschip weder in haven gestoomd en werd de prins door saluutschoten van het nachtschip begroet. Ten 3J- ure heeft Z. K. H. Hoogdeszelfs gemalin aan het spoorstation afgehaald, bij aankomst aan het Havenhoofd werden van het wachtschip weder saluutschoten gelost en paradeerde de bemanning in het tuigterwijl het ramschip prachtig met vlaggen was versierd. Nadat H. K. H. mede het ramtorenschip heeft bezigtigd, hebben de vorstelijke personen en gevolg hun intrek genomen in het hötel den Burg en bestaat het voornemen om na het diner,heden avond ten 6 u. 25 m., naarden Haag teretourneren. Naar wij vernemen worden hier morgen de ministers verwacht. Woensdag jl. heeft prins Alexander, vergezeld van zijnen gouverneur, in deze gemeente een bezoek afgelegd ep de Marine werf en schepen en een zeetogtje gemaakt in het Marsdiep met Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik. Bij deze gelegenheid werden met genoemd schip verschillende manoeuvres gemaakt, ook die welke alleen voorkomen in tijd van aanval en gevecht; twee schoten, uit iedere toren één, zijn gelost. Des namiddags werd door Z. K. H. een bezoek gebragt aan den vuurtoren te Kijkduin en het fort Erfprins. Onder de offers, welke de cholera geéischt heeft, be hoort ook de Eriesehe dwerg Jan Hannema of generaal Tom Pouce, die de jl. kermis alhier heeft bezocht, en in geheel Europa bekend was als eene merkwaardige bijdrage der af wijking van de natuur iu hare vormingen. Men schrijft van Amsterdam 28 Augustus: Tengevolge van de op vele plaatsen heersehende ziekte zal de kermis dit jaar alhier geheel anders worden ingerigt. Zooveel mogelijk zal alle opeenhooping vermeden worden eu te dien einde b, v. de kramen niet meer alleen op de Westermarkt ge plaatst worden, maar slechts enkele rijen met groote tusschen- ruimte aldaar, en vervolgens geëchelonneerd langs de, Keizersgrachten. De tenten en spellen zullen verdeeld worden op de verschillende pleinenen bovendien nog zoo geplaatst dat het front niet naar ééue zijde gekeerd is. Verder zullen alle getimmerten eer zij mogen worden opgeslagen of zelfs in de stad toegelatengedesinfekteerd worden met karbolzuur en deze zuivering dagelijks worden herhaald. Een streng geneeskundig toezigt op liet geheele personeel is ingesteld. Vier geneeskundigen, de heeren G. J. Sohillemans M. H. Kortman, H. P. Beyst Jz. en N. Meursinge, daartoe spe ciaal door den lieer burgemeester benoemdzullen dagelijks al het personeel visiteren. Een afzonderlijke dienst tot het ophalen en verwijderen van alle foekale stollen en vuilnis is reeds georganiseerd, terwijl overigens niets zal verzuimd worden wat dienen kan om zoowel de goede orde, de reinheid als het voorkomen van volksophoopingen te bevorderen. In de Leeuw. Ct. van den 23 Augustus vindt men niet minder dan 37 volksvermaken voor de eerstvolgende dagen iu onderscheidene plaatsen der provincie aangekondigd, als 21 harddraverijen, 6 kaatspartijen, 5 biljardpartijen, 3 hardzeilpartijen en 2 hardlooperijeu door mannen. Naar men verneemt is nader door den minister van oorlog bepaald, dat wegens eene te Vlissingen heersehende oogziekte, de verlofgangers der ligting 1863 van het 4° regiment infanterie, voor zoover zij te dier plaatse in gar nizoen zouden komen, van de opkomst zijn vrijgesteld. Het Soerabaijas Handelsblad meldt het volgende: Zondag 11. is door de politie een inlander geapprehendeerd die zich schuldig gemaakt had aan diefstal vaneen kinderlijk. De doeken, waarin het lijk was gewikkeld ge weest, werden achter zijn huis gevonden doch van het lijkje zelf was geen spoor te ontdekkenen hoewel de dief zijne misdaad bekend heeft, weigert hij te zeggen waar hij het lijk verborgen heeft. Yolgens een onder de Javanen heer- schend bijgeloof heeft het lijk van een kind, dat op Vrijdag, Legi, geboren isde eigenschap, om wanneer het in verdeelden toestand op het dak eener woning geworpen wordt, den bewoner zoo vast te doen slapendat hijdie met booze oogmerken komt, ongehinderd kan stelen wat hem goeddunkt. Of de nu in verzekerde bewaring genomen inlander dit mid del reeds vroeger beproefd hadis niet geblekenmaar wel zijn bij hem en bij verscheidene zijner bloedverwanten een aan tal gestolen voorwerpen gevonden. Men verneemt dat een gezant te Parijs het berigt heeft ontvangen, dat de keizer van Ruslaud, door eene vlaag van krankzinnigheid aangetast, een zijner adjudanten met eene pistool heeft willen dooden. De berigteu betreffende de opstand in Spanje, zijn zoo verward, dat onmogelijk de waarheid te onderkennen is. De regerings berigten zeggen, dat de opstand zoo goed als onderdrukt is, doch particuliere berigten zeggen zelfs, dat Saragossa genomen is: als dat waar is dan is Madrid on gedekt en de opstand heeft getriomfeerd. Terwijl men alzoo elk oogenblik eene groote verandering op hot Spaansche schiereiland kan tegemoet zien. Ook op bet Italiaansehe schiereiland verwacht men iederen dag eene beweging te zien uitbarsten, die ook dan, wanneer zij niet zegepraalt, tot eene verandering in den toestand zal leiden, indien het ten minste waar is, dat Italië en Rome eene overeen komst hebben gesloten, volgens welke eerstgemelde mogendheid bezetting zal liggen in Ilomeiusche vestingen om deze te ver dedigen y Naast de revolutie, die dan haar doel nabij is en die, welke: hare uitbarsting nadert, maken thans de correspondenten ge-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1