lc zoeken, om zich in klein comité Uier of daar onderling te vermaken. Wij zouden hier een tafereel kunnen ophangen van een van die clubjes dor stige pleijaden, het was 10 personen sterk, de elfde verwijderde zich, ten ge- noege van de bijgeloovigeu onder hen doch hoe vrolijk hartelijk en vriend schappelijk de toasten ook waren,waarvan koning, vaderland en vrijkorps de hoofds.pil waren, toch basta hierover, het behoort niet tot de publieke feest viering die wij ons ten taak gesteld hebben te beschrijven. Blijven wij ons dus bij Tivoli bepalen, waar inmiddels eenige meerdere ruimte is gekomen, zoodat de dansen meer ordelijk kunnen plaats hebben, die nog immer door toasten, zang en de muziek van het vrijkorps worden afge wisseld, terwijl de helden vau het feest in triumf de zaal worden rondgedragen. Dat echter de genietingen dezer aarde altijd onvolkomen zijn, daaraan wer den wij herïnuerd, reeds bij den aanvang van het feest door een der spre- kers, die tot de menigte het woord voerde. Hij bragt in herinnering de jobstijding, die reeds den geheelen dag van mond tot mond was gegaan en die ons de Staats-Courant des morgens reeds had medegedeeld, dat de Pre sident-bevelhebber Jhr. T. J. Kraijcnhoff in zijue betrekking van controleur der directe belastingen van hier naar Maastricht is overgeplaatst. Wij be amen het volkomen met den spreker, en ieder die den heer Kraijenhoff kent, zal het met ons doen, dat zijn vertrek niet alleen door de leden van het vrijkorps betreurd zal worden, maar door nog duizende andere leden dezer •gemeente, in alle rangen en standen. De heer Kraijenhoff heeft in de wei nige jaren dat hij hier verblijf houdt, zich door zijn humaan karakter en altijd aangename wijze waarop hij een ieder bejegend, zich bij allen geacht en bemind gemaakt, trots zijue betrekking van controleur, die hij ten allen tijde en zonder aanzien des persoons ten strengste uitoefend maar altijd met regtvaardigheid en billijkheid en onder welwillende en innemende vor- mcu. Mogen wij hier de woorden van den spreker niet getrouw hebben teruggegeven, wij twijfelen niet of hij zal toch ten volle met ons instemmen. liet feest is verder, naar wij vernemen, eerst vroeg in den morgen afge- loopen, zonder dat in het minst de harmonie een oogeublik is verbroken geworden. Door cenc vriendelijke hand zijn wij in staat gesteld het navolgende proces- •vcrbaal van de uitreiking van het vaandel, aan onze lezers mede te deelen. Aan liet AriilBerie-VrSJkorps ie Ik'Idor. -NAMEN DER DAMES DONATRICES -die zicli hebben vercenigd tot het vervaardigen van een Vaandel, hetwelk op den 8 September des jaars 1867 aan bovengenoemd Korps plegt- stalig is uitgereikt geworden. Antoinctle Uhlcnbeck. Garolienc Elisabcth Stakman Bosse. Caroliene Catheriue Stakman Bosse. Carolina Cornelia Grcgorij. Anna Bénine Stratenus. Catherina Suzanna Vreedcuberg. Jacoba In 't Velt. Cathérine Groot. Cornelia de Winter. Cathérine van Herwerden. Gertrude van Herwerden. Christine Heijning. Be Lij Heijning. Aafje Clasina Haremaker. Mathilda Mossel. Ilerinina Bingleij. Zijntje Bakker. Aurélia Berghuijs. Margaretka Schol ten. Fraucoise Bouricius. Jacquelinc Zur Muhlen. Louise Antoinette Stratenus. Gerarda Catheriue Scholten. Gerarda Bakker. Gesina Margaretha Maalsteed. Elisabcth Johauna vau der Haar. Anna Cornelia de Breuk. Anna Graat. Sophia Manikus. Op beden den 8 September des jaars 1800 zeven en zestig is het Vaan del door bovengenoemde Dames uitgereikt met eene mede bierbij gevoegde door allen geteekende aanspraak, uitgesproken door Mcjufvrouw Catherine i van Herwerden en overgcuomcu door Jonkheer Thcodorus Johau Kraijenhoff, President en bevelhebber van het Korps Mr. Charles Bosch Reitz vice- President en onderbevelhebber; Philip Ilartog Polak, eerste Secretaris; Caspar Diedrich Zur Muhlen, tweede Secretaris Hendrikus Franciscus An- tonius Janzen Ez. Penningmeester Mr Daniël Paulns Hendrik Aberson Lucas Vcrhcy; Carel Lodewijk Pedroli en Teunis Mo ©ij, te zamen uitma kende liet Bestuur van het Artillerie-Vrijkorps te Helder, en zulks met be tuiging van innigen dank aan de Edele Geefsters en aan de Hoog Wel Geboren Vrouwe Henriette Jacquelinc Leijssius, geboren Schadee van dei- Does, die zich met de leiding der zaak zoo welwillend en vriendelijk heeft willen belasten. Ook deu heer Johan Conrad Leich, leeraar in het teekenen aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, wordt mede dank betuigd als vervaardiger en ontwerper van de teekeniug die tot model voor het vaandel heeft gediend. En op dat deze plcgtighcid in voortdurende herinnering blijve is daarvan opgemaakt deze Oirkonde, welke in een blikken koker bewaard, voor het nageslacht zal bewaren, de namen van die vaderlandslievende vrouwen, waar op de gemeente Helder trotsch is. Ten blijke van een en ander hebben wij dit stuk met onze handteekenin- geu bekrachtigd. Hieronder volgen de handteelceningen an de leden van het Bestuur.) Van dit stuk mag gezegd wordeu dat bet een uitmuntende proeve is van schoonschrift. Het is vervaardigd door den in dit vak beroemden heer P. H. Polak. Z. K. H. de prins van Oranje wordt Vrijdag morgen met de eerstaankomende trein alhier verwacht. Maandag is alhier op een afgelegen plaats het lijk ge vonden van een jongeling, die, naar de situatie van een en ander te oordeelen, zich zeiven den hals heeft afgesneden. Men zegt dat de ongelukkige in den laatsten tijd lijdende was aan verstandsverbijstering. Gisteren middag is op de reede alhier opgevischt het lijkje van een kind van ongeveer 3 maanden oud, in een toegebonden linnen zak, waarbij eenig ijzerwerk was gevoegd. Zeer waarschijnlijk is het kind aan boord van een schip in zee gestorven en het lijkje over boord gezet; doch door te weinig bezwaring niet gezonken maar met den vloed alhier naar binnen gedreven. Zondag namiddag is in het Heldersche kanaal iemand te water gevallen, die niet in staat was zich zeiven te redden. Hij heeft zijn leven te danken aaii de spoedige en doelmatig toegebragte hulp. Naar wij vernemen zal in het begin van October a. s. het letterminnend genootschap uLiefde tot Kunstweder eene openbare uitvoering geven. Wij herinneren onze lezers de gunstige en algemeen toegejuichde proeven die dit ge zelschap in Eebruarij 11. heeft afgelegd. Gedachtig daaraan durven wij het ook thans weder een zeer groot auditorium voorspellen. Bij de feestviering van het vrijkorps, Zondag avond in het lokaal Tivoli, is door den heer M. J.Manheim, voor gesteld om door middel van een algemeen petitionement, aan Z. M. te verzoeken, dat de verplaatsing van den heer Kraijenhoff moge worden ingetrokken. Dit idee heeft zoo een algemeen bijval en ondersteuning gevonden, dat zich reeds denzelfden avond eene commissie heeft gevormd en den vol genden morgen een rekest in de behoorlijke vormen is op gemaakt, dat thans reeds in de gemeente circuleert. Om ODze lezers tot onderteekeniug aan te sporen, achten wij overbodigvan deze vermelding alleen verwachten wij dat men zich verdringen zal om het met handteekeningen te overladen. Wij voegen er onze innige wensch bij, dat het Z. M. moge behagen er gunstig op te beschikken. Het vertrek vau Zr. Ms. stoomschip Curagao naar Oost Indie is bepaald op den 21 dezer. In den loop der maand October zal Z. M. stoomschip Java, naar O. I. vertrekken; Z. M. stoomschip het Meialen Kruis naar de kust van Guiuea en Z. M. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau naar de Middelandsche zee. Het ram- torenschip Prins Hendrik zal waarschijnlijk een togtje ma ken naar het Engelsche kanaal. Met den eersten October a. s. worden de navolgende officieren geplaatst op Zr. Ms. transportschip met stoomver- mogen Java, als: de kapt.-luit. t/z. P. Koning; de luit. t/z. le kl. jhr. J. C. H. Cliftbrd Kocq van BreugelJ. C. H. Beeloo J. P. van Rossum E. L. baron van Heeckeren van WalieuP. Luteijn en C. A. Boschde luits. t/z. 2e kl. E. B. BonnJ. P. Noorduijn, H. J. Klein, M. A. Me- denbach P. Lijcklama a Nijeholt en A. van Heugelde offic. vau gezondh. 2e kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl; de offic. van gezondh. 3° kl. P. H. L. Roessingh van Itersonen en de offic. vau adm. 3e kl. J. P. Vasseur, J. C. Coelaud en L. C. Duhné. De opening der Staten-Generaal door Z. M. den Koning is bepaald op Maandag 16 September a. s. Men schrijft ons vau Terschelling 7 Sept. Op de gisteren alhier te Midsland gehouden paarden- en veulenuiarkt waren van dit eiland aangebragt 6 paarden, 2 enters en 70 veulen; waarvan slechts een klein aantal tegen zeer lagen prijzen is verkocht. Op deze uiarkt bevonden zich maar enkele vreemde opkoopers, waardoor de handel zeer flaauw was; men venvacht echter dat de aanstaande beesten markt, op 21 Sept., beter resultaat zal opleverendaar het vee over het algemeen duur is; zoo heeft men hier reeds f191 voor kalfkoeijen betaald. lil de afgeloopen week is bij het opdrijven van het wrak der Lutine, ongeveer ter hoogte van gemeld wrakeen anker met houten stok opgevischt, dat geheel met roestbrokken omzet wasdoch waarin zich geen voorwerpen van waarde be- vouden; men verwacht nu dat bij gunstig weder de geldvis- scherij weder spoedig een aanvang zal nemen Bij de op deu 4 Sept. aan de Lemmer gehouden zeilwed strijd, is de prijs voor vracht- en beurtschepen, bestaande in eene fraaije zilveren tafelschel en dito olie- en azijnstel, ge wonnen door den beurtschipper Jemke Jords Kooijman alhier. Behalve dat door genoemden schipper reeds vroeger eenige prijzen met zijn snelvarend vaartuig zijn behaald, heeft hij alleen in dit jaar bij verschillende zeilpartijen eene vlag honderd gulden en bovenstaand fraai zilverwerk gewonnen. Door den raad dezer gemeente is besloten om de plaatse lijke belasting op de brandstoffen met 1 Mei e.k. af te schaffen, doch die op het gedistilleerd nog te behouden. Uit Amsterdam schrijft men aan het Dagblad v. 'j Hage De gezondheidstoestand is hier bijzonder gunstig. Desniet temin heeft het besluit van den gemeenteraad, om op de adressen van den geneeskundigen kring en van 1600 inwo ners de kermis uit te stellen, de algeineene sympathie en goedkeuring weggedragen. Ja, ik overdrijf niet als ik u verzeker, dat zelfs vele neringdoenden en andere belangheb benden bij de kermis, zeer verheugd zijn over de verwerping van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om de adressen af te wijzen en de kermis wel te doen plaats heb ben 1 Alle weidenkenden juichen, dat de cordate 18 leden van den gemeenteraad zulk een aanslag van hunne 17 ker- misluslige tegenstanders op de gezondheid en het leven der Amsterdammers niet willen dulden. //Men spreekt er nu van de kermis tegelijk met de Von delsfeesten, zoo die althans zullen doorgaan, te doen hou den, indien Amsterdam van de epidemie gespaard blijft. //Wat deze laatste betreft, zoo beloven zij zeer schitterend en gedenkwaardig te zullen zijn. Ik noem ze gedenkwaardig, omdat welligt in de geschiedrollen van Nederland geene zoo schoone vereeniging van in elkander grijpende zinnebeeldige voorstellingen zal worden aangetroffen als hier het geval zal zijn. Onder anderen zullen de voornaamste letterkun digen de liedertafels en de leden der carrousels van de Hollandsche en IVanseke mauége, de laatsten in het costuum

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2