BURGERLIJKE STA\D DER GEMEENTE HELDER. TELEGRAM. ADVERTENTIES van Vondels eeuw, aan den optogt deelnemen. Later zal de stoet zich naar het slot van Muideu begeven, waarvan de vertrekken enz. zoo ingerigt zullen worden als zij waren tijdens Hooft die bewoonde. Derhalve zal de feestviering iets bij uitstek patriarchaals hebben. De voorbereidende werkzaamheden van het plaatsen van het standbeeld van Ne derlands grooten dichter in het Nieuwe wandelpark zijn bijna afgeloopen. Rondom het voetstuk zullen de beelden van vier muzen, die //deAgrippijnsche Zwaan" vereerde, prijken. Verschillende volksvermakelijkheden, toepasselijke decoratiën en illuininaticn zullen den luister van het geheel verhoogen. //Het schijnt dat de aangelegenheid van het Noord- zee-kanaal een kritisch tijdperk is ingetreden. Althans zijn de werkzaamheden aan de sluizen in den afsluitdijk te Schel- liugwoude gestaakt. De onderhandelingen tusschen de re gering en de Amsterdamsche kanaalmaatschappij moeten geen gunstig verloop nemen. In ieder geval is liet wenschelijk, dat het bestuur, ingevolge zijne toezegging op de jongste algemeene vergadering van aandeelhouders, mededeelingen doe omtrent den stand der zaak enz." De kapitein den Beer Poortugael heeft in een bro chure //Neêrlands legerhervonning bij vermeerdering van militie," naar aanleiding van do verwerping der schutterij- wet de vraag bahandeld wat er nu behoort gedaan te wor den. De schrijver dringt aan op algemeene dienstpligtig- heid, vermindering van beroepssoldaten, anders genaamd vrij willigers, afschaffing van de plaatsvervanging, met invoering tevens van eene kategorie van éénjarige miliciens. De schrijver meent dat op die wijze voor het minste geld aan het grootste getal manschappen eene zeer voldoende oefening zal kunnen worden gegeven. Te Leiden is in de vorige week door de rijksveld wacht op de openbare straat, bij schemeravondaangehouden een jongentje, dat fatsoenlijke lieden aansprak ter ondersteuning van zijne moeder. Bij onderzoek bleek dat die moeder, uit eene fatsoenlijke familie geboren, een zwervend leven leidde, en niet gehuwd was met den persoon die zich bij haar be vond en met wien zij in eene slaapstede verblijf hield. Uit de bij dit paar gevonden brieven kwam men tot de ontdek king, dat zij een dochter van een vroegeren rijksontvanger te Maassluis en hij een gewezen rijksontvanger van Rozen- daal was. Beiden zijn in verzekerde bewaring genomen. Onder de tuinvruchten beslaat de bloemkool eene voor name plaats en hoeveel werk van het verbouw daarvan in Noordholland wordt gemaakt, blijkt hieruit, dat aan den Langendijk in 1866 235 bunders met kool werden bezet. De opbrengst was dan ook zeer voordeeligzoodat te Noord- Scharwoude en Oud-Carspel van de bunder gemiddeld bij de 17,000 kolen worden getrokken. Op de markten te Haarlem en te Alkmaar zijn in genoemd jaar 173,000 bloemkolen te koop aangeboden. De gemiddelde prijs van dat product te Amsterdam was 5 cents per stuk. De waarde van de verzendingen van bloembollen uit Noord holland naar het buitenland werd in 1866 begroot op drie ton gouds. De "Pall Mali Gazettedeelt een afgrijsselijk spoor weg ongeluk mede: //Een jong gehuwd paar, dat op den Bristol-Exeter baan in een afzonderlijken coupé had plaats genomen, hoorde nadat de trein zich in beweging had ge zet het rinkinken van glas, en zag met ontzetting hoe een bloedig mensebenhoofd door het venster van de coupé werd gestooten terwijl het ligchaam er buiten hing. Op het naaste station herkende men in den verongelukte den conducteur, die waarschijnlijk de reizigers wilde gadeslaan, maar bij het doorrijden onder een brug tegen den wagen gedrukt en op deze wijze gedood werd. GEMENGIÏE BURIGTEI1, De Evangelische Alliantie is zeer Evangelisch, d. i. zeer Christelijk geweest. Zij heeft zich beijverd partijzucht, haat en tweedragt wegens anders denkenden aan te blazen. De Israëliten heeft zij willen bekeeren, ook door het uitreiken van traktaatjes, doch zij hadden liever muntjes. De annexatie aan Pruisen is er ook ter sprake gebragt. Buiten Amster dam wordt een hengelaars congres gehouden. Te Ilelle- voetsluis zijn de hoofden van het gemeentebestuur lang niet in één zak. -Te Samarang steelt men nog erger dan te Sourabaije, De opperregter in Noord-Amerika betaald jaarlijks f700,000. belasting. De graaf von Bismarck boort op aannemelijke voorwaarden zundnaald geweren. -Te Dokkum hebben twee leden der Herv. gemeente bij deur waarders exploit hun lidmaatschap doen opzeggen. De wonderdoende Zouaaf Jacob is geconsigneerd, zoodat de lam men, blinden, en dooven, lam, blind en doof huiswaarts kee- ren. In Japan is men blij dat wij geen oorlog krijgen. Te Rijen hadden man en vrouw ruzie gehaddes avonds gaat 't vrouwije naar bed en, manlief naar boven, om in de armen des doods rust te zoeken. Hij hangt zich op, de strop breekt, de goeije man valt op en door den zolder en komt teregt in de armen zijner lieve vrouw. Even als de werklieden uithoofde vau te gering loon het werk staken, zoo ook staken in Engeland de predikauteu tliaus hunne prediking. Gari baldi gaat het vredes-congres te Genève bijwonen. De ver jaardag van Z. K. II. de prins van Oranje werd in de re sidentie door het uitsteken der vlaggen enz., herdacht. Zoo leest men in het Dagblad. Volgens ooggetuigen was het uitsteken van vlaggen niet zeer overvloedig. Correspondentie. Een artikel Scliagcrnieuws van Job is voor dit nommer tot ons leedwe zen te laat ontvaunen. Van 30 Augustus 6 September 1S67. ONDERTROUWD C. de Goede koopman, wonende te #ijpe en J. J. Slebe, 21 jaren. I\ van Twisk, koopman, 56 jaren, weduwnaar van H. E. Stockinkkorzen, en T. Yos, 46 jaren, weduwe van P. A. Christoffels. D. J. van Gelder, koopman, 19 jaren, wonende te Haarlem en N. Keijier, 21 jaren. J. J. Reiner, sjouwerman, 50 jaren, weduwnaar van A. Bos en E. van der Veen, 35 jaren, M. Spoor, aardewerker, 36 jaren, weduwnaar van G. Brandt, en G. Petrus, 33 jaren. J. Anncs, schipper bij de marine, 31 jaren en E. Rijlaarsdam, 23 jaren. G. B. Aarens, schoenmaker bij de marine, 35 jaren en T. Rutgers, 30 jaren, wonende thaus alhier onlangs te Dordrecht. J. Bak, sjouwerman, 31 jaren en A. Klip, 30 jaren, wouende thans alhier, onlangs te Tiel, J. van der Struijs werkman, 44 jaren, weduwnaar van J. van Hovelingen, en T. Bakker 28 jaren, GEHUWD: T. Stroomer en J. IToogvorst. S. van Tol en S. vau Hool- werff. A. van der Ben en K. Kalis. P. Boon en J. Bosman. BEVALLENH. Bergman geb. Drijvers, Z. A. Eibers geb. Tcerink, D. A. Korthoven geb. Schmidt, D. T. Wigman geb. Kaan Z. J. Hulstkamp geb. Prins, D. M. Poggemeijer geb. Koorn, Z. T. van Rijn geb. Former, Z. P. A. van der Poll geb. Slootmaus, Z. M. Tecriuk geb. Kalff. D. M. Steeman geb. de Groot, Z. A. Hubbeling geb. Palm, D. N. Kuiper geb. Düiuker, Z. W. E. Martij geb. Vre- develd D. OVERLEDEN A. J. A. Eeg, 3 jaren en 10 maanden. A. D. G. Kocli, 5 maanden. D. B. Eijgenhuijs, 12 weken. II. Ilin, 11 weken. W. L. de Hart, 6 jaien. B. W. Polier, 56 jaren. D. Bak, 15 maanden.C. W. Duijvetter, 3 maanden. a. Boutes, 56 jaren. UI A R li T I! li K I G T E N. ALKMAAR 7 Scpt. Aangevoerd 4 Paarden f 15 a 30. 5 Kocijen 160 a 210, 6 Nuchtere Kalveren f6 a 10, 360 Schapen f 9 a 32,81 Lammeren f6a 10 6 Geiten f 3 a 5. 70 magere Varkeus f 8 a 16, 184 Biggen f 3 a 6, Boter per kop 70 a 80 ets. HOORN 5 Sept. Kleine Kaas f 26, aangevoerd 233 stapels, wegende 57224 NP. Heden Dingsdag 10 September 1867. Metalliek (oude) 45J- Nat. 50|Mexico (oude) 15, (nieutve) 81, Turken 30 J, Handelen. 137f, VereenigdeStaten van N.America 1885 74J, Russische Spoorweg-Aandeelen 77-J-, Portugal 39. 264ste STAATS-LOTERIJ. Tweede klasse." EERSTE TREKKING. No. 2357 f1500 ;no. 9824 en 12574, ieder f 1000; no. 16803 f400; no. 2157 f200; no. 2500 en 14339, ieder f100. 12 5 Jarige Echtvereeniging f VAN S. J. MANHEIM e n REBECCA MANHEIM geb. de Jong. Helder, den 10 September 1867. Van hunne liefhebbende Kinderen. (/O 4 Ondertrouwd W. H. BRUNO BOK en J. J. H. van DUNNÉ. Leeuwarden, 3 September 1867. Eenige Kennisgeving. Getrouwd H. J. JAN ZEN en M. IL J. TER WINDT. IVest-P annerden10 September 1867. *5(.* Voorspoedig bevallen van een DOCHTERTJE A. M. BURCHART, huisvrouw van J. W. van der WAL Cz. 7 September 1S67.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3