Jïieutös- en «ftöoertentte-öfaö. 057. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 14 SEPTEMBER. gebedte. BEKENDMAKING Biet-officicd gcücdte. ITIBTJ7T5TIJDIIT321IT. ELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post l.&O Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S, Giltjes. De prijs der Adveetentikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Adverteutiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER, maakt naar aanleiding eener ontvangene aanschrijving van den heer COMMISSARIS des KONINGS in deze provincie, aan de belanghebbenden bekend, dat met Z. M. goed keuring, de opkomst onder de wapenen, van de miliciens-verlofgangers van 1863, die op den 20 dezer maand bepaald was, NIET zal plaats hebben. Helder, De Burgemeester voornoemd, 11 September 1867. STAKMAN BOSSE. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 13 September 1867. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden voormiddag ten 11 u. 55 m. alhier per spoortrein aangekomen en zich per rijtuig het eerst begeven naar Z. M. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau, daarna een dejeuné gebruikt ten huize van den kommandaut en directeur der marine alhier, vervolgens ten half drie met het ramtorenschip Prins Hendrik het Nieu wediep uitgestoomd en een exercitie togtje gemaakt in het marsdiep en op de'reede. Ten 4 u. 45 m. weder de haven ingestoomd om nog eenige bijzonderheden te kunnen bezigtigen en daarna ten 6 u. 25 m. weder per spoor te vertrekken. Bij aankomst en vertrek, ook bij het in en uitgaan der haven werd Z. K. H. telkens begroet door saluutschoten van de in de haven lig gende t>orlogbodem3 en ook door het paraderen der man schappen in het want. Heden zijn uit deze gemeente twee adressen verzou den aan Z. M. den Koning. Een uitgaande van de leden van het alhier bestaande artillerie-vrijkorps, waarop gesteld zijn 189 handteekeningen en het andere uitgaande van han delaars, neringdoende en andere ingezetenen dezer gemeente, voorzien van 300 handteekeningen. Beiden met verzoek dat het Z. M. moge behagen, om het besluit tot verplaatsing van den heer Jhr. T. J. Kraijenhoff, als controleur der directe belastingen en accijnseu, van hier naar Maastricht, weder intetrekken. Naar wij vernemen heeft de heer E. Dambrinkvisi teur alhier, zijn gepensioen aangevraagd. De Staats Ct. van heden geeft de volgende opgave van de Noordhollandsche Staatsspoorweg, lijn Helder Uit geest. Gedurende de maand Mei jl.opbrengst: reizigers f 13,715.02; goederen en vee f2084.14; diverse f24.90; totaal f 15,824.06. Gedurende de maand Junij opbrengstreizigers f 17,115.58 goederen en vee f 1877.22-Jtotaal f 19,032.80-J-. Door Z. M. den koning is ingesteld eene commissie, om der regering van advies te dienen in zake de wiermaaijerij bestaande uit de heeren: mr. L. J. Bouriciusontvanger der registratie en domeinen alhier; J. P. W. Conradingenieur van den waterstaat te AlkmaarP. Maats jr.burg. van Wierin- gen en dr. C. A. J. A. Oudemans hoogleeraar in de kruidkuude aan 't Athcuaeum te Amsterdambelast met 't voorzitterschap. Door den minister van oorlog is last gegeven dat de militairen van dit jaar, die bij de troepen te paard zijn in gelijfd, en overeenkomstig Zr. Ms. besluit van 8 Mei 1862 na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn ge zonden, met den 1 October a. s. in werkelijke dienst worden gesteld, ten einde gekleed en geoefend te worden. Het aantal cholera gevallen te Rotterdam verminderd tegenwoordig dagelijks. Den 11 dezer zijn er slechts aan getast S personen en overleden 4. Onlangs kwam een geval van veetyphus voor in eene weide, waarin nagenoeg 4 maanden te voren een door die ziekte aangetast en afgemaakt rund was begraven geworden. Men meende de oorzaak van het nieuwe geval bepaaldelijk te hebben gevonden in de smetstof der overblijfselen. De minister van binnenlandsche zaken heeft dientengevolge, wan neer daartegen geene overwegende bezwaren bestaan, nogmaals de verbranding van het afgemaakte vee aanbevolen. Dezer dagen ontvingen wij het prospectus en de proevo van bewerking van een boekwerkdat zeer veel belangstel ling zal opwekkenhet is getiteld De Uithangteekensdoor mr. J. van Lennep en J. Ter Gouwuit te gevéh bij de Gebr. Kraay te Amsterdam. Naar die proeve te oordeelen belooft dit werk zeer veel goeds; de uitvoering is keurig net, de teekeningen der afbeeldingen komen ons voor zeer getrouw te zijn er ligt zoo iets origineels in, dat tot nadere beschou wing uitlokt. Wij raden onze lezers aan er kennis mede te makente meer daar die afbeeldingen eene rijke bijdrage zullen opleveren tot onze volkshistorie. Yoor belangstellenden ligt een prospectus aan de drukkerij van dit blad ter inzageen Toorts zullen ze wel bij ieder boekverkooper te bekomen zijn. De prijs is slechts 20 ct. per aflevering. Bij de eergisteren te Assen gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in plaats van den liqer van Heiden Reidenstein, zijn uitgebragt 1218 stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 610. Daarvan vereenigden zich op de heeren Oldenhuis Gratama 545, van der Veen 368 en van Bosse 288 stemmen, zoodat eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren mr. L. Olden huis Gratama en mr. P. van der Veen. De nieuwe modellen postzegels van 20, 25 en 50 ct. zullen met 1 October a.s. ingevoerd worden, die van 5, 10 en 15 ct. zoodra de voorraad van het oude model is ver bruikt. De kleur is voor die van 5 ct. blaauw, 10 ct. rood, 15 ct. oker, 20 ct. groen, 25 ct. violet, 50 ct. goudkleur. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Courant: De gemoederen der Hagenaars zijn in vreeselijke beroe ring; onder de meest conservative winkeliers zelfs, die alle morgen even als hunne voorvaders een kapittel uit den bijbel het Dagblad lezen om er voor 24 uren voed sel voor geest en hart uit te halen heerscht eene groote opgewondenheid, die elk oogenblik tot eene openbare opposi tie tegen het conservative ministerie, ja tegen het Dagblad kan leiden. Ziedaar de oorzaak er van. De minister van oorlog heeft gezegd, dat de muziek van het regement grenadiers en jagers niet meer in den accli- matie-luin zal spelen Van dien acclimalie-tuin is de geheele Haag lid, minis ters zoowel als hunne kofl'ij-leveranciers. Voor de weke- lijksche concerten betaalt de directie een paar duizend gul den aau de muziekanten der grenadiers, en verschaft boven dien aan heeren oflicieren toegang voor voel verminderde contributie. Daaraan dankt men alleraangenaamste muzijk- avonden, bijgewoond door zulk een gemengd publiek, dat men werkelijk gelooft niet in zijn eigen land te zijn. Om aan den grooten toeloop van kinderen, die het luis teren naar de muziek onmogelijk maken, paal en perk te stellen, heeft de directie onlangs door middel van Dagblad annonces bekend gemaakt, dat voortaan geen kinderen be neden de 10 jaren zullen toegelaten worden. Vrijdag 11. komt de minister van oorlog met een kind beneden de jaren aan het hek, wordt daar herinnerd aan de bepaling en spreekt in ministeriëlen toom ontstoken, op de plaats zelve, de fataio ministeriële resolutie uit, die den Haag in rep en roer bragt. Het schijnt hard tc zijn voor een minister (die mogelijk,

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1