Jlteutos- en <ftÖoerteiiHe--6faÖ. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 28 SEPTEMBER. Officieel gcöcdte. KENNISGEVING. Jfëiut-officiM gcöcdte. Zitting van den Gemeenteraad, J& 661. uELDERSCHE Verschijnt "WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post H n u «1.60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor elkèn regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting der Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1868, aan den Gemeenteraad aangeboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 25 September 1867. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd: Een Steenen BEELDJE en een paar KOUSEN, dezer dagen op de straat alhier gevonden. Helder27 September 1867. He Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. op Dingdag den 24 September 1867. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakmaiï Bosse. Secretaris de heer L. Verheit. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Janzen en v. Strijen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Aanbieding deibegrooting van de Gemeente voor 1868. 2). o voor het Algemeen Weeshuis. 3). Burgerlijk Armbestuur. Aan ieder der tegenwoordige leden wordt een afschrift der begrooting ter hand gesteld; daarna heeft eene loting plaats, waarbij de raad in drie afdeelingen wordt gesplist tot on derzoek en bespreking der begrooting. Het eindcijfer in ontvang en uitgaaf bedraagt 170,913.87| 4). Verzoek om hooger subsidie voor het Weeshuis over 1867. Wordt gevraagd de subsidie nog met ƒ1500 te verhoogen, uithoofde van buitengewone uitgaven door vernieuwing van versleten Iiggingstukken en aankoop van meerdere kleeding- stukken, daar het aantal kinderen in den laatsten tijd buiten gewoon is toegenomen bedragende tijdens de vaststelling der begrooting 85 en thans 115. De heer de Breuk zegt die zaak te hebben onderzochtdat hij vóór zal stemmen, doch dat niet te kunnen doen zonder den wensch te uiten dat aan regenten kenbaar worde ge maakt het verlangen van den raad, dat zij de uitgaven be perken tot het hoogst noodzakelijke. De Voorzitter antwoordt, dat de wijze waarop de heer de Breuk zich uitlaat, doet vermoeden, dat hij op eene beleefde wijze wil kenbaar maken, dat bij zijne observatie hem gebleken is, dat de uitgaven niet altijd voldoende zijn beperkt geworden. Dat echter bij het Dagelijksch Bestuur zoo iets niet bekend is en de heer de Breuk beleefdelijk wordt uitgenoodigd, mogt hem iets van dien aard gebleken zijn, daarvan mededeeling te willen doen. De heer de Breuk repliceert dat de Voorzitter aan zijne woorden eene uitlegging geeft die niet de ware is. Hij meent alleen, dat de raad het regt heeft, om bij de aan den raad verantwoordelijke ligchamen, op een zuinig beheer te mogen aandringen. De gevraagde subsidie wordt met algemeene stemmen verleend. •5). Verzoek van den hoofdonderwijzer D. Lekker om subsidie. Waarin adressant in herinnering brengt dat hij 28 jaren in deze gemeente als onderwijzer werkzaam is, waarvan 21 jaren als hoofdonderwijzer eenei bijzondere school, waartoe hij door het gemeentebestuur is aangestelden nog wel op voor hem Beperkende voorwaarden; dat hij alzoo ten aanzien van de ge meente op een geheel ander standpunt is geplaatst dan de overige onderwijzers van bijzondere scholen in deze gemeente; dat hij volgens die aanstelling, dienaar is der gemeente; dat hij meent dat het toch de redelijke verpligting is van een meester om voor zijn dienaar te zorgen, zoo lang deze zijn plïgt doet; dat alle andere bijzondere onderwijzers subsidie genieten uit de gemeente-kas, hij alleen uitgezonderd; dat hem op een vroeger ingediend adres is geantwoorddat de raad alleen aan nieuw opterigten bijzondere scholen subsidie verleende maar niet aan bestaande, dat die motiven vervallen zijn, daar thans wel degelijk aan bestaande scholen subsidie wordt verleend; dat hij in de eerste jaren der oprigting zijner school 130&140 leer lingen mogt tellen, dat het thans verminderd is op 80 k 90; welke vermindering is toe te schrijven 1. aan de concurrentie met het openbaar onderwijs, sedert ook de schoolbehoeften aldaar kosteloos worden verleend; 2. aan de moeijelijk vol te houden concurrentie tegen de gesubsidieerde bijzondere scholen en 3. misschien voor een klein deel aan lasterlijke aantijgingen van eenige betweters. Op grond van een en ander vraagt adressant, ook te mogen worden gesubsidieerd, even als de andere onderwijzers van bijzondere scholen. De Voorzitter stelt voor dezen brief bij de begrootiug te behandelen. Daartoe wordt besloten. 6). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van den Commissaris des Konings, dat tot 15 October de gelegenheid bestaat, om zich tot Z. M. te wenden, met het verzoek tot verlenging van den termijn, waarop de afschaffing der gemeente-accijnsen is bepaald. b. Dat de Gemeente-Bouwmeester namens den aannemer van de brug over den mond van het Heldersche kanaal, verzoekt 10 weken uitstel met de oplevering van dit werk en tevens eene kleine wijziging in het bestek te makendoor met de uit te graven grond den bestaanden inham kosteloos te dempen; Na eenige discussie wordt dit verzoek toegestaan met 11 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Zur Muhlen, Kraijenhoff, de Lange en de Breuk. c. De Voorzitter deelt aan den heer Braaksma mede, dat het B. W. nog niet is mogen gelukken de noodige inlichtingen te bekomen, aangaande het eigendomsregt op de sloot tusschen de Vlaming- en Vroonstraaten vraagt of de heer Braaksma zoo goed zoude willen zijn om zijne bronnen mede te deelen, welligt zou dat B. en W. den weg kunnen aanwijzen. De heer Braaksma zegt, dat T. Bakker een der eigenaars van die perceelen, hem de mededeeling heeft gedaan die hy in de vorige vergadering heeft kenbaar gemaakt. Bij de gewone rondvraag vraagt en bekomt de heer Smit het woord. Hij zegt uit de couranten te hebben vernomen,, dat er te Vlissingen sprake is van de indiening van een rekest aan Z. M., om de verplaatsing van het Kon. Inst. voor de Marine, van hier naar Vlissingen. Mijn verzoek is, zegt spreker, en mogelijk dat het door meerdere leden wordt gedeeld, om insgelijks een rekest bij Z. M. in te dienen, met verzoek, dat het verlangen van VlissiDgen niet worde ingewilligd. De Voorzitter antwoordt dat hij in de volgende week naar den Haag vertrekt en audiëntie zal vragen bij den Minister van Marine, om te onderzoeken in hoeverre het noodig is dat de gemeente zich tot Z. M. wende. De heer Smit neemt daarin genoegen. Waarop de vergadering wordt gesloten. POLITIEK OVERZIGT. Een telegram uit Parijs van 24 September zegt: Sedert gisteren is Garibaldi in de pauselijke staten, en wel in de haven van Corneto geland, niet verre ten noorden van Civita-Vecchia. Hij bevindt zich alzoo aan den mond der rivier Marta, nog tien geografische mijlen noordwestelijk van Rome. De Fransche Moniteur echter bevat een telegram uit Flo rence, berigtende dat Garibaldi op bevel der Italiaansche regering gearresteerd is te Asinalunga, op het oogenblik dat hij zich gereed maakte het pauselijk grondgebied te over schrijden. Asinalunga ligt in Toskane vier uren van Mon- tepulciano, en alzoo op grooteren afstand van Corneto ver-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1