Jltcuras- en <EÖoertentie--6fflÖ. J\» 664;. Zevende Jaargang. 1867. WOENSDAG 9 OCTOBER. <®ffinëri gcbcclte. BEKENDMAKING. I2ict~officieel öi'üceïte. ELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n e 1.60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren, Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adyerxkntien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt aan de belang hebbenden bekend, dat de VOLJAARS-PA.TENTBLADÈN over de dieust van 1867/68 aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn, van Maandag den 7 October tot Dingsdag den 15 October 1S67, van des morgens 9 tot 1 nre en des namiddags van 4 tot 6 ure, deu invallenden Zondag uitgezonderd. Helder De Burgemeester voornoemd den 4 October 1867. STAKMAN BOSSE. POLITIEK OVEliZIGT. De berigten omtrent den Kerkelijken staat zijn weder minder gunstig. Wel blijkt Dog niet, dat de bevolking zich bij de benden aansluit die zich in Viterbo hebben vertoond; maar toch wordt reeds gemeld, dat pauselijke troepen zich er bij hebben aangeslotendat zehoewel op een paar punten verstrooid op anderen overwinnaars zijn geblevendat ze zich alreeds op meerdere punten vertoonen en trachtenzich bij elkaar aan te sluiten. Het is de vraag of, indien dit ge lukt, de bevolking niet van houding zal veranderen. Intusschen verneemt men nog maar niet, wat tusschen Pa rijs en Florence verhandeld wordt. Dat de pauselijke troepen zonder hulp, de beweging, indien die zich inderdaad uitbreidt, zullen kunnen onderdrukken, is weinig waarschijnlijk deinst dus Napoleon, met het oog op een bondgenootschap tusschen Pruissen en Italië, er voor terug, om op nieuw troepen naar Ro me te zenden, dan rest er niets dan dat de Italiaansche re gering de hand leene, om de rust te herstellen maar deze zal daartoe niet te vinden zijn, tenzij ze te gelijk vasten voet krijgt in den Kerkelijken Staat. Er wordt dan ook reeds ge meld, dat de beide kabinetten het eens zonden zijn geworden, dat Italië den Kerkelijken Staat zou bezetten, uitgezonderd Rome, zoolang Pius IX leeft. Voor de juistheid hiervan is intusschen geenszins in te staan en het is zelfs niet waar schijnlijk dat de paus zieh zoodanige schikking zou laten welgevallen. De loop der gebeurtenissen kan intusschen reeds spoedig tot een bepaalde oplossing noodzaken. Over de gebeurtenissen in Italië zegt la France, dat men, alvorens een oordeel uit te spreken over de feiten, wierge- wigt men niet kan miskennen, behoort te wachten op vol lediger inlichtingen Men moet niet vergeten, zegt genoemd blad, dat er op dit oogenblik bij een vrij groot deel der openbare meening in Italië eene strekking bestaatom de gebeurtenissen overdreven voor te stellen. Het houdt zich overtuigd, dat het Italiaansche gouvernement tot hiertoe te veel geestkracht bij de crisis, die wij achter den rug hebben, heelt betoond, om er ook niet op te kunnen rekenen dat het krachtdadig zal handelen, indien de Pauselijke Staat ernstig bedreigd wordt. De troepen van Victor Emmanuel zullen ge makkelijk de overhand behouden over eenige benden, wier aanvoerder, die op het eiland Caprera bewaakt word t, alleen de krachten kan groeperen en eenige eenheid schenken aan ide oproerige beweging. In het Jour. il dos Débats leest men »Er is in Italië geen verstandig mensch meer, evenmin als in Frankrijk, die nog droomde van restauratie van den kerkelijken staat met de verloren provinciën. Met Rome als eenige bezitting kan het wereldlijk gezag van het pausdom materieel niet leven. Antonelli heeft zeer juist gezegd, dat Rome een kop zonder romp is. De vereeniging van Rome met Italië komt dage lijks meer en meer tot stand, door de spoorwegen, door de -munteenheid, door de opheffing der tolliniën. De romeinsche •regering drukt de oogen digt en wil alles ignoreron maar rij laat lijdelijk gebeuren wat niet te veranderen is; zij heeft nu weer een posthervormiDg toegelatenzij laat haar onder geschikte handelan en doet alsof dit alles geheel buiten haar sfeer lag. Deze houding is niet van waardigheid ontbloot, maar logisch is zij slechts dan wanneer zij volledig wordt volgehouden en het geestelijk gezag voor altijd ontheven wordt van de materiële zorgen, die buiten zijn roeping liggen." De Liberté verklaart, dat de Ital. gezant, wiens reis naar Hiarritz hier zoo veel opziens baart, van Ratazzi in last heeft, den keizer te verklaren, dat het Ital. kabinet niet lan ger de actiepartij kon weerhouden, en mitsdien een spoedige en degelijke oplossing van de romeinsche kwestie onvermij delijk geworden is. Aan deze mededeeling voegt het blad een brief uit Florence toe, waarin wordt uiteengezet, dat de garibaldische hoofden besloten hebben de zaak niet los te laten. De correspondent betwijfelt echter, of het hun ge lukken zal hun plan door te zetten, zoolang Garibaldi zelf niet weder optreedt. De minister van Staat heeft aan de vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland, eene circulaire toegezonden, waarin hij het land geluk wenscht met de snelle onderdrukking van de jongste revolutionaire beweging. De minister wijst daarbij de gevaarlijke beginselen aan, waarop die bewegiDg steunde. Hij constateert dat er eene uitgebreide en verschrikkelijke zamenzwering bestond, maar dat deze is bedwongen door de getrouwheid van het leger, de houding der bevolking en de grootmoedigheid der koningin, De minister voegt er bij, dat de revolutie vooral is aangestookt door de buitenlandsche pers, die thans, om door hare medegedeelde feiten te regtvaardigen, deze valsch voorstelt. De regering noodigt ten slotte de ver tegenwoordigers uit, om door alle middelen, die hun ten dienste staan, de waarheid te doen kennen. 1TISÏÏWSTIJ5IIT33 IT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 8 October 1867. Het doet ons genoegen Zondag avond te hebben be speurd, dat de Zangvereeniging r/Cecilia" alhier, in den laatsten tijd weder in krachten is toegenomen, zoodat hare leden weder het vooruitzigt hebben dat de concerten gedu rende dezen winter weder flink zullen worden uitgevoerd, en dan ook zonder twijfel goed bezocht zullen wordenhet welk dan ook trouwens thans reeds het geval was. Het mag gezegd worden, dat alle Hommers zeer goed werden uitgevoerd en sommige zelfs uitmuntend. Do duo en niet minder de solo voor tenor werden uitbundig toegejuicht en de executanten teruggeroepen. Van de meer vrijgevige be paling, ten opzigte der introductie van heeren officieren, werd reeds door velen gebruik gemaakt en naar wij verne men tot algemeen genoegen. Aan alle bemiunaren der zangkunst bevelen wij dit ge zelschap ten zeersten aan. Naar wij vernemen i6 uithoofde van een gebrek in den vorm, het beroep van Ds. Manssen, naar Beverwijk, als niet wettig verklaart en bijgevolg weder ingetrokken. Men zal, alvorens een beroep te kunnen doenop nieuw een nominatie moeten formeren. Op de roodtonsplaatnabij Texel, is Zaturdag ge strand de Nederl. kof De Hoopgezagvoerder Ouwehand, van Amsterdam naar Lissabon bestemd, geladen met stukgoe deren. Zondagen Maandag hebben de slsepboot Stad Amsterdam en de Texelsche stoomboot Ada van Hollandalsmede twee recherche-vaartuigen en eenige particuliere schuiten herhaal delijk adsistentie aangebodendoch zijn allen door den kapt. afgewezen, die hoopte met een hoog getij water weder vlot te raken, hetwelk hem heden morgen is gelukt, zoodat hij thans hier in de haven is binnengeloopen zonder het minste letsel te hebben bekomen, hij zal met de eerst gunstige gelegenheid zijn reis vervolgen. Het stoomschip Borneo is gisteren in de buitenha ven gebragt, en wordt zeeklaar gemaakt om eerstdaags naar Oost-Indie te vertrekken.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1