Dezer dagen is door de politie alhier een meisje van 13 jaren gearresteerd en heden morgen naar Alkmaar over- gebragtzij heeft zich schuldig gemaakt aan ontvreemding door middel van zakkenrollen. Bij onderzoek is gebleken, dat zij zich reeds herhaaldelijk en bij verschillende gelegen heden aan die misdaad heeft schuldig gemaakt en altijd op zeer behendige wijze. Naar men verneemt is verleden Dingsdag op ander half uur afstand van Schiermonnikoog als wrak op het strand geworpen het haringschip Suzanna Henriette, toebe- hoorende aan de firma M. Parser Cie., te Scheveningen en uitgerust van Vlaardingen. In het onderste gedeelte van het schip zijn gevonden drie lijken, waarvan twee ont daan van hunne kleederen. De bemanning bestond uit 13 koppen; waarvan de schipper Jan Yerbaan en 10 matrozen te Scheveningen en 2 te Vlaardingen te huis behooren. Van Scheveningen voeren op het vaartuig één vader en drie zonen, die allen op eene zeer noodlottige wijze in de golven het leven verloren. Welken smartelijken indruk deze ont zettende ramp voor zoo vele gezinnen te Scheveningen ver oorzaakt, zal ligtelijk worden beseft. Volgens een te Rotterdam ontvangen berigt, dd. 7 Sept., was het clipperschip met hulpstoomvermogen 's Gravenhage kapt Bok, den 31 Aug. van Rio Janeiro naar Batavia ver trokken. Passagiers en troepen waren in den besten welstand Gedurende de maand Augustus 1867 zijn vergaan 166 schepen, en van 1 Januarij tot 31 Augustus jl. te zamen 1S50, tegen 1827 in hetzelfde tijdvak van 1S66. Hieruit blijkt dus, dat in het loopende jaar 23 schepen meer zijn vergaan dan in 1S66. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op 9 Aug. jl.zijn aan de ziekte overledentot en met 4 Oct. te Rotterdam 328, te Dordrecht 90, te Delft 104 en te 's Gravenhage 5S personen; tot en met 28 Sept. jl. te Zaandam 96, Amsterdam 35, Vianen 29, Nieuwerkerk a/d IJssel 25, Delfshaven 24, Bruinisse 23, Bleiswijk 22, 's Hertogenbosch 19, Pernis 16, Maassluis 15, IJselmoude 14, Schiedam 13 en Coevorden 12 personen. In andere gemeenten, waar de ziekte zich vertoonde, bleef het getal sterfgevallen tot dus verre beneden dat te Coevorden. Het Rijks Archief ontving dezer dagen een belangrijk geschenk, dat voor de aanzienlijke verzameling scheeps journalen onzer oudere zee-reizigers, hier bewaard, eene gewigtige bijdrage levert. Het is een door den bekenden Abel Jansz. Tasman eigenhandig geteekeud, en met kaarten en teekeningen voorzien dagboek zijner eerste ontdekkings reis in 1642 en 1643. Voorts twee journalen van den admiraal Jacob van Neck van de jaren 1598 en 1599, be nevens een paar andere stukken. Uit Meppel berigt men, dat de groote botermarkt aldaar bij een belangrijken aanvoer van puike soort zeer geanimeerd was, de prijzen hoog, mede doordien vele boter- koopers uit de hollandsche provinciën per spoor waren aan gekomen. Op Donderdag werd ongeveer 130,000 ned. pd. aangevoerd en Vrijdag 70,000 ned. pond die voor/45 49 het vierde vat le soortwerden verhandeld. Dc omzet in 14 dagen tijds wordt op 21- ton gouds begroot. De advokaat-generaal inr. Karseboom heeft in de zit ting van den Iloogen Raad der Nederlanden van heden ge concludeerd tot verwerping van de voorziening in cassatie, ingesteld door Arie Stam, tegen een arrest van het Hof in Zuidholland, waarbij hij wegens valschheid in een onder- handsch geschrift, (de lijst van eene door hem gehouden loterij) is veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Er is eene brutale diefstal gepleegd met inklimming, buiten- en binncnbraak, ten huize van R. Tamboer te Nieu- wediep. Het kabinet, waaruit eenig goud- en zilverwerk en een som geld zijn gestolen, is met een bijl opengebroken. De dader, Adries Korthuis is in verzekerde bewaring geno men en heeft de misdaad reeds bekend. Eenige voorwerpen zijn twee dagen later achter de woning van Tamboer terug gevonden, anderen te Bareveld. (Nieuwediep is gelegen in de provincie Groningen. Men schrijft van Maastricht 6 Oct. het volgende: Schier algemeen heeft men met bijzonder veel genoegen vernomen, dat de minister van finantiën besloten heeft niet alleen een begin te maken met het afbreken der vesting werken, maar ook dat de gronden publiek aan de meest biedenden zullen worden verkocht. Is eene brandwaarborg-maatschappij ook verpligt scha devergoeding te geven aan een verzekerde, die, wanneer er brand bij zijn buurman is, zijne verzekerde goederen, om ze buiten het bereik van het vuur te brengen en alzoo te redden, op straat neêr zet en aan de openbare eerlijkheid toevertrouwt, wanneer deze later worden ontvreemd? Deze belangrijke vraag, waarvan de feiten niet zelden gebeuren, heeft deregtbank te 's Hertogenbosch voorloopig toestemmend beslist in de navolgende zaak. Te Tilburg ontstond in den nacht van 21 November 1865 brand bij den naatsten buurman van een verzekerde bij de onderlinge brandwaarborg-maat schappij te Arnhem. De geassureerde, een blaauwverwer, ziende dat de brand hevig werd, borg zijne goederen van waarde, waaronder eene kist indigo, en zette die om te redden op straat en ging den brand mede helpen blusschen. Toen de brand was gestuitdroeg hij zijne goederen weder in huis, doch de indigo was gestolen, waarvoor hij nu in regten vergoeding vordert, vermits de maatschappij hem die weigert omdat de goederen uit zijn huis zijn gedragen en slechts in zijn huis verzekerd waren. De regtbank heeft Woensdag den eischer opgelegd bovenstaande feiten met ge tuigen te bewijzen en reeds nu beslist, dat, zoo die be wezen zullen zijnde maatschappij tot vergoeding is ge houden. In de vorige week is te Lyon de eerste proef geno men met de stoom-omnibussen, die, gelijk bekend is, zonder behulp van rails zich door de straten bewegen. Twee om nibussen, door een locomotief van acht of tien paardenkrachten getrokken, doorkruisten gedurende een paar uren lang de stad in alle rigtingeu, onder toejuiching van de talrijke me nigte, die er getuige van was, terwijl de rijtuigen die deze trein ontmoette, behoorlijk werden gemeden en van de vele paarden slechts twee eenigzins schichtig werden. Alles ging goed tot aan de kade bij de brug de la Guillotière, die eene vrij sterke helling heeft, de raderen grepen niet in den rots grond en men moest aarde strooijen om den trein in be weging te houden. Erger evenwel was het gesteld aan de overzijde der brug; ook daar hielden de raderen niet in den grond, zij schoven over den gladden bodem voortdema chinist trachtte vruchteloos den gang te stuiten de locomo- tief werd door de twee omnibussen opgestuwd en op een oogenblik dreigden de drie voertuigen in de.Rhone te storten van eene koogte van vijftien ellen. Een kreet van ontzet ting ging onder de menigte op toen gelukkig de eerste omnibus stuitte op een rollaag naast de brug, juist toen zij regt op de rivier aanrolde. Een el verder waren de drie wagens naar beneden gestort. Thans bleven zij in den vorm van eeu Z op den weg staan en de vijftig personen, die in de omnibussen zaten, waren gered. Ouder die vijftig waren de nieuw benoemde bisschop van Oran en de voornaamste burgerlijke autoriteiten. Te Havre zijn de overgebleven manschappen van het Oostenrijksche en Belgische legioen aangekomen. In het geheel waren er 94, waaronder verscheiden verminkten. Zij maakten den overtogt van Vera-Cruz naar Europa op het dek', zelfs de zieken waren daar aan al de ruwhedeu van het weder blootgesteld. Zonder uitzondering waren allen in lompen en bijua zonder schoenen, velen zonder hoofddekseltoch werden zijte Saint Lazare gekomenterstond verder geëxpedieerd door een sergeant van de jagers en een veldwachter. Het was een hartverscheurend schouwspel, dat de algemeene deer nis opwekte. Het stoffelijk overschot van wijlen keizer Maximiliaan is den 7den dezer over Vera-Cruz te Mexico aangebragt. Men maakt hieruit op dat admiraal Tegethoff in zijne zen ding is geslaagd. Te Bergen is een zevenjarige knaap, die te digt een beer naderde, welke voor eene menagerie was vastgebonden, door dezen gegrepen en zou door hem zijn doodgedrukt. Niemand had den moed het knaapje te hulp te komen, toen de commissaris van politie Lebon toesnelde, den beer aangreep en na eenige worsteling hem zijne prooi ontrukte. De knaap was ongedeerd. Het geregtelijk onderzoek ten opzigte van hen, die den 2den Oct. de valsche berigten aangaande Rome hebben verspreidheeft te Parijs een aanvang genomen. De sommen, indertijd door het gouvernement der Vereenigde Staten uitgeloofd voor kunstbeenen en dito han den ten behoeve der geamputeerden in den jongsten bur geroorlog, hebben tot de vernuftigste uitvindingen op dat gebied aanleiding gegeven. Menige gelakte laars van een vluggen wandelaar, zegt een Amerikaansch Dagblad, dekt thans een voet van caoutchouc, staal en leder, en menige hand wordt u in glacé handschoen toegestoken, die in hare zamenstelling slechts hout en gutta percha bevat. Hel met deu koning van Hannover gesloten verdrag dat den onttroonden vorst ongeveer twintig millioen thaler verzekert, heeft bij het publiek een ongunstigen indrukt ge maakt. Schertsenderwijze heeft men opgemerktdat het be ter is een onttroond vorst te zijn dan een, die den scepter voert. De onttroonde hertog van Nassau ontvangt eeu kapitaal van 15millioen gulden in 4i pCt. Pruisische staatspapieren met interest vanaf 1 Januarij 1867, het kasteel te Bibrich met toebehooren, het kasteel te "Weilburg met toebehooren, een paleis te Wiesbaden, het jagtslot Platte en nog eenige andere jagtdomeinenen eindelijk den voorraad wijn te Straats burg, ter waarde van een millioen frs. De hertogin blijft in hel bezit van goederen te Honigstein.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2