SCHAGER NIEUWS. Slngcsontien. MLIJIff STAND DEI! GEBOTE DELDER. 264ste STAATS-LOTERIJ. Vierde klasse. TELEGRAM. Heden Dingsdag 8 October 1867. ADVERTENTIES. Een begrafenis, dertig jaren na den dood, heeft te Berlijn plaats gehad. Zij, die zoo lang hare laatste rust plaats wachtte, is de beroemde sclioone Rahel Levin, echt- genoote van wijlen baron Warnhagen, wel bekend als ge schiedschrijver en pruissisch diplomaat. Yreezende dat zij levend zou worden begraven had deze dame in haar testa ment bepaald, dat haar lijk met een glazen stolp zou worden overdekt en dat men haar lijk tot een maand na haar over lijden gedurig zou bewaken. Vervolgens moest men haar stoffelijk overschot in eene uitsluitend daartoe gebouwde vestibule plaatsen en dit gedurende 30 jaren. Deze laatste verlangens van de overledene werden stipt nagekomen en daar nu de bepaalde 30 jaren verstreken zijn, heeft men haar lijk dezer dagen voor goed naar 't kerkhof overgebragt. Men leest in de Neio-York Times van 21 Sept: Blijkbaar is het de pligt der bevoegde autoriteit, om ten krachtigste op te treden tegen broeder Kimball van Utah. Zoo even berigt hij //dat hij reeds zeventig kinderen heeft." Ofschoon nu dit getal nog overtroffen werd door den Duit- schen vorst, dien Carlyle onsterfelijk heeft gemaakt, ligt er toch eene ernstige bedreiging in het //reeds." Broeder Kim ball zegt, volgens het telegram, //dat hij nu reeds zeventig kinderen heeft en berekent dat het geslacht der Kimballs in vijftig jaar in talrijkheid het gausche tegenwoordige geslacht der heiligen zal overtreffen." Wij beweren dat zoo veel Kimballs alleronaangenaamst is; indien één Kimball in een halve eeuw. zoo vermenigvuldigd worden kan, welk eene ontzettende hoeveelheid Kimballs verkrijgt men dan in tien eeuwen In dit licht beschouwd, wordt de staatkunde, die broeder Kimball aankondigt, eene zaak van algemeen nati onaal belang. //Moet Amerika worden gekimbalizeerd Dit is de kwestie en wij herhalen dus, het is blijkbaar, dat hier een einde aan dient te worden gemaakt. Eene dienstbode, bezig zijnde de kamer van den commen saal te stoffenvindt een gulden. Zij haast zich dien aan mijnheer terug te geven. Deze laat haar den gulden behouden, tot belooning voor hare eerlijkheid. Eenige dagen daarna mistte mijnheer zijn portefeuille, waarin zich f500.aan bankpapier bevond. Hij vroeg de meid of zij er ook iets van gezien had. Ja, antwoordde zijik heb hem gevonden onder aan den trap. En wat hebt gij er mede gedaan. Ja, weet uik wilde hem terug brengen en toen heb ik hem maar gehouden voor mijne eerlijkheid. GEMAKKELIJK MIDDEL TOT HET AANMAKEN VAN KAGCHELS OF ANDER VUUR. Men neme een stuk doove kool, dat niet te veel verbrand is, giet er wat petroleum over heen steekt het met behulp van een lucifer aan, voegt er dan wat losse turf bij en de kagchel zal spoediger en beter branden dan met de zooge naamde vuurmakers. Petroleum op een stuk zeer losse turf werkt ook goed, doch turfvereischt meerder petroleum dan doove kooien. Mijnheer de Redacteur! Ge zoudt, gelet op het weinige nieuws dat ik u zend xegt hebben te vragen, of Schagen ook welligt door een of rander toeval, b. v. eene vulkanische beroering der onderwe reld, van de aarde verdwenen ware. Dit is echter niet het geval; Schagen en uw onderdanige dienaar varen beiden wel, doch het is hier zoo stil, dat wanneer niet de natuur ons nu en dan opvrolijkte, met wat hagel, storm en donder, en onze scherpschutters geen trom bezaten, een mensch hier melancholiesch zou worden. Wijt het dus niet mij. wanneer ik na zóó lang te hebben gezwegen, van niets anders weet te spreken, dan de attentie door onze weerbaarheidsmannen aan een onzer wethouders, den heer D. Timmerman, bewe zen, en de wijze waarop die werd beantwoord. Genoemde heer verjaarde namelijk Zondag 11.en daar onze schutters dien dag eene militaire wandeling maakten, hielden zij voor het huis des wethouders, die omringd door zijne kinderen, zijn geboortedag feestelijk herdachthalt, en schouderde de geweren, terwijl hun kommandant, de feest vierende, die medebestuurder en donateur der vereeniging is, namens deze feliciteerde. De gulle wijze waarop officieren en manschappen, aan welke laatste, de wijn in een bokaal met zilveren voet werd gepresenteerd, werden onthaald, strekte ten bewijze dat de aangeboden gelukwensch den verjarende, welgevallig was, terwijl de luide hoera's door de schutters ter zijner eere aangeheven, aantoonden, hoezeer zij de ont vangst hun te beurt vallende op prijs stelden. Tot zooverre het verhaal eener gebeurtenis, die bij de vereeniging lang in aangename herinnering zal blijven. Laat mij, M. d. R. nu nog iets over mij zeiven zeggen. Men heeft meer dan eens gezegd dat ik bij voorkeur leelijk nieuws vermeldde. Vooral moet de wijze waarop ik mij in der tijd, over de weinige ondersteuning die onze scherpschutters bij sommigen ondervonden, heb uitgelaten, euvel zijn opgenomen. De waarheid van het door mij geschrevene, is echter nimmer weersproken. Ben ik echter bij het debiteren daarvan, te «hardhandsch" geweest, ik wil daarvoor gaarne verschooning vragen, en aan dezulke"h die nog aarselen onze vereeniging de hand te reiken, verzoekenhunne ondersteuning te verlee- nen, aan eene zaak die èn voor Schagen èn voor het vader land nuttig kan zijn. En wat liet vermelden van leelijk nieuws aangaat: een elk houde zich verzekert dat ik gaarne ook iets moois" berigtwanneer namelijk dit maar naar waarheid kan geschieden. JOB. Be Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Geachte Heer Redacteur Daar het berigt, geplaatst in het Oude Heldersche blad van Zondag, me nigeen in het denkbeeld zal brengen, dat ik om slecht gedrag uit mijne be trekking als matroos oneervol bij de recherchedienst ben ontslagen zoo is het noodig dat het publiek, voor zooverre het dit nog niet weetmet het volgende bekend worde. Zoo lang ik op die recherchevaartuigen dienst doe durf ik er mij op beroemen dat ik mij altijd naauwgezet van mijn pligt heb gekweten en de goedkeuring van al mijn chefs mogt verwerven. Er is echter een groot bezwaar aan die overigens moeijelijke dienst verhouden, deze namelijk dat men zeer karig wordt betaald; vau daar dat men niet dan met de grootste moeite volk kan krijgen. Verscheidene malen verzocht ik om meer loon 't was aan een dovemans deur geklopt ik geef een ieder in bedenking of een jong mensch van 24 jaren die varen kan waarvoor hij scheep komt, zich bedruipen kan van f 22.50 per maand, als hij daarvan zijne voeding, zijne slijtagie, zijne storting voor het pensioenfonds, enz. moet betalen en als kind nog iets voor zijne bejaarde en behoeftige ouders wil afzonderen. Ik kon dat niet, en daarom verzocht ik, wetende dat ik bij de koopvaardijvloot veel meer kou verdienen mijn ont slag ineu wilde mij echter niet missen en deed mij allerlei ijdele beloften, ik bleef aanhouden om dat ontslag met de verzekering dat ik weg ging, wanneer men bet mij niet gaf. Eindelijk moest ik van de nood eene deugd maken, ik verliet de schuit en ik werd als deserteur met een oneervol ont slag aan den volke tentoongesteld. Ik heb evenwel de zekerheid, dat dit berigt geenszins het liefdelooze doel zal bereiken, hetwelk men zich daarmee heeft voorgesteld; weldra toch zal ik door ruimere verdiensten in de gele genheid ziju mijne grijze ouders, overeenkomstig mijn kinderlijken pligt, te ondersteunen. Dat was de reden geachte Heer Redacteur, waarom ik oneervol deser teerde. UEd. hebbe nu de goedheid dat in uw veelgelezen blad, ter mijner regtvaardiging bekend te maken. Met hoogachting noem ik mij TJWEd. Dw. Dienaar D. SPANJERDT Jbsz. oneervol deserteur van de rechercheschuit No. 3 te Helder. Van 27 September 4 October 1867. ONDERTROUWD H. A. Ruiter, matroos bij de Marine en C. W. Koster. A. Rutten, zeeman, en S. J. Kaas. A. Iloogerwerf, kust- licbtwachter, weduwnaar van M. C. Lamaire en N. J. Visser, weduwe van J. Roosloot. J. Albers, matroos bij de Marine en J. Ham. J. H. Reekers, banketbakker, wonende te Alkmaar en A. de Vries. GEHUWD: C. H. Brandenburg en H. A. Visser. J. van Dam en V. Lafebcr. J. W. Vervoordt en W. Munnik. BEVALLEN J. Giltjes, geb. Kieft, D. A. de Ruiter, geb. Bood, D. M. Lange, geb. Bruin, D. N. Kater, geb. Suip, Z. C. A. de Groot, geb. van Leeuwen, D. A. van Twisk, geb. van Dijkhorst, Z. H. Thomasz, geb. van Exter, Z. M. Heg, geb, Bostelaar, Z. T. Bood, geb. Kaper, D. M. Noot, geb. de Boer, D. N. Gomes, geb. Kuiper, D. A. Hoogschagen, geb. Schotvanger,D. OVERLEDEN: M. E/Klik, 3 jaren en 6 maanden. W. M. J. Bordes, 13 maanden. J. Stiel, 12 weken. D. Grünwald, 79 jaren. G. de Vroome, geb. Duijnmeijer, 54 jaren.J. Smeekens, 27 jaren. J. van 't Hert, 15 maanden. H. J. But, 2 jaren eu 3 maanden. J. Champlin, 58 jaren- H. de Wolf, 13 ja.ien en 11 maanden. T. van Weslerop, 29 weken. Levenloos aangegeven 2. MAKRTBER1GTEN, ALKMAAR 5 Oct. Aangevoerd 8 Paarden f 20 a 70. 4 Koeijen f 80 a 160, 2 Nuchteren Kalveren f 8, 352 Schapen f7 a 34, 6 Geiten f4 a 6. 60 magere Varkeus f4 a 10, 320 Biggen f 2 a 4, Boter per kop 62^ a 75 ets. HOORN 3 Oct. Kleine Kaas f30.50, dito commissie f32, aangevoerd 227 stapels, we gende 54912 NP. LONDEN ,7 Oct. Ter Veemarkt waren aangevoerd 2750 Runderen, 20,730 Schapen en Lammeren, 99 Kalveren, 490 Zwijnen. Prijzen Beste Runderen 5/ Schapen en Lammeren 5/Kalveren 5/4, Zwijnen 4/2 per steen betaald. Londen 7 Oct. Boter, Friesche 112/—. Tarwe 4/hooger, sedert de vorige week. Haver 1/6 hooger. Gerst 1/a 2/hooger. Zeer weinig aanvoer. Meel, Engelsch 2/hooger. Liverpool, 7 Oct. Katoen. Heden zijn afgedaan 10,000 b. Onveran derde prijzen. EERSTE TREKKIXG. No. 11211 f5000; no. 13563 f1000; 110. 945 en 80S0, ieder f400; no. 12040 f200; no. 1984, 16680 en 17527, ieder f 100. Buiten beter. America 1882 73f a 74, Metalliek (oude) 431 5 Handelmaatschappij 136, Mexico 8T36-. Heden overleed aan een plotseling toeval, onze geliefde echtgenoot, vader enbeliuwd-vader.de Heer J. REEDEKEll Ez., Notaris op het eiland Terschel ling, in den ouderdom van circa 73 jaren. Uit aller naam, K. REEDEKER. Eenige kennisgeving. Terschelling1 October 1867.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3