ïijk het ook lijdelijk zal beliooren aan te zien, indien Prui sen, na Duitschland te hebben overweldigd, gelijk zeker is ncomme cela est certainook Holland zal heiben ingepakt Zie hier het antwoord door de Girardin gegeven op de vraag van V Epoque: uDat is eene andere zaak. De Rijn deelt Holland in tweeën. Welligt heeft de Koning van Hol land den sleutel in zijn zak, die ons de deur zal openen welke wij in Julij 1866 niet hebben weten open te breken. Alles wel bezien, welk belang hebben wij er bij te beletten, dat Duitschland zich voltooit door zich meester te maken van de Zuiderzee, Amsterdam, Haarlem, den Haag en Rotterdam, even als Pruisen gedaan heeft met de Elbe-Hertogdommen, indien slechts Frankrijk, in gemeen overleg met Pruisen, zich kunne voltooijen door Landau, Maintz, Coblenz, Keu len, Aken, Luxemburg, Maastricht, Brussel en Antwerpen? Wanneer het valsche denkbeeld van nationaliteit plaats zal gemaakt hebben voor het Napoleontische idéé van de zamen- voeging der kleine Staten bij eene groote mogendheid, welke reden, welke noodzakelijkheid is er dan nog voor Holland aanwezig, om te blijven bestaan! Gij ziet, die heeren Fransche publicisten ny vont pas de rnain morteals het er op aankomt hunne geliefdkoosde the- oriën te verwezenlijken. Intusschen rekent de heer de Girar din buiten den waard. Hij vergeet dat Engeland, Rusland en Oostenryk, dat vooral Holland en België te zamen, hier ook een woordje mee te spreken hebben. Men heeft den spot gedreven met de tegenstrijdigheid der Grieksche en Turksche berigten omtrent de overwinningen op Kandia behaald. Het schijnt dat zich een soortgelijk ver schijnsel bij den romeinschen opstand zal voordoen. Van Italiaansche zijden berigt men de voordeelen door insurgenten verkregenuit Rome berigt men de zegepralen der pauselij ken. Zoo luid nu een berigt uit Rome van 6 October, 5 ure in den namiddagDe benden garibaldinidie zich sedert twee dagen meester hadden gemaakt van het stadje Bagnara in de provincie Viterbo, zijn verdreven door de pauselijke zouavendie hen uiteengejaagd en na een gevecht van twee uren totaal teruggeslagen hebben. De bevolking van Bagnara heeft de pauselijke troepen met gejuich ontvangen. Er zijn 70 garibaldini gedood of gekwetst en 110 gevangen genomen. Zij waren ter sterkte van 500 man. Van de zouaven zijn slechts enkele manschappen gekwetst. 1T13 TT W 3 T IJ D 11T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 October 1867. Heden morgen, is Zr. Ms. stoomschip Borneo, komman dant de luit. t/z. 1° kl. D. L. Feldmann naar zee vertrokken .met bestemming naar Oost Indie. Gisteren is alhier teruggekomen Z. M. stoomschip de Valk, kommandant de kapt. luit. t/z. J. F. Koopman, laatst van Hellevoetsluis. Ds. S. A. Entingh predikant bij de Chr. Afg. Ger. gemeente alhier, maakte Woensdag avond jl. aan zijne ge meente bekend, dat hij de op hem uitgebragte beroeping naar Rotterdam, had aangenomen. Bij de gisteren plaats gehad hebbende aanbesteding van het benoodigde Vleesch en Vet voor het 4° bataillon 7° regement Infanterie alhier in garnizoen, te leveren van 1 November 1867 tot 31 October 1868, is bevonden de minste inschrijver te zijn de heer A. L. van Gelder alhier, tegen den prijs van 41 centen per Ned. pond. De hoogste inschrijving was 46 centen. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Amster damRotterdamHelder. Aantal reizigers gedurende de maand September 1867, 145,124. Opbrengst der reizigers f 139,363.12j- u n goederen 22,498.23 {- Totaal f 161,861.36 •Sedert primo Januarij aantal reizigers 1,35S,224. Opbrengst: reizigers en goederen f 1,366,206.01. De 2° luit. der genie en sappeurs F. D. Kloesmeijer •en de 2e luit. der kav. P. H. F. de Koning en D. van Toorenburg, allen bestemd voor do dienst in Ned. Oost- Indie moeten in de tweede helft dezer maand, van hier de reis naar Java aannemen, eerstgenoemde met het schip lilectragezagvoerder P. 11. Landweer, en de beide.laatsten met het schip Admiraal ile Ruyter, gezagvoerder W. Witting Het voor 's rijks dienst afgekeurde fregat Sambredat in publieke veiling te Vlissingen, de verlangde som niet kon opbrengen, zal nu voor rekening van het rijk worden gesloopt, waartoe een vijfentwintigtal werklieden tijdelijk zijn .aangenomen, die daarmede reeds aanvang hebben gemaakt. Men schrijft ons van Hellevoetsluis 7 Oct. Met leedwezen vernemen wij dat de heer J. M. Mes zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad niet heeft aangenomen. De heer J. J. Cremer zal weldra eeu nieuwen roman het licht doen zien, Anna Rooze getiteld. Van Schiermonnikoog, S Oct. schrijft men: Onze bekwame hulponderwijzer R., belast met hel on derwijs aan zeevarenden op ons eiland, zal ons eerlang ver laten. Zich in bepaalde termen uitgelaten hebbende, dat hij op de eerlijkheid des burgemeesters v. d. V. geen goed ver trouwen had, (hij scheen op het oog te hebben strandvon derijzaken) is hem door de regtbank vier weken gevange nisstraf opgelegd en vervolgens door den gemeenteraad, welks leden niet in alles onafhankelijk zijn te achten van den burgemeester, van zijne betrekking ontslagen, 't Is wel te betreurendat in zulke afgelegene gemeenten als Schiermonnikoog de menschen elkander niet beter leeren ontzien en waarderen. De minister van oorlog heeft aan de plaatselijke en garnizoens-kommandanten de volgende aanschrijving gezon den//Daar het somwijlen gebeurt, dat bij het schieten met gevulde granaten eenige dier projectielen niet springen en tevens niet dadelijk door militairen teruggevonden worden, heb ik de eer u te verzoeken, om voortaan in de mededee- ling aan de gemeentebesturen dat er geschoten zal worden, te doen wijzen op de gevaren, waaraan de vinders van zoo danige projectielen, door ze te behouden, zich blootstellen. Tevens zal het dienstig zijn er de aandacht op te vestigen, dat, vermits de gevulde projectielen dikwerf zeer moeijelijk vau de niet-gevulde zijn te ouderscheiden, het in het belang der ingezetenen is, alle artillerie-projectielen die zij vinden, zonder daaraan iets te doen en vooral zonder die in de nabijheid van vuur te brengen, bij de bevoegde autoriteiten in te leveren, als wanneer het daarvoor vastgestelde vin- dingsloon zal worden uitbetaald." Den 13 Mei verliet de Ned. brik de Solide, kapt den Breeins, met Japausche goederen geladen, do haven van Nagasaki. Een dikke mist met regen moest het schip doen bijleggen. Eerst 24 Mei brak de zon door; men liep nu 7 h 8 mijl toen het schip 's middags bij de Pescato- rie-eilanden een hevigen schok bekwam, door een tweeden, nog heviger gevolgd. De kapitein liet de zeilen opgijen en de booten uitzettenhet water drong in de kajuit. Eene boot kwam van de rotsen; op halve scheepslengte wierpen de opvarenden zich in zee en bereikten zwemmende hetschip, waar zij alles openbraken en medenamen wat hnn aanstond Er waren twee passagiers aan boord, de heer S. en eene jonge engelsche dame. De eerste werd met eenige mannen der equipage in de eerste boot geladen. De dame vond het no fashion met die mannen in een bootje te gaan. De branding was vreeselijk, het schip lag op zijde. "Wel dra zag men de boot omkantelen, slechts de heer S. cu eenige der opvarenden wisten zich op stukken hout op een rots te redden. Yan daar werden zij later naar een eiland gevoerd, waar zij hard moesten werken; men vond er ook den kapitein en nog eenigen der bemanning; in het geheel waren er 13 personen gered; elf, waaronder de jonge dame waren verongelukt. De eilandbewoners beroofden de schip breukelingen van alles. Gelukkig werden zij vier dagen later door een Chineesch oorlogschip gezien en behouden te Amoy aan wal gezet. De heer S.door den Holl. con sul te Hongkong goed ontvangen en van 't noodige voor zien, vertrok per Jacoia Helena naar Batavia; de kapitein ging naar Shangai, om zich te verantwoorden Men meldt van Padang, (Oost Indie) 3 Augustus. Als een bewijs, dat dieven stelen en daarbij zeer vernuftig kunnen zijn, deelen wij onze lezers bet volgende staaltje mede: //In den nacht van 28 op 29 der vorige maand," zegt de berigtgever, werd er een diefstal, gepaard met in braak; gepleegd bij de familie T. op de Pondok. Het was dien nacht vrij duister en wareu onze dieven dus genood zaakt zich te voorzien van een lantaarn, ten einde binnens huis de noodige visitatiën te kunnen doen. Welnu, men heeft met verwondering waargenomen, dat de dieven van Padang zonder lantaarn zich even goed behelpen kunnen met vuurvliegen, die zij ook bij de T'sche gelegeuheid ge bezigd hebben; men vond die arme en toch aan diefstal medepligtige diertjes met was op den muur en vensters vastgehecht. //Zegt het voort s. v. p. De Fransche Moniteur heeft dezer dagen melding ge maakt van een ongevaldat noodlottige gevolgen had kun nen hebben voor de keizerin en den keizerlijken prins. De toedragt der zaak is geweest als volgt: Zij maakten een togtje in zee op het stoomjagt Le Chamois. De zee stond hol en de kapitein hield zich voorzigtigerwijs in volle zee. De keizerin verzocht wat digter bij de kust te houden. De kommandant deed eerbiedig opmerkendat het weder niet te vertrouwen en de golf van Gasconje een gevaarlijk vaar water waszoodat hij bezwaar moest maken aan den wensch der keizerin gehoor te geven. //Zet dan een sloep uit om naar den wal te gaan," zeide toen de keizerin. //Dit is nog gevaarlijker," deed de kapitein opmerken. Maar de keizerin drong er op aan en een stevige sloep, met het beste gedeelte der equipage bemandwerd uitgezet. De keizerin en de prins nameu er plaats is. Maar toen men tot digt bij de kust genaderd wassloeg de sloep om. //Redt den prins," riep de keizerin uit, //ik zal mij zelve wel redden". Wer kelijk deed zij dit, want H. M. zwemt zeer goed. Men verneemt dat het ongeval eigenlijk te wijten is aan den haar vergezellenden admiraal, die een manoeuvre door de loods aangeraden, toen de hooge zee en de schemering het

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2