Mededeeling. D1MI1LUKE STW1I M GR1IE8NTE BELDEK. TELEGRAM Heden Dingsdag 22 October 1867. 264ste STAATS-LOTERIJ. Vijfde klasse. ADVERTENTIE N. de Stadsbank van Leeuing, met ecu jaargeld van f 650 had verleend. In 1668 werd hij met behoud van zijn jaargeld ontslagen en aan zijnen dich terlijken arbeid terug gegeven. Dezen zette hij voort tot aan zijnen dood, die den 5 Febr. des jaars 1679 voorviel, in den ouderdom van bijna 92 jaren,. Van Hoog-Keppel schrijft men De ziekte onder de hazen neemt nog steeds toedagelijks worden er dooden gevonden, de positie waarin zij gevonden worden toont aan dat zij een zeer smartelijk uiteinde heb ben gehad. Van Assen schrijft men De tijdingen hier ingekomen betreflende de opbrengst der aardappelen in deze provincie zijn zeer gunstig. De berigten uit Holland dat de rogge in prijs is verminderd, hebben op den prijs der aardappelen reeds invloed gehad. Men bedong op de weekmarkt per mud f 1.50 h f 1.90. Naar men verneemt is te Axel, wederom de lenden- typhus onder de paarden uitgebroken bij den landbouwer J. F. Wuytack in de gemeente Koewacht, en zijn daaraan reeds 4 paarden bezweken. In het Dagblad van 's Hage leest men Maakten wij er een paar malen melding vandat een dame op de vogelmarkt aan een aantal gevangen vogels de vrijheid terugschonk, heden vertoonde de markt een schandelijke in dustrie, welligt door speculatie op het gebeurde in de vorige weken uitgelokt. Men had namelijk een roofvogel in een kooi geplaatst, met een klein vogeltje er bij, dat angstig tegen de traliën opvloog om den dreigenden dood te ont komen. De agent van politie Pluut gebood evenwel aan dit wreede schouwspel een einde te maken, waaraan schoorvoe tend voldaan werd; bij het omgevend publiek ondervond het verbod algemeenen bijval. Door aan de regering verstrekte bescheiden zijn tal rijke. bijzonderheden bekend geworden betreffende de slech te behandeling van landverhuizers aan boord van het schip Giuseppe Barcarach, hetwelk te Antwerpen door zekeren A. Strauss met bestemming naar New-York was uitgerust. Personen, die het voornemen mogten hebben zich als landverhuizers derwaarts te begeven worden mitsdien gewaar schuwd zich niet van de tusschenkomst van bedoelden persoon voor hun oogmerk te bedienen, maar de voorkeur te geven aan de Hollandsche agenten, waartoe steeds voldoende ge legenheid bestaat. Te Parijs is dezer dagen de einduitspraak gevallen in de zaak vau mejufvrouw Salix, die reeds meer dan dertig jaren procedeerde en aan allen die met regtbanken in ver band staan bekend was geworden. De kleine magere, ar moedig gekleede vrouw met haar pak papieren, scheen in het paleis van justitie te wonen. Hoe zij al die jaren in het leven is gebleven weet men waarlijk niet, genoeg dat zij lang genoeg geleefd heeft om, na elke schikking te hebben geweigerd, thans door regterlijk vonnis in het bezit te zijn gesteld van meer dan anderhalf millioen francs. Hare tegen partij moet bovendien nog 345,000 francs aan kosten betalen. De markies van Westminster heeft de stad Chester een groot park ten geschenke gegeven. Genoemde lord wordt als Engelands rijkste grondeigenaar beschouwd. Hij heeft een jaarlijks inkomen van zes maal honderd duizend pond sterling. Een der Rotschilds moet, van hem sprekende, schertsende hebben gezegd: vliet is de éénige gentleman voor wien ik respect heb." In het noorden van China, vooral in de provincie Tschi-li en Mandschurei, is door het buitengewone drooge weder, dat meer dan vier maanden aanhield, de oogst ge heel mislukt, zoodat er dezen winter een hongersnood te vreezen is. Zoo als gewoonlijk in China, is het volk daar door in eene oproerige stemming geraakt, vooral in den omtrek van Peking, waar de opstandelingen de dorpen over rompelen en de bevolking uitplunderen. Het gerucht evenwel dat Peking zelf door de rebellen zou genomen zijn, is onwaar. Vreemde weêrverschijnselen in Zweden en Noorwegen. Het weder op het Skandinavische schier-eiland, biedt in dit jaar vreemde en ongekende verschijnselen aan. Tot op den langsten dag bleef het in Zweden en Noorwegen buiten gewoon koud; toen viel in de zuidelijke helft plotseling een sterke zomerwarmte in, terwijl de noorderlijke helft iu win- terd jsch gehuld bleef. Zoo ontmoette een op den 24 Junij van Stockholm vertrokkene, met bloemen en kransen ver sierde stoomboot, bij Soderham aan de Bothnische golf, op 61 graden NB. zulke groote ijsvelden, dat de vaart moest worden opgegeven. Een meteoroloog uit Zweden, zoekt die ongewone koude, op betrekkelijk lage breedtegraden, die dan ook trouwens in geheel Europa is waargenomen, niet in de aanwezigheid van ijsbergen in den Atlantische oceaan, even min in een kouden golfstroom, maar verklaart het verschijnsel uit 2 waargenomen feiten: 1. Heeft bijna geheel Europa, in het eerste halfjaar van 1867, noordelijke en oostenwinden, gehad, die menigmaal met groote hevigheid uit het N.-Oosten, Noorden en N.-Westen, d. z. uit de Pool-ijsstreken kwamen en de atmosfeer over zeer groote uitgestrektheden afkoelden. 2. De grens van het Pool-ijs was in dit halfjaar, veel digter bij de kusten van Noorwegen, dan bij menschengeheugen het geval was, in Skandinavie slechts 2 breedtegraden van Ham- merfest, en slechts 19 graden van Hamburg. In dien on- gewonen staat van zaken, is de oorzaak, van het buitengewoon koude voorjaarsweder te zoeken. Voor eenige dagenheerschte onder de beambten der Uffizij Galerij, een museum van schilderijen te Florence, een ware konsternatiebij de ontdekking dat eender fraaiste schilderijen van de vlaamsche school, van zijne plaats genomen en verdwenen was. Tien minuten voor de,sluiting, had het kunstwerk nog op zijne plaats gehangen maar toen de diefstal ontdekt werd, was de dader met zijn buit verdwenen. Spoe dige en afdoende maatregelen waren noodig en werden genomen, fotographiën der schilderij naar alle rigtingen verzondenen de policie met de zaak bekend gemaakt. Twee dagen later werd de schilderij ontdekt, in een van die kleine winkels, in eene achterbuurt van Florence, zoo als er honderden in die stad zijn. De uitdrager in 't verhoor genomen zijnde, verklaarde het stuk voor 2 franks gekocht te hebbenvan een man die er, naar zijn zeggen, 50 centimes voor gegeven had. Het kunststuk, een der fraaiste van van Mieris, hoe wel slechts 9 bij 7 duimen groot, heeft thans zijne plaats in de galerij hernomen, en is zeker 700 ït 800 p. sterl. waard. De dader van den diefstal is nog niet ontdekt. Vau 11 18 October 1867. ONDERTROUWDC. Mandenmakers, matroos bij de Marine, 26 jaren en P. Listelle, 25 jaren. A. Griep, Rijks-sloeproeijer, 26 jaren en M. D. van Hert, 26 jaren. A. P. II. de Wilde, koperslager, 27 jaren, wo nende te Rotterdam en M. Weijeas, 24 jaren. P. de Cock, banketbakker, 31 jaren en M. Breet, 31 jaren. J, C. G. Flenthar, zeeman, 88 jaren en H. B. Brandt, 36 jaren. P. J. de Ridder, zeilmaker bij de Ma rine, 46 jaren en J. C. Steffens, 30 jaren, wonende te Alkmaar. GEHUWD: B. J. H. Reekers en A. de Vries. M. Kuiper en N. Oom BEVALLENJ. van Ameringen, geb. Cijfer, D. N. van Gelder, geb. Keijzer, D. J. Klik, geb. Quak, Z. N. van Twisk, geb. Stoffels, D. G. Geus, geb. Ekhart, D. S. Deïst, geb. Backers, D. A. P. Jouker, geb. Braacx, D. A. Eibers, geb. Gorter, D. C. Konijn, geb. Kroon, D. M. Adriaansen, geb. Tompot, D. A. D. Speelman, geb. de Wit, D. OVERLEDEN A. W. van Leeuwen, 17 d. G. Willemsc, 6 j. H. C. Meijer, 3 j. en 6 m. H. H. Eunke, 5 m. N. van Rijn, 22 m. J. M. Bot, 18 m. C. Ham, 63 j. C. Willemsen, 4 m. G. Andriessen, 5 j. G. G. Spil, 19 m. W. Mors, 47 j. J. E. Elaes, 11 d. N. Noot, geb. Best, 33 j. Levenloos aangegeven 2. UARKTBERIGTEN. ALKMAAR 19 Oct. Aangevoerd 8 Paarden f 20 A 60. 8 Koeijen f25 a 120, 4 Nuchtcren Kalveren f 9 a 13. 350 Schapen f 6 a 21, 8 Geiten f3 a 6. 26 magere Varkens f 5 a 10, 354 Biggen f 2 a 3, Boter per kop 65 a 75 ets. HOORN, 17 Oct. Kleine Kaas f32.50, dito commissie f33, aangevoerd 173 stapels, we gende 42326 NP. Willig buiten. Berigten gunstig. Handelm. 136 h j-, America 1882 74|, Metalliek (oude) 43|. EERSTE TREKKIXG. No. 7337, 12356, 13484 en 13822, ieder f 1000no. 6181 f400; no. 489, 2765 en 3015, ieder f200; no. 1041, 3132, 3627, 11243, 15358 en 16717, ieder f100. Heden overleed onze innig geliefde Vader S. A. ARENDSEN HEIN, in den ouderdom van 71 jaren. Helder 21 Oct. 1867. A. J. W. ARENDSEN HEIN, mede uit naam zijner overige Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekende heeft de eer bij deze medetedeelen aan zijne mede onderteekenaren op zeker adres, aan Z. M. DEN KONING onlangs ingediendten einde te trachten de intrekking te bekomen der verplaatsing van den Heer Jhr. T. J. KRAIJENHOFF, vau hier naar Maastricht dat op Heden tot zijn leedwezen hij hem is ontvangen de kennisgeving van Z. M. kabinets rescript van 7 dezer N°. 54waarbij afwijzend is beschiktop dit door ons gedaan verzoek Nieuwediep Gemeente Helder, 22 October 1867. W- J. HIDDE BOK-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3