BEKENDMAKING. JUS 609. Zëvende Jaargang. 1867^'1 ïïieutös- en ZATURDAG <flÖoertentte--öfnÖ. 26 OCTOBER. ge&critc. jfèiet-afftciM gcüedte. ELDERSCHS COURANT: Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post p 1:50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen te? kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het Derde Suppletoir Kohier .van den Iioofdelijken Omslag voor het jaar 1867, heden door hen voor loop^; vastgesteld en gedurende de eertvolgende veertien werkdagen voor een ieder' ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den S8 October 1867- E. VERHEY, Secretaris. POLITIEK OVERZIGT. Het gevaar, dat in de laatste dagen ter oorzake van de Romeinsche kwestie dreigde, is geweken. Dat is in enkele woorden de positie van het oogenblik. Hoe dit is geschied en wat ei* nu verder zal gebeuren, is vooreerst niet juist te bepalen. Alleen meent men te wetendat Zaturdag van defranscne regering een ultimatum te Florence is aangekomen, waarbij geëischt werd, dat de oproerbenden zouden worden tegengehoudende werfbureaux zouden worden gesloten en eene proclamatie van koning Victor Emmanuel zou worden afgekondigd. Ratazzi meende deze voorwaarden niet te moeten aannemen, maar wilde deItal. troepen de grenzen doen over trekken om alzoo een gemeenschappelijke bezetting van Rome in 't leven te roepen. Dit had de ernstigste verwikkelingen kunnen na zich slepen. De koning weigerde dit plan te volgen Ratazzi verzocht toen zijn ontslag en Cialdinis werd met de vorming van een nieuw kabinet belast. Garibaldi is het gelukt Caprera te verlaten en is te Foligno aangekomen, waarhet hem echter verboden is zijn reis voort te zetten. Zijn zoon Menotti is met de koorts de grenzen weder overgetrokkenen de vrijwilligers zijn meerendeels door den moed der pauselijke troepen uiteengedreven. De onderneming moet dus nu al3 mislukt beschouwd worden. Rome Italië's hoofdstad blijft echter de leus, dieals Italië's eenheid voortbestaattot verwezenlijking moet komen. Er is veel gesproken van den invloed van Pruisen op de zaken in Italië. Een telegram heeft zelfs verteld, dat door Pruisische bemiddeling de schikking was getroffen. Thans komen onderscheidene Berlijner bladen de verzekering geven, dat Italië Pruisens steun niet heeft gevraagd. Pruisen staat trouwens geheel buiten de kwestie en buiten de September- «vereenkomst. Alleen wanneer Italië's bestaan in gevaar was gekomen, zou het de plïgt der groote mogendheden zijn ge weest, zich de zaak aan te trekken. Sommige corresponden ten beweren, dat v. Bismarck een meer beteekenende poli tiek had willen volgen ten gunste van Italië, maar de koning bij Gods genade had zich bezwaard gevoeld de aanspraken van Garibaldianen en Mazzinisten te schragen. 1TI 3 TT W S T IJ D 11T 31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 October 1867. BH Zr. Ms. besluit zijn benoemd de navolgende officie- en bij het Artil.erie-~Vrijkorps te Helder. Tot majoor-kommandant Jhr. T. J. Kraijenhoff, tot ln luitenant-adjudant P. J. Wetsclaar; tot l0 luitenant-kwar tiermeester H. P. A. Janzen Ez.tot 1° luitenant officier van kleeding en wapening T. Mooijtot kapitein Mr. Ch. Bosch Iteitztot le luitenants B. L. Vries, J. H. de Meijer en J. Nijhuis; tot 2° luitenants C. J. van Spall, B. Snooij, S. E. MarinkelleMr. L. J. Bouricius ,C. D. Zur Muhlen •en C.A. J. van Rosendael. Bij Koninklijk besluit is aan jhr. T. J. Kraijenhoff, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als le luitenant a la •■suite bij het 3e bataillou rustende schutterij in de pro vincie Noordholland. Na voldoend afgelegd examen voor de prov. commissie van onderwijs te Haarlem, is de acte van hulponderwijzer verleendonder meer anderen, aan de kweekelingen G. H. Haremaker, G. Dros, W. van Twisk en H. Roukensvan hier, J. W. M'oojeu en D. P. Plaatsmanvan Texel. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. met ingang van den eersten November aanstaande te bevorderen: tot kapt'.-t/z. de kapt.-luit. t/z. R. L. de Haestot kapt.-luit. tjz.de luitu8. t/z le kl. A. A. 's Graeuwen en D. J. Brouwer; en tot luit. t/z. 1' kl. den luit. t/z. 2ekl. E. B. Bonn; en 2° aan den kapt.-luitn. t/z. A. R. Blommendal, te verleenen den titulairen rang van kapt. t/z. De lnitn'. t/z. A. Fokker, J. L. M. van Gorkum en P. Heyningbehoord hebbende tot 't eskader in Oost-Indie en van daar in Nederland teruggekeerd, benevens de offic. van gezondh. 2° kl. F. X. J. van Opdorp, behoorende tot de rol van de Java. worden allen op non-activiteit gebragt; terwijl in de rol van laatstgenoemd schip de offic. van admin. 2e kl. J. H. C. ten Hove wordt geplaatst. Gisteren werd aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aanbesteed Het maken van gebouwen en verdere-werken op het stationsplein te Zaandam ten behoeve van den spoor weg HelderAmsterdam. Daarvoor waren 21 billetten van inschrijving ingekomen en was de minste inschrijving die van den heer S. van der Kamp, te Leiden,voor f157,962. Vervolgens werd aanbesteedliet maken van een voetpad langs den toegangsweg naar het station Schagen ten behoeve van den spoorweg HelderAmsterdam. Daarvoor waren 8 billetten ingekomen, en was de minste inschrijving die van den heer C. N. Vlamingvan Schagen, voor f1190. Van de directie der Amsterdamsche kanaalmaatschappij is aan den gemeenteraad te Amsterdam een voorstel inge zonden, waarvan de strekking nog niet bekend is; het ge rucht wil, dat men tegen 't regt van tolheffing gedurende 6 jaren elk jaar een millioen gulden vraagt, om de amortisatie der aandeeleu te bevorderen, en de verzilvering van dat papier, waarmede de aannemer betaald wordt, mogelijk te maken. De Hooge Raad heeft jl. Dingsdag vernietigd het arrest van het Provinciaal Geregtshof in Noordhollaud, in zake J. Brouwers, huisvrouw van J. van den Bosch en J. Mooy, waarbij zij zijn vrijgesproken van de feiten, hun ten laste gelegd, betrekkelijk de ongeregeldheden te Velzen. De Hooge Raad heeft hen schuldig verklaard en veroordeeld, de eerstgemelde tot de doodstraf, uit te voeren binnen 's Gravenhage, de tweede tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren. Naar aanleiding daarvan geeft de Arnkemsche Courant de navolgende beschouwing: Bedriegen wij ons niet, dan werd door de vrouw, die thans ter dood veroordeeld is, beweerd dat zij op aanma ning van authoriteiteu medegewerkt had om den brand te stichten. Is dit zoo, dan zal de doodstraf worden toegepast of, in het gunstige geval dat die straf gewijzigd wordt, eenige jaren tuchthuisstraf ten deel vallen aan eene vrouw die niet anders heeft gedaan dan wat houderden in hare plaats ook zouden gedaan hebben. Het besef dat men ver antwoordelijk is voor zijne eigene daden ook dan wanneer men die vrijwillig pleegt op raad van eene authoriteit is zeker niet algemeen bij het volk doorgedrongen. Ieder is wel gehouden de wet te kennen; maar dit is eene fictie en de onkunde van vrouw van den Bosch bekoopt zij nu met den dood, terwijl hij of zij, die den raad zouden ge geven hebhen, misschien vrij zullen loopen met eene offici- eele berisping. Dat dit regt is moeten wij aannemen, maar of het billijk is zal niemand beweren.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1