Jtieuros- en tJËLs ^ADoerteiiUe-Gfal). JU? 671. Zevende Jaargang. 1867 ZATURDAG 2 NOVEMBER. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post #1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. Met de grootste belangstelling worden dagelijks nadere berigten van Rome en het pauselijk gebied verwacht. Men weet dat de Franscben te Civita Vecchia zijn geland, niet dat ze van daar zijn opgerukt. De spoorlijn tusscben Orbitello en Civita Vecchia zou den deele opgebroken zijn. Van Rome zelf wordt geen nader berigt ontvangen ofschoon het denkelijk is dat de bevolking er niet geheel rus tig is gebleven, na de eerste bewegingdie slechts eene in leiding was en, naar men beweert, zonder bepaald uitgewerkt plan is uitgevoerd. De Moniteur meldt dat nadat de vloot den 28sten, 's avonds, in het gezigt van CivitaVeccbia is gekomen bet te Rome rustig was en er waren door de omstandigheden vereis chte maatregelen genomen om een aanval af te weren. Garibaldi was nog eenige mijlen verwijderd. Te Florence bleef bet rustig en eenige onbeduidende manifestatiën te Turijn en Napels hadden van zelf opgehouden, zonder tot rustverstoring te leiden. Nu de Fransche vlag op de wallen van Civita Vecchia wappert en de Fransche troepen in de nabijheid zijn van de revolutio naire benden, die in Romeinsch grondgebied gevallen zijn ware het bijna overbodig te doen opmerken dat alle gemeen schap met de benden of haar aanvoerders, alle aanmoediging, alle ondersteuning die hun door inschrijvingen als anderzins kon verschaft worden evenzeer in strijd ware met de straf wet als met de 's lands gevoelens van loyauteit en trouw. De regering rekent op het patriotisme van alle organen der pers van welke meeuing ook en hoopt dat zij niet in de noodzakelijkheid zal komen de gestrengheid der wet te doen gevoelen De Italiaansche en Fransche bladen en thans ook de Prui sische makende laatsten zonder het bepaald tegen te spre ken, de volgende mededeeling openbaar, die voor de Romein- sche kwestie van groot gewigt is. Italië heeft, zoo men zegt, niets van Pruisen verbrngd, maar toen Frankrijk dreigde, heeft het kabinet van Berlijn mondeling doen verklaren, dat het niet voornemens was zich in de Romeinsche zaken te mengen, maar zoo een Fransch leger het Italiaansch grond gebied betrad, zou het dit als een casus belli beschouwen. Volgens den Movinvnto heeft Garibaldi in een gesprek met Cialdini, toen deze nog bezig was een kabinet te vormen, het volgende verklaard «Ik zoek niemand te bestrijden en tracht op niemand invloed uit te oefenen. Maar ik geloof, dat de kogel die mij zou dooden, nuttig voor Italië zou zijn. Mijn pligt kan ik niet verzakenhet is de laatste dien ik volbren gen moet." Volgens een ander berigtgever moet Garibaldi aan Rattazzi verklaard hebben, toen deze hem, namens den koning ver zocht, zijn onderneming op te geven: «laat den koning zijn pligt doen; ik vervul de mijnen." Tot zijne vrijwilligers sprak hij op het oogenblik dat hij zich aan hun hoofd stelde om hen naar Rome te voeren «Dat zij, die niet vast besloten hebben om testerven, terug- keeren; ik heb hen niet noodig. Ik kan u niets geven, en niets beloven, dan den dood. Indien u dat niet behaagt, gaat dan henen." Van zijne volgelingen hebben dan ook velen reeds de ver vulling van die belofte ondergaan. De Italiaansche troepen zijn de grenzen overgetrokken en hebben op koninklijk bevel, des morgens uitgevaardigd, Ci vita Castellana, Orte Aquapendente en Frosinone bezet. Dit is het antwoord op de tijdiDg, dat de Fransche vlag te Ci vita Vecchia wappert. Men kan zich nu bijna overtuigd houden, dat, als de. Fransche troepen voorwaarts rukken op Rome, het Italiaansche leger op zijne beurt voort zal mar cheren. De crisis nadert haar oplossing. Wat Garibaldi intus- schen doet is niet juist hekend. 't Is opmerkelijk, dat de Fransche Moniteur weinig of niets van den staat van zaken te Rome meldt; dat bewijst zeker wel, dat het er niet gunstig voor het Pauselijk bewind uit ziet. Ook worden steeds versterkingen gezonden uit Toulon men erkent daardoor ten volle het gewigt der gebeurtenissen. En hoe de Fransche expeditie in Italië wordt opgenomen blijkt niet alleen uit het feit, dat nu ook het Italiaansche leger is opgerukt, maar uit de bijzonderheid die wordt me degedeeld, dat Victor Emmanuel werkelijk op het eerste he rig1' besloten had af te treden en hij alleen op den sterksten aandrang zijner omgeving dat plan heeft opgegeven. De op gewondenheid is in geheel Italië, onder alle standen, buiten gemeen, en als de Fransche troepen met de Garibaldianen slaags raakten, zou die opgewondenheid zich zeker op de een of andere wijze lucht geven. Naast de Feniers schijnt in Ierland eene andere oproerige beweging te zullen ontstaan, namelijk die der Orangisten. Zoo komt b. v. in de Dublin Daily Express eene oproeping voor, gerigt tot de 200,000 Orangisten van Ierland, om naar de wapenen te grijpen, omdat hunne kerken worden bedorven en hunne regten en bezittingen met voeten worden getreden. Deze oproeping bragt veel sensatie te weeg en ondervond, wat meer nog zegt, veler sympathie. 1T X 3 TT 3 IJ D 11T 3 E 1T Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 November 1867. Gisteren had bij de directie der marine alhierde aanbe steding plaats van: het arbeidsloon en de gedeeltelijke le verantie der materialen voor het maken van drie paar houten sluisdeuren, benevens het uitnemen en inhangen van drie paar houten en twee paar ijzeren deuren in de Zeedoksluis en marine-schutsluis alhier. Er zijn ingekomen 7 inschrijvings- biljettenals van de heeren: Gebrs. Janzen voor f11940, S. Gooien en R. Vos f9650, Gebrs. Moorman f8100, P. Spruit f7998, P. Dakker f7900, P. Boon f7865, J. Gal- mau te Amsterdam, f7760. De belangstelling in de vorming van een kieseollegie bij de Hervormde gemeente alhier, ingevolge het Synodaal reglement van 14 Maart 1867, wordt hier met den dag grooterde beide rigtiugen in die kerkde orthodoxe en de modernehebben ieder eene kiesvereeniging gevormdwaarin lijsten zijn opgemaakt van de personen die zij aan hunne partijen aanbevelen. Naar de publieke opinie te oordeelen, zou de ortodoxe partij zeer veel kans hebben om de meerderheid op zich te vereenigendaar men verwacht dat die partij ziclr digt aan eengesloten zal houden en volstrekt geeue andere namen op hun stembiljet zullen schrijven dan de hun aanbevolenen. Ook zouden zij zeer veel kans hebben van nog te worden gesteund door velen, die zich niet openlijk van de groote kerk willen afzonderen, maar toch in hun binnenste zich nog maar niet met de moderne ideën kunnen vereeuigen, en het zeer gaarne zouden zien, dat bij eene eventuele vacature van een predikant, er een ortodoxe dominé werd beroepen. In hoeverre dit wenschelijk en billijk zoude zijn willen wij liefst niet beslissen, omreden wij van de behandeling van kerkelijke- of godsdienstige aangelegenheden ons steeds hebben onthouden en dit voortaan willen blijven doen. Alleen meenen wij, dat het eenigzins onzen pligt is, om tegen onverschilligheid en onbedachtzaamheid te waarschuwen. Wij raden daarom alle kiesgeregtigdenom alvorens te han delen, ernstig te overwegen, te onderzoeken en de zaak mot vrienden en bekenden te bespreken. Ten einde bekend te worden met de zamenstelling van het kieseollegiehet houden der vergaderingen en overige be palingen kan men zich bij iederen boeieverkooper tc dezer

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1