plaatse tegen den geringen prijs van slechts 10 centen ceu onlangs vastgesteld reglement voor de Ned. Hervormde ge meente aanschaffen. Gisteren middag is door mevr. Kraijenhoff, in tegen woordigheid van alle hare mede-directrices der naaischool Tabithamet eene hartelijke en roerende toespraak afscheid genomen van de leerlingen dier nuttige inrigting, die een groot deel harer tegenwoordigen bloei ook aan de moeder lijke zorgen en ondersteuning van mevr. Kraijenhoff heeft te danken. Ten einde den zigtbaren indruk en de treurige stemming door die woorden op de jeugdige gemoederen te weeg gebragt, eenigzins te verdrijven onthaalde mevrouw Kraijenhoff de aanwezigen op eenige ververschingen. Terwijl inmiddels door een der oudste leerlingen, haar eene verras sing werd bereid, door het uitspreken der onderstaande dicht regelen en de aanbieding daarvan in eene fraaije met smaak vervaardigde calligraphie. Men bleef nog geruimen tijd bijeen onder het afwisseld gezang van vrolijke en gepaste liederen. Hooggeachte Vrouwe Die weldoet zijn' natuurgenoot, Verdient onze achting wis Die achting rijst, wordt eindloos groot, Naar 't weldoen eed'Ier is Als men niet slechts zijn' gaven schenkt, Met onbekrompen hand, Maar aau het meisje, als kindreeds denkt Voor la'treu levensstand Als men door werk en arrebeid, Door voorbeeld raad en hulp, De welvaartom zich heen verspreidt, In huis en schaamle stulp Als men het vrouwlijlc, teer geslacht, Dat leidiug vaak ontbreekt, Tot werkzaamheid en kennis bragt, Voor haar bestemming kweekt Dan doet men wel, naar Christus woord, Eu zaait voor de eeuwigheid Aan IJ is 't, wien die eer behoort U zij ons dank gewijd Gij hebt Tabitha welgedaan, Ons werkzaamheid geleerd Met geld eu raad Ier zij gestaan, Ons volgend heil vermeerd Nu gij vertrekt naar elders heen, Neem, wat ons harte U biedt Geen zilver, goud of eed'len steen, Slechts dank, cu anders niet „Leef met de Uwen, dierb're Vrouw „Gelukkig en geacht!" Eu stort ons Uw vertrek in rouw, - Die scheiding wordt verzacht, Omdat en oog en hart en hand, U toevoegt, in den kreet „Geloof, dat nooit aau Helders's strand „Tabitha U vergeet Namens de leerlingen der Naaischool „Tabitha." De adelborsten c kl. O. Kreet de Virieu, J. Luytjes, H. F. Kouwenberg, G. H. Thomassen a Theussink v. d. Hoop en H. C. E. van IJsselsteyn worden van de rol van de Adolf Hertog van Nassau op die van 't wachtschip alhier overgeplaatst. De adelborst le kl. C. Moolenburgh, behoo- rende tot de rol van het Metalen Kruis, wordt op het wacht schip alhier overgeplaatst. Met den 10" dezer worden geplaatst: op het wachtschip te Vlissingen J. Plautengaop het wachtschip alhier J.P. IloVy en E. J. Hoos, allen luit5, t/z. 2ekl.; in de rol van het wacht schip Hellevoetsluis, om gedetacheerd te worden op het kost- schip te Rotterdam, de officier van administr. 2C kl. H. L. F. Pisuisse: wordende de luit. t/z. 2° kl. W. F. Blaauw van het wachtschip alhier, belast met de politie der adelborsten op het Kon. Instituut voor de Marine. Men schrijft ons van Enkhuizen 29 October: De Sneeker beurtman, komende van Amsterdam, is, na eenige uren aan den grond te hebben gezeten, door de he vige zee en harde wind lek geworden en alhier met verlies van het roer binnengebragt. In de algemeene vergadering van de Utrechtsche Weerbaarheid is besloten, dat behalve de vijf compagnies infanterie, ook een compagnie uitsluitend voor de vesting artillerie op te rigten. Het denkbeeld van het hoofdbestuur is, om daardoor de Weerbaarheid, in tijd van nood, tot verdediging der forten van de Utrechtsche linie in staat te stellen. Het bestuur heeft verder besloten, dezen winter eenige lezingen te doen houden over ons verdedigiugsstelsel en onze strijdkrachten, waartoe het een aantal der zake kundige mauneu heeft uitgenoodigd. Tn de encykliek, dezer dagen van den paus uitgegaan, worden de bisschoppen uitgenoodigd, met hem den tegen- woordigen toestand van Italiëde onregtvaardigheden en ram pen de tallooze misdaden te bejammerenbedreven door mannen die strijden onder satans vaan en op wier voorhoofd het woord //logen" te lezen staat, door godslasteraars, verdrukkers van weduwen en wezen eu roovers. De paus klaagt, dat hij wordt aangevallen en ingesloten door zulke lieden, die liet heiligste vertreden en hun standaard planten ter plaatse waar Petrus zetel is, waar de stoel der eeuwige waarheid staat. Die lieden worden aangemoedigd eu open lijk gesteund door de Ital. regering, die hun verklaarde medepligtige is geworden. Die lieden en hunne, hoe hoog ook geplaatste beschermers hebben zich alle anathemasin de heilige kerkwetten vervat, op deu hals gehaald. De paus bidt voor henmaar kan niet nalatende tallooze gevaren te midden waarvan zij hem gebragt hebbente doen kennen. Hij is echter gelaten en op alles voorbereid, maar acht zich verpligt aan alle bisschoppen den jammerlijken toestand te doen kennen waarin het Ital. gouvernement hem gebragt heeft en de gevaren waaraan het hem heeft blootgesteld. Ondanks deu moed en de trouw van zijn leger, is het klaar, dat die kleine strijdmagt niet lang aan een oneindig sterker vijand weerstand kan bieden. De trouw en liefde zijner onderdanen zijn hem tot troost, maar het doet hem leed hen te zien lijdenen de rampen te ziendie hen drukkenen die het werk zijn van de verdorvenen. Zondag jl. is een passagierstrein van Calais naar Parijs gederailleerd. Het was de trein die 's morgens ten 2 ure van Calais vertrok en ten 7 ure en 20 minuten te Parijs werd verwacht Het dérailleren had plaats des morgens ten 7 ure, tusschen Gonesse en Pierrefitte, op welk gedeelte van den weg reeds vroeger een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad. Dat het aantal gekwetsten groot moet zijn, kan men afleiden uit een telegrafisch berigthetwelk de directeur van het hospitaal Lariboisière te Parijs ontving, en waarin het aantal alleen der zwaar gewonden op 80 werd begroot. Daarna is een tweede dépeche naar dat gesticht gezonden, om dadelijke toezending van hulppersoneel, draagbaren en matrasseip Ten aanzien van het Russische spoorwegnet, waaraan met alle kracht wordt gearbeid, wordt nog gemeld, dat sommigen groote grondeigenaren in Zuid-Rusland niet alleen gratis de gronden aanbieden, waarover de spoorwegen door hunne eigendommen moeten loopen, maar ook honderdduizend van de kostbaarste greenen en eiken dwarsleggers tot dat doel gratis aan hunne regering aanbieden, om toch spoedig en zeker in het bezit der voordeelen van dit uitmuntend middel van vervoer te geraken. In ons westelijk Europa, waar soms geldzucht en eigen belang den aanleg van ieder werk van openbaar nut op houden en bemoeijelijken, klinkt deze vrijgevigheid der Rus sische grondeigenaren zeker vreemd. Een schrijven van een der gevangenen in Abyssinië dd. 7 Sept. meldtdat de strijd tusschen de koninklijken en de rebellen uiterst verwoed is. De eersten gaan aller wreedst te werk, zij verminken hun gevangenen gruwelijk en verbranden ze dan levend of martelen hen óp andere wijze dood. De rebellen rukken eenvoudig hun vijanden in stukken. De bloeijende streek om 'skonings kamp is nu een ontvolkte woestenij vol lijken. Te Debra Tabor heeft de koning het garnizoen laten insluiten met bevel ie der, die trachtte te ontkomen, met vrouw en kinderen te doodenvan 2500 man, die zich door de troepen wilden slaan, zijn de meesten gevat en ter dood gebragt; 295 aan voerders heeft men handen en voeten afgehakt en hen toen op het veld geworpen waar zij ellendig zijn omgekomen. De koning heeft verklaard kolonel Merewether in ketenen te zullen slaan, indien hij hem in handen kreeg, en wel omdat de kolonel hem een verrekijker ten geschenke gezonden heeft, hetgeen Theodorus als een belediging opvat, als een zin speling nl. op 's konings gezegde, dat hij blind gehouden wordt, hetgeen bedoelt, dat hij niets meer uit Europa ver neemt. Flad heeft hem te kennen gegeven, dat Engeland hem welligt den oorlog zou aandoen, indien hij de gevan genen niet uitleverde. Het antwoord was//Laat de Engel- schen maar komen Bij Gods magt zweer ik, dat ik ze te gemoet zal trekken, en als ik ze niet verslaan dan moogt gij mij den naam van vrouw gevenMagdala, waar de gevangenen zich beviudenzal welligt belegerd worden. In de Amerikaansche dagbladen wordt met grooten lof gewag gemaakt van een toestel om de diepte der zee te meten, uitgevonden door den heer Sidney E. Morse te New-York. Men werpt dit werktuig eenvoudig over boord in den Oceaan, op plaatsen waar de diepte verscheidene duizenden ellen bedraagt. Het zinkt naar de diepte als een kogel, en zoodra het den bodem geraakt heeft, draait het zich om en komt weder aan de oppervlakte. Nu wordt het opgevischt, en men leest de diepte van het puntwaar het den bodem geraakt heeft, op eene schaal, even als men de warmte leest op de schaal van een thermometer. Een Russische dame, mevrouw Soweskoff heeft dezer dagen het diploma van doctores in de medicijnen aan de academie van Zurich in Zwitserland behaald. Yijf jaren ge leden studeerde deze dame te St. Petersburg en woonde de 'genees- en heelkundige voorlezingen in die stad bij tot de regering aau dames den toegang tot de academische lessen verbood. Te Parijs komt het paardenvleesch zeer in de mode. Er zijn weer twee nieuwe slagterijen geopend. De een in de rue de Navarin en de andere in de rue de Commerce. Er zijn thans in de hoofdstad achttien winkelswaar dit nieuwe voedingsmiddel verkocht wordt. Te Petersburg is onlangs professor Tehivileff in zijn bed verbrand, naar men meende doordien hij bij kaarslicht had gelezen en was ingeslapen, en zoodoende zijn bedgor dijnen ongemerkt vlam hadden gevat. Deze onderstelling blijkt echter onjuist geweest te zijn. De hoogleeraar is ver moord, en de moordenaar heeft, na de daad gepleegd te hebben, het bed in brand gestoken. Die euveldaad is bedreven door 's hoogleeraars eigen zoon, of althans door deu zoon van zijne vrouw wantnaar men zegt, bestaat er twijfel om trent zijn geboorte, en scheen de vermoorde zich niet voor den vader te houden.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2