Otieums- en <ftÖoertetitie--6faÖ. Jto 672. Zevende WOENSDAG 6 NOVEMBER. wi3TTir3TiJPiiiroaiT. 1867. HE1DERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATÜRDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- directertren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. Dat eenige compagniën der jagers van Vincennes Kome zijn binnengerukt, wordt thans bevestigd. Ook zoude er bij Tivoli weder eene ontmoeting plaats gehad hebben tusschen de Garibaldini en de Pauselijken. Voorts berigt men dat de Italiaansche troepen voorwaarts gaan en overal met toejuiching worden ontvangen. Moeijelijk is het overi gens omtrent den toestand in den Kerkelijken staat een geheel te maken van de berigtendie langs verschillende wegen aan het publiek worden medegedeeld. Men kan ze lechts weergeven, maar de conclusie die men er uit zou willen "trekken, wordt door niets gewaarborgd omdat de tij- idingenmiet overeenstemmen. Dat Italië met Frankrijk zal zamen werken om Garibaldi te béstrijden is (hoe onvolledig de laatste berigten ook zijn) voor he"t oogenblik niet aantenemen. Het is nu de vraag zal Italië opentlijk de partij van Garibaldi steunen, dat is evenmin te verwachtenwat zal er dan gebeurenmoet het Italiaan sche leger bij zijne voorwaartsche bewegingen straks lijdelijk toeschouwer zijn wanneer Garibaldi door Frankrijk geslagen •en verdreven zal worden. Dit zijn allen vragen en veron derstellingen, waarvan de beantwoording -door nog onvoorziene omstandigheden eene groote wijziging zal kunnen ondergaan. Wij meenen echter dat het wenschelijk ware, voor alle par- tjjen,"-dat de onderhandelingen die thans plaats hebben met Garibaldi en zijne terugtrekking ten doel hebben, gunstig mogen slagen. Voortdurend vertrekken er schepen met troepenpaarden kanonnen enz. van Toulon naar Civita-Vecchia. Men meldt zelfs van Toulon dat de gepantserde fregatten la Gloire en Heroïne sterk gewapend worden en dat zelfs ge blindeerde drijvende batterijen worden gereed gemaakt. De ■permanente ligting van matrozen is in al de zee-departementen weder geopend. Het expeditie-leger, voor den .Kerkdijken Staat bestemt, is op 45,000 man bepaald. Zijn die schepen en die magt noodzakelijk om het leger van ♦Garibaldi uiteen te jagen? Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 5 November 1867. Alhier liggen gereed om bij de eerste gunstige gelegen heid te vertrekkende navolgende oorlogsbodems, alsHet ramtorenschip Prins Hendrikmet bestemming om een kruistogt ■te maken in de Noordzee en het Engelsche kanaal; het fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau,bestemd naar de Middellandsehe zeehet transportschip Java, bestemd naar Oost-Tndie en het schroefstoomschip Metalen Kruis, bestemd naar de Kust van Guinea. Laatstgenoemde ligt reeds op de reede, de overigen nog in de haven. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Lei dden is het navolgende twaalftal predikanten geformeerd A. S. Carpentier Altung te DokkumH Boonen te Mid delburg; J. van Doesburgh te Zuid-Zijpe; S. Essenius Greeff te Dordrecht; K. Haverschmidt te Schiedam; E.C. Jungius ;te Zierikzee; J. Knappert te Deventer; dr. J. A. Lamping te Helder; B. O. J. Mosselmans te Groningen; J. A. Oort te Schoonhoven; L. H. Slotemaker te Arnhem en J. M. V orstinan te Enschedé. Men berigt ons van de Zijpe dat de opbrengst der 'collecte ten behoeve van de Maatschappij van weldadigheid ;in de gemeente Zijpe en Oallantsoog is geweest als volgt: kle Zijpe f 193.35, Anna Paulowna-Bolder f70.Callants- «oog f29.33. Men schrijft uit Trederiksoord 2 Nov. Tot heden is de mpgaaf van het ten behoeve der Maatschappij van Weldadig heid gecolleeteerde bedrag ingezonden door 40 afdeelingsbe- sturen48 correspondenten en 586 gemeentebesturendus in het geheel uit 674 gemeenten, terwijl de opbrengst van 206 kerkelijke collecten bekend is. Een en ander wijst een totaalcijfer aan van f 41,327.87. In het Utrechtsch Dagblad leest men Wij rekenen ons verpligt onze stadgenooten oplettend temaken, dat er tegenwoordig vele halve guldens in omloop zijn, van het jaar 1863, uit lood gegoten. Wij wijzen er op, omdat het noodigis, er aan te herinneren, dat de ver spreiding er van tot groote moeijelijkheden kan aanleiding geven. Zie art. 135 van het W. v. Strafregt Men meldt uit Zwolle 2 Nov. Als een bewijs, dat ook zonder de markt hier fraaije paarden en tot hoogen prijs verkocht worden, deeleu wij mede, dat gister door den heer Leembruggen, wonende op het landgoed Beze, in de gemeente Zwollerkerspel, aan een inwoner van 's Gravenhage afgeleverd is een span tuigpaarden voor de som van f 2400. Uit Perwerderadeel schrijft men: De oude gebruiken zitten in deze streek zóó diep ingeworteld, dat de landbou wers nog ten 10 ure voormiddags middagmalen en ten 6 ure den avondmaaltijd nuttigen, om een uur later naar bed te gaan. In den zomer staan zij geregeld ten 2 ure, in den winter altijd vóór 5 ure op. Ziet men daarentegen de kleederdragt der vrouwen, het is alles nieuw-modisch en schitterend van veel goud. De grootste eenvoud maakt er een scherp kontrast met overdreven weelde. Te Deventer werd siuts eenigen tijd opgemerkt, dat de straatlantaarns niet meer het lieht verspreidde hetwelk men gewoon was. Blijkens eene mededeeling van den pre sident der commissie van toezigt over de gasfabriek in de jongste raadsvergadering, heeft de commissie daarnaar een onderzoek ingesteld. Dat onderzoek heeft tot de ontdek king geleid, dat dit eene industrie was der lantaarnopstekers. Door de commissie was een prijs uitgeloofd van fl. 's maands, voor hem in wiens ressort de minste lantaarngla zen gebroken waren. De opstekers vonden er het middel op, om de stelkraantjes niet geheel open te draaijen, ten einde daardoor te beletten dat de vlam, vooral bij onstuimig weder, tegen de glazen sloeg. Hierdoor sprongen minder glazen en genoten zij de premiën. De vindingrijke lan taarnopstekers zijn hiervoor beboet. Uit Londen wordt gemelddat den 1 November te Gramlington in Northumberland in een steenkolenmijn een doorbraak heeft plaats gehad op het oogenblik dat ongeveer 200 arbeiders in de mijn aan het werk waren. Voor zoo ver men kon nagaanbestond er alle reden tot het vermoe den dat al die menschen daardoor jammerlijk in het water •zijn omgekomen. Aan het 6tation van den spoorweg naar Postdam heeft verleden week des avonds ten half negen ure een vreeselijk ongeluk plaats gevonden. Men vernam toen daar en in de stad een vervaarlijke knal. Toen men een weinig wan den schrik bekomen was en de uitgedoofde gasvlammen weêr waren ontstoken, ontwaarde men wat er gaande was. Een kist met gevaarlijke stoffen, waarschijnlijk donderzilver, nitro-glycerine of iets dergelijks, die niet per spoor verzon den mogten worden, was hier ter verzending naar Maag denburg aan het station gebragt en zou juist afgeladen worden, toen het ontplofte. Een beambte is gedoodhij was letterlijk van een gereten, en een ander zwaar gewond, zoodat het been dadelijk moest worden afgezet; eenderdeen de paarden van den goederenwagen zijn eveneens zwaar gekwetst.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1