Jlieuras- en ^«ftÖoertentie--6faÖ. mm:- Zevende Jaargang. ZATURDAG 9 NOVEMBER. J® 675. 1867. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.60 M^n abonneert zich bij alle Bockhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. 1 m m PwRW r De prijs der Advertentikn van 1—4 regels is 40 Centouvoor eiken regel meer 10 Centen. Zcgelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advcrtenticn intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. gedeelte. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd een pakje waarin een wit OVERHEMD, bonte ONDERBROEK, een paar SOKKEN, een ZAKDOEK en een PET. Helder, 8 November 1867. He Commissaris van Politie, aStet-njftaM gedeelte. POLITIEK OVERZIGT. De telegraaf heeft thans eene reeks van depêches aange- bragtdie, hoewel verschillend in de vermelding der omstan digheden, toch allen overeenstemmen in de hoofdzaak dat Garibaldi met zijne vrijwilligers het pauselijk grondgebied heeft ontruimd. En dat daarna ook het Italiaansche gou vernement besloten heeft zijDe troepen uit den Kerkelijken Staat terug te roepen vertrouwende op de verklaring van den MonUeurdat de Fransche troepen terug zouden trekken, wanneer 'het pauselijk grondgebied van de binnengedrongen benden bevrijd was. Thans is de vraag wat Frankrijk en Italië zullen doen. De uitslag der volksstemmingen, waarbij de gemeenten ver klaren bij Italië te willen ingelijfd worden, is niet door het Italiaansche gouvernement erkend. Zullen zij nu romeinsch blijven en de Italianen zich vergenoegen met die eenvoudige contra-order die door keizer Napoleon gegeven is Een der Garibaldiaansche officieren heeft aan de Diritto en de Eivorma een brief geschreven, waarin verhaald wordt, dat vesterkingstroepen zich bij de Pauselijken op het slagveld bij Montana hebben aangesloten toen de Garibaldianen hunne positien weder hadden weten te bemeesteren en de Pauselijke troepen reeds tol den terugtogt hadden gedwongen. Die ver sterkingstroepen bestonden, schrijft de Garibaldiaansche ge neraal, uit een regeraent van het Fransche leger. De Diritto beweert voorts dat de Franschen te Rome de politieke en militaire leiding van zaken op zich zouden heb ben genomen en dat zij onderscheidene personen die door de Pauselijke politiebij wijze van voorzorgmaatregelen in verzekerde bewaring waren gesteld, weder de vrijheid hebben gegeven De Opinione zegt ook dat de Fransche troepen werkelijk aan den slag bij Montana hebben deelgenomen. Maar dat blad gaat nog verder dan de Garibaldiaansche briefschrijver aan de twee eerstgenoemde bladen en beweert dat die mede werking werd verleend door de le, 59e en 80 linie-regimenten een bataillon jagers en eene batterij. Te Parijs hebben zamenscbolingen plaats gehad vooral aan de Porte St. Martin en aan de Ecole des Art3 et Métiers. Zij waren echter van weinig beteekenis en op uitnoodiging der autoriteit ging men terstond uiteen. Intusschen werd de kreet aangeheven: »weg met de interventie!" Des avonds verwachte men nieuwe zamenscbolingendie zich tot den ge- heelen bouvelard zouden uitstrekken. Het Parijsche garnizoen is geconsigneerd, en door den generaal Caru-obert zijn alle voorzorgmaatreg len genomen, om aan ernstige bewegingen ter stond het hoofd te kunnen bieden. Nog denzelfden nacht werden daarvoor alle toebereidselen gemaakt. Tien commissa rissen werden bij den prefect van politie ontboden om arrestatien te doen. De zamenscbolingen aan de Porte St. Martin bestond slechts uit 150 personen. Te Parijs heerscht evenwel eene greote spanning, en meju acht eene botsing niet geheel onmo gelijk; ouder de tegenwoordige omstandigheden zou deze zeer ernstige gevolgen kunnen hebben, Men zegt, dat de maarschalk Canrobert zich met den mi nister van binnenlandsche zaken heeft verstaan over hetgeen hem te doen staat, wanneer de volksmanifestatien zich moge herhalen. Intusschen is er niemand gearresteerd, hetgeen bewijst, dat men de werklieden ontzien wil. De Egyptische correspondent van de Pall Mali Gazette meldt dat de onder-koning van Egypte als bondgenoot van Engeland in de expeditie naar Abyssinie is opgetreden en dat hij deze week 10,000 man naar Massowah en Sawakin heeft geëxpedieerd. De troepen staan onder hevel van Abd- el-Kader Pacha. ITiaurWSTLTDIlTQ 33 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 8 November 1867. Uitslag der stemming van 38 leden voor het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier. Uitgebragt 611 stemmen, van onwaarde 2 alzoo geldige stemmen 6ü9volstrekte meerderheid 305. Gekozen zijn de navolgende heeren met het daarachter gevoegde aantal stemmen L. Verhey 369, II. Daarnhouwer 36-1, L. Jelgersma 351, J. van der Haar 353, J. Jonker Cz. 353, W. J. Maalsteed 351, D. de Lange 319, A. Metzelaar 319, A. J. Leijer 319, P. Uurbanus 318, A. Boomsma 317, D. Bakker Bz. 316, II. Slot 315, C. J. Blok 313, A. Bas 311, J. Dammers 311, S. Brattksma 310C. Abbenes 310D. Hellema Ilz. 339 K. Lastdrager 339, J. P. van Varik 339, Jb. Sevenhuijseu 338, J. Klein 337. P. C. de Winter 337, Chr. van Neen 337, G. Scholten 337, F. Griek 337, A. J. van Kelckhoven 336, P. Dekker Tz. 335, A. J. II. Beeloo 335, P. J. Ileijning 333, A. Rijkers 333 J. J. A. Bedloo de Bronovo 333 W. Bruin 333, F. Boon 330, F. Bruijn Wz. 3.27, II. Smids 325, P. van Twisk 318. Voorts zijn uitgebragt op de heeren P. P. Duinker 251, J. C. de Buisonjd 252, P. Korver 252, K. J. Pronk 251, N. Dekker 250, Benjamin Visser 217, J. Jueh 216, A. Govers 216, A. van der Woude 211, L. Kikkert 211, J. Pool 213, P. Spruit 213, H. T. Duinker 212, P. Vermeulen 211, J. Bierenbroodspot 211, L. llartog Lzn. 238, II. Rietvers 238, C. Wigman 238. P. W. Krijnen 237, II. Meijer 237, J. Dam man 237, J. M. Kooger 236, P. Dekker 235, W. C. Henkes 235, L.J. Kassies 235, Cornelis Adriaanse 231, Willem Amse 233, Willem Breet 232, Jelle Krijnen 232, P. Vroon 232, Meijer Bommel 231, Dirk Bakker Kzn. 230, II. Blikkenhorst 230, Jakob de Boer 230, C. Breet Az. 230, H. Spruit 229, Jakob Breet Jzn. 228, Jan Breet Jbzn. 226. Door de rederijkers kamer Olympia alhier, werd Woensdag avond voorgedragen, een zeer uitvoerig tooneel- stuk door den heer J. W. van der Haar voor rederijkers bewerkt, getiteld Lalucle of Vijfendertig jaren Gevangen schap. De eigenaardige moeijelijkheden en bezwaren aan dit stuk verbonden, die menige kamer zal afschrikken om tot de opvoering overtcgaan, zijn door de ijver en liet talent van de leden vau Olympia fiks te boven gekonlen, zoodat de voordragt de alge.meene toejuiching mogt wegdragen. Da hoofdrolllen van LatudeDalègre, Henri Legros en Saint- Marc, werden goed begrepen en meesterlijk uitgevoerd, ook het groot aantal mindere rollen werden met de meeste juist heid vervuld. De nette en gepaste costumcs hebben tot het welslagen zeker niet weinig bijgedragen. Zr. Ms. transportschip tnel stoomvennogen Javaonder bevel van den kapt.-luit. t/z. C. J. Damme, alsmede Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruisonder bevel van den kapt. t/z. J. Vos, zijn den 6 dezer van hier naar zee vertrokken het eerstgenoemde ter opvolging zijner bestemming naar Oost- Indie het andere naar de Kust van Guinea. Den 20 November moet van liet koloniaal werfdepot naar hier vertrekken en embarkeren aan boord \an het schip Louis Meijer gez. G. II. Holtgreve; een det. suppletietroepen, sterk 125 militairen, waaronder 8 onderoffic. onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt. der O. I. infante-^—-., rie G. Schindler en medegeleide van de 2 luits. der O, infanterie II. Oosterwijk en G. J. Soeterick. f ihbU'ts i'.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1