Jts 674. Zevende Jaargang. 1867. Jïieums- cr WOENSDAG <flÖoertcRtie--öfaÖ. 13 NOVEMBER. HELDERSCBE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. Ondanks de verklaring van den Moniteur en de officieuse Fransehe bladen, blijkt het uit allerlei bijzonderheden, dat wel degelijk de Franschen de vrijwilligers onder Garibaldi hebben bestreden. De uitkomst blijft dezelfde, maar het feit is van gewigt. De roem, indien men het een roem acht, dat de pauselijke zouaven de Romeinen hebben verslagen, komt hun niet ten volle toe. De geoefende Fransehe militairen, met hunne uitnemende wapens, hebben gemakkelijk gezegepraald over ruannen, die slechts hun moed en hunne overtuiging had den, en fdie bijna ongewapend streden tegen hen, die zij de vij anden van hun vaderland achten. In die meening mogen zij naar veler oordeel dwalen; niemand zal beweren, dat zij eigen voordeel zochten. Hun heldhaftige aanvoerder zeide te regtnik kan u niets beloven dan den dood". Een aantal Garibaldini zijn naar het gebergte gevlugt. Men vreest voor eene organisatie van den opstand in het Na- politaansche. Troepen zijn derwaarts gezonden. In het gansche land heerscht groote spanning. De Mommenta behelst een door Crispï en 29 anderen geteekende verklaring, betreffende de arrestatie van Garibaldi. Daaruit blijkt dat hem, na de ontbinding van het vrijwilligers korps, te Passo Correso, een speciale trein was verstrekt, waarmede hij zich in alle vrijheid naar Florence zou begeven. De onderteekenaars van de verklaring namen op zijn uitnoo- diging in dien trein plaats. Er gebeurde niets gedurende het trajekt dat aanleiding kon geven op de toezegging hem gedaan terug te komen, veeleer werd nog een bewijs van zijn vre delievende gezindheid gegevendoordien Crispi aan het station Narni, op zijn verlangen, om een stoomboot seinde, die den generaal van Livorno naar Caprera zou brengen. Te Figlini evenwel werd halt gehouden daar was het station door mi litairen bezet. Deluit.-kol. Camozzi verzocht Garibaldi alleen te spreken; deze steeg uit den wagen en weldra hoorde men hem zeggen"hebt gij een formeel mandaat tot arrestatie", waar op geantwoord werd, nneenik heb alleen bevel u te arresteren." «Dan pleegt gij een onwettigen daad, hernam Garibaldi; ik heb mij aan geenerlei vijandelijkheid tegen den Ital. staat, of zijn wetten schuldig gemaakt. Ik ben Italiaansch afgevaar digde en Amerikaansch burger. Als zoodanig mag ik niet ge arresteerd worden. Gij en die u zenden schenden de wet en wilt gij mij arresteren, dan moet gij geweld gebruiken," Zijn volgelingen waren allen bereid om hem te hulp te komen, maar hij wilde geen konflikt met Ital. troepenen zeidedat indien hij de wapenen had willen gebruiken hij ze zich niet had laten ontnemen. Crispi seinde tweemalen naar den mi nisterraad, om te verzoeken de gegeven bevelen te herroepen daar Garibaldi geen ander plan had dan dadelijk naar Caprera te gaan; Camozzi weigerde dit verzoek te ondersteunen en toen er na een uur geen antwoord kwam, verklaarde hij tot de uitvoering van zijn bevelen te moeten overgaan hetgeen ook geschiedde, ondanks Garibaldis verzekering dat hij ver moeid en lijdend was. Vier karabiniers naderden den generaal en de geleidende onder-officier verzocht hem, namens zijn chef, hem te volgen. Garibaldi weigerde en werd door de soldaten opgenomen en in een rijtuig gedragen. Camozzi zette zich nevens hem, en inde wagens voor en achter hem namen de soldalen plaats. Garibaldi bevindt zich nog steeds te Varignone, waar hij met minder onderscheiding behandeld wordt dan na zijne eerste arrestatie. Hij wordt van zeer nabij bewaakt en nie mand wordt bij hem toegelaten. In de radicale kringen in Italië is de verbittering tegen Frankrijk zoo sterk, dat de Morimento onder toejuiching het echt «liberale" plan aankondigt dat men heeft gevormd, om een Bond te vormen (die "Bonden" spelen tegenwoordig overal ,eene belangrijke rol)welks leden zich zouden verbinden geene Fransehe goederen meer te koopeu, zoolang Frankrijk Rome .■aan Italië zou betwisten. De Ntendard zegt, dat den 6 dezer een ernstige op stand te Milaan is uitgebarsten, waarbij bloed gestroomd heeft. De troepen hebben de beweging op krachtige wijze onderdrukt. Dergelijke voorvallen hebben ook te Pavia plaats gehad, maar daar wareu zij niet zoo ernstig. Van Londen berigt men: Er heeft Vrijdag avond en Zaturdag morgen een volksoploop plaats gehad te Barnstaple. Ongeveer 2000 man nam aan het oproer deel. Zij hebben de bakkerswinkels geplunderd en vernield en een aanval op een meelfabriek gedaan. Er zijn vijf belhamels gearresteerd. Er is een algemeene opstand op Haïti ophanden. Het gouvernement is van geld ontbloot. De berigten uit de Zuidelijke Staten van Amerika zijn weder niet geruststellend. Onder de kleurlingen moet eene groote spanning heerschen en er bestond vrees voor een al- gemeenen opstand. aTIETTTTSTLTDIlTgB 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 12 November 1867. Uit het bekende twaalftal is te Leiden door den Her vormden kerkeraad het navolgende zestal zamengesteld, als: de heeren S. Essenius Greeff, te Dordrecht; E. C. Jungius, te Zierikzee; J. Knappert, te Deventer, dr. J. A. Lamping, te Helder; dr. A. J. Oort, te Schoonhovenen dr. J. M. Vorstman, te Enschedé, en daarna het navolgende drietal: de heeren Jungius, Knappert en dr. Lamping. Ds. W. J. Mansen, predikant bij de Evangelie Lu- thersche gemeente alhier, is beroepen te Beverwijk. Naar wij vernemen zal op Woensdag 20 en Donder dag den 21 a. s., des avonds, in de kerk der Afgescheiden gemeente alhier optreden üs. Juch, vroeger woonachtig al hier, die in der tijd het ongelukkig lot heeft getroffen het licht zijner oogen geheel te verliezen. Bij de groote garnizoens veranderingen die met Mei a. s. zullen plaats hebben, zullen het 3° en 4e bataillon 7° regiment Infanterie, te Amsterdam en hier in garnizoen, met elkander verwisselen, terwijl mede het garnizoen alhier ver sterkt zal worden met nog twee compagniën Artillerie. De reeds in Augustus naar hier overgeplaatste le luitenant magazijnmeester der artillerie J. J. Mathijssen is Zaturdag jl. alhier aangekomen ter vervanging van den luitenant kolonel In de Betou. Wiens vertrek echter niet plaats heeft, alvo rens de groote hoeveelheid materieel, alhier aanwezig, door zijn opvolger in natura is overgenomen, waarmede ongeveer 3 maanden zullen verloopcn. Zondag morgen te 9 ure is Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandenonder bevel van den kapt. t/z. M. II. Jansen, van hier vertrokkeu naar het Engelsche kanaalen gisteren namiddag te 4 ure is Zr. Ms. stoomfre- gat Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapt. t/z. J. E. de Man vertrokken, met bestemming naar de Middelandsche zee. Te Amsterdam is in dienst gesteld Zr. Ms. rader stoomschip de Banka. Dit ijzeren stoomschip, bij de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam ge bouwd, zal 4 stukken geschut voeren, als: 2 getrokken stalen 30ponders en 2 middelbare kanons a. 30 ffi. Het heeft een nominaal vermogen van 200 paardenkracht en is uitsluitend voor de dienst in Oost-lndie bestemd. In de volgeude maand zal het de reis derwaarts aanvaarden, onder bevel van den luit. t/z 1° kl. A. W. Keuchenius. Men schrijft uit Hellevoetsluis 10 Nov. Heden werd alhier op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld Zr. Ms. raderstoomschip Timor, kommandant de luit. t/z. 1° klasse E. E. Hiinel von Cronenthall. Genoemde bodem zal eerstdaags het dok verlaten.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1