Jïieums-- en <flÖoertentie--6faÖ. 675. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 16 NOVEMBER. gcbccïtc. jfèiet-nffiriürt gcöecïte. ITIBTrWSTIJDXiyOBM'. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post J 1.P0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiên intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Onbeheerd op de openbare straat aangetroffen eene GEIT en gevonden een KERKBOEK. Helder, 15 November 1867. Se Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. De uitnoodrgingen ter bijwoning van de te houden conferentie, over de Romeinsche aangelegenheden, zijn gerigt aan: Engeland, Pruisen, Oostenrijk en Rusland, ais groote mogendheden, en verder aan: Beijeren WurtembergBaden en Hessen-Darmstad, Saksen (de eenige Staat van den noord- duitschen bond die buiten Pruisen is uitgenoodigd)Zweden NoorwegenDenemarkenNederlandBelgiëSpanje en Zwit serland. Natuurlijk zijn ook de Paus en Ilalie genoodigd, maar de invitatie aan dezen is in eenigszins anderen vorm gekleed. Omtrent de deelneming van Griekeland en Turkye zulleD de andere staten vooraf worden geraadpleegd; tot dus ver zijn zij nog niet genoodigd. Bij die uitnoodiging zijn door Frankrijk geene voorstellen gedaan. Te Parijs schijnt men aan de bijeenkomst der kon- ferëntie niet te twijfelen en volgens een telegram uit Weenen zou men moeten denken, dat het plaD is, de bijeenkomst te Rome zelf te houden. Spoedig zal omtrent 't een en ander meer bekend worden. Over de tegenwoordige houding van de Ital. regering is men op de Tuileriën zeer tevredenofschoon van eene ontruiming van Rome nog niets vernomen wordt, Garibaldi, zegt men, zal men voorloopigin hechtenis houden om de natie tijd tot bedaren te geven. Aan een crimineel proces tegen den agitator kan zeker niet gedacht worden. Als hij niet naar N. Amerika vertrektgewaagt men van een plan om hem naar Elba te bannen. De vraag is nu of Pruisen en EDgeland van de geheele terugroeping der Fransche troepen uit den Kerkelijken Staat niet "eene conditie sine qua non zullen makeu voor hunne deelneming aan het congres. Volgens een schrijven uit Florence zou het ministerie nog aan een vervolging denken van Garibaldi. Men zou de instructie welligt spoedig aanvangen. Dat het in ernst tot een proces zal komen, 13 hoogst onwaarschijnlijk. Men gelooft ook niet algemeen aan de in-beschuldiging stelling van Garibaldi en wel om de zeer eenvoudige reden dat koning Victor Emmanuel en zijn Gouvernement daardoor meer zouden worden gecompromitteerd dan Garibaldi. Gelijk de telegraaf reeds berigt' heeftzijn de volksonge- reo-eldheden thans van het Zuiden tot de midden-graafschappen van Engeland overgeslagen. Reeds Zaturdag vreesde men te Oxford voor rustverstoringen. Den 11 n werden speciale con- stabels beëedigd en de leden der vrijwilliger-korpsen zijn onder de wapenen gekomen om de openbare orde zoo veel mogelijk te ver: ;keren. De winkels waren gesloten en het verkeer was gestremd. Des namiddags verzamelden duizenden menschen zich op de straten; de vensters van het politie bureau werden ingeworpen en de hakkerswinkels geplunderd. De burgemeester liet de oproerwet aflezen en noodigde het volk uit gewillig uiteen te gaan opdat er geen maatregelen van ueweld zouden genomen worden. Ten 11 ure werd naar Dondeu getelegrafeerd, dat waarschijnlijk aan die sommatie •zou worden voldaan. Als voorzorgsmaatregel waren twee compagniën grenadiers der garde uit Windsor aangerukt. De berigten uit New-York van Oet. behelzen verscheidene bijzonderheden, waaruit blijkt, dat in het zuiden de overmoed der negers, alsmede de ontevredenheid der blanken bevolking aangroeiden. Te Richmond hadden verscheidene aanzienlijke blanken van wege eene gewapende negervereeniging aanzeg ging ontvangen de stad te verlaten, dewijl zij zekeren volks menner Hunnicut, die de negers vleide en hoopte door hunne stemmen op het politieke tooneel te komen, dreigend of althans oneerbiedig hadden bejegend, en omdat zij negers van niet- conservatieve denkwijze uit hunne dien3t hadden ontslagen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 15 November 1867. Donderdag middagomstreeks 1 urebrak in een huis in de Artilleriestaat alhier een hevigen brand uit. Niette genstaande de spoedig aangebragte hulp van verschillende spuiten, is het perceel geheel uitgebrand; de belendeude hui zen zijn bewaard gebleven. De brand is zoo eensklaps uit gebroken en in hevigheid toegenomen, dat de drie huisge zinnen, die het pand bewoonden, bijna niets van hunnen huisraad en inboedel hebben kunnen redden. Wenschelijk is het dat de openbare liefdadigheid zich hunner aantrekke, daar zonder hulp, het geleden verlies voor die lieden, in dit jaargetijde, onoverkomelijk is. De oorzaak van den brand is niet bekend. Gisteren is bij de directie der Marine alhier aanbe steed de levering van verseh vleesch en soepgroententen behoeve van Zr. Ms. schepen en vaartuigen gedurende 1868 alhier aanwezig. Voor vleesch ingekomen 6 inschrijvings- billetten als van de heerenA. L. van Gelder f 60.55 G. J. Eeucht f 60.00 L. Kroon f59.85, B. F. Wielick f58.00, W. L. Beek f56.50, A. L. Leuw f53.45 de 100 Ned. ponden. Voor de soepgroenten bleek de heer M. de Haas de minste inschrijver te zijn. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding ten be hoeve van het hospitaal der Marine alhieris aangenomen het verseh vleesch h f 44.de 100 Ned. pondendoor den heer A. L. van Gelder; het brood door den heer E. Stee man h f23.75 per 100 Ned. ponden; de aardappelen door den lieer W. Drijver, a f 1.79 per 50 Ned. ponden; het bier h f 8.25 per 100 kan en de groenten door den heer P. de Graaf; de zoete melk a 6 Centen en de karnemelk a 2 Genten per kan door den heer W. O. Thijssen; het wasschcn en appreteren der linnen,- wollen- en katoenen goederen door den heer Sehoorl te Alkmaar. Men schrijft van Vlissingen 13 Nov. Op het adres van den gemeenteraadwaarin verzocht werd het Koninklijk Instituut voor de Marine van Willemsoord herwaarts over te plaatsen, is door Z. M. afwijzend beschikt. Men schrijft ons van Enkhuizen dato 12 November jl. Heden zijn weder binnengekomen drie haring buizen met 14, 131 en 10 last haring. Thans zijn er nog drie in zee. Door de Nederlandsehe Handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende 3 schepen als voor Amsterdam Juno, kapt. W. E. A. Stokhuijze.ilMatMlde, J. II. Eekkcs. Voor Schie dam: Mina, B. A. T. van Bruggen. De Minister van Binnenlandsche Zaken is voornemens met lo. Januarij eene reorganisatie van het personeel der telegraafbeambten te doen plaats hebben, tegelijk met de levering van de voorgenomen verlaging van het binnen- landsch tarief. Uit Harlingen d. d. 12 November schrijft men: Wie nog maar een weinig van dat gevoel bezit, wat ver ondersteld wordt bij leden der vereeniging tot bescherming^—-r, van dieren, dien raden we aan, niet op Zaturdag morgen de straten van Harlingen te doorkruisen. Dan kan' hij

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1