3|n0E3onöcn. hier eu daar zien een paar dozijn schapen op de straat lig gende met afgesneden kop. Die dieren komen uit de En- gelsche boot, vóór zij van wal steekt en zijn daar gestikt. Men stuwt die beesten, die zoo groote behoefte hebben aan versche lucht dat de boeren ze zelfs "in den winter niet stallen, als balen wol tnsschendeks en dan sterven er natuur lijk velen. Hoe meer de kapitein en de cargadoors aan boord slepen, hoe meer verdienste; om de belangen der ei genaars van het vee wordt niet gedacht. Dat zijn de ge volgen van het monopolie! Geen wonder, dat sommigen reeds over Botterdam verschepen en anderen zeggenirLaat de lijn Leeuwarden-Meppel maar eerst open zijn; dan zullen we de zorg voor ons goed aan betere besturing overgeven, dan verzenden wij over Botterdam." Voor eenige weken zijn 600 schapen gestikt, Zaturdag morgen zijn 54 dezer dieren, aan gelijke oorzaak gestorven, aan wal gebragt. Het Prov. geregtshof van Eriesland heeft 11. Maandag eene 34jarige weduwe uit Koudummoeder van vier in echt verkregen kinderenwegens kindermoord tot een tuchthuis straf van tien jaren veroordeeld. De 74jarige moeder der veroordeeldeberoofde zich terstond na de ontdekking der door hare dochter gepleegde misdaaddoor verdrinking van het leven, en haar verleider, die van zijne vrouw gescheiden wasen op wiens aandrang zij verklaarde te hebben gehan deld, maakte insgelijks door ophanging een einde aan zijn leven. Te Middelburg heeft het verlies van't geheele garnizoen algemeen leed veroorzaakt. Men wenseht er, dat de be voegde autoriteiten zich te dien opzigte tot de hooge regering zullen wendenom den slag af te keerendie de stad er door zou treffen. Zondag avond is even voorbij het station Antwerpen, de laatste trein, voor Bosendaal bestemd, weêr dood een voudig gederailleerd. De reizigers zijn er met den schrik en eenig oponthoud afgekomen. Hoosend Ct. De wetenschap heeft weer een nieuwe dienst bewezen. Op raad van den sterrekundige professor Airey, heeft men op de werf te Woolwich van de electriciteit gebruik gemaakt om de hoedanigheid van pantserplaten en andere ijzeren voorwerpen te beproeven. Het proces is een uitvinding van den heer S. M. Saxby. Tot nog toe bezaten wij geen midde len om de inwendige gebreken van het ijzer te ontdekken. De uitvinding van den heer Saxby werd op een groot aan tal der dikste en grootste pantserplaten op de werf aan wezig, beproefd, en dadelijk ontdekte men nu hun deugdelijk heid of gebreken. Een 40 ponds Armstrongs-kanon werd' aan de proef onderworpen en in weinig seconden werd een gebrek in het wellen van den kulas ontdekt. Het gebrek was onzigtbaar, maar bij een naauwkeurig onderzoek bleek de juistheid der beproeving. De heer Amédée Philiberteen aanzienlijk grondei genaar in Zuid-Buslanddeelt het volgende mede, dat door de Correspoiulence Agrieole van de Independance wordt over genomen: Van alle middelen die ik beproefd heb om mijn vee voor de runderpest te bewarenheeft er geen beter gewerkt dan dit: aan liet vee, in plaats van zoet-water, zee-water te geven. Alle runderen, waarop deze behandeling werd toe gepast, zijn gespaard gebleven, niettegenstaande zij opzet telijk en voortdurend in aanraking werden gebragt met zieke dieren. Tn Zweden is eene, door den koning geschreven, brochure verschenen. Het onderwerp, dat daarin wordt be sproken, is dat een klein, maar goed leger de voorkeur ver dient boven een groot, doch minder goed toegerust en ge oefend leger. De opbrengst dezer brochure is bestemd voor een fonds tot het stichten van scholen in Lapmarkeu. Het boek is opgedragen aan graaf Henning Hamilton. van wien de koning het eerste onderwijs in de krijgskunde ontving. De Wiener Ztg. zegt, dat in Hongarije de Neusiedier- meer zal worden droog gemaakt en men, indien alles goed gaat, over een jaar zal zien wassen, waar vroeger het zil veren watervlak schitterde. Volgens de ondervinding in Nederland opgedaan omtrent de vruchtbaarheid van aan de zee ontwoekerd landmag men verwachtendat het werk goede vruchten zal dragen en Hongarije een nieuwen (bijna zeven mijlen langen en een mijl breeden) aanzienlijke ko- rengrond gewonnen zal hebbendie bovendien het voordeel zal hebben van in de nabijheid van groote gemeenschaps wegen te liggen. Te Eerndale, in Engeland,had Vrijdag een verschrik kelijke ontploffing plaats, in een steenkolenmijn. 170 per sonen waren er werkzaam in daar de mijn dadelijk in vlam stond, meent men, dat geen enkel der werklieden zal gered worden. Een opzigter stikte bij de eerste poging om in de mijn te dringen. De lijken, die men weldra ophaaldewaren deerlijk gebrand, meestal de kleeren van "tlijf. In eene hut bragt men de lijken van vader en vier zoonsin een andere hut zes lijken De toestand is vreeselijk. De directie der mijn heeft al de begrafeniskosten even als dc vooiloo- pige verzorging van weduwen en wezen op zich genomen- De oorzaak van 't ongeluk was tot heden toe nog onbekend- Te Kaiserkuchl bij Bohmisch-Brod is onlangs een gruwelijke misdaad gepleegd. De dagloonster Antonia Chw. gelastte namentlijk haar negenjarige dochter Antonia, onder bedreiging van slagen, haren tweejarigen zoon te verdrinken. Het meisje volbragt ook wezentlijk dit bevel, en terwijl haar moeder op het knollenland arbeidde, wierp zij haar broeder in een waterpoel zoodat hij omkwam. Moeder en dochter zijn gevangen genomen en hebben reeds de misdaad bekend. De vrouw is moeder van drie kinderen en zag hare bevalling te gemoet. Haar man, die wegens diefstal van een bed ge- regtelijk vervolgd wordtheeft onlangs de vlugt genomen, en alzoo vrouw en kinderen aan de bitterste ellende ten prooi gelaten. Te Gent beeft dezer dagen een droevig tooneel plaats gehad. Zekere Karei Chretien, onlangs uit de ge vangenis te Vilvorden ontslagen en ouder toezicht der po litie zijnde had zijne zuster bedreigd haar te zullen ver moorden. Op het oogenblik dat twee politie agenten hem wilden arresteeren, bragt hij hur. met een dolkmes zulke he vige wonden toe dat zij verpligt waren hem los te laten. Op straat gekomen wilde een derde politie-agent hem vast grijpen en aan dezen bragt hij eveneens eenen steek toe die hem slechts de kleederen doorboorde. De heer Spilt- hoorn, beenhouwerwilde zich alstoen van den woeden de meester maken maar ontving eveneens een messteek in den linkerschouder. Oumiddelijk daarna bracht Chre tien zich zeiven eenen steek met zijn wapen in de hart streek toe en viel levenloos ter aarde. Heden, zoo schrijft een korrespoudent uit Bome van den 4 Nov. heden kwam alhier de eerste bezending gevangenen aanzij telde 500 man en tegen heden middag was eene tweede bezending aangekondigd. De gansche stad was dan ook op de been en stroomde naar de Porta Pia. Tegen 6 ure kwamen ongeveer 800 gevangenen de stad binnen geëscorteerd door fransche karabiniers en pauselijke gendarmen. Het was een ongeloofelijk mengsel van roodhemden en fan tastische costumenvan uniformen en boerenkleedingvelen droegen klompen en den punthoed der Abruzzen. Een oog opslag was voldoende, om te zien dat dit niet, gelijk men beweert, vermomde soldaten van het geregelde leger waren. Sommigen zagen er zeer voornaam uit. Te midden der gevangenen reed, op een wit paard, majoor Gulmanellieen romeinseh vlugteling. Meer dan 40,000 personen, te voet of in rijtuigen bevonden zich op den weg. De lange straat van de Porte Pia tot aan het Quirinaal was propvol en van afstand tot afstandstonden compagnien soldaten, gereed om te vuren in geval van ongeregeldheden. Alles liep intusschen in stilte af, maar op het gelaat der Bomeinen stond dui delijk genoeg hunne sympathie voor de gevangenen te lezen," De heer Sol, schrijver van de Chronique in den Courrier Franqais, heeft zich niet bij uitstek genlemanlilce aangesteld tegenover den heer de Yillemessant, den direc teur van den Figaro. Toen laatstgenoemde journalist deze week, het bureau van zijn blad willende binnentreden, uit zijn rijtuig stapte, werd hij plotseling overvallen door den heer Sol, die hem met een knuppel een geduchte slag op 't hoofd toebragt en daarna den koetsier van den heer de Yillemessant, die zijn heer wilde ter hulp snellen, zóódanig toetakelde dat de koetsier den bok niet meer kon bestijgen. Aanleiding tot deze betreuringswaardige gebeurtenis is ge legen in het feit dat de heer d' Aulnay, medewerker aan de Figaro, in dat blad een voor den heer Sol beleedigend ar tikel had geschreven. Laatsgenoemde achtte het beneden zich daarvoor met den heer d'Aulnay te duelleren, en hij maakte dit in den Courier Francais bekend. Daarop volgde van den heer d' Aulnay eene repliekwaarbij den heer Sol verweten werd dat deze het nu met zijne eer wat al te naauw nam, omdat hij vroeger, als kadet, was gedeserteerd wegens door hem op een zijner kameraden gepleegden diefstal vau een horologie, dat hij aan zekere dame zou hebben gegeven. Yan dat ergernis-wekkende schandaal is nu de heer de Yil lemessant op zoo onbeschofte wijze de dupe geworden. Te Washington wordt de proef genomen met stem- machines in den gemeenteraad. Door op knoppen te drukken treedt in een kast bij 't stembureau den naam voor van elk lid met zijn uommer en zijn stem vóór of tegen. In één oogenblik is dus de stemming bekend. Te Londen is dezer dagen zekere Sarah Martin be vallen van drie zonen. Vader en moeder der jonggeborenen zijn beiden blind. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Mijnheer de Redacteur! Vergun mij, een enkele maal nog, in uw weekblad het woord te rigten tot Job; zijn laatste schrijven toch, heeft een pijnlijken indruk op mij gemaakt. Het spijt mij natuurlijk, dat hij geen gehoor geven wil aan mijn wensch, om liever mooije dan leelijke dingen te schrijven, doch niet minder doet het mij leed, dat hij, getrouw, zoo als hij zegt, aan zijn programma de

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2