Olieums- en A JlilocrlniliNïïnt). J& 676. Zevende Jaargang. 1867. WOENSDAG 20 NOVEMBER. gcbcelte. Btct-afftciëri gcöccltc. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandeloren en Post directeuren, Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjks. De prijs der A dvertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen op de openbare straat gevonden een ZIJ NAALD en een BOEZELAAR. Helder, 19 November 1867. Be Commissaris van Politie, A. O. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. De uitnoodigingen tot de conferentie zijnzegt men, zoo gesteld, dat een officieel antwoord niet verpligtend is. Dit zou bewijzen dat de Fransche diplomatie zelve niet gelooft aan eene algemeene toetreding. Inderdaad weet men ook niet wat die conferentie anders beduiden zou, dan een middel om de mogendheden in botsing en verwikkelingen te brengen. Eene conferentie zou nooit noodig geweest zijn zonder interventie. Die interventie is van Erankrijk alleen uitgegaan, de andere mogendheden zullen weinig bereid wezen om zich nu cp deze wijze tot eene conferentie te doen dwingen. Maar gesteld dat er een conferentie plaats heeft, wat dan zullen dan de mogendheden zich bij traktaat verbinden om den paus, tegen zijn wil, te onteigenen; of bij traktaat over eenkomen Italië, tegen zijn wil te dwingen, den onhoud- baren toestand te doen voortduren, en den paus zijn we reldlijk gezag garanderen Het laatste zou het uitvloeisel zijn van zoodanig traktaat, maar men kent de Engclsche opvatting van eene garantie en de Romeinsche kwestie zou er niet door beslist zijn. Tot zoodanige garantie zouden Engeland, Pruisen Rusland en Italië bovendien even weinig bereid zijn als Oostenrijk, Spanje en Erankrijk hunne hulp zouden willen verleenen tot eene onteigening door geweld. Men late daarom Italië met Rome de zaak uitmaken en doe het fait accompli ontstaan, dat in de laatste jaren het ideaal der diplomaten was. Dan konden zij //berusten", iets wat in den zin der meeste mogendheden valt. Men is te Rome steeds beducht voor oproerige bewegingen; op verscheidene punten in de straten der stad zijn schild wachten geplaatst; de wallen en vele punten in Rome zjjn nog met geschut beplant. De Fransche troepen maken zich nog niet gereed om te vertrekken. Onlang3 zijn weder 1200 man troepen, 500 paarden en 20 stukken geschut, tot versterking van het Fransche expeditie-corp3, te. Civita- Vecchia ontscheept. In plaats van zich geneigd te toonen tot eenige schikking, antwoordt Rome weder met eene vijandelijke en wederregte- lijke daad. De Italiaansche kroon heeft sedert onheugelijke tijden het regt van bekrachtiging der bisschoppen op Sicilië en andere daarmede verbonden regten. Dit behoorde tot de preroga- tiven der kroon. Thans heeft de paus bij eene bul deze legatie opgeheven en alzoo indruk gemaakt op de koninklijke prero- gativen. Het schijnt dat Rome bevreesd is, dat er in Italië geene grieven genoeg tege" haar bestaan Uit Lugano heeft Mazzino, volgens de Gazetta di Firenze, eene circulaire aan zijne staatkundige vrienden toegezonden, waarin hij hen vermaant, om van de gisting, welke de jongste voorvallen in Italië aldaar hebben te weeg gebragt, in het belang der republikeinsehe zaak partij te trekken. De Fransche regeringsbladen bevatten het officieel rap port van den generaal de Failly aan den minister van oor log over de gevechten bij Mentana en Monte RotoDdo, be paaldelijk over het aandeel door de Fransche troepen daar aan genomen. Wij deelen dat rapport niet in zijn geheel mede. In hoofd zaak stemt het volkomen overeen met hetgeen vroeger reeds bekend is geworden. Alleen blijkt er uitdat van den aan vang af tot het einde de Fransche troepen aan den strijd hebben deelgenomen. Zij zijn dus niet gekomen om de over winning te voltooijenmaar zij hebben haar behaald. De Pall Mali Gazette heeft lijdingen uit AlexandriC ont vangen betreffende het aandeel, dat de onderkoning van Egijpte nemen wil in de expeditie van Engeland tegen The- odorus, koning van Abyssinië. Volgens den correspondent van dat blad heeft de onderkoning van Egypte 10,000 man naar Massowah en Sawaken gezonden. 6U00 man dier troe pen zijn van Kandia teruggekomen. De onderkoning wendde alle mogelijke pogingen aan, om als Engelands erkend bond genoot bij deze expeditie op te treden. ETI B U W S T IJ D IU 3- B n. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 November 1867. Ds. Manssen, predikant bij de Evang. Lutherscbe ge meente alhier, onlangs beroepen te Beverwijk, zal Zondag a. s. zijn afscheidsrede houden. Ds. Felix. beroepen predikant bij de Chr. Afg. Gerf. gemeente ainier, zal Zondag 1 December a. s., des morgens ten tien urebevestigd wordeu door Ds. Entipgh. Eerstgenoemde z^l des avonds ten half zes ure zijn intree rede houden. Uit het vroeger door ons vermelde drietal predikan ten is Vrijdag avond te Leiden beroepen Ds. J. Knap pert, predikant te Deventer. Door de kapt. van een alhier gisteren avond binnen gekomen kofschip is gerapporteert, dat hij Zondag benoor den Texel gepasseerd is een drijvende Noordsche brik, ge laden met hout, die naar alle waarschijnlijkheid van de equipage was verlateD, daar men niemand op dek heeft kun nen bespeuren. De stoomboot Stad Amsterdam, kapt. J. Bakker is on- middelijk op dit berigt naar zee gestoomdter opsporing van bedoelde brik, doch zag zich heden middag wegens harde wind en hoogloopende zeeën genoodzaakt naar hier terug te keeren, zonder het doel te hebben kunnen bereiken. Donderdag avond werd, door de Maatschappij tot red ding van drenkelingen, de gouden medalje uitgereikt aan Abraham Regtuit te Amsterdam, die 17 Junij jl., voor de acht-en-vijftigste maal een menschenleven behouden had door met groote inspanning het water een prooi te ontrukken. Men schrijft uit Leiden 13 Nov. Reeds lang was het gerucht onder de studenten onzer hoogeschool verspreid, dat bij de promotie van den heer W. Thorbecke, diens vader, de minister van staat, deze plegtigheid met zijne tegenwoordig heid zou vereeren. Werkelijk was dit bij de promotie, die op heden plaats had, het geval. Toen nu de heer Thorbecke opstond om tegen een der theses van ziju zoon te opponeren, brak een daverend applaudissement los in het groot audito rium onzer akademie. Dit blijk van sympathie voor den oud minister werd herhaald, toen de heer Thorbecke had geëindigd. Omtrent den diefstal met poging tot moord ten huize van mevr. C., te Groeulo worden thans de volgende bijzon derheden medegedeeld: De dienstmeid werd het eerst aan gevallen, haar werden hoogst gevaarlijke wonden aan hoofd en beenen toegebragt, toen wierp zich de booswicht op inevr. C.die op het hulpgeschrei der meid was toegeschotenhet gelukte deze evenwel aan de handen van den dief te ont komen en de voordeur te hereiken, waar zij om hulp riep. De misdadiger nam hierop ijlings de vlugt, doch werd recjjs Donderdag morgen te Winterswijk ontdekt cn gearresteerd.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1