en, zoo als gemeld is, naai' het huis van arrest te Zutphen overgebragthet is een fabriekarbeider uit Enschedé. Naar men zegt, heeft hij zijne schuld reeds beleden en ook be kend de dader te zijn van een in het vorige jaar te Groenlo gepleegden belangrijken diefstal, waaromtrent tot nog toe vruchteloos onderzoek werd gedaan. De regtbank te 's Hertogenbosch heeft uitspraak ge daan in het regtsgeding, ingesteld tengevolge van het spoor wegongeluk, voorgevallen in den avond van 26 September jl. te Oisterwijk. Deze uitspraak is zeer belangrijk, en niet zeer gunstig voor de veiligheid van het publiek bij het gebruik van spoorwegen. De regtbank heeft den wisselwachter veroordeeld tot de geëischte straf, doch den plaatsvervangenden stationschef ten dien aanzien van alle regtsvervolging ontslagenomdat niet was gebleken dat deze vóór de aanneming zijner betrekking zich aan strengere bepalingen heeft willen onderwerpen dan die welke in het reglement zijn vervat: dat ook in de be doeling van dat reglement de verpligting van den stations chef, om zich te vergewissen van den stand van de wissels, telkens wanneer die gebruikt worden, niet ligt opgesloten, vermits in dat geval deze even als de wissel wachter bij het verkeerd stellen der wissels met onmiddelijk ontslag uit de -dienst zou zijn bedreigd geworden, en dit laatste niet het geval zijnde, de stationschef ook niet verpligt was zich van de rigting van den wissel te vergewissen. De regtbank heeft den Staat veroordeeld in de kosten ten aanzien van dezen laatsten gemaakt. Men schrijft uit Arnhem 15 Nov. Gister heeft op den zoogenaamden Galgenherg buiten deze stad een duel plaats gehad met de sabel, tusschen een luitenant der artillerie en den baronwaarbij beiden eenige verwondingen hebben bekomen. De aanleiding tot dit tweegevecht was de wijze, waarop laatstgenoemde, huurder eener loge in den schouwburg en niet bij deu aanvaug der voorstelling ver schenen, genoemden luitenant, die deze loge had ingenomen, daaruit had verwijderd. De luitenant en zijne secondanten beliepen militaire politiestraf. Bij de redactie van de Tijd zijn als bijdragen voor het Pauselijke leger tot heden ontvangen f 60,738,92. Aan de particuliere correspondentie uit Padang aan de Soer Ct. ontleenen wij het volgende De handel is zeer gedrukt, omzettingen in het groot be- hooren tot de uiterste zeldzaamheden, faillissementeu daar entegen tot de orde van den dag. De groote handelshuizen zijn huiverachtig om artikelen van aanbelang toe te vertrouwen aan de tweede hand; de kleinhandel rekt een kwijnend bestaan met publieke ven dutien, maar zal zich onmogelijk op den duur staande kun nen houden. Waar moet dat heen? Nog dezer dagen ontving het geachte huis D en Comp. een slag van plus minus f 60,000 en alhoewel er ditmaal geen sprake was van al te groote rekbaarheid der firma, kan 'het u toch een denkbeeld geven van het handelen hier ter plaatse, vooral wanneer ik er bijvoeg, dat die zestig duizend pop bij eenen armen, geen waarborg bezittenden Klingalees verloren gingen. De firma D. beroept zich op de jaren lang goede trouw van dien Klingalees, maar ik veroorloof mij de opmerking te maken, dat goede trouw wel een denkbeeldig wettig grondbeginsel van den handel is, maar dat een behoedzaam koopman bij een Klingalees geen goede trouw mag veron derstellen, zoolang hij daartoe geen afdoende waarborgen bezit. Wat beduiden eenige jaren goede trouw bij de ver anderlijkheid van den inensch De veeziekte, door geene doeltreffende maatregelen bij haar ontstaan gesmoord noch gestuit in haren loop, gaat voort Sumatra's bevolking te verarmen. Het is waar, lijdelijk heeft het bestuur die ramp wel niet gadegeslagen; maatregelen daarentegen zijn er inder daad genomen, maar de uitkomst bewijst meer dan woor den hoe ontoereikend zij waren. Men ontwaart nu nog niet zoo zeer de beklagenswaardige gevolgen eener kwaal, welke nogthans zoo onberekenbaar van invloed moet wezen op de rijstproductie en de transport middelen ter Sumatra's westkustmaar men zal bij een vol genden oogst op treurige wijze ondervinden, dat de terug werking der veeziekte van grootere beteekenis zal wezen, dan men in offieieele kringen wel wil gelooven. Volgens sommige der Engelsche bladen zou het eiland Tortola het grootste der Engelsche Maagden-eilanden eens klaps door de zee verzwolgen zijn. Indien dit berigt be vestigd wordt, zou de ramp ontzettend zijn, daar de bevolking van dit eiland 8600 zielen telt. Het heeft eene lengte van 17 en eene breedte van 2 Engelsche mijlen; het hoogste gedeelte verhief zich 1600 voeten boven de oppervlakte der zee. Volgens het officieel rapport van generaal Kanzier, mi nister van oorlog van den Paus, heeft liet verlies der Pau selijken en Pranschen bij den slag van Mentana bedragen 32 dooden en 139 gewonden. De geueraal brengt alle hulde aan den moed der onder zijne bevelen gstreden hebbende soldateu en verzekert dat zij, zoo noodig, op nieuw met vuur de wapenen voor den Paus zullen opvatten, wauneer de H. Stoel weder mogt worden aangevallen. Sedert eenigen tijd bespeurt men in de tuighuizen van Venetie een buitengewone werkzaamheid. De bevelhebber der artillerie heeft last ontvangen alle forten en vesting werken in, en om de stad met den meest mogelijken spoed te wapenen en de kruidfabrieken zijn dag en nacht bezig om ammunitie gereed te maken. In het arsenaal der vloot is men ook druk in de weer met het in gereedheid brengen der benoodigdheden voor de uitrusting der in de haven lig gende oorlogschepen, die in gereedheid moeten worden ge- bragt, om een paar uren na ontvangen kennisgeving in zee te kunnen steken. In een gedeelte van Zweden heerscht reeds sedert eeni gen tijd hongersnoodwaarvoor alom giften worden gevraagd. Nu berigt het Zweedsche blad Aftonbladet, dat bij de re dactie is ingekomen een brief uit New-York van den we- reldberoemden Zweed Johu Eriesou, strekkende ten geleide van een wissel, groot 1200 p. st.ter ondersteuning der noodlijdenden in Norrland. Eriesou geeft in dien brief den wensch te kennendat dit bedrag, in Zweedsche munt 20,000 rdl., besteed worde tot den aankoop van 1000 ton zaaikoren, uit te reiken aan het behoefstigste deel der be volking en mogt de gezonden som daartoe niet toereikend zijn, dan geeft hij de redactie van Aftonbladet vrijheid, op hem voor het ontbrekende een wissel op zigt te trekken. De staatsbegrooting voor Zweden en Noorwegen sluit met een tekort van 6 millioen rigsdalers, terwijl zij vroeger bijna altijd een overschot aanwees. De oorzaak ligt ten eerste in de vermindering der inkomsten, (daar de fabrikatie van spiritus wegens de hooge graanprijzen verminderd is en de opbrengsten der tollen wegens verminderd vervoer kleiner geworden zijn)anderdeels in de uitgaven tot ondersteuning der noodlijdende provinciën. Ook de Russen hebben eene proef willen nemen van de nieuwe vrijheden hun verleend en het regt van petitie, dat hun toegekend is, in praktijk willen brengen. Die eerste proefneming kan hen niet aanmoedigen tot een tweede. 500 Russen hebben zich tot den keizer gewend met verzoek dat hij geen deel zou nemen aan eene conferentie betreffende Rome, maar al zijne aandacht wijden zou aan de Oostersche kwestie. Wij stemmen toe dat dit een zonder ling adres is, en een absoluut monarch weinig gesticht kan wezen door zoodanige raadgeving van zijne onderdanen. Zij moesten er voor gestraft wordenmaar het adres zelf bood daartoe geene termen aan. Adressanten kregen nu ten ant woord, dat zij wel het regt van petitie hadden, maar dit zich niet uitstrekte tot de publieke, maar alleen tot de bij zondere zaken. Die teregtwijzing werd hun gegeven op een papier, waarvan het zegel 500 roebels kostte en deze som moest door adressanten worden betaald. Ingeval dat zij zich nogmaals aan zulk eene misvatting van hunne regten schuldig maakten, zouden zij het dubbel te betalen hebben. Men ziet dat men ook in Rusland het zegel nog in zijn waar karakter weet toe te passen en er een middel van contrainte van maakt, even als het ten onzent met dat doel werd ingesteld. De heer Somerset-Beaumont, voormalig parlementslid voor New-Castle en een van de oprigters der Engelsch- Oostenrijksch en Engelsch-Hongaarsche bank, ontwikkelt in de Fjconomist zijn denkbeelden over Oostenrijks toestand, en schrijft het, wil het niet ten gronde gaan, drie geneesmid delen voor1. het heffen van een zware belasting op alle kerkelijke goederen, en wel 50 h 75 pCt., ten einde een bankroet te ontgaan; 2. reductie van het aantal ambtenaren bij alle takken der staatshuishouding, zonder aanziens des persoons3. volstrekte onzijdigheid in buitenlaudsche politiek, alleen het geval uitgezonderd dat Rusland aanvallend mogt optreden. Oostenrijk moet, volgens dien schrijver, vijf jaren lang vergeten, dat het een groote mogendheid genoemd wordt, en hij geeft het verder den raad, zich bij Pruisen aan te sluiten, zich niet door Erankrijk te laten verleiden om den pauselijken troon mee te helpen ondersteunen, en geen geheimzinnige buitenlandsche politiek te volgen. De Weener nNeue Freie Pressf gewaagt met veel lof en bewondering van een uitvinding, die in alle opzigten van groot practisch nut zal zijn, wanneer zij proefhoudend bevonden wordt. Het geldt namentlijk de verbetering der petroleum lampen, of liever de uitvinding van een pit, waar door in de eerste plaats het gevaar van ontploffing geheel verhoed, en buitendien de onaangename reuk van het pe troleum ten eenenmale weggenomen wordt. De uitvinder dier pit is een, op het gebied van het verlichtingswezen, zeer verdienstelijk man, de heer Sigusmuud Reisner, te Weenen. Jeddo, de hoofdstad van Japan, is de grootste en meest bevolkte stad der aarde. Zij bevat 1,500,000 huizen en woningen, en huisvest 5 millioen menschelijke wezens.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2