rei), op hoop van later meer winst te zullen behalen. Hier- oet dan ook de eenige reden gelegen zijn dat de win- rdappelen op zulk een vasten, vrij hoogen, prijs worden uden. In meest alle streken van ons land was de rooijing voldoende. Het D. v. Z. H. zet in de zaak van het arrest van den H. Raadwaarbij ten gevolge van 't gebeurde te Velzen Johanna Brouwers tot de doodstraf en J. Mooy tot 5 jaar tuchthuisstraf is veroordeeld, uiteen, hoe de H. Raad zelf zich tot den Koning heeft gewend, oin de tuchthuisstraf te veranderen in correctionele, en hoe algemeen de doodstraf, tegen vrouw Brouwers uitgesproken, wordt gewraakt. Hoe is echter aan 't verzoek van den H. Raad door den Koning te voldoen? Gratie kan het niet zijn, dewijl er geen ge nade wordt verleend, inaar de H. Raad wenseht, dat de straf zal worden opgelegd, die de wet vordert. Abolitie kan ook niet te pas komenwant abolitie is staking van een begonnen regtsgeding, bevel, dat met eene strafvervolging niet zal worden voortgegaau. De knoop kan niet losgemaakt hij zal doorgehakt moeten worden. Het D. v. Z. H. hoopt dat, daar beide veroordeelden ter goeder trouw hebben ge handeld, door Z. M. aan beiden volledige kwijtschelding van straf met al de gevolgen van dien zal worden verleend. Aan •den offic. van just. te Haarlem is door den minister van justitie in der tijd zijne zeer ernstige ontevredenheid over de handelingen ten deze te kennen gegeven. In particuliere brieven uit Rome aan de Tijd worden weder de namen genoemd van Simon Franken uit Drourijp, Schram» uit Warmond, H. Bakker uit ter Aar en G. Roe mers uit Velzen, die gesneuveld of aan de bekomen wonden overleden zijn, terwijl de toestand van Scholten uit Haarlem ook diens dood doet voorzien. Er zijn thans van het pau selijk leger 10 Nederlanders gesneuveld, en 24 Nederlanders gekwetst. Den 9 November waren weder 130 Nederlandsche zouaven aangekomen. De Nederlanders hebben overal hun pligt gedaan en hun deel aan gesneuvelden en gewonden wel gehad. Alleen bij het in de lucht springen van de kazerne Serestori is de verhouding gunstig geweest, want onder de dertig dooden was er niet een uit Nederland. De paus had aan de gekwetsten en zieken een nieuw bezoek gebragt en was wel twee uren bij hen gebleven wat hun tot groote troost en blijdschap strekte. In het Gesu zou voor de dooden een plegtige uitvaart worden gehouden. De Tijd vermeldt, dat voor de verminkte zouaven, die uit Rome mogten terngkeeren, in een gezond oord een landhuis is afgestaanlater zullen giften worden gevraagd om hen daar te verzorgen. De politie te Havre heeft dezer dageu een belangrijke vangst gedaan door een fabriek van valsche Russische bank noten te ontdekken. Zij vond er alle benoodigdhedentot het fabriceeren van banknoten op ruime schaal een druk- peTSgegraveerde platen en een ijzeren stempel tot het na bootsen der handteekening van den hoofdkassier der Rus sische bank. Banknoten in verschillende graden van bewerking hingen aan touwen door een zaaldie heet gestookt was om als droogplaats te dienen. De drie gevangenenwier namen zijn, Szumuski, Yanowskien een vrouw met name Yicars allen buitenlanders, werden onmiddelijk naar Parijs gezonden, om aldaar door den regter van instructie onder vraagd te worden. Volgens tijdingen uit Mexico is aan den admiraal Tegethoff toch eindelijk het lijk van Keizer Maximiliaan uitgeleverd. De Spaansehe generaal la Torre, een van Prims aan hangers is, naar men beweert, voornemens weder een zooge naamde proclamatie uit te vaardigenwaarbij tot opstand tegen de Koningin van Spanje zal worden opgewekt. Het offieieele dagblad in Spanje maakt melding van de verwoestingendoor den jongsten orkaan op Porto Rico aangerigt. De Regering heeft last gegeven hulp derwaarts af te zenden. Uit Tunis wordt van den 16n dezer gemeld, dat daar een groote hongersnood heerscht. Gemiddeld sterven er zeven mensehen daags van gebrek. MeD schrijft uit Londen: De nood onder de geringe standen in deze Imofdstad is steeds toenemende en gaat men niet zonder zorg den winter te gemoet. Bij het inpakken der tentoongestelde goederen in de Italiaansche afdeeling van het Nijverheidspaleis, riep een werkman een zijner kameradenom een monsterachtige kaas, die tegen een muur stond te helpen optillen om "haar in een pakkist te leggen. De mannen bogen en spanden al hunne krachten inmaar hoe groot was hun verbazing toen zij bevondendat de kaas zoo ligt als een trom was. Eene familie ratten had er eenigen tijd in gelogeerd en niets dan de ledige korst overgelaten. "T)c nieuwste mode'' De berigtgever van het //Dresdner Journal" over de wereldtentoonstelling schrijft in zijn laatsten brief: /'Een dame, die bij een mijner laatste bezoeken in het paleis naast mij stond werd plotseliug door de volgende bemerking van haar gemaal tamelijk barsch uit haar zwaar moedige overpeinzingen gewekt: //Ik moet u zeggen mijn lieve kind, dat ik mij aan den reuk, die gij aan u hebt, volstrekt niet gewennen kan. //Dat spijt mij te meer, ant woordde de dame op een eenigzins geraakten toondaar gij den reuk wel zoo lang zult moeten verdragen als ik dit kleed bezit, dat ik helaas, eerst nieuw heb gekocht; de reuk zit in het kleed. De wanhoop van den gemaal, die met zijn geurige wederhelft, die een welriekend spoor achter zich liet, spoedig weer verdween, was allerkoddigst. Het wèl, of zooals men wil, het kwalijk riekend kleed maakte mijn belangstelling gaande. Ik ging dadelijk op kondschap uit, en vernam nu, dat deze kleederen tol de nieuwste uitvin dingen behoorendie de tentoonstelling heeft aan te wijzen. De reuk steekt echter niet in het kleed, maar wel in het garneerselwelriekende, garneersels voor dameskleederen zijn de allernieuwste mode. Er bestaat wel geen beter voedsel, zoo wel voor den gezonden als voor den herstellenden, dan zuivere onvervalsehte chocolade; immers een kop goede chocolade overtreft verre weg de beste bouillon in gehalte van werkelijke voedingsstof. Tegen lage prijzen heeft echter zoo dikwijls eene vervalsehing van dit artikel plaats, dat eene qualiteit, voor welker zui verheid wordt gewaarborgd, een zeldzaamheid is geworden. Het verdient daarom te meer vermeldingdat de STOOM- CHOCOLA.DE-FABRIEK van Fraxz StOllwerck te Keulen, die tot de meest beroemde fabrieken van Duitschland behoort, op de wereldtentoonstelling te Parijs, wegens zuiverheid, voor treffelijke kwaliteit en goedkoopte van hare chocolademet de prijsmedaille werd bekroond. Deze onderscheiding is te eervoller, dewijl de uitgereikte medaille de eenige is, welke in die afdeeling op geheel Pruisen is gevallen. De fabriek dankt haar beginsel, om alleen volkomen zuivere fabriekaten ter markt te brengen haren alom verbreiden roem. Men zoude kannen beweren, dat het zoowel de pligt als het belang van iedere groote handelszaak in victualiën, enz. is, om hare klanten van dit product te voorzien. Brief van JACOB KEET, Pauselijk Zouaaf aan zijn famielje te Schagen. Rome, 13 November 1867. Geliefde OudersBroeders en Zusters Ik twijfel niet of gij zult mijn laatste brief uit Valatano wel ontvangen heb ben. Daar ik sedert weer veel ondervonden heb, zoo gevoel ik behoefte om u weer eens te schrijveute meer daar ik nu juist de gelegenheid daartoe heb. Over onze veldslagen zult ge wel in de courautcn gelezen hebben. De dood is mij dikwijls zeer nabij geweest, maar liccft mij toch niet kunnen treffen. Éij Vernisse waren wij met 50 man, 25 zouaven en 25 liniejeurs, en dat ging tegen 300 garibaldisten, die ons eerst vooruit lieten komen en op eens voor den dag kwamen. Wij trokken in een huis dat aan den weg stond, en in een oogwenk hadden zij ons omsingeld en schoten van alle kanten op het huis. Hun overste kommandeerde: „vooruit" en zoo gingen zij op onze kasemat aan, die allang niet bomvrij was zij verzamelden zich achter de blinde muur onzer wijkplaats om ons met de bajonet en het vuur er uit te drijven. Onze luitenunt Duvernel, kommandeerde: „bajonet op karabijn", maakte het teeken des H. kruises en riep „en avaut mes enfauts"hij vloog met sabel en revolver ons voornit het huis uit ik deed een klein schietgebedje en beval mijne ziel aan God, want ik was de tweede die het huis verlietzoodra als wij den hoek omkwamen, stak mij een Garibaldist op twee plaatsen door mijn mantel, ik bedacht mij niet lang en schoot hem vlak in de borst, wat trouwens geen kunst was, daar het man tegen man ging. Nu was ik mijn schot kwijt en tijd was er niet om te laden, zoo dat ik mij nu moest verdedigeu met de bajonet, om ze van mijn lijf af te houden; zoo schoot er een op mij met een twee looper, waarvan ik het eene schot op de kant der loop en het andere op mijn bajonet afpareerdemaar ik kreeg toen een hevige schok, zoo dat mijn neus en mond aan bloede» sprongen, ik wist echter niet wat mij mankeerde en dacht dat ik gebles seerd was; toen ik weer even gelegenheid had wilde ik mijn geweer op nieuw laden, maar helaas wat een ramp, door het er op afgesprongen schot was het half toe gebogen zoo dat ik niet meer kon laden, het bajonet zat er nog goed op, zoo ging ik er dan maar weer op in, alles ging even wild en ieder schoot en verdedigde zich zoo goed mogelijk. De luitenant werd doodelijk gewond en een korporaal in zijD schouder, er lagën drie Garibal disten dood voor mijne voeten toen greep ik het geweer van den man die ik had neergeveld en wierp het mijne wegik zag dat het nog geladen was, maar't wilde niet afgaan, ik trok er de lading uit, lade het op nieuw en het schoot als de beste buks. De kerel had zeker nog niet lang bij het handwerk geweest, wat mijn geluk was; wij waren altijd nog omsingeld en zoo hadden wij ons al twee uur verdedigd eer er hulp op kwam dagen, toen gingen zij vlugten en kregen wij gelegenheid onze benaauwde stelling te verlatcu en hen te achtervolgen. Zoo lang als zij zien, dat zij de meerderheid zijn dan zijn zij dapper, maar het wordt niet gelijk of zij gaan schuiven en dat kost hun de meeste mensehen, want dan hebben wij vrij spel. Wij vonden 35 dooden en gekwetsten, die hier en daar in de wijugaard lagen. In het klooster daar zij hun logies hadden genomen, vonden wij 2 priesters vermoord en een gekwetst, dat is veelal hun gewoonte, als de gastheeren hun niet vriendelijk genoeg ontvangen, om ze dan maar te doen verhuizen naar de andere wereld. Des avonds ging het weer door dik en dun, wij geraakten allen druipnat en zoo moesten wij onzen zwaar gewonden stervenden luitenant dragen maar dit was ons niets te veel; hij heeft nog 16 uren geleefd hij was in het hart en hoofd gewond en was sedert 8 dagen van zijn familie uit Frank rijk gekomem omdat hij hoorde dat de paus hem noodig had, hij moest zeer rijk zijn ook heeft hij nog een broeder in pauselijke dienst gehad, die was kapitein-adjudant en is door een handgrauaat gesneuveld. Na ver houding vallen hier veel meer officieren dan soldaten. Geliefde ouders, er is in den laatsten tijd veel gebeurd, het was overal te doen, men was geen oogenblik verzekerd, maar de grootste slagen zijn bij Baganora Monterotondc en Mentaua geleverd. Deze laatste plaats is 6 uren van Rome en daar hadden zij hun hoofdzetel en waren wel met 9 ii 10 duizend man, die daar de baas speelden en die wij er niet uit kondeu krijgen omreden zij de geheele stad onder zich hadden en Rome niet ont bloot mogt worden zoo hebben wij gewacht op de Franschen, om hen gc- zamentlijk er uit te jagen, er bleven dan 5 a 6 regimenten in Rome en wij vertrokken met 6 n 8 duizend man, de Franschen mede gerekend, die later aankwamen, en 20 slukken geschut, wij maakten daar 3S00 prison-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2