n geldbelegging zullen worden of zij wel ooit «een voldoenden, >ja hoogen koers zullen bereiken," en of »de voltooijingvan vhet werk verzekerd is" (bl. 7), even zeer als de toekomst Aer Maatschappij" (bl. 8.) Wij hebben hier niets meer bij te voegen. Zij die hunne aandeelen in de Amsterdamsehe Ka naalmaatschappij thans nog niet verkocht hebben, zullen genoegzaam weten wat hun nu te doen staat. DIXI. POLITIE. Gevonden op de openbare straat alhier een GOUDEN RING en 3 LOMBARD BRIEFJES. Helder, 26 November 1867. l)e Commissaris van Politie, A. 0. BOONZAJER. 1TI 53 TT W S T IJ D IIT g B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 26 November 1867. Gisteren voor middag is met plegtige eenvoud het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van den heer Johannes van Herwerden, chef van de firma Hooglaut van Herwerden, Ridder van de Russische orde van den Heiligen Stanislas, Agent van de Nederlandsche Handelmaatschappij, Vice-Con- sul van verscheidene mogendheden, enz. enz. Bij het graf werd door den heer W. J. Hidde Bok schoonzoon van den overledene, een woord ter zijner gedachtenis gesprokenwaarvan de treilende waarheid een diepen indruk maakte op de talrijke omstanders. In den nacht tusschen Zondag en Maandag, om streeks 1 ure, ontstond er brand in een der loodsen op de scheepstimmerwerf mie Lastdrager", van de heeren Last drager en Tinkelenberg alhier. Door de spoedig aange- bragte hulp met verscheidene spuiten, waaronder die van Zr. Ms. schepen en het gedeelte mariniers weder groote dien sten hebben bewezen, was men den brand binnen een uur tijds geheel meester. Met laatst genoemde spuit is de premie behaald van het eerst te hebben water gegeven. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht op de hier achter voorkomende advertentie, uitgaande van de onder- officiers-societeit Be Eensgezindheid. Wij stellen te veel vertrouwen in de liefdadigheidszin onzer plaatsgenooten, dan dat wij het noodig zouden achten om met veel woorden onze lezers op te wekken tot ondersteuning van het edele doel der zonen van Mars. De vergadering der zangvereeniging Ceeilia, op Don derdag avond a. s., beloofd ons zeer veel goeds, drie solisten 1 zullen zich doen hooren. Wij verwijzen onze lezers naar het gewijzigd-programma hierachter in de advertentie voorkomende, waardoor ongetwijfeld de algemeene belangstelling zal worden opgewekt. - Vrijdag jl. is, des middags, de ziekenoppasser 2e kl. R. Jongkees, in het marine-hospitaal alhier, door het driftig worden van de hijschmachine, door eenen slag van de lier, de regterarm verbrijzeld, zoodanig, dat deze onmiddelijk boven den elleboog is geamputeerd geworden. Gemelde oppasser, die uit deze gemeente geboortig is, is heden naar omstandig heden redelijk. In ons vorig nommer maakten wij melding van het eervol ontslag uit zijne betrekking als visiteur, van den heer E. Dambrink, ten blijke dat wij niet te veel hebben gezegd van de algemeene achting dien heer alhier toege dragen, doet het ons zeer veel genoegen hier thans te kun nen vermelden, dat van wege een groot deel zijner vrienden, hem als aandenken aan zijn 13 jarig verblijf alhier, verschil lende souvenirs zijn aangeboden, bestaande onder anderen in eene zeer prachtige voltaire, een kristallen bierglas met zil ver gemonteerd, een wijnglas met zilveren voet en nog eenige kleinigheden, die daarom toch voor hem geene min dere waarde hebben. Zij zullen buiten twijfel bij hem en zijne familie (inoge het nog tal van jaren zijn) dikwijls vele aangename herinne ringen aan deze gemeente opwekken. Naar wij vernemen is bij hetzelfde besluit waarbij aan den heer E. Dambrink eervol ontslag is verleend, zijn zoon E. J. Dambrink benoemd tot rijks ambtenaar bij de belastingen. Wij zien hierin, ook door de hooge regering, een blijk van hulde aan den vader bewezen voor zijue vele trouwe diensten den lande, gedurende ruim 42 jaren bewezen. Met den eersten December aanstaande worden geplaatst: op Zr. Ms. drijvende batterij Neplunus de offic. van gez. der 2 kl. A. M. Grondhout; op Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam de offic. van gez. der 2 kl. B. H. Thomson op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de offic. van gez. der 3 kl. I. Mijers;en op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen de offic. van gez. der 3 kl. G. F. Rochat. De officieren van gezondh. 2 kl. P. J. v. Wageninge en N. C. Slegt, worden met 1 Dec. a. s. gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier; terwijl met dien datum bij genoemde inrigting worden geplaatst de offic. van gez. 3 kl. C. Enthoven en B. Loon. Van wege het hoofd-comité der onlangs bij Z. M besluit ingestelde Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, zijn ons een paar exemplaren der statuten toege zonden, alsmede een werkje getiteld het Roode Kruis door professor Bosscha, voorzitter van het Hoofdcomité der ver eeniging, bevattende eene uitvoerige historische mededeeling, betreffende de beweegreden van het Koninklijk besluit, waarin de ingezetenen van Nederland worden uitgenoodigd in hun midden eene vereeniging te vormen enz. enz. Wij hebben een en ander aan de drukkerij van dit blad, voor een ieder ter inzage ncdergelegd. Wij hopen dat vele onzer lezers belang stellen in deze hoogst weldadige instelling, en een ieder naar zijn krachten zal willen mede werken ter bevordering van een menschlievend étoel. Men schrijft ons van Terschelling, 24 Nov. het volgende Op Woensdag 20 dezer is alhier gestrand eene brikzon der volk, beladen met hout en geheel ontdaan van tuigagie de naam van dezelve is onbekend; de lading, bestaande in deelen van 2 en 3 duim dikte, wordt grootendeels geborgen men vermoedt dat het een Engelsch schip is, waarvan de epuipage waarschijnlijk op een ander schip is overgegaan. Op gisteren 23 dezer, heeft op deze kust weder een be droevende zeeramp plaats gehadnamelijk het verongelukken van het Pruisische barkschip Die Brautgezagvoerder C. Leithwelk schip in de buitengronden van dit eilaud is ver vallen en verbrijzeld, zijnde de gezagvoerder en nog 2 man der equipagie daarbij jammerlijk omgekomen, terwijl de stuur man en nog 11 man der equipagie door de Vlielander red dingboot zijn gered en door de loodsboot No. 2 van Ter schelling alhier op heden morgen aan land gebragt. Al de geredde personen waren geheel ontdaanterwijl de meesten hunner ernstige kneuzingen haddeu bekomendaar 5 hunner met een der masten over boord waren geslagen en de overigen van de fokkera zich in de reddingboot hadden neergelaten. Het schip zit geheel onder water en is geladen met steen kool, van Engeland bestemd zijnde naar Dantzig. De raadskommissie van Amsterdam, bestaande uit de heeren Fock, Corver-IIooftLuden, Muller en Veiling Meineszadviseert eenparig tegen het bekende voorstel van het bestuur der kanaal-maatschappij. Amsterdam toch mag bij den treurigen en onzekeren fiuantiëlen toestand der maat schappij geen millioenen wagen, zonder de zekerheid, lat het kanaal tot stand zal komen. Die zekerheid wordt niet verkregen door de voorgestelde amortisatie. De commissie stelt voorhet rijk te verzoeken de zaak over te nemen van de maatschappij en het werk te voltooijenen in dat geval aan te bieden eene bijdrage van Amsterdam van drie millioenen, onvermindert de deelneming der stad in de kanaalleening van gelijk bedrag. De bode bij het departement van marine Reedijk, die, tijdens hij bij de marine in dienst was, bij een gevecht in Oost-Indie een zijner armen had verloren, werd Zaturdag jl. aangenaam verrast, toen hem door eenige ambtenaren van het departementwaarbij hij werkzram is, een kunstarm werd aangeboden, dien men te Parijs voor hem had doen ver vaardigen, en waarvan de bewerktuiging hoogst merkwaardig is. Te Amsterdam zijn een aantal winkeliers gestraft, om- zij in hunne winkels van de onde el gebruik maakten. Al de ellenwaarop zelfs de oude maat slechts was aangetee- ketid werden in beslag genomen. Het is te hopen, dat weldra overal de openbare magt haar pligt zal doen en den invoer der wettelijke maat door 't streng toepassen der bepalingen zal helpen bevorderen. De heer Heringa, oud-schoolopziener, deelt in de Wekker de volgende waarschuwing mede: Een Duitsch ge neesheer heeft dezer dagen de oogeu van 10,000 schoolkinderen onderzocht en bevonden, dat 1730 hunner bijziende waren, hetgeen zij niet waren toen zij op school kwamen. Hij schrijft het ontstaan van dit gebrek toe aan verkeerde plaatsing van borden en banken en den digten druk van schoolboeken. Men verneemt dat de schouwburg in de Nes, bekend onder den naam van Salon des Variétés, met de daarbij behoorende gebouwen dezer dagen in de openbare veiling verkocht is aan de Vereeniging van den H. Vin- centiuswelke voornemens is die lokalen te laten inrigten voor bijzondere scholen, zoodra het, thans nog loopende kontrakt verstreken zal zijn der tooneeldirektiedie den ge noemden schouwburg van de vorige eigenaars gepacht had. La France verzekert, dat de Paus zijn beslissing om ter conferentie te verschijnen heeft genomen na een langdurig onderhoud met den Franschen gezant te Rome te hebben gehad. Genoemd blad ziet voorts in de toetreding des Pau sen een verzoenend streven en tevens een bewijs van het vertrouwen, hetwelk de II. Stoel in de politiek van Frank rijk stelt. Ook kan deze bewilliging van het Ilof van Rome worden beschouwd als een beroep op de wijsheiden deregt- vaardigheid van Europa, dat de Souvereiniteits-aanspraken des Pausen zal weten te beschermen door het publiek regt. De Paus is ongesteld. De laatste gebeurtenissen zullen hem zekerlijk wel hebben aangegrepenmogt er een ongeluk gebeuren, dat zou de toestand zeker zeer wijzigen. De De Kreuzz. spreekt van Munchen als de plaats der eventu ele conferentie over dc Roineinsch-Italiaansche aangelegenheid,

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2