Jïteuros- en Üiloerfentie-fifni). J& 679. Zevende Jaargang. 1867. ZATURDAG 50 NOVEMBER. Official gcöcrtte. VASTSTELLIXG DER 26osle STAATSLOTERIJ. Bict-offtciM gcöedte. KIBÏÏWSTIJDI1T3BÏT. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post «1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Adverteutiènintezenden. Ingezonden stukken minstens eén dag vroeger. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER brengt ter openbare keunis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Financiën van 29 October 11. No. 50, krachtens de daartoe door den Koning verleende mag- tiging, is vastgesteld de 265ste Staatsloterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premicn, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehechten dat beide stukken, geplaatst in de Staatscourant van den 2den dezer maand No. 260, voor ieder belangstellende aan de Secretarie der ge meente ter lezing zijn nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd Helder, den 25 November 1867. STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 November 1867. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkan toor alhier, de,n heer J. J. H. Mispelblom Beijer, thans commies der posterijen van de le kl. te Amsterdam. Naar wij vernemen is thaus weder bepaald, dat niet één maar de beide alhier in garnizoen liggende compagnien vesting artillerie met 1 Mei a. s. zullen vertrekken en ver vangen zullen worden door vier compagnien. De 1 luitenant P. Dannenbarg van het 1 regiment 6 compagnie vesting artillerie, sedert geruimen tijd alhier in garnizoen, wordt met 1 Januarij a. s. gedetacheerd bij de pyrotechnische school te Delft. In den namiddag van den 27" is Zr. Ms. ramtoren- schip Piins Hendrik der Nederlanden onder bevel van den kapitein t/z. M. H. Janzen, ter reede van Brest aangekomen. Alles wel aan boord. Zr. Ms. schroefstoomsehip de Watergeus kapt. luit t/z. W. W. F. Escher, is den 14 October jl. uit de wateren van China en Japan ter reede van Batavia aangekomen. Wij brengen onzen dank aan de leden van het be stuur der zangvereeDiging Cecilia voor het regt aangename coucert dat zij op gisteren avond harer leden heeft weten te verschaffen. Het gewijzigde programma toonde ons al aanstonds dat wij behalve eenige schoone ensemble stukken nog vergast zouden worden op verscheidene solostukken. Niet weinig bragt de optreding van de jeugdige dilettante, mcjufvrouw Louise Kiehl, op het orchest, ons in spanning ouze verwachting werd werkelijk overtroffen, mejufv. Kiehl bezit onbetwistbaar eene uitgebreide liefelijke sopraanstem en dat zij meester van haar geluid is werd ons duidelijk be wezen door hare accurate piano's en forto's. Hare voor- dragt is allerliefst en hare opvatting uitmuntend. Hare reeds zeer ontwikkelde stem bezit een liefelijk vibrerend timbre en is zoo wel in de hooge als lage registers zeer zuiver. Wij voorspellen de begaafde dilettante, wanneer zii hare studiën met ijver voortzet eene schoone toekomst, en van harte roepen wij haar een tot wederziens toe. De heer Hartering die ons op dezen genoegelijken avond op een paar fluit-obligaten vergastte, verdient allen lof. Zijne voordragt heeft ons wederom bij uitstek bevallen. De heer H. bezit eene zeldzame velocité, een uitmuntend embouchure en is geheel meester van zijn instrument. Zijne waarlijk zeer moeijelijke soli, heeft hij meesterlijk ten gehoore gebragt, zijn chromatische, gamma's en zijne moeijelijke variatien ge tuigen van zeer veel studie en geven hem mot regt aan spraak op den naam van artiste. De jeugdige violist, de jongeheer van Oenen, trad mede op als solist, reeds meermalen hoorden wij gewag maken van het talent van dezen kleinen violist, en waarlijk onze ver wachting is niet te leur gesteld bij het hooren van zijne aanvallige voordragt. Hij, die de enorme zwarigheden kent die het vioolspel in zich heeft, zal gewis met ons verwonderd zijn over de zeldzame losheid en vaardigheid van den jongen solist wat wij het meest bewonderden was, de zuiverheid van zijn spel en de fijnheid van zijn maatgevoel. Een talent als dat van den jongenheer van Oenen, dat aangekweekt wordt door een ouderwijzer als de heer Bekker, beloofd stellig veel goeds. Het ware te wenschen dat de jonge solist eene opwekking mogt zijn voor vele jonge lieden, opdat het gebrek aan dilettant-violisten in onze volkrijke gemeente, spoedig ophield te bestaan. Dat de drie solisten algemeen en bij uitstek voldaan hebben, bewees het luide applaus der aanwezigen. De kooren met hunne verschillende soli en duo's, waren flink ingestudeerd en getuigden van de groote ambitie en studie-geest die onder de leden van Cecilia heerschen. Ten slotte nog een woord van dank aan den heer Bekker, voor zijne uitmuntende leiding van dit gezelschap en voor zijne onverflaauwden ijver die hij aan den dag legt, daar waar het de edele toonkunst geldt. Moge Cecilia met haren ijverigeti directeur en haar flink bestuur, ons nog vele zulke genotrijke avonden verschaften. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. W. Bok uit zijne betrekking van notaris te Texel. Voorts is door Z. M. benoemd tot notaris te Texel de heer W. II. Bruno Bok, cand-notaris aldaar. De sluiting derjagt op klein wild is in Noordholland voor dit jaar bepaald op 28 December. Tengevolge van de verwerping door de Tweede Kamer van de begrooting van buitenlandsche zakenhebben de ministers gezamenlijk hunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. gesteld. Mogt de Koning het ontslag niet aannemen, maar tot eene ontbinding der Kamer besluiten, dan zal de natie uitspraak moeten doen over eene quaestie van diploma tiek beleid; althans dit zal worden beweerd, even als zij m het najaar van 1S66 geroepen werd te oordeelen in eene quaestie van staatsregt. Toen werd de Kamer ontbonden en de kiezers moesten oordeelen of eene parlementaire motie eene benoeming mogt afkeuren; thaus zouden zij uitspraak moeten doen over de vraag, of de graaf van Zuylen al of niet door zijne onderhandelingen met buitenlandsche mogend heden, het belang van Nederland op het spel had gezet. Lag de eerste vraag boven de bevatting der menigte, deze ligt eveneens buiten het bereik harer wetenschap. Ook thans zou zij moeten voorgelicht en geleid worden en het zou weder niet ontbreken aan verkeerde raadslieden, aan mis leiding en intimidatie en het exploiteren van volkswaan en vooroordeel, van leuzen en namen. Er is een ander geval mogelijk: dat de Koning het ontslag van den graaf van Zuylen aanneemt, maar niet dat der andere ministers. Zal dan over drie of vier weken graaf Schimmelpenninck of den generaal van den Bosch of de heer Hasselman weder tot Zijne Majesteit kunnen gaan en zijne portefeuille nederleggen Welken indruk moet eejifi Vertegenwoordiging maken, die om de veertien daMfaü^ minister dwingt zijne portefeuille ter beschikking <^_Kó=^

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1