ÏTIB"JWS7IÏDI1T3B1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 3 December 1867. Zaturdag jl. heeft de officier van gezondheid 2e klasse bij de Nederlandsche zeemagt en gedetacheerd bij 's rijks hospitaal der marine alhier, C. F. T. Hommel op voldoende wijze, het eind-examen afgelegd, om tot officier van ge zondheid der le kl. te worden bevorderd. Tot lichtwachter te Kijkduin is aangesteld P. Kwant, ter vervanging van J. Muije. De tooneelvoorstelling gisteren avond in het lokaal Tivoli gegeven door de leden van de ouderofficiers-sociteit Eensgezindheidwas tengevolge van het stormweder niet druk bezocht. Het is jammer, ten eersten om het liefdadig doel dat aan deze voorstelling was verbonden en ten tweede omdat de uitvoering der beide stukken zoo meesterlijk was, dat zij een meer talrijk bezoek overwaardig was. Wij zou den wel in bedenking willen geven, om dezelfde stukken bij voorkomende gelegenheid eens te herhalen; een ieder, die met ous deze voorstelling heeft bijgewoond, zal dan zonder twijfel zich nog wel eens willen amuseren en ande ren aansporen om de opvoering bijtewonen van twee stuk jes uit het dagelijksehe leven gegrepen, waarvan gezegd mag worden dat zij waarheid tot grondslag bebben. Door sommigen moge beweerd worden, dat de schrijver van het nastukje de persiflage op de kiezersvergaderingen wel wat ver gedreven heeft, doch wij zijn het op dit punt niet met hen eens. Ir. de verkiezingsdagen geheuren er wonder lijke dingen. En dit zal ieder moeten toestemmen, dat de aardigheden niet plat en laf, maar zeer geestig zijn, waar door dan ook het publiek gedurig zat te schudden van lagchen. - De goede opvatting en meesterlijke uitvoeriug, vooral van de hoofdrollen, hebben er zonder twijfel zeer veel aan toegedragen. De hoofdvertooners der beide stukken zijn telkens terug geroepen. Vrijdag avond jl. werden de leden der alhier gevestigde afdeeling van het Metalen Kruisaangenaam verrast door een cadeau, dat door een der leden, de heer Klaversteijn, belangloos aan de vereeniging werd aangeboden. Het cadeau hestaat in een sierlijk uitgevoerde naamlijst der leden, gevat in een fraaije lijst, vervaardigd uit hout dat ter dezer plaatse is gegroeid. Naar wij vernemen is die lijst mede belangloos vervaardigd door den broeder van den schenker. Netjes uitgevoerd, prijkt het Heldersche wapen in het boven gedeelte dier lijst. Het calligraphisch gedeelte is, mede belangloos, door den heer J. E. Groen bewerkt. Een en ander gaf dien avond aanleiding tot eene ge- noegelijke stemming. Uit Vlissingen schrijft men aan de Midd. Cour. De verzending van artillerie-materieel uit deze vesting wordt onafgebroken voortgezet. Van de marine zijn reeds een veertigtal vol geladen tjalken verzonden naar Amster dam en het Nieuwediep, en ook gaat de inlading zonder oponthoud voort. Er is vooreerst nog geen einde aan te zien. Zaturdag jl. is op 's rijks werf te Amsterdam de kiel gelegd van den eersten in Nederland te bouwen ijzeren mo nitor, die den naatn van Cerberes zal dragen. De directie der Amsterdamsche kanaalmaatschappij heeft zich tot den gemeeuteraad van Amsterdam gewend met een memorie, waarin haar voorstellen nader worden aange drongen, en daartegen ingebragte bezwaren worden bestreden. De verschillende nota's van wijziging, strekkende om de begrootingswetten voor den tijd van zes maanden vast te stellen, zijn Zaturdag avond rondgederld; voor zooveel het Hoofdstuk Marine betreft, met uittrekking in hun ge heel van de uitgaven voor het verder afwerken en inrigten der gebouwen tot pantserinrigtingen. De N. li. Cour. bevestigt, dat te Rotterdam een adres aan Z. M. den koning is geteekend, om ontbinding der Tweede Kamer te verzoeken. Zij beweert echter, dat het slechts 8 handteekeningen zou dragen. Verder maakt zij melding van een tweede adres, van andere strekking, waar omtrent echter geen bijzonderheden worden medegedeeld. De Ami du Limbourg meldtdat ook te Maas tricht een adres in omloop is, om adhesie aan de houding van het ministerie te kennen te geven en waarin de houding der vertegenwoordigers van Maastricht wordt afgekeurd. In de Kamper Crt. leest men Wij begrijpen zeer goed waarom de heeren Lion Salvador en Vreede Kamer-ontbinding aanbevelen. De eerste leeft van schandalen en hoopt éen duitje te verdienen als er weer nieuwe verkiezingen moeten geschieden en ministers en conservatieve Kamer-kandidaten brochuretjes en strooibiljetten noodig mogten hebben. De tweede hoopt nog altijd, dat de Haarlemsehe kiezers hem eindelijk eens in de Kamer zullen brengen. De laatste eindelijk, die goede beste Vreede, die als hij boos wordt ons een harlekein vertoont in een professor-toga heeft een onverzoenlijken hekel aan de liberalen en zou gaarne een Kamer willen zien zamenstellen, uit louter Zanik-Berg- mannenHaffmannenBichonsSaaijmannen en dergelijke sierplanten (in tegenstelling van het liberale onkruid waarvan de professor spreekt) bestaande. De r/Dragster CouranC meldt dd. 27 Nov. 11.: Eene vreeselijke gebeurtenis heeft eergisteren avond te Nijega plaats gehad. Door het lang gesloten blijven giste ren morgen van deuren en vensters van het huisbewoond door W. T. Hiddema en vrouw, menschen van 71 en 68 jaren, ontstond het vermoeden, dat de zaak daar niet pluis was en zietwat ontdekt men bij eenig onderzoek? Man en vrouw dood en hier en daar sporen van diefstal. Het bed was nog opgemaakt, waaruit men vermoedt, dat de misdaad reeds des avonds moet hebben plaats gehad. De lijken droegen sporen van verworging. De burgemeester van Smallingerland was al spoedig op de plaats des ongevals tegenwoordig en deed eenige nasporingendoch de dader of daders hadden waarschijnlijk te lang tijd gehad, om zich uit de voeten te maken. De leden der arrondissements-regt- bank zijn van Heerenveen opontboden en hede» morgen om 3 uur alhier gearriveerdwaarna zij vervolgens om 6 uur naar Nijega zijn vertrokken, vergezeld van den heer burge meester en de politie dezer plaats. De laatste Zwolsche paardenmarkt voor dit jaar werd den 28 jl. gehouden. Er zullen bij raming 500 paarden, meest in de mindere soorten, aan de lijn zijn geweest. De handel daarin was belangrijk, de prijzen waren hoog, zelfs van die welke tot voeding der varkens in N. Holland of voor de vilkuil bestemd waren. De nog steeds aanhoudende zachte weersgesteldheid en de betrekkelijk zeer goede hooioogst van dit jaar werken gunstig voor het, in den regel niet zeer be nijdenswaardig lot van oude paarden welke menigeen, in plaat3 van ze voor geringen prijs te verkoopen, ze aanhoudt, daar ze met het vroegjaar al ligt nog weder geschikt zijn tot het verrigten van eenigen arbeid. In het begin der vorige week zijn er uit Nederland weder 124 jongelieden naar Rome vertrokken om de wapenen te dragen in het regiment Pauselijke zouaven. Zij namen voor het grootste gedeelte huu weg over Rotterdamin welke volkrijke stad, bij hun vertrek met de stoomboot naar den Moerdijk, eene onafzienbare menigte op de been was, om hun een laatst vaarwel toe te roepen. Naar wij vernomen hebben gaan er in de volgende week minstens evenveel met hetzelfde doel de reis naar de Pauselijke stad aanvaarden. De gymnastiek-vereeniging Lycurgus te Amsterdam, is voornemens eerlang een algemeene vergadering te doen houden, om eene vereeniging tot stand te brengen voor de oefening in het wapen der artillerie, ten einde de Amster damsche linie te kunnen verdedigen. Te Meerkerk heeft de. heer Harkort, wonende te Duis burg in Westphalen, aannemer van de spoorwegbruggen te Culenburg en Zalt-Bommel, een stuk weiland gehuurd om daarop de stelling te maken voor den bovenbouw der brug te Zalt-Bommel. Die stelling wordt gezegd een reusachtig werk te ziju en geheel de brug voor te stellen. Tot het maken daarvan zullen eenige jaren noodig zijn. Te Cork heeft Zondag jl. een rouw-optogt van 13,000 personen plaats gehad en had men eene lijkdienst georganiseerd voor de onlangs ter dood gebragte Eenians. Te Manchester is een soortgelijke optogt gehouden door 3000 personen die een lijkzang hebben aangeheven op de plaats der executie. De politie heeft gemeend niet tusschen- beide te moeten komen. De orde is evenwel niet gestoord geworden. Men schrijft uit Rome: //De paus heeft in een gesprek met een prelaat, omtrent de conferentie, gezegd, overtuigd te zijn, dat ware grootheid slechts uit hart en geest voorkomt, dat men dus ook op een klein gebied voor een grootsche roeping kan leven; dat men er naar moet streven dat Rome niet achterlijk blijve bij de hernieuwingen en de verheven grootheid van het pausdom. Daarvan echter was wel te onderscheiden de opheffing van het wereldlijk gezag, zooals die verlangd werd. Hij had dat gezag als beheerder op zich genomen, en moest het aan zijn opvolger nalaten, zooals hij het bekomen had. Volgens geloofwaardige mededeeling, zoo schrijft men uit Augsburg, is keizer Napoleon voornemens om het wereldlijk gezag van den paus te doen opheffen tegen eene rijkelijke materiele schadeloosstelling. Frankrijk heeft dientengevolge overal een naauwkeurig onderzoek doen instellen uaar de hoegrootheid der fondsen van de eatholieke kerken en der bijdragen van den staat, om den paus uit daarmede over eenkomende bijdragen eene civiele lijst te verzekeren waartegen de thans betaalde sommen voor dispensatten enz., zullen vervallen. Rome zal den residentie van den paus en de zetel van het opperste collegie zijn. Rome zal tot onzijdig gebied worden verklaard. Een telegram uit Florence van 28 November meldt 8

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2