J& 681. Zevende Jaargang. 1867. -- en ZATURDAG <ftÖoertentie--6faö. 7 DECEMBER. grücritc. .Kict ufficicri gcritc 1T I S IT W S I? S 11T 3 3 1T. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco pér post n 1.60 Men abonneert, zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gtltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelr^gt. voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Die zich, ingaande met 1 Jannarij a.s., op dit blad willen abonneren, kunnen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos bekomen. Op 1 Januarij a.s. zal, als naar gewoonte, weder een nóminer van dit blad verschijnen, waarin een Naam lijst zal worden opgenomen van allen die hunnen Nieuw jaarsgroet opentlijk wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Vebr de plaatsing van léderen uaain wordt gevraagd 50 Cefitenten voordeele der armen van de verschillende godsdienstige gezindheden te dezer plaatse, na aftrek van eeniae kleine verschotten, indien die niet te vermijden zijn. Diukloon, papier, enz., wordt niet in rekening gebragt. Na afloop zal in dit blad rekening en verantwoording der geiden worden gedaan. Exemplaren der Courant, waarin de Naamlijst voorkomt, zullen te bekomen zijn tegen de betaling van 10 Centen, mist vóór het afdrukken aan te vragen. H. 1 L T J E S. POLITIE. Dezer dagen is alhier gevonden, in de Kazerne binnen liet fort Erfprins, eene PORTEMONNAIE. Helder6 December 1867. He Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 6 December 1867. Door de stoomsleepboot Archimerles kapt. de Liefde, is lieden morgen vóór het Westgat gevonden en in het Nieu wediep gesleept een door de equipagie verlaten Engelsehe schooner, genaamd Flijin ballast. Het eenige levende wezen dat aan boord gevonden is, was een hond. Kort voor dat de Arcldmedes het schip op sleeptouw nam was het ver laten door de bemanning van een Bomschip, die de scheeps papieren enz.heeft medegenomen. Die Bom is thans in het Nieuwediep aangekomen en de papieren zijn ter beschikking van de Strandvonderij gesteld. Woensdag avond is door de Eng. stoomboot Minister Thor- lecke alhier aangebragt de in zee opgevischte en door het volk verlaten Engelsehe vischsloep Betsy. Voorts is alhier aangedreven een naambordje met den naam Brnelïevermoedelijk afkomstig van een Engelsehe steen- kolenbrik. Ook zijn door sloeperlieden in zee een paar wrak ken opgevischt en aan de strandvonderij aangebragt. Bij Kamperduin is verongelukt het schip Elisabelh Barter, kapt. Leslie, van Gallatz, met zaad herwaarts be stemd, twee ligt matrozen zijn gered de overige bemanning is omgekomen. Te' 'Texel is gestrand de Noovdsche brik Gea, kapt. Thorson, van Reinwelt in ballast naar Grimsbij4 man zijn door.de reddingboot gered, de stuurman en een ma troos zijn er bij omgekomen. Op Vlieland, zou een schip met landverhuizers gestrand zijn, die zoo hoog tegen duin is opgeslagen dat de opva renden er konden afloopen. Te Ameland zijn twee schepen met man en muis ver baan, alóa'ar dreef veel tabak in zee, waarschijnlijk de lading van een der beide schepen. Op de hoogte van Schiermonnikoog is verongelukt de Fransche schooner Colombe, kapt. Lesmerlc, met graan van Naiites naar Groningen bestemd. Op 28 November jl. is op de westpunt van het Westgat alhier met het begin van den vloed uit een visehscbuit ge slagen en verdronken, een jongeling 19 jaar oud: mannelijke lengte; gekleed met blaauwe wollen onderkleederen; rood ge streepte hemd-rok, gemerkt onder het borstgat P. L. K. mouwtjes van witte wollen stof, met rood saijet doorgestikt om de handen; witte wollen anderkousen en gespikkelde wollen bovenkousen. De ouders hebben f25.uitgeloofd aan hein die het lijk vinden mogt en onboiiadeeld dadelijk aangeeft bij don com missaris van politie te Helder. Men schrijft ons van Terschelling 4 December 1867. Alhier koestert men het treurig vermoeden dat de loods boot No. 4, van Terschelling, met den storm van den 2den dezer op zee, in de nabijheid van dit eiland, met man en muis is vergaan, omreden men alhier op het strand voorwer pen heeft gevonden die kennelijk afkomstig zijn van gemelde loodsboot en niet anders kunnen doen denken dan dat dezelve omgeslagen en verbrijzeld is. Op deze loodsboot bevonden zich schipper K. Molenaar, de loodsen K. Ree, R. J. Groendijk, P. D. Zeijlemaker, L. A. Schol, de kweek.elingen J. D. de Jong, J. Nadort en de matroos A. H. Bloemallen te Terschelling geboren en woonachtig; zijnde zeven hunner gehuwd; de meesten kin deren achterlatende en éón ongehuwd, die de kostwinner was zijner moeder. Groot is de verslagenheid die door deze ontzettende ramp alhier is te weeg gebragt en niet het minst bij de achterge laten betrekkingen, die niet alleen hunne eclitgenooteuva ders, zoons en broeders verliezen, maar hierdoor tevens in de kommervolste omstandigheden geraken; waarom nu reeds het plan bestaat, om de hulp en liefdadigheid van edele rnen- schenvrienden in te roepen, tot leniging, zooveel mogelijk, van den treurigen toestand der nablijveilden. Nog is met dezen storm een visschersvaartuig, toebehoo- rende aan schipper J. de Grand alhier, bij den dijk van zijne ankers weggeslagen en vermoedelijk verbrijzeld. Op dit vaartuig bevonden zich echter tijdens het onheil geen per sonen aan boord. Ook is alhier gestrand de Engelsehe brik Admiralgevoerd geweest bij kapt. T. Williams, met verfhout van Jamaica, laatst van Queenstown, naar Hamburg bestemd; de gezag voerder, opperstuurman en nog twee man van de equipage zijn hierbij omgekomen. Van het schip en de lading is tot beden nog niets géuorgen, uithoofden de boeren weigeren te bergen. Dingsdag is, volgens telegram, bij bet departement van marine ontvangen, 't ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandenvan Brest naar Cherbourg vertrokken en was de Adolf Hertog van Nassaudien dag te Gibraltar aan gekomen. Aan boord dier schepen was alles wel. Het provinciaal geregtshof in Noordholland heeft op 2 December 1867 bekrachtigd, 1°. het vonnis der Arron- dissements-Piegtbank te Alkmaar dd. 21 October 1867, waarbij A. L. te Helder, ter zake van moedwillige verbreking van afsluiting, is verooodeeld tot f25.boete; 2°. het von nis der Arrondissements-Regtbank aldaar dd. 1 October 1867, waarbij H. W. D. te Helder ter zake van mis handeling is veroordeeld, tot eene maand eenzame opsluiting en f 8.boete. Woensdag jl. heeft de Amsterdamsche kanaal-maat schappij de vergadering van voor 3 weken voortgezet. Daarin werd berigt gegeven van de verwerping door den gemeente-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1