P is nog niets bekend van bedenkingen, die door de Keizer lijke Regering tegen het toelaten van den Noord-Duitschen Bond op het congres zouden zijn ingebragt. raad van 't voorstel der directie. Op grond dat de raad even wel bereid was het kanaal op krachtige wijs te ondersteunen, heeft men bepaald, te zullen afwachten, wat in deze geschieden zou. De directeur J. R. Boelen, deed mededeeling van een lokaal onderzoek, Dingsdag jl. door den directeur ingesteld, betreffende de schade aan de havenwerken te Velzen, door den storm op den 2e dezer toegebragt. Daaruit bleek, onder groote toejuiching, dat die schade niet zoo aanzienlijk was als men vermoedde, daar wel het materieel van den aan nemer was beschadigd, maar het stelsel der hoofden var. het werk zelf volstrekt niet was geschokt. De voorzitter verklaarde nog, dat de directie geene conferentie met mi nisters had gehouden. Te Arnhem is op 29 November overleden de oud-luit.- generaal der artillerie C. Daneels van Wijkhuyse. Den Isten dezer is te 's Gravenhage overleden de heer S. R. van 1'ranck, ridder der Militaire Willemsorde, enz., adjudant des Koniugs in buitengewone dienst, gepensioneerd schout-bij-nacht, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor Amsterdam. In de Tijd leest men o. a. //Er heerscht in Nederland eene ziekte, verderfelijker voor het algemeen belang en de algemeene welvaart dan vee- en menschentyphuseene ziekte, die bijkans jaarlijkssoms twee of driemalen 1s jaars wederkeerteene ziekte, die de orde, den gang, de ontwikkeling van zaken inwendig belemmert, ver stoort, te niet doet, eene ziekte, die naar buiten het land aan de bespotting der wereld prijs geeft, het crediet van den staat ondermijnt, en welker lethale afloop de op heffing van ons volksbestaan zijn zal. Ook thans weder waait de verpestende adem van die ziekte over den lande. Haar naam is: ministeriële crisis, //En terwijl er bijkans geen denkend schepsel te vinden is, dat aan de waarheid van dit alles twijfelt, moeten wij ver baasd en versuft staan over de verregaande baldadigheid, waar mede zij telkens en telkens weder wordt te voorschijn ge roepen. De. oorzaak is niet ver te zoeken: zij ligt uitsluitend daarin, dat men hier te lande veeltijds niet vraagt naar za ken, en daarover strijd voert, maar naar personen om ze naarmate van de sympathie of antipathie die zij inboezemen, te brandmerken en te verjagen, of te prijzen en te eereu. Langs dien weg wordt het constitutioneel stelsel volslagen onmogelijk. »Zoo verslinden de kinderen van Nederland elkaar onder ling, gelijk Saturnus zijne zonen verslond Zoo zal de onmagt van Nederland, om zich zelf te regeren, meer en meer blijken. Zoo wordt, door inwendige verscheuring en verzwakking, de tijd voorbereid waarop men zich het zijn nagenoeg de woorden van den heer Thorbecke. sterker zal teleurge steld vinden dan nog ooit in eenige ontmoeting met een bui tenlandse!] staatsman, door wien Europa meer dau eens werd verrast. Dan zal het berouw komen, dochte laat De Arnhemsche Courant, meent, datnadat de ministers van Heemskerk en van Zuylen op het Loo den toestand hadden uiteengezetZ. M. had te kennen gegeven den stand van zaken rijpelijk te zullen overwegen en na zijne terugkomst een besluit te zullen nemen terwijl inmiddels de krediet wetten door de Kamer kondeu worden aangenomen. De beide mi nisters, vooral de heer v. Heemskerk, zouden, zoo beweert de Arnh. Cl.positief eene kamer-ontbinding ontraden hebben; de ministers van financiën en oorlog zouden daarentegen de ontbinding wenschen. In Limburg zou de val der drie Kamerleden, welke tegen de begrooting van buitenlaudsehe zaken hebben gestemd, reeds zijn voorbereid. De Cour. de la Meuse verhaalt juist het tegenovergestelde, en zegt, dat de beide ministers Heemskerk en v. Zuylen onvoldaan van het Loo zijn teruggekomenomdat Z. M. zich eigen oordeel heeft voorbehoudenniettegenstaande beider dringend verzoek om tot eene nieuwe ontbinding der Kamer te besluiten. Het verslag der Tweede Kamer is ook uitgebragt over het wetsontwerp, houdende bepalingen aangaande het vast stellen eener toelage boven de militaire pensioenen bij de zeemagtter zake van werkelijk verblijf in militaire dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en tusschen de keerkringen. Uit dat verslag blijkt dat op verschillende gronden deze wetsvoordragt door vele leden is afgekeurd. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is ook verschenen over het wetsontwerp betrekkelijk de maten, ge- wigten en werktuigen. Daaruit blijkt, dat men in de af- deelingen vrij algemeen met genoegen of zelfs met inge- nomendheid van deze voordragt kennis heeft genomen. Door de indiening daarvan wordt, zeide men, aan een meermalen door de Staten-Generaal uitgedrukten wensch voldaan. De poging verdiende toejuiching om het metrieke stelsel zoo zuiver mogelijk in toepassing te brengenom de verschil lende bepalingen op dit stuk in één geheel zamen te vatten; die voorschriften tevens, voor zoover dat op den weg des wetgevers ligt, te verbeteren en te verduidelijken en een tot nu toe onbekend Staedstoezigt op de weeg- en meet toestellen in 't leven te roepen. Als een karakteristiek voorbeeld, dat in ons vaderland dezelfde zeden en eigenaardigheden welke eeuwen geleden bij onze voorouders heerschende waren, nog evenzeer in zwang zijn, kan gemeld worden dat in de dezer dagen voor rekening van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam ge houden groote jaarlijksche veiling, eene hoeveelheid van on geveer 400 dozijn hlaauwe koppen en schotels tot ongeveer f 100 per 12 paar golden, terwijl anderen, waar alleen een minder gezocht dessin het verschil was, tot f25. per dozijn verkocht werden. Buiten Nederland is en wordt geenerlei waarde aan dit artikel gehecht., Woensdag avond kwam een welgekleed heer bij een banketbakker te 's Hage voor circa f 5.banket bestellen, dat onmiddelijk aan een aangewezen adres moest bezorgd worden; men haastte zich de commissie te volbrengen door den knecht met het bestelde derwaarts te zendennabij het aangeduide huis gekomen, vond de knecht daar den zelfden heer, die wat hij meêbragt aannam en hem met nog eene tweede commissie terugzondtoen echter de knecht ten tweedemalen terugkwam, was het opgegeven adres niet te vinden noch de heer, die reeds een deel zijner bestelling had aanvaard, maar tot hiertoe verzuimde het daarvoor ver schuldigde te voldoen. De zaak van de conferentie blijft hangende. Lord Stanley heeft in het Hoogerhuis verklaard, dat in Engelands stelling nog geen verandering was gekomen. Te Eiorence en te Rome hebben de verklaringen van het kabinet der Tuileriën, die op beide plaatsen zoo zeer verschillen, de achterdocht gewekt. Middelerwijl wordt de Eransche bezet ting te Rome verminderd en blijft er voorloopig slechts eenige ruiterij. Men wil dat Erankrijk, met het oog op de tegen werking, die zijn congresplan nog vindt, besloten heeft het houden eener voorloopige zamenkomst der gezanten van de groote Mogendheden uit te lokken, waarin dau ook de nood zakelijkheid zou kunnen worden overwogen van het ont werpen van een programma, waarmede zoowel Italië als rRoine genoegen zal kunnen nemen. Te Parijs, zegt men, Te Eiorence is in den nacht van Maandag jl. een complot door het inhechtenis nemen van eenige mazzinitische zamenzweerders ontdekt, hetwelk een algemeenen opstand -in den zin had, ten einde de monarchie omver te werpen. Het plan had tot zelfs onder het leger en de werklieden wortel geschotenterwijl in alle Italiaansche steden afdeelingen waren gevestigd. De hervestiging van den Oostenrijkschen staat wordt met kracht voortgezet. Het heerenhuis heeft de grondwet herziening goedgekeurd. Eenige wijzigingen, die door de heeren waren gewenscht, zijn door de kommissie uit de vertegenwoordiging verworpen. Over 't geheel loopen de zaken te Weenen goed. In Hongarije wint de Deakpartij en de radikale veel veld. Dezer dagen is Blondin bij het geven eener voor stelling te Keulen, van de koord gevallen. Door zijn val werd de stoel verbrijzeld, terwijl de acrobaat zijn arm brak. In Bengalen heeft een cycloon gewoed, waardoor de te velde staande rijst en jute veel heeft geleden en zeer veel eigendommen zijn verwoest, Velen zijn het slagtoffer dier ramp geworden en vele schepen verongelukt, Te Cal- cutta hield de cycloon acht uren aan. Te Havana heeft den Isten December eene hevige aardbeving plaats gehad, gepaard met vulkanische uitbarstin gen. Er is een groot aantal personen omgekomen en veel zeeschade geleden. Het fregat Novara met het lijk van kei zer Maximiliaan, was juist dien dag te Havana aangekomen. In de noordelijke gewesten van 't Skanainavisch rijk heerscht steeds hongersnood alles wordt aangewend om den jammer en de ellende der ongelukkige bevolking te verzachten. Te Norlköping is de menigte tot oproer overgeslagen en zijn de graanmagazijnen geplunderd. Niets is nadeeliger voor den aanvoer en dus voor de bevolking zelve. De handel moet vrijheid en zekerheid hebben, wil zij in de behoeften voorzienwaar die 't meest gevoeld worden. De onwetend heid is de grootste vijand van de volksbelangen. Volgens de N. Fr. Presse is op Miramar beslag ge legd tot dekking van een particuliere schuld van wijlen Maxi miliaan van 800,000 gulden aan het keizerlijke familiefonds. In Mecklenburg Scnwerin is de bepaling, dat israëlieten niet tot de uitoefening van het notariaat kunnen worden toegelaten door den minister van justitie opgeheven en is aan een als advokaat ingeschreven israëliet, op voorstel des ministers de uitoefening der notariële praktijk toegestaan. Men schrijft uit WarschauHet was vroeger in Rusland bij het recruteren regel bij de israëlieten liever kinderen dan volwassenen te ligten. Het doel hiervan was, proselieten te maken. Later kwamen ook in het koningrijk

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2