UlltUËKLIJkE STAM) Kt HUUR TBIMBRIK. TELEGRAM ADVERTENTIE N. H. v. d. BERG. Polen gevallen voordat kleine kinderen van israëlilische ouders werden opgeligt, niettegenstaande de daar geldende voorschriften dit geenszins begunstigden. Zoodanig geval deed zich ruim 20 jaren geleden, te Meseritz, met een zeven jarig kind voor. Gelijk gebruikelijk was, werd ook dat kind in de grieksch-orthodoxe kerk opgenomen. Na twintig jaren gediend te hebbenkwam bedoelde knaap als man in zijn vaderstad terug, waar hij in den schoot zijner familie geheel als israëliet leefde en niet in de cerkew maar in de syna goge ging. Door de Russische policie wegens dit misdrijf gevat, werd hij als gewezen soldaat voor een op den citadel te Warschau zetelenden permanenten krijgsraad gebragt. üe voorzitter van dien raad, een ietwat vrijzinnig generaalgaf zich, opdat hij geen veroordeeliug zou behoeven uit te spreken, alle moeite om den beklaagde goedschiks te bewegen het ge loof zijner vadereu te verloochenen. Tot dusver echter is hij daarin niet geslaagd, daar de beklaagde standvastig verklaart, den doop, door hem als kind ondergaan, zelfs niet door een dubbelzinnig woord te willen bekrachtigen. De ongelukkige zal dus wel naar Siberië verbannen worden. Te Nismes is een moord onder afschuwelijke omstan digheden gepleegd. Een huis in de Rue Eresque, was door een schoenmakersknecht met name Hermann, zijn vrouw, een meisje van 15 en een jongen van 7 jaren, kinderen uit het vorig huwelijk der vrouw, bewoond. De buren, die het vreemd voorkwam in geen 36 uren iemand uit het huis te zien gaan, gingen aan den ramen luisteren en hoorden nu hoe de man en de vrouw de gebeden voor de stervenden opzeiden. De politie binnen getreden zijnde vond men het meisje in een plas bloed in het bed liggen, met een aantal zware wonden aan het hoofd door een zwaar werktuig toe- gebragt. De .man en de vrouw werden gearresteerd en naar de gevangenis gebragt, begeleid door een groote volks menigte, die de hevigste verwenschingen tegen hen uitbraakte. De grieksche stoomboot Bubulina die te Liverpool eene lading buskruid had ingenomen is den 29 November twee uren voor haar vertrek, in de lucht gesprongen. Het schip werd in twee helften gescheiden. Het achtergedeelte verdween geheel; de steven bleef drijvende. Van de opva renden hebben 29 personen hun dood gevonden bij deze ramp. Te Stockbridge heeft de vorige week de verkoop plaats gehad van de paarden van den markies van Hastings, een der voornaamste deelhebbers in de Engelsche wedren-maatschap pijen. Die verkoop heeft ruim 37 duizend pond sterling opgebragt. (f 414.000.) De heer Cavaliero, agent van het Oosten rijksch gouvernement, heeft voor keizer Erans Joseph een paard, Challenge, gekocht voor 2000 guineas (f24,000). Sec-Wa is met 2300 guineas betaald, dat is f27,600 Nederl. De naam van den kooper is onbekend. (Het moet o. i. echter een Engelschman zijnLady Elisabeth en The Earl zijn te zamen verkocht voor f 151,200 door SirFrederick Johnstone; nu ja - zult ge zeggen - wie is dan tot zulk een dwaasheid of meer andere in staat dan de Engelschen Welken prijs soms kippen kunnen opbrengen blijkt het volgende: Op eene verkooping van fgevogeltje, aan lady Holmendale toebehoorende, in Linton-Park te Mainstone, bragteu 114 Dorking-kippen ruim f5000 op. Eén haan werd haan werd voor f 352.80 verkocht en twee hanen voor f360. Verscheidene der kuikens van dit jaar bragten f 120 op. De bijzondere hoedanigheid dier kippen van lady Holmendale is de grootte en de schoonheid van vederen. Verscheidene hennen wegen tien en sommige hanen wel vijftien pond. ZIJM ER ZOO? Dat cr mcnschen gevonden worden, die immer de wereld van hare gun stige zijde beschouwen, gebeurt niet zoo dikwijlsdat er enkelen zijn die haar als een blijspel beschouwen, is mogelijk, vooral wanneer alles voor den wind gaatdoch meer zal men er aantreffen, die een geheel tegenover gesteld karakter hebben en, als ceu brommende beer, alles behalve aange naam voor het huiselijk en algemeen verkeer zijn. Een zoodanige is dit als echtgenoot eu vader, als buurman en burger ja in al zijn daden en handelingen is eene ontevredenheid te bespeuren, die onverdragelijk is en eindelijk worden zijne aanmerkingen niet meer aan gehoord, zoodat hij als nul beschouwd wordt. H. is een sprekend voorbeeld van dit gepersonifieerd heerschap en de vrouw, waaraan hij zich door het huwelijk verbondeu heeft, ondervindt dagelijks wat het is om getrouwd te zijn, omja, om getrouwd te zijn Ge zult u verwonderen, dat zij dien stap gedaan heeft, doch Om het vette van de smeer, Likt de kat de kaudelcer. De echt is ezegend met eeltige spruiten, die gelukkig meer naar de moe der aarden (gemagtigd), en van de grootste tot de kleinste zijn deze wel met angst vervuld, doch niet met liefde voor huuuen vader bezield. De dag is naauuelijks aangebroken of het feest begintontevreden dat hij te vroeg wakker wordt, de kamer niet goed warm is, het weder niet droog is, de thée niet gereed staat, de laarzen niet glimmen, de jas niet op baar plaats ia, hoewel door hem zeiven niet op de plaats gehangen. Zoo gaat het voort, tot dat de man gelukkig de deur uit en naar ziju bureau is, waar hij niet komt, voor dat hij de buurmeisjes gehinderd heeft, omdat hij altijd stuursch voorbij loopt en niet salueert, en altijd met de buur- heereu overhoop ligt, over allerhande kleine zaken. De markt door gaande, geeft hij zijne ontevredenheid luide te kennen, dat de straten niet zindelijker zijn waarom niet eene associatie aangegaan en alle avonden de straat hehoorlijk gereinigd Hij is ontevreden over het Stedelijk Be stuur, dat niet de'rijtuigcn één kant oprijden, daar volgens zijn gevoelen die, welke de Z straat en C.straat uitkomen, de M brug moesten overgaanhij wil er trottoirs en gromt en bromt zoo door, tot hij op zijn bureau is. Daar doen zijn confrères alsof zij hem niet opmorken, want op nieuw beginnen de blijken zijner ontevredenheid eu menig ongunstig advies is het gevolg van zijne zwartgallige natuur, die niet van nieuwigheden houdt, welke niet met zijn gevoelen overeenkomen. Op zijne wandelingen is hij evenzeer ontevreden en gromt, omdat de jongens in het plantsoen het gazon vertrappen, de takken van de boomen trekken om eikels, kersap- pclen of lysterbeseen te plukken, de politie let daar niet op, en dat hindert hem geweldig. Hij klaagt en gromt zoo door en is boos op het geheele fabriekwezen, om de benaauwdheid die hem de damp der koffijstroop fa briek eens veroorzaakt heeft, toen hij op de gracht woonde en waarom hij expres verhuisd is. Hij is boos op alle dienstmeiden, omdat een dier schepsels hem, eens een vollen emmer water over de beeneu wierp hij is boos op de bewoners van dat huis, dat zij geen beter ioezigt op hunne dienstmeiden houden. Bezoekt hij de kerk, wat zelden gebeurt, dan is de eene hem te tochtig de andere te vuil; in de derde klaagt hij over de slechte ventilatie, omdat er steeds een damp boven het gehoor zweeft. In een ander bedehuis, hoe wel niet tot zijn bataljon behoorende, zooals hij zegt, gaat hij en is onte vreden over de puinhoopen, op de plaats voor het gebouw liggende, waarop een aautal kinderen sehreeuwen en tieren, niettegenstaande de godsdienst oefening in vollen gang is, en ook van hier gaat hij koorreude naar huis om, evea ontevreden, te gebruiken wat zijne vrouw met zorg heeft gereed gemaakten daarna weder is hij bij het lezen van het nieuwsblad ontevre den, dat Napoleon er nog is, de Ministers er nog zijn, de Centraal- Spoorweg geen rente betaalt, en Garibaldi ingepakt is. Do dag gaat zoo voort en, na een vervelenden avond, valt hij als een brommende beer in slaap, en droomt nog luide van slechte straten, schreeuwende kinderen, ontredderde plantsoenen en stinkende fabrieken. Van 1 30 November 1867. ONDERTROUWD: Cornelis van Rees, zeeman, 27 jaren en Neeltjo Vis ser, 27 jaren. Mijndert Bruin, zeeman, 26 jaren eu Antje Molenaar, 27 jaren. Jacob Haau, zeeman, 27 jaren en Anne Smit. 27 jaren. Daniël Kooijman, laudbouwer, 25 jareu eu Neeke Kooijman, 20 jaren. GEHUWD: Cornelis van Rees en Neeltje Visser. Mijndert Bruin en Antjc Molenaar. GEBOREN: Aaltje, d. van Arien Jans de Boer en Maria Bakker. Maria, d. van Cornelis Wortel en Klaaske Zorgdrager. Cornelis z. van Albert Cornelis Roos en Neltje Laas Roos. Oenc, z. van Oene Volkerts Spanjer en Lobke Douwes de Vries. Cornelis, z. van IJsbrand Spits en Tettje Bloem. Nau, zoou van Antje Drijver. Teunis, z. van Hendrik Jans Spits eu Grietje Jans Rus. Wijbrand, zoou van Fredrik Reedeker eu Maria de Jong. OVERLEDEN: Grietje Krul, gehuwd met Marten Teunis, oud 26 jaren. Trijntje Bruin, oud 3 maanden. Cornelis Kuijper, oud 6 maanden. Klaas^Cornelis Dekker, gehuwd met Antje Cornelis Bonno, oud 59 jaren. Jacob Cornelis Stada, weduwnaar van Neeke Ages Boot, oud 79 jaren. Anna Elisabeth Kuijper; oud 4 weken. Carl Leek, oud 37 jaren ^Friedricli Leek, oud 35 jaren en August Neumanu, oud 24 jaren, de drie laatste bij de stranding van het Pruisische schip Die Brant. MARKTBILItlGTEM. HELDER 4 December. Aangevoerd 6 Schapen. I Vet Varkeu. 3 Magere Varkens. 3 Schrammen f 8.50 a 10.50. 3 Biggen. 1 Konijn. 2 Kippen. 1 Eend. 82 kop Boter 70c per kop. 800 Kip-Eijeren f 3 per 100 stuks. 35 mud aa'rdappelen f 4 per mud PURMERENDE, 3 Decmber. Aangevoerd. 25 Paarden. 95 Runderen; in vette Koeijen was de handel redelijk wel; Melkkoeijen zijn nogal gezocht. 26 Vette Kalveren, 60 a 85 ct. per Ned. p.; handel stug. 48 Nuchtere Kalveren f6 a 16, handel vlug. 72 vette Varkens 40 a 48 ct. per Ned. p., handel stug. 9 magere Varkens f8 a 14 en 185 Biggen f 1.50 a 4.50, handel redelijk vlug. 1651 Schapen en Lammeren; in vette Schapeu was de handel slepende; Overhouders zijn niet vlug te verkoopen. 760 Ganzen f2.40 a 2.80 en 208 Zwanen f7 a 8. 30 fetapels Kleine Kaas f 29.50 per 50 Ned. p. en 6 stapels Middelbare Kaas. Boter fl a 1.10 per N. p. Kip-Eijeren f5 per 100 stuks. 30 mud peren f3 en 16 mud Appelen f4 per mud. SCHAGEN 5 Dcc. 4 Paarden f 20 a 60. 8 Magere Gelde Koeijen f100 a 150. Nuchteren Kalveren 5 a 9. 280 Magere Schapen f6 a 9. 770 Vette Schapen f38 a 23. 160 Lammeren f 10 a 12. 17 Magere Varkens 1'7 a 14. 54 Biggen f2.50 a 4. Konijnen 15 a 60 ct. Kippen 35 k 90. ct., Eenden 30 a 60 ct. Duiven 10 a 15 ct. Boter 80 ct. per kop of fl.06^ per Ned. Kaas 20 a 25 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f4 a 4.50 per 100 stuks. Ecud- eijereu niet genoteerd. ENKHUIZEN, 4 Dec. Aangevoerd 15 stapels Kaas, wegende 3956 Nederl. Hoogsteprijs f 30.25. Laagste prijs f28.Mosterdzaad per mud f21. Karweijzaad, per 50 kilo f21.50 Maauzaad, per 50 kilo f 17Graauw c Erwten per mud 17 a 18. Capucijnders per mud f 15 a 16. Bruine Boonen per mud f 15 a 16. Witte Erw ten per mud f 13. Wijker valen per mud f 12. SNEEK, 3 December. Prijs der Boter f 48. Heden Vrijdag 6 December 1867. Metall. 45-J a -J. Vereenigde Staten 1882 75) it Handelm. 136 a Mexico (oude) 14. Grieken 10|. Zondag 8 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseille. Ik ondergeteekende bedank de Burgemeester g» en de Secretaris dezer Gemeente voor hunne gunstmij geschonken na het verlies van mijn goed door den brand, en dank alle ge meentenaren voor hunne milde giften, welke zij mij toereikten, toen ik met een bus rondging Ook hartelijk dank aan de leden der Onder-officiers- societeit Eensgezindheidvoor hunne welwillende pogin gen ten mijne behoeve aangewend, ofschoon die pogingen zijn mislukt. Uw dankbare dienaar

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 3