M 682. Zevende Jaargang. 1867. Jlieuras- cr WOENSDAG <flÖoertenüe--6faÖ. 11 DECEMBER. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 FYanco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gilt/es. De prijs der AdvertkntIkn van 14 regels ie 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Die zich, ingaande met 1 Januarij a.s., op dit blad willen abonneren, kunnen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos bekomen. Op 1 Januarij a. s. zal, als naar gewoonte, weder een nomtner van dit blad verschijnen, waarin een Naam lijst zal worden opgenomen van allen die hunnen Nieuw jaarsgroet opentlijk wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iedeten naam wordt gevraagd 50 Cententen voordeele der armen van de verschillende godsdienstige gezindheden te dezer plaatse, na aftrek van eenige kleine verschotten, indien die niet te vermijden zijn. Drukloon, papier, enz., wordt niet in rekening gebragt. Na afloop zal in dit blad rekening en verantwoordiug der gelden worden gedaan. Exemplaren der Courant, waarin de Naamlijst voorkomt, zullen te. bekomen zijn tegen betaling van 10 Centen, mits vóór bet afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opgaven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adresseren aan den uitgever. S. G K L T J E S. POLITIEK OVERZIGT. De conferentie, althans gelijk zij oorspronkelijk in de be doeling van keizer Napoleon lag, is mislukt. De fraosehe minister van Buitenlandsehe Zaken heeft dit, zoo niet met ronde woorden, dan toch vrij duidelijk te kennen gegeven, door reeds mede te deelen wat bet gouvernement doen zou, wanneer de conferentie niet doorging. Bene regering maakt niet noodeloos molding van eene gebeurtenis, die tegen haar beleid pleitwant de mislukking der conferentie is eene af keuring van de Fransche politiek in het buitenland. Al ware het echter, dat de heer Moustier niet gewaagd had van die eventuele mislukking, dan is deze toch genoeg te voorzien, wanneer men de woorden van zijn ambtgenoot Rouher in verband brengt met de verklaringen door den minister Stanley en lord Russell in het Engelsche parlement gedaan. Rouher zeide dat Frankrijk Rome DÏet verlaten zal vóór dat bet zeker is dat de veiligeid van den paus, als wereldlijk vorst, geen gevaar loop!de Engelsche minister zeide dat Engeland niet kon medewerken om het wereldlijk gezag te steunen, terwijl lord Russell later het gevoelen uit sprak, hetwelk niet weersproken werd, dat nooit een Engelsch minister deel kon nemen aan eene conferentie, Waarop zoo danig doel wierd besproken. De heer Rouher verklaarde tevens dat Frankrijk nooit zou gedoogen dat Italië zich meester maakte van Rome; en de Italiaansche minister-president beeft bij de opening der ka- m^r met zoovele woorden gezegd, dat Rome Italie's hoofd stad moest wezen; hij stelde zelfe <le vergelijkende vraag wat Frankrijk doe» zon, indien Parijs in de magt van eene andere mogendheid ware. Men begint dan ook nu reeds te zeggen dat de conferentie zal zijn eene «beperkte"' conferentie. JTI B TT W 3 T IJ D 11T 3- 3 ST. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 December 1887. Bij Kommijt besluit van den 7 dezer, is Jkr. T. J. Kraijenhoff, op zijn verzoek eervol ontslagen als majoor- kommandant van het Artillerie-Vrijkorps te Helder. Zr. Ms. ramtorensclnp Prins Hendrik der Nederlanden komniaiu'ant kapt. t/z. M. H. Jansen is heden alhier in de haven teruggekeerd van zijn oefeniugstogt in het Engelsche De radcrstoomschepcn Banlca en 1'imorbeide bestemd voor de koloniale marine in OosHndie zijn gisteren naar hunne bestemming vertrokken, de Banka van hier en de 1'imor van Hellevoetslnis. Zondag avond jl. werd door den WelEerwaarden heer L. V. Ledeboer, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, zijne veertigjarige evangeliebediening herdacht, voor welke gelegenheid hij tot tekst had gekozen Deutreuomium VIII2a En gij zult gedenken aan al den weg dien u den IIeere uw Goddeze veertig jaren in de woestijn geleid heeft. Men schrijft ons van Terschelling, 7 December. Tot heden heeft men niets nader omtrent de loodsboot No. 4 van Terschelling Vernomenzoodat het wel als ge noegzaam zeker kan beschouwd worden, dat ze met den storm van den 2den dezer is verongelukt; echter is een der Vroeger opgegeven loodsenmet name Klaas Ree, behouden gebleven, als zijnde deze vóón den storm op een schip over gezet en thans weder hier aangekomen. Dat de vreugde groot was. toen deze loods bij de zijnen aankwam is wel te denken, daar men ook hem reeds dood waande. Nog dient openbare vermelding, dat de zes overgebleven manschappen van de alhier gestrande Engelsche brik Admiral met bet grootste levensgevaar zijn gered geworden door de reddingboot van Oosterschelling, bemand met 10 wakkere mannenonder de leiding en voorgang van den koenen bootsman Tijs Pieters Bakker, die door zijne onverschrok kenheid en moed reeds vele menschenleveus, met gemelde reddingboot, van een anders wissen dood heeft gered en in dat opzigt bijna den moedigen Cornelis Dito, van den Helder, kan evenaren. De kapitein der artillerie op non-activiteit F. K. H. M. van "Vugt is weder bij het 2 reg. vest.-art. te Breda in activiteit geplaatst. Men verneemt, dat door den min. van oorlog, op het verzoek van het gemeentebestuur van Middelburgom met den 1 Mei a. s. het garnizoen te mogen behouden, afwijzend is beschikt. Thans zal men zich tot Z. M. wenden. Tot den laatsten Februarij 1868 blijft van toepassing de bepaling dat aan ieder rekruutdie zich voor zes jaren bij het korps mariniers verbindt en aan ieder militien die, ingevolge artikel 9 der militiewet, daarbij overgaat, als maximum van handgeld kan worden uitbetaald 100. Bij het regiment grenadiers en jagers heeft verduis tering plaats gehad van verschillende slaapfouniituren en kleine equipementsstukkeii. De fourier J hiervan verdacht, en die heimelijk de kazerne had verlatenis door de politie aangehouden en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Naar men verneemt, zouden onderscheidene personen ouder verdenking liggen van als medepligtigen bij die zaak betrokken te zijn. De minister van marine heeft de kommandanten der marine uitgenoodigd, om zorg te dragen dat de kominande- rende Officieren der landmagt ter plaatse zoo spoedig mogelijk worden ouderrigt, wanneer door de landbatterijen zal moeten worden gesalueerd. De minister van financiën heeft aan de directeurs der directie belastingen gemeld, dat hij het niet bevorderlijk voor de dienst actit, dat door de ambtenaren der belastingen aan de hoofdambtenaren bij aftreden of verandering van betrekking of bij het vieren van eenige feestelijkheid geschenken door hen gezamenlijk worden aangeboden. Het Leidsek Dagblad Voorziet dat de exploitatie der staals-spoorwegen door den staat zal worden overgenomen ,r waardoor de werkzaamheden bij het departement van Binncpl

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1