Het gezelschap Ernst en Scherts gaat reeds vóór en waarschijnlijk zullen nog anderen volgen. Lijsten van inteekening ter bijwoning eener tooneelvoor- stelling in het lokaal Tivoli zullen reeds heden of morgen in deze en in de omliggende gemeenten circuleren. Bij de algemeene deelneming in het treurig lot van zoo vele weduwen en weezen, mogen wij met vertrouwen ver wachten, dat deze edele poging niet te vergeefs zal zijn, maar bij alle standen en vooral bij die der zeelieden en loodsen eene krachtige ondersteuning zal vinden. Wij voorzien dat die lijst door niemand zal worden af gewezen, zoo dat het lokaal Tivoli wel eens te klein zou kunnen zijnom allen in eens te bevatten, doch wij wijzen het Bestuur vau Ernst en Scherts dan op het voorbeeld vau andere plaatsen, alwaar men in dergelijk geval twee achter een volgende avonden dezelfde voorstelling geeft. De luit. t/z. le kl. R. P. Struick, behoord hebbende tot het escader in Oost Indie en van daar teruggekeerd, is op non-actief gebragt: terwijl aan den adelborst 3e kl. bij het Instituut alhier, J. A. Raedt, op zijn verzoek een eervol ontslag uit de zeedienst wordt verleend. Naar men verneemt zal de officier-machinist J. H. Jullien den 20 dezer naar Oost-Indie vertrekken met het 4mast schoonerschip Argo, kapt. Ankringa, om aldaar den officier-machinist A. Sol af te lossen. Zaturdag morgen jl. is op 's rijks marine werf te Am sterdam, de kiel gelegd voor een ijzeren monitor, die de naam van Bloedhond zal voeren. Yan Yelsen wordt berigt, dat de werkzaamheden aan het kanaal door Holland op zijn smalst geheel gestaakt zijn. Uit Uitgeest wordt berigtdat ten gevolge van den hoogen waterstand, de spoorwegdijk van daar naar Alk maar zoodanig had geleden, dat Yrijdag de laatste treinen naar Haarlem en den Helder, daar niet konden passeren; tengevolge daarvan zijn de passagiers vau treinen verwisseld, waarop door beide treinen de terugreis is aanvaard. Zijnde hierdoor slechts een oponthoudt van ongeveer een uur ver oorzaakt. Door de ijverige bemoeijing der spoorwegdirectie is den volgenden dag de weg genoegzaam hersteld, zoodat de dienst weder geregeld voortgang kon hebben. Aan het Prov. Gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: 1. het onderhouden over de jaren 1868 tot en met 1870 der Rijks-zeeweringen op het eiland Texel; daarvoor was de minste inschrijver de heer W. Hillenius, te Texel, voor f6579 per jaar; 2. het on--» derbouden van de Rijks-zeeweringen benoorden Petten, ge durende het jaar 1868; daarvoor was de minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor f2980. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeesters van Anke veen, 's Gravesloot en Kortenhoef, M. C. van Pellecom; Graft, B. Geel: Hensbroek en Opdam, H. Mensonides; Koedijk, C. Groenewoud; Marken, C. de Groot; Nederhorst den Berg, G. Schottelink: Noordscharwoude, C. Kroon Mz.; Schoor!, J. C. Peeck; Uithoorn, mr. J. Tak en van Wieringerwaard, D. Kaan; allen secretarissen dier gemeentenvan Akersloot en Uitgeest, A. van LithHarencarspel, C. Francis; St. Maarten, D. Schermerhorn; Oosthuizen, B. Bakker Sombeek en van Westwoud, J. Blom. De Am. Ct. beweert, dat het ontwerp van concessie voor de Amsterdamsche kanaalmaatschappij, waarop thans aanmerkingen vallen, door den heer van Heemskerk in der tijd zou gemaakt zijn en door den heer Torbecke is over genomen, bij zijn optreden aan het departement. De Vereeniging tot bevordering vau beeldende kunsten ttArii et Amiciliaete Amsterdam, heeft weder aangekocht ongeveer 30 schilderijen in olieverw en 15 teekeningen, waaronder er velen worden aangetroffen van onze eerste meesters, om die op den 30" dezer maand onder hare leden te doen verloten. Yoor eene contributie van f5 'sjaars, tot wederopzeggens toe, ontvangt men telke jare een lot in de verloting en het regt op eene kapitale staalgravure, die in den gewonen han del minstens het dubbele vau die contributie zoude kosten. De deelneming staat nog opu, tot den 27 December. In bijna alle steden en in de voornaamste dorpen van Neder land belasten HH. correspondenten zich welwillend en be langloos met de opzending der deelnemingen en verdere ad ministratie. Al deze prijzen zijn aanwezig op de tentoonstelling van kunstwerken vau levende meesters, in de kunstzalen der maat schappij Arli et Amicitiae, Rokin, Amsterdam, waar dagelijks van 10 tot 4 uur, a 25 cents de persoon, toegang verleend wordt. Men deelt aan de IV. R. Courant van eene goed ingelichte zijde mede, dat de heer Meijer met de laatste mail aan den minister van koloniën geschreven heeft, dat Indie niet conservatief kan geregeerd worden en dat hij des ministers voorschriften onuitgevoerd moet laten, omdat zij in strijd zijn met het regerings-reglement. Aan de AriiA. Ct. schrijft men uit Amsterdam, dat aldaar bij een kamerontbinding de heer Thorbecke als kan didaat zal gesteld worden. Men hoopte overigens, dat den heer Thorbecke de last door Z. M. zou worden opgedragen, een kabinet zamen te stellen; de verschillende capaciteiten zouden reeds beschikbaar ziju voor een nieuw ministerie. Woensdag ochtend werd door het prov. geregtshof van Groningen uitspraak gedaan tegen Jansje Ruub, huisvrouw van H. R.wonende te Helpman, beschuldigd van kinder moord en haar deswege veroordeeld tot de straffe des doods, uittevoeren binnen de gemeente Groningen, alsmede, dat het in deze zaak als stuk van overtuiging gediend hebbende voorwerp zal worden vernietigd, en dat een extract uit 's hofs condemnatoir arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Groningen en te Haren. Volgens den Monde dreigt te Rome een nieuwe op stand uit te breken. Op de romeinsche grenzen zouden zich nog talrijke benden bevinden, de romeinsche bevolking in groote onrust verkeeren, de militaire wachten in Rome weder versterkt zijn en patrouilles de straten gedurende den nacht doorkruisen. Of de Monde overdrijft om den terug keer der Fransche troepen naar Rome te regtvaardigen of dat er werkelijk in den Kerkelijken Staat een nieuwe op stand voorbereid wordt, moet de toekomst leeren. De Tijd geeft, waarschijnlijk eveneens aan de Monde of Univers ontleend, eene uitvoerige lezing van dit verhaal. De oproermakers zouden uit Florence zijn gekomen, en bij hunne inhechtenisneming vond men bij hen papieren, die het bewijs leverden dat de Italiaansche regering aan deze nieuwe poging der revolutie niet vreemd was: brieven va» Rattazzi en van het Italiaansche ministerie. De Tijd voegt er bij dat de pauselijke regering noch de geheime agenten, bij wie deze stukken gevonden zijn, noch de regering van Italië met verschooning zal behandelen. Aan de Lïberté wordt uit Weenen geschreven, dat aldaar een berigt uit Rome is ontvangen, volgens hetwelk de gezondheidstoestand van Pius IX thans zoodanig is dat men zich reeds ernstig bezig houdt met toebereidselen voor de verkiezing van een nieuwen paus, zoodat men waarschijn lijk te gelijk met den dood van den tegenwoordigen paus de keuze van zijnen opvolger zal vernemen. Deze eventu ele gebeurtenis schijnt bijgedragen te hebben om te Parijs den heer Rouber tot eene verandering van standpunt te bewegen, als ook te Rome om Andrea bij de verkiezing van den nieuwen paus uit te. sluiten. Het kabinet der Tuilerien vleit zich namelijk een Franschman, een Bona parte, tot paus te kunnen verheffen; terwijl mgr. Dupanloup er insgelijks openlijk voor uitkomt dat hij zich waardig ge noeg acht de opvolger van Pius IX te worden. Naar men verhaalt, heeft de keizer aan prins Napo leon en aan prinses Mathilde, in wier salons sedert 5 Dec. eene zeer hevige taal wordt gevoerd, verzocht, dat zoowel zij zeiven als hune gasten meer gematigdheid in acht zullen nemen. Zelfs in het paleis Royal en in de straat Courcal- les hebben de wanden ooren. Men meldt uit Engeland: Een hoogst pijnlijke indruk is te weeg gebragt door de gruweldaad, welke in het midden der hoofdstad, in een digt bevolkt kwartier, op klaar lichten dag, Vrijdag, heeft plaats gehad, nl. in the Clerkenwell house of detention, nabij het groote tuchthuis Middlesex-house of correction en wel tus- schen dat gebouw en het bekende marktplein Smithfield. Men wilde de twee hoofden der Fenians, Burke en Casey, bevrijden en blijkbaar was het plan zoo aangelegd dat hun den weg uit de gevangenis gebaand zou worden door vernie ling van den ringmuur der gevangenis. Daartoe werd een vaatje buskruid tegen dien muur ge plaatst en de lont daarin gestoken. Door de hierdoor ont stane ontploffing sprong de 2 voet dikke en ongeveer 20 voet hooge muur als uit den grond en stortte daarna in zijne gausche lengte neder. Ontzaggelijke verwoestingen werden toegebragt aan de rij huizen van Corporation-lane. Acht dezer hooge, door vele familien bewoonde gebouwen werden zeer ernstig beschadigd en twee huizen in puin ge legd. Twee vrouwen en een man bleven op de plaats dood vijftig personen werden gekwetst, een deel hunner zeer ge vaarlijk. Bovendien werden nog eene vrouw en twee kin deren vermist. Nogthans werd het doel dat men met deze gruweldaad beoogde, niet bereikt. Juist een paar dagen ge leden was het wandeluur voor de gevangenen (waarop men voor de ontvlugting had gerekend) veranderd; Burkey en Casey zaten dus in hunne cellen toen het suoode plan, waar schijnlijk met hun voorkennis, werd uitgevoerd. Twee mannen en eene vrouw zijn als medepligtigen aan het complot gearresteerdmaar de hoofddader schijnt op de vlugt. De vrouw heeft zich zelve reeds van kant willen maken, maar die poging werd door de gevangenbewaarders verijdeld. Tegen de twee mannen is regtsingang verleend. Zij worden beschuldigd van moedwilligen manslag. De zaak der Fenians zal door zulke daden natuurlijk niet verbeteren. Den 12n dezer heeft in de mijnwerken van Montceau eene ontploffing plaats gehad. Reeds zijn 55 lijken en 17 gewonden naar boven gebragt en nog worden 25 mijnwerkers vermist, wier dood als zeker kan beschouwd worden.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2