schap van Picku, Trakrunen en tutti quauti, zoo kort ge duurd heeft. Met dergelijke onbeduidendheden, ja onbekwaamheden, had den wij bij het oude regime, nog lang opgescheept kunnen blijven. En wij achten het pensioen dat zij genieten, eer winst dan verlies. Dit nu geldt ook van de clievaliers Schimmelpenninek en van Zuylen, en vooral ook van den man (geen chevalier tenzij de la triste figure), die antwoordt op den naam van Hasselman of zoo als onze Kamper zuster hem karakteris tiek noemt: Haspelman. Perissent les hommes et vivent les principes. Doch dit boven allesleve de Koning 1TIBTJWST2ÏDI1T3B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 20 December 1867. Gisteren avond vergaderde in de bovenzaal van den heer Pedroli, het onderwijzers-gezelschap Helderter feestelijke viering van zijn SOjarig bestaan. De zaal was sierlijk en op eigenaardige wijze gedecoreerd. Onder meer, vond men er twee trophee's, de eene zamenge- steld met attributen, behoorende tot het onderwijs in 1817, de andere uit de nieuwste zaken thans bij het onderwijs in gebruik. Verscheidene leden van den Raad en der Schoolcommissie gaven door hunne tegenwoordigheid het bewijs van belang stelling in deze feestviering. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer van der Haar, met een gepast woord was geopend, droeg een vier stemmig mannenkoor een feestgezang voor, waarna de heer D. Dekker als redenaar optrad. Hij gaf zijne hoorders eenige momenten uit den levensduur der vereeniging te aanschou wen en eindigde met enkele behartenswaardige wenken te geven, vooral aan de jongere leden der vergadering. Deze rede werd met blijkbare belangstelling aangehoord en luide toegejuicht. Vervolgens liet het zangkoor, tot sluiting der 1° afdeeling van 't programma, zich andermaal hooren. Na de pauze werden door de heeren Weber, Sipkens en Hoek dichtstukken voorgedragen, die wegens afwisseling van ernst en luim, de vergadering aangenaam bezig hielden en in ruime mate den bijval der aanwezigen mogten verwerven. Eindelijk sloot de voorzitter met een woord van dank, aan al len die door hunne tegenwoordigheid de feestviering hadden op geluisterd, alsmede aan hen die op verschillende wijzen hadden medegewerkt om deze feestviering naar eisch te doen slagen De leden van 't gezelschap vereenigden zich ten slotte, met den heer schoolopziener en een tweetal leden van den raad en der schoolcommissie, aan een eenvoudig maar zeer goed aangerigt souper, waar vele toasten werden uitgebragt. op het heil der goede zaak, hare beschermers en hare bedienaren. Te dezer plaatse heeft zich eene commissie gevormd ter inzameling van gelden voor de 31 weduwen en weezen te Terschelling, bestaande uit de heeren: A. J. H. Beeloo, J.M. I. Brutel de la Rivière, J. J. A. Bedloo de Bronovo, R Boomsma, J. van den Bosch, D. Dekker, Joh. Dyserink, Duinker Goedkoop, A. A. 'sGraeuwen, P. J. Heijning. P. A. C. Hugenholtz, W. J. Hidde BokSimon P. J. Kros, L. P. Over de Linden, T. Mooy, C. L. Pedroli, S. Rein- bach F. Snel en J. A. van Viegen. Naar wij vernemen bestaat ook het voornemen bij het tooneelgezelschap van den heer H. C. Meijer, om eene voorstelling te geven ten voordeele van de een-en-dertig weduwen en weezen te Terschelling. Het doet ons genoegen dat het voorbeeld van Ernst en Scherts navolging vinde, en wij wenschen van harte, ter wille van de edele bedoeling, dat de poging van den heer Meijer dezelfde ondersteuning en medewerking ten deel moge vallen dan waarop het gezelschap Ernst en Scherts zich bereids mag beroemen. Het laat in het harte altijd eene edele zelfvoldoening achter onze verarmde oatuurgenooten wel te doenwie zou het genot daarvan niet bij herhaling willen smaken Bij sommige, bladen is uit 's Hage het berigt ont vangen dat de Kamerontbinding ophanden was, zelfs dat het besluit daartoe in de Slaats-Cvnrant van heden kon verwacht worden. Die geruchten hebben zich nog niet bevestigd en worden zelfs heden, volgens bij ons ingekomen berigt, als minder geloofwaardig voorgesteld. Naar men thans verneemt, bestaat de lading van het door Scheveuingsche visschers te Gravesend binnen gebragt schip, niet gelijk gemeld is, uit hout, maar uit katoen, zaad en duigen. Het schip moet hetzelfde zijn, waarvan de equipagena door den reddingsboot van Yarmouth te zijn gered, met deze is verongelukt. Men meldt van Harlingen het volgende: Wij vernemen, dat de maatschappij, welke de Engelsche stoombooten op Harlingen uitzendt, voornemens is de han delaars in vee voortaan gelegenheid te verschaffen hun vee voor l°/u der waarde te assureren. Dit zou al reeds een gevolg zijn van het publiceren der schandelijke behaudeling welke het vee aan boord der gemelde vaartuigen ondervoud. Men wil te Harlingen een nieuwe veemarkt oprigten, die des Donderdags zal gehouden worden. Daar er zooveel vee over Harlingen komt vindt men het zonderling, dat er in die stad tot dusver geen veemarkt was. De Const. slaat ter regtvaardiging van de legerreor- ganisatie iu Frankrijk een vergelijkenden blik op de toerustin gen der andere Europesche mogendheden. //Oostenrijk," zegt het blad, //dat de ondervinding, die het zich nu ten nutte maakt, zoo duur heeft gekocht, tracht zijn effectief opeen millioen manschappen en hooger te brengen. Italië organiseert zijn leger op den voet van 1,041,000 man, van welke 120,000 man nationale garde. Pruisen beschikt met de staten van den Noordduitschen Bond over een leger van 900,000 man, met inbegrip van de landweer, en van 1,250,000 man, indien rnen de contingenten der Zuidstaten er bij telt. Op den tegenwoordigeu voet van vrede heeft Rusland 735,000 man, die het door rekrutering tot 1,300,000 kan vermeerderen1. Hoe groot nu ook het vertrouwen op de wijsheid der rege ringen en der volken moge zijnkan men toch tegenover zulke cijfers niet werkeloos blijven, maar moet men toege ven, dat de toestand van Europa het Frankrijk ten pligt- maakt, zijn weerbaarheid te versterken. Onder de faits divers van den Monitdmr is opgenomen een berigt uit Antwerpen houdende dat aldaar een Italiaan is gevangen genomen die zich uitgaf voor een scheepskapitein die Italiaausche matrozen huurde en in wiens woning men een geheel arsenaal van dolkenrevolversojsini-bommen en valsche papieren vond. Naar men beweert, werd in die Belgische stad een aanslag op het leven van keizer Napoleon beraamd. De Nem-York Herald bevat eene dépêche uit Havana van den 12den houdende dat Spanje heeft aangeboden om Cuba en Porto Rico aan dc Yereenigde Staten te verkoopeu voor 150 millioen dollars. Te Altona is een vreeselijke vijfvoudige moord ge pleegd. Een zekere commissionairW. Lange genaamd gehuwd en vader van drie kindereu, had met veel tegen spoeden te worstelen. Zaturdag jl. moest Lange een wissel betalen van 500 mark. Des avonds van dien dag bevond hij zich in een herberg en liet zich ontvallen, dat er de* nachts een gruwelijke moord zou gepleegd worden. Zondag ochtend ten 7J uur kwam het dienstmeisje boven, dat beneden sliep, doch zij deinsde van schrik en ontzetting terug toen zij de kamer had geopend. De lijken van Lange, en zijne vrouw lagen badend iu hun bloedeerstgenoemde met een mes naast zichde kinderen vond men geworgd in het bed liggen. Omtrent de ontploffing in Cleckenwell, waardoor de Fenians gepoogd hebben hun mede-Feniaus, die aldaar in de gevangenis zaten te verlossen, verneemt men nog het volgende: De verwoesting die de ontploffing ten gevolge heeft ge had, is vreesehjk. En toen de vuurzuil, die eerst opsteeg, uitgedoofd en de rook, die de geheele straat vervulde, op getrokken was, zag men uit alle huizen gekwetste personen om hulp en redding roepen. Vrouwen met bebloede kinderen vluchtten op straat; jammerend liepen mannen radeloos heen en weder, vragende naar hunne kinderen, klagende dat zij alles verloren hadden. De gekwetsten werden naar onder scheidene hospitalen vervoerd. Drie zijn er gestorven. In een hospitaal zijn 32 gewonden; in een ander zes. In de zieken zaal der gevangenis zelve zijn ook een zestal opgenomen. De muur der gevangenis is omgestort over een ruimte, die van boven vijftig en van onderen drie el bedraagt. Op de binnenplaats bevond zich niemand en het gebouw zelf is niet beschadigd. De brand-brigade heeft ijverig geholpen tot het redden van personen, die onder de ingestorte gedeelten van huizen bedolven waren. Bij sommigen was het noodig balken en planken door te zagen om hen te bevrijden. Men vreest dat nog anderen bedolven liggen. Althans er worden nog velen vermist. Volgens eene andere opgave is het aantal vau hen, die in de twee hospitalen, dat van St. Bartholomeus en het koninklijke hospitaal, opgenomen zijn te zamen 97. Verscheiden gewonden beweren in staat te zullen zijn om, zoo zij geconfronteerd worden met den man, die het kruid in brand heeft gestoken, hem te herkennen. Zondag heeft men gepoogd door middel van een vocht, bekend onder den naam van grieksch vuur of feniansch vuur te Londen een huis op Grosvenor Square in brand te stekelf De politie is in tijds te hulp gesneld en is er in geslaagd den brand te blusschen. Men schrijft deze daad aan Feniers toe. Aan de Algem. Ztg. wordt van de Poolsche grenzen geschrevenDe jongste onderneming van Garibaldi tegen Rome heeft bij de nationale partij in Polen, wier aristo- kratisch element streng roomsch is, weinig bijval gevon den. Men verneemt zelfs, dat in de grensstreek op de landgoederen van den Poolschen adel heimelijk gelden wor den ingezameld ten behoeve van den paus en van de in de jongste gevechten tegen Garibaldi gekwetste pauselijke sol-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2