Jïteutös- en <ftÖoertentie--6fttÖ. Waar moet het heen? M 086. Zevende Jaargang. 1 807. H WOENSDAG 25 DECEMBER. 1TIBÏÏWS¥IJDI1T3B1T. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Die zich, ingaande met 1 Januarij a.s., op dit blad willen abonneren, kunnen de nog in deze maand verschijnende nommers kosteloos bekomen. Voor de bij onze lezers wel bekende naam- SfiP lijst, in het nommer van 1 Januarij, kunnen 9&V denamen nog worden aangenomen uiterlijk tot Maandag 30 dezer, des avonds ten 6 ure. t^Vfor de Weduwen en JFeezen te Terschelling is bij den ondergeteekende nog ontvangenvan E. te Huisduinen f 0.50 en van J. K. S. ƒ5.- Totaal f 24.43 welke gelden aan de al hier bestaande Commissie worden afgedragen. Helder24 December 1867. S. GILTJES. VJ Wij lezen in de Staats-Courant'. "Bij Kabinetsbrief van den 21 dezer heeft het den Koning nbebaagd aan den Raad van Ministers naar aanleiding van „diens rapport van 26 November jl. medetedeelendat Z. M. „geen reden heeft gevondenom Zijn vertrouwen aan het tegenwoordig Kabinet te ontzeggenen mitsdien het door de „Ministers aangeboden ontslag niet aanneemt." Toen wij dat zagen wreven wij onze oogen uit, en lazen het groote nieuws van den dag nog eens over; zoo onge- loofelijk scheen ons het feit toe. Maar niet alleen het feit ook en vooral de redegeving. Immers wij vernemen nu omdat Z. M. Zijne Ministers vertrouwt, hunne aanvrage om ontslag niet wordt aangenomen. Het schijDt dus dat het niets meer te beduiden heeftwan neer het Volk door dezelfe wettige vertegenwoordigers zijn ver trouwen ontzegt aan de MinistersmaaT dat de Koningde Koning alleen, al of niet vertrouwen schenkt. Wat is het het logisch gevolg dezer beschouwingswijze AntwoordDespotismus Wij zijn er van doordrongen dat dit niet de begeerte is van Willem de Derde, Koning der Nederlanden, enz., maar dat dit het werk is van Zijne baatzuchtige raadslieden. Men begrijpe ons wel. Wij wraken niet het genomen be sluitzijnde een prerogatief der Kroon, waarnaar geen enkele Nederlander zal grijpen, en voor welker ongesehondene hand having wij alles veil hebben neenwij wraken den con siderans, de redegeving, gelegen in de woorden: „De Koning „vindt geen reden om Zijn vertrouwen aan het tegenwoor- „Kabinet te ontzeggen, en neemt mitsdien het aangeboden „ontslag niet aan." De Koning geeft geen redewant dit doende kiest hij partij en de constitutionele Vorst staat buiten de partijen, alle Vaderlanders in eene zelfde en gelijke toegenegenheid omvattende. De Koning neemt aan of weigert aan te nemen. Zij, die den, boven part'j kiezen verheven, Vorst daarbij het te kennen „■even eener persoonlijke sympathie of antipathie aanraden, vergrijpen zich aan de reglen des volksen plaatsen de dy nastie op een hellend vlakdat voert naar een afgrondwelks waren naam wij huiveren uit te spreken Raadslieden der Kroon Het past u niet ligtziunig de oude spreuk te veronachtzamen; Principiis olsta!"„Ga de be- „inselen tegen!" Dit doende speelt gij hoog spel, zoowel „evaarlijk voor het Volk, als voor een bemind Vorstenhuis. Op het besluit zelve dat eene nieuwe kamer-ontbinding ten gevolge zal hebben komen wij in een volgend nommer terug. Die kamer-ontbinding, „eene daad van politieke noodza kelijkheid zoo als de Arnhemmer Courant teregt zegtmaar eene daad van strafoefening, zal het Volk de gelegenheid gevenom te doen bljjken of het ook zijn gebleken vertrouwen of wantrouwen voor iets wil meegerekend hebben. Nu meer dan ooit zal het aan de stembus een belangrijke strijd zijnde s t r ij d der Standen!!! Dc zelfzuchtige Aristocraat of De ware Koniugs- en Volksvriend, dat is de kwestie. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 December 1867. Gisteren morgen bleven de luiken gesloten van eene woning in de Jodensteeg, bewoond door ééne vrouw. De buren deden aangifte bij de politie, door wier bemiddeling de deur werd opengebroken. Men vond de bewoouster dood op den grond liggen met opgezwollen hoofd. Des avonds te voren had men haar, helaas niet voor de eerste, maar, voor de laatste maal in beschonken toestand gezien. Buitengaats is door sloeperliedeu van hier opgevischt en bij de strandvonderij alhier aangebragt: een groot vat palm olie, de merken' rood doch onduidelijk. Heden morgen is alhier in het Heldersehe kanaal, nabij het Molenpleinopgevischt het lijk van iemand die sedert .14 dagen vermist werd. Vrijdag avond a. a. te half acht ure, zal in de Nieuwstad, in het bekende gebouw, eene lezing worden gehouden door den heer W. Kuijk. Als een nieuw bewijs dat het niet bezorgen van brieven menigmaal aan omstandigheden, onafhankelijk aan de post- directie, is te wijten, diene het volgende: Op den 12 Au gustus 11. werd van bier een brief verzonden aan iemand destijds gelogeerd te Dieren, welke brief onbesteld bleef, door dien de geadresseerde van daar vertrokken was. Sedert werd ondanks reclame niets van dien brief vernomen en geloofde men dus dat hij te zoek was geraakt. Jl. Maandag echter is die brief als onbestelbaar teruggezonden aan den afzendernadat men de bestelling te vergeefs had beproefd op verschillende plaatsen waar men dacht dat de geadres seerde zou kunnen wezen. Z. M. heeft benoemd tot Notaris binnen het arron dissement Hoorn, ter standplaats de gemeente Terschelling, N. D. Dijkstra, candidaat Notaris te Benningbroek, ge meente Sybecarspel. Ook de Rederijkerskamer Tollenste Alkmaar, het hare wenseliende bijtedragen tot verzachting van het leed en tot voorziening in de behoeften der nagelaten betrekkin gen van de manschappen der verongelukte loodsboot van Terschelling, is voornemens daartoe in den loop der volgende maand eene voorstelling te geven, voor welke zij op de hulpvaardige medewerking der ingezetenen meent te mogen rekenen. De uitvoering door de liedertafel Euterpe te Helle- voetsluis, ten voordeele der weduwen en weezen te Ter schelling, heeft na aftrek der onkosten, f 100. opgebragt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, na verwerping van het voorstel tot uitstel van de zaak der kanaal-maat schappij, met algemeene stemmen op ééne na besloten, de regering te verzoeken, het werk der doorgraving van staats wege te voltooijen, na overname der kanaalmaatschappij. Nog werd met 21 tegen 10 stemmen beslist, dat de stad^_ aan den staat dan, behalve de drie millioen na voltooiing u van 't werk toegezegd, nog drie millioen subsidie zal /Ver- - i

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1