leenen. Het denkbeeld van subsidiair de zaak van gemeente wege uit te doen voeren, met subsidie van den staat, werd verworpen. De heer Jitta heeft medegedeeld, dat het geheele werk der doorgraving werkelijk is gestaakt. Onder de jongste opgaven van vacante hoofdonder wijzers-betrekkingen komen er weder voor met jammerlijk lage traktementen alsWadnoijen bij Tiel f 400; Borgs- weer, in Groningen f 300, zonder meer; Nieuw-Schoorebeek in Drenthe f300; enz. Waarlijk uitlokkende bezoldigingen voor jonge lieden, die zich op het vak van onderwijs gaan toeleggen 1 Blijkens een telegram uit Londen is aldaar heden eene order in Conncil verschenenwaarbij de invoer van vee uit Zuidholland van heden af wordt toegestaan. In een kolemijn nabij Luik heeft het volgende on geluk plaats gehad. Twee mijnwerkers, een vader en zoon lieten zich in de schacht eener mijn nederzakken, toen de laatste uitgleed en over de mand heenviel. De vader schoot hem ter hulp en slaagde er in hem bij den arm te grijpen en hem boven den afgrond hangende te houden, zonder echter kracht genoeg te hebben, oin den armen jongen naar boven te trekken. Hij riep luide om hulp doch werd niet gehoord; hij voelde dat zijn krachten hem snel begaven, en stiet als een laatste poging een doordringenden kreet uit. Hij zonk bewusteloos neder en liet zijn zoon los. De ongeluk kige knaap viel toen naar den bodem der mijnter diepte van nagenoeg 700 voet en werd natuurlijk als een misvormd lijk opgenomen. De. ongelukkige vader bevindt zich na den vreeselijken schok, dien hij heeft ondergaan in zeer zorgelijke omstandigheden. Te New-Castle, heeft een verschrikkelijke ontploffing plaats gevonden. De politie had vernomen, dat zioh in den kelder van een verkoophuis een groote hoeveelheid, negen mandtlesschen, nitroglycerine bevond. De eigenaar verklaarde, dat hij ze had willen verzenden, maar dat de spoorweg maatschappij ze niet had willen vervoeren. Toen nu de eigenaar van een kruidmagazijn weigerde de gevaarlijke waar te herbergen, beval de politie, dat ze vernietigd zou worden. De vloeistof werd naar een open ruimte voor de stad ge bragt en daar in een spleet in den grond gegoten. Drie van de flesschen bevatten een kristalachtig aanzetsel en zouden op een meer verwijdert punt begraven worden. Ter wijl ze derwaarts vervoerd werden ontplofte de inhond, waar schijnlijk tengevolge van een schok. Een politie-agent en twee dragers werden gedood, en drie andere personen zwaar gewond en verminkt. Er ontstond groote ontsteltenis in de stad, en niettegenstaande de oorzaak van het ongeval bekend was, geloofden velen, dat hier een nieuwe aanslag derfenians in het spel was. De lersche muiter John Martin wenscht, dat er een stuiver-inzameling geschiede aan de deuren der Roomsch- Catholieke kerken, ten behoeve der gezinnen van de drie te Manchester ter dood gebragte fenians De uitnoodiging tot deze lersche «nationale stuivers-collecte", zoo als John Mar tin die noemt, gaat vergezeld van een brief van dr. Male, Roomseh Catholiek aartsbisschop te Dublin, waarin deze zegt dat, ofschoon vele Ieren en hij zelf van een ander gevoelen dan John Martin zijn, de pligt van liefdadigheid hem (den aartsbisschop) tot een bijdrage van 5 noopt. Dr. Hale zal de beheerder en John Martin de secretaris van het stuiversfonds zijn. Men beweert, dat het geregtshof van Brussel plan heeft den kapittel-vicaris van het aartsbisdom van Mechelen in rechten te vervolgen, omdat hij in strijd met de wet den overleden bisschop-kardinaal in de kerk van St. Rom- bout heeft laten begraven. Pet plan veroorzaakte een he vige verontwaardiging in de Katholieke bladen die vragen, met welk regt men Koning Leopold I dan in de kerk van Laeken heeft begraven, zoo het begraven in de kerken verboden is. -Reeds herhaaldelijk werd in verschillende landen en tijden de mare verspreid, dat men er in geslaagd was, de zijde regtstreeks uit den moerbezienboom te winnen, en zulks gold bij de ziekte, welke ten spijt van wetenschap en praktijk voortdurend onder de zijdewormen woedt, vooral in de laatste jaren als een allerheugelijkst feit. Cabanis, Ku- dielka en laatstelijk .Tracol-Taye te St. Etienr.e beweerden achtervolgens uit den bast van jonge takken van moerbe- zienboomen eene vezelstof te kunnen verkrijgen, die in glans met, zijde, in lenigheid met katoen en in stevigheid met linnen kon worden gelijk gesteld. De hoorn wordt door hem geschild als de sappen aan het klimmen zijn, de bui tenste laag wordt in het water losgeweekt en voorts de bas gekookt om de tweede groene laag onder de eerste en het aan het hout belendeud huidje te verwijderende overblij vende massa van vezel- en gomstoffen wordt ter verwijdering van de laatste bij herhaling uitgewasschen, en de alsdan overgehouden vezelstof gesponnen. Op dergelijke wijze gaan ook Stöger on Ranosteij in Oostenrijk te werk zij kappen in den herfst de in het loopend jaar uit de boomen ont sproten twijgen, en weten daaruit eene fijne, als zijde glan zige en spinbare vezelstof te winnen. In geen geval heeft men het evenwel nog zoover gebragt werkelijke zijde te winnen, hiertoe schijnt het chemisch proces noodig, dat in het ligchaam van den zijdeworm zeiven voldongeu wordt, en aan de draden eene rekbaarheid bijzet, welke veroorlooft er van 350 el lengte af te haspelen, terwijl de langste draad uit boomvezels nog slechts IJ. el halen kou. Intusschen is de uitvinding toch nog belangrijk genoeg voor de industrie, daar men hierdoor al thans voor gemengde stoffen in het gemis van dierlijke zijde gereedlijk kan voorzien. In een Engelsch Tijdschrift wordt het volgende gemeld: "Bij een heer, die zich zeer beijverde ter bevordering van liefdadige werkzaamheden, kwam onlangs iemand met de vraag, op welke wijze hij het best eene aanzienlijke som tot een bepaald goed doe! besteden kon. Hij wilde hem eene week tijds laten om daarover na te denken en te antwoorden. De aangesprokene zeide, dat hij dan eenigzins mOest weten het bedrag der som, tot het goede doel bestemd. '/Wel," zeide de andere, «zeg 200,000 p. st." (f 2,400,000). Aan het einde der week werd de raad gegeven, om een groot gasthuis in Londen, of in de nabijheid daarvan te stichten. Doch nadat deze raad gegeven was, voegde hij er bij«maar de moeijelijkheid bestaat in het onderhoud. De enkele opbouw van een groot gasthuis met eene groote som als de genoemde, zou niet geheel aan uwe bedoeling beantwoorden." Na een weinig verder sprekens er over, zeide den gever: «Nu dat is eene goede gedachte van u, neem dan nog 300,000 p. st. Alzoo werd door een zeker heer 500,000 p. st. afgezon derd tot een bepaald goed doel. Hierop ging de eerstge noemde naar Windor, om namens den gever, de koningin van Engeland te verzoeken, haren invloed aan te wenden, ten einde den kroonprins te bewegen, dat nieuwe gesticht tot beschermheer te verstrekken. De koningin was zoozeer met de zaak ingenomen, dat zij niet alleen het bezoek in willigde, maar er bijvoegde, dat er weldra een nieuw boek zou worden uitgegeven, dat eenige betrekking had op haar verblijf in Schotland, en door een zeker iemand geschreven, (waarschijnlijk door de koningin zelve!, en dat, indien het Britsche publiek dit bopk gunstig wilde ontvangen, en er eenig voordeel door verkregen werd, zulks dan voor dit hospitaal gegeven, en alzoo de naam der vorstin er aan ver bonden zou worden. De onderhandelaar kwam terug en vertelde den gever wat er voorgevallen was, waarover hij zich zoo zeer verheugde, dat hij nogmaals 100,000 p. st. beschikbaar stelde. Alzoo werd er door een persoon in wei nige dagen, zeven millioen tweemaal honderd duizend gulden in Engeland tot een goed doel gegeven. GEEN. Een Pensylvaniër die den zonderlingen doopnaam "Geen" (1) ontvangen had, kwam in Duitschland en werd op eene reis gevraagd hoe hij heette: «Geen Obertown!" antwoordde hij. »Nu, hoe dan?" vroeg de ambtenaar. -Geen Ober town!" was het antwoord ten tweede male. "Mijnheer!" riep de ambtenaar hem toornig toe, "hier vraagt men naar geen zotheden, gij zijt hier in het koningrijk Hannover, ik heet ook geen Obertown, maar ik moet uw naam weten "Gij heet ook Geen Obertown, ah! hebt gij ook bloedver wanten in Amerika!"«Mijnheer! wat geef ik om uw bloedverwanten en geheel Amerika ik wil weten hoe ge heet!"«Geen Obertown zoo als ik zeide!" «Agenten" riep de ambtenaar in hevigen toorn, «neemt dien man in bewaring! deze lieden, mijnheer! zullen u bij een massamen- schen in dat groote huis daar ginds plakken, die altemaal geen Obertown heetten, houd die voor den gek De reiziger werd in verzekerde bewariDg gebragt; eerst des anderen daags, toen men zijn pas inzag, werd het mis verstand duidelijk. (1) Kein. 3!nge3tinticn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. OPÜERIillGEi E1VJ 1KAGEI. 1 De Tijd beweert, dat men niet moet letten op den persoon die iets zegt, doch op hetgeen door dezen gezegd wordt. Zou het niet beter zijn te stellen, dat men meer waarde moet hechten aan de woorden van een verstandig, eerlijk man, dan aan die van een leepen schelm 2. Oulangs werd een aandeel in het Dagbl. van 's Gravenhage verkocht ad 7£ pCtdat cijfer is inderdaad niet hoog en doet denken aan „op de flesch wezen"; doch het blad verzekert, dat het niets afdoet wat die aandeelen waard zijn, omdat het NB. geene stoffelijke belangen beoogt en uitsluitend het heil van het vaderland wil bevorderen. Als dat zoo is, dan is het wel zonderling te noemen, dat het zoo'n jagt maakt, 'op advertentien en allerlei réclames, en zou het beter doen zich geheel en al aan de roeping te wijden die het zegt zich voor te schrij ven; vele stukken (in het belang van Nederland) zouden dan in tijds ge plaatst kunnen worden, die nu steeds moeten wachten op de noodige ruimte^ 3. Ouze gezant te Berlijn, de Graaf van Bijlandt heeft, zooals men weet» onlangs een brief gerigt aan den redacteur van het Dagbl. van Gravenhage die aldus eindigt

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2