BURGERLIJKE SM DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE Z1JPE. ersonen. Met hoogachting, Lodewijk Napoleon. 25 ebruarij 1S48". Tegen den voormaligen Franschen volksvertegen woordiger Greppo is eene geregtelijke vervolging ingesteld, omdat hij, bij zijne aankomst in Frankrijk, een dagblad en brochures bij zich heeft gehad, waarvan de toelating, buiten vergunning van het gouvernement, in Frankrijk niet mag plaats hebben. De vreemdeling, die naar Frankrijk reist, moge hierop wel indachtig zijn. Emile Olivier heeft ten gevolge van zijn weigering om met Granier de Cassagnae te duelleren, een bezoek ont vangen van een deputatie van arbeiders, die hem aanbood, hem als een soort van lijfwacht overal te begeleiden, om hem voor de beleedigingen van de olique der Cassagnacs te be schermen. De arbeiders verklaarden hem, dat hij nu weer //hun man" geworden was. De berigten uit Lissabon van 21 Februarij melden, dat aldaar groote opschudding heerschte. Aan de lokalen der ministerien waren door volkshoopen baldadigheden ge pleegd. Het garnizoen was uitgerukt, en het was hier en daar tot botsingen gekomen, waarbij eenige menschen ge dood of gewond waren. Men verwachtte dat het ministerie Loulé zon plaats maken. Het gepeupel te Grenada is te hoop geloopen en heeft het hotel van den burgerlijken gouverneur aangetast, onder aanheffen van den kreet//Arbeid of broodDe militaire autoriteiten zijn hierop gerequireerd de orde te handhaven en het bevel in de provincie op zich te nemen. De provincie is in staat van beleg verklaarder hebben vele arrestatien, ten gevolge van de gepleegde rustverstorin gen, plaats gehad. In Duitschland is een nieuw reglement ontworpen voor de ambtenaren der posterij, waardoor alle vroegere be palingen vervallen. Aan de post-élèves waartoe slechts jonge lieden worden benoemd, die den cursus van eene reaalschool of daarmede gelijk staande instelling hebben ten einde gebragt-is het uitzigt geopend tot hoogere, maar altijd ondergeschikte betrekkingen te worden benoemd, zon der eerst nog een examen daarvoor af te leggen. Zoodanig examen wordt echter wel vereischt voor betrekkingen bij het centraal bestuur, of postdirecteur. Elke postambtenaar is verpligt des gevorderd ook telegraafdienst te leeren. De heer Couvreuxgeneesheer te St. Hilaireheeft een kogel van 2 9 wigtjes gehaald uit het been van Goubeaux, vroeger dienende bij de grenadiersten tijde van Napoleon I. Hij was in den slag van Waterloo gewond geraakt en toen was die kogel in het been blijven zitten. Verschillende operatiën had hij vroeger reeds ondergaan, maar zonder eenig gelukkig gevolg. De berigten uit Marokko zijn van jammerlijken aard; duizenden gezinuen van Riff, die van alles gebrek hadden, hebben Tauger en Tetuan overstroomd en de, ten gevolge van de buitensporige duurte der levensmiddelen, aldaar reeds heerschende ellende nog vermeerderd, zoodat, behalve de honger, nu ook typhusroodeloop en cholera offers eischen. De vertegenwoordigers der vreemde mogendheden doen al het mogelijke om de rampen te lenigen de marokk. overheden daarentegen zien het rustig aanzeggende dat zij niets kunnen doen zonder bevel van den snltan. Deze leeft inmiddels rustig te Marokko, waar hij van zijn ongelukkige expeditie tegen de stammen uit den omtrek van Rabat uitrust en feest viert ter gelegenheid vair het huwelijk van zijn oudsten zoon met de dochter van prins Muleij Abbas. Alle pachas en goeverneurs waren naar de hoofdstad genoodigd, niet om hem den jammerlijken toestand der bevolking te doen kennen', maar om hem rijke zilveren geschenken aan te bieden hetgeen elk hunner doen moet wanneer hem de eer te beurt valt ten hove ontboden te worden. Ieder weet, dat des sultans magazijnen vol graan zijnalléén te Fez liggen verscheiden millioenen mudden in het paleis, en niet de geringste hulp heeft men aan de door hongersnood geteisterde provinciën, doen toekomen. Voor eenigen tijd werd de persoon Paulina de Naeyer dagloonster in de fabriek der heeren Bailly, Watteau Co. te Merxem bij Antwerpen terwijl zij met haar werk bezig was, door het raderwerk der machine, eene hand ver brijzeld. Tot haar groot geluk hadden bovengenoemde hee ren, hun geheel personeel verzekerd bij de Securité générale, naamlooze vennootschap tot verzekering tegen ongevallen te Parijs gevestigd. Dezer dagen ontving, van wege de maat schappij door tusschenkomst van haren vertegenwoordiger de heer J. de Bom alhier, de werkster de Naeyer, het con tract eener lijfrente groot 360 francs, voor haar geheele le ven, zijnde zij thans eerst 18 jaren oud. Met het oog op deze uitkomst, doch vooral ook op de ongevallen, welke zich bijna ieder oogenblik voordoen, kun nen de hoofden van fabrieken niet genoeg worden aanbevo len, het voorbeeld der heeren Bailly en Watteau te volgen. Met behulp van dezen tak van assurantie (waartoe ook weldra alhier te lande bij de maatschappij de Adelaar de gelegenheid zal worden geopend), worden inderdaad de ge wonde of verminkte werklieden voor gebrek beveiligd, en zijn de patroons van alle materieële en zedelijke verant woordelijkheid ontheven. De aanvragen tot hulp of scha deloosstelling, welke de werklieden bij eenig ongeval tot hen zouden kunnen rigten, behoeven dan ook niet meer plaats te vinden. Voor het hof van assises van lTerault stond onlangs teregt een vijftigjarige stokdoove metselaar, Jacques Gazar- ré, beschuldigd van eene zware misdaad. Bij de behandeling van zijne zaak voor het hof en ook later ontbrak de persoon, die hem gewoonlijk tot tolk diende. De zaak moest dus wor den uitgesteld. De heer Jullian, directeur van de normaal school te Montpellier, nam de schijnbaar onmogelijke taak op zich om Gazarré lezen te leeren. Want de doove miste alle verstandelijke vorming. Hij slaagde zoo goed in die taak dat nu voor eenige dagen de doove zeer goed de vra gen lezen kon, die den president hem voorlegde. Met het oog op den ijver waarmede Gazarré zich toegelegd had op het lezen en zijn overigens prijzenswaardig gedrag, werd hij slechts tot drie jaren correctionele gevangenisstraf veroor deeld; terwijl hem anders eene zware tuchthuisstraf te wach ten had geslaan. - Voor eenige dagen heeft eene vreeselijke misdaad te Kaufbeoren in Beijeren gepleegd, alom den grootsten schrik en onsteltents te weeg gebragt. Des morgens was aldaar de heer Schrader, zijne vrouw en de dienstmaagd, in zijne wo ning vermoord gevonden. De moordenaars hadden eene som van 50,000 florijnen gestolen. Zij hadden ook beproefd de woning in brand te steken, maar gelukkig was men te juister tijd aangekomen, om den brand nog te blusschen. Men doet steeds, doch tot heden te vergeefs, alle pogingen om de misdadigers te outdekken. Een koffljhuisliouder in Frankrijk was onlangs op reis gegaan om in de nabijheid van Bordeaux zijn wiju in te koopen. Toen hij koop had gemaakt, vroeg hij aan den verkooper hoeveel water hij in den wijn had gedaan, en bekende zelf dat hij op zijn beurt dit ook deed. De ander ging er noode toe overmaar eindelijk bekeDde hij dat op de 15 vaten I vat water ging. ./Dan betaal ik je ook een 15e minder. Denk ge dat ik zoo dwaas zou zijn om je water zoo duur te betalen." De verkooper was er ingeloopen en moest nu wel toegevenwilde hij den geheelen koop niet vernietigd zien. Correspondentie. Dc brief van den heer vau Opdorp, betreffende ziju afgestorven vriend den heer M. T. Manden, is voor dit nommer te laat ontvangen en zal in liet volgende worden opgenomen. Vau 21 2S Februarij 1868. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: C. Plnijlaar en A. Bontes. P. van Driel en A. de Rover. L. J. van Viersen en W. J. Hollermann. P. E. Vermcij en D. Broek- huijsen. H. J. Holtz en J. Nannings. BEVALLEN: M. Hortsmau geb. Lintholm Z.A. Schaap gcb. Hooger- duin Z. A. Smit geb. de Gaaaf D. J. Rensmaag geb. Broekhuizen D. A. Smit geb. Katz D. G.J. 'sGraenwen geb. van Gogli Z. H. Lam- mers geb. Bijl D. M. Tabeling geb. Schorsij Z. T. Verschoor geb. Brune D. M. de Bruin geb. Boebes D. L. Pormer geb. Bonselaar Z. A. Borahoff geb. de Wit D. C. J. Keijzcr geb. van Iiouteu Z. OVERLEDEN: Z. Hazewindus, 8 weken. M. T. Manden, 35 jaren, H. J. V. Schutte geb. Meijer 50 jaren. Levenloos aangegeven 2. Van 15 29 Februarij 1S68. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: Geene. GEBOREN Gerritzoon vau G. Sehuijt en G. Swarthof. Trijntje dochter van J. Krigee en D Raap. Leentje, dochter van S. van Gronin gen en L van der Stadt. Autjc, dochter van P. Swart en G. Biersteker. Oornelis, zoon vau C. Kwant en A. Peetoom. Cornelia, dochter van J. Muntjewerf en T. Mosk. Gerrit, zoon van P. Slijkerman en A. Baart. Anna, dochter van J. Kooijman en M. Klaver. Klaas, zoon van S. Hos en G Kuiper. Klaas, zoon vau K. Oom eu W. Geel. Gerardus Jo- hannes, zoon van J. L. Groot en C. Kruijer. Antje, dochter van G. Broekliuijzen en T. Smak. Jacob, zoon van C. Rooker en A. de Croos. Hendricus, zoon van C. Dignum eu H. Hopman. Neeltje, dochter van C. Eloor en D. dc Graaf. Albert, zoon van K. Tie.1 en L. Egmond. Catharina Maria, dochter van P. Klaver en G. Geel. Loureus, zoon van P. Tuin en A. Wieriug. Catharina, dochter van P. Tuin eu A. Wiering. OVERLEDEN: Aris Bakker, 38 jaren, echtgenoot vau E. Visser. Neeltje Koedijker, 65 jaren, weduwe van J. vau Twuijver. Pieter, 6 jaren, zoon van J. Roos en G. Siewerts. Aaltje, 10 maanden, dochter van C. Bos en M. Barueveld. Maartje Smit, 38 jaren, echtgeuootc van J. Schrieken. MARKTBER1GTEM. ALKMAAR 29 3?cb. Aangevoerd 6 Paarden f 25 a 80. 5 Koeijen f 80 a 140. 205 Nuchtere Kalveren f7 a 2.50 307 Schapen f5 a 16. 100 Magere Varkens f8 a 20. 59 Biggen f 4 a 7. 1 Ezel f10. Boter per kop f 75 a 85 ets. Eijcren 62^ a 65 Cts per 25. HOORN 27 Fcbr. Kleine Kaas (gras) f 30.50, aangevoerd 42 stapels, wegende 8594 NP. 265ste STAATS-LOTERiJT Vijfde Klasse. Achtste Trekking. No. 656, 14727 en 19409, ieder f1000; no. 770, 5047, 5406, 5475 en 10991, ieder f400; no. 1352, 3635, 5649, 8543, 9887, 13086 en 16870, ieder f200 no. 9675,. 10182 en 19169, ieder f100.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3