ITI 3 UT W S T LT S 11T 3 3 u~ Een rampspoedige overtogt van Landverhuizers, tingen gevraagd, die zijn gegeven, en nu kan de Kamer daar omtrent haar oordeel zeggen in welken vorm zij wil. Spr. merkt op dat het niet kan opgaan te zeggen dat zijn vsorstel niet meer had mogen worden gedaan, want de een voudige orde van den dag is verworpen, en nu stelt Spr. eene gemotiveerde motie van orde voor. De minister van Binnenlandsche Zaken zeide, dat in de motie eigenlijk moest staan »De Kamer, weigerende inlichtingen der ministers te hooren." Dit denkbeeld is door den heer Pijnappel nader ontwikkeld. Maar zijn er hier dan geen inlichtingen gege ven De nadere inlichtingen kunnen de ontbinding niet regt- vaardigen. Ging de stelling van den heer Pijnappel op, dat er geen stem der natie was, welnu dan had men ook niet moeten ontbinden. Spr. zegt in zijne motie niet te zeggen tot de ministers; gaat heen. De ministers kunnen, na de aanneming der motie, niet langer onwetendheid voorwenden omtrent de zamenstel- ling der Kamer; zij moeten zelf beoordeelen of zij, na die motie zuilen kunnen blijven, de regeringzal na de aanneming der motie, weten of zij met deze Kamer kan regeren. Drie andere sprekers hebben den Koning vooropgesteld. Maar het is beter zich als schild voor den troon te plaatsen dan zich daarachter te verschuilen. Bovendien de minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans, namens de regering de verantwoordelijkheid der regering voor de ontbinding erkend. Door den heer Willebois is het regt der Kamer ontkend om over deze zaak te oordeelen. Maar dan had de meer derheid moeten opkomen tegen het verleenen van verlof tot het houden der interpellatie. De vergadering wordt hierop verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 6 Maart 1868. In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag jl ruim 1 ure, is hier brand ontstaan in eene bergplaats van den koopman en uitdrager M. Grunwald. Door een in de nabij gelegen artillerie-straat op post staanden schildwacht, is de vlam ontdekt en daarna gerucht gemaakt, waarop eenige buren zijn toegesneld die de brand hebben kunnen blusschen zonder dat een der brandspuiten in werking is gesteld. Z. M. heeft den heer jhr. T. J. Kraijenhoff benoemd tot officier der orde vau de Eikenkroon. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassauonder bevel van den kapt. t/z. J. E. de Man is in den namiddag van den 29 Pebruarij jl. van Toulon naar Lissabon vertrokken. -Aan het Utrechlsch Dagblad wordt berigt, dat eerlang •door de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nij verheid zal worden uitgegeven een zeer belangrijk gemotiveerd, verslag van de door haar benoemde commissie tot onderzoek van het plan van den ingenieur Huët, om Amsterdam door een zeegat aan de Noordzee te verbinden, in plaats van met een kanaal door sluizen afgeslotenzoo als thans reeds op touw is gezet. Mevr. de wed. Storm van der Chijs hield Vrijdag te Zutphen voor een vrij talrijk publiek eene rede, waarin •zij op een overtuigende wijze betoogde, dat de meisjes even zeer aanspraak hebben op degelijk onderwijs als jongens, ten einde, zoo dit noodig mogt zijn, in haar onderhoud te kunnen voorzien. Verder meende de begaafde vrouw, dat het wenschelijk was, dat er voor verarmde fatsoenlijke vrou wen in haren ouderdom inrigtingen bestonden, waar zij op genomen en van de noodige levensbehoeften voorzien werden, en den omgang genieten konden van personen van denzelf den stand, als waartoe zij behooren. Deze rede maakte op velen een zeer aangenamen indruk. Uit Rotterdam wordt gemeld: «Volgens ontvangen telegram is de Engelsche mailsteamer tusschen Dover en Calais verongelukt en zijn daarbij alle paketten verloren gegaan." Woensdag jl. hield de Nederlandsche Weerbaarheids- Bond te Utrecht eene buitengewone zitting. Uit het verslag bleek o. a. dat van de 29 toegetreden vereenigingen 3 waren ingesmolten, terwijl 9 anderen zich hadden aangesloten en 4 op het punt stonden zich bij den bond te voegendat amunitie bij de regering aangevraagd en verkregen wasdat een fonds is opgerigt en reeds f 10,000 daarvoor is bijeen gezameld dat de heer Stevens te Maastricht, 12 achterlaat- geweren heeft ten geschenke gezonden, enz. Bij de verkiezing van vijf nieuwe leden voor het centraal- comité in plaats van de aftredende werd onder anderen ge kozen de heer mr. Ch. Bosch Reitz van den Helder. Op de onraiddelijk per telegraaf gezonden kennisgeving, kwam nog staande de vergadering het antwoord van den heer Bosch Reitz in, en wel in dien zin, dat hoe vereerend de onder scheiding ook ware, ZEd. zich gedrongen zag, voor de be noeming te bedanken, wegens vele bezigheden. In zijne plaats werd gekozen mr. J. C. E. baron van Lijnden van Zierikzee. In dezelfde vergadering is onder meer andere voorstellen ook dit ter tafel gebragt: om bij de regering te vragen om vermindering vau den diensttijd van militiens en schutters, die bij hunne aankomst bij het korps, blijken geven zoo verre gevorderd te zijn, dat zij met goed gevolg^^töncNUH bij de meer geoefende rekruten kunnen worden geplaatst nadat het woord schutters er was uitgeligt, werd dit voorstel aangenoman. Uit de discussiën bleek dat vooral het doel der voorstellers wasom de gelederen van ons leger zooveel mogelijk te zuiveren van hen, die om geld dienen als remplafanten of nommerverwisselaars, en de meer gegoeden aan te sporen, om zelve in de gelederen te treden, iets wat zij bij korten diensttijd gemakkelijk in hun eigen belang en in dat van het vaderland kunnen doen. In de avondzitting werd breedvoerig gesproken over de vraag, of men nog dit jaar een wedstrijd voor scherpschutters zou houden. Die vraag werd toestemmend beantwoord en de residentie aangewezen als plaatswaar de eerste wedstrijd zal plaats hebben. Door mr. II. C. van Diggelen uit Zeist, werd voorgesteld om het Centraal comitee uit te noodigen van de Regering te verkrijgendat de Sergeant instructeurs voor kleine gemeenten dezen kosteloos mogten worden toe gevoegd. In kleine gemeenten toch kost het reeds veel moeite om de noodige onkosten te dekken, en is dus de onophou delijke verzorging van een instructeur met de kosten van de reizen zeer bezwarend. Dit voorstel is aangenomen. De nieuwe kieswet in Engeland bepaalt, dat de huur ders de belasting zullen betalen en dus kiezers worden. De verhuurders slaan intusschen den huurprijs niet af, en de huurders zijn er met hun kiesregt 't slechtst aan toe, vooral daar de belasting toch reeds iets verhoogd is. Te Hackuey heeft dit aanleiding gegeven tot veel vertoogen ten stadhuize en eindelijk tot wanordelijkheden. 6000 personen waren in gebreke gebleven te betalenen velen daarvan zullen nu worden geëxecuteerd. Paus Pius TX heeft, onder dagteekeuing van den 15 Januarij, een latijnsche brief van dankbetuiging geschreven aan den protestantschen godgeleerde Tischeudorf, die hem een exemplaar had aangeboden van de door hem bezorgde uitgaaf van het Nieuwe Testament naar het beroemde hand schrift van het Vatikaan. Aan deze hulde vau paus Pius wordt te meer waarde gehecht, omdat de hoogl. Tischeu dorf er geen geheim van heeft gemaakt, dat zijn uitgaaf strekken moet om «den gebrekkigen arbeid, vroeger door den kardinaal Angelo Maji verrigt," aan te vullen en te verbeteren. Groote verontwaardiging vervulde dezer dagen het publiek bij 't vernemen der afschuwelijke behandeling van landver huizers op een Hamburger vaartuig. Helaas echter, is het niet een alleen staand geval, daar nog kort geleden op eene Antwerpsche boot, mede naar New-York bestemd, bijna ge lijksoortige tooneelen hebben plaats gehad. Het is te hopen dat de regering van Belgie en de overheid te Hamburg, in navolging van Engeland en hier te lande, gestrenge wettelijke bepalingen zullen uitvaardigen, op het overbrengen van landverhuizers, waardoor de schrikkelijke gevolgen van de ellendige schraapzucht en inhaligheid der emigratie-agenten kunnen voorkomen of met alle gestrengheid der wet gestraft worden. De Engelsche dagbladen geven eenparig in scherpe be woordingen aan hunne verontwaardiging lucht. Wij laten hieronder het verhaal volgen, dat de Londensche Timesop grond van een te New-York ingesteld onderzoek van deze gebeurtenis geeft. Den 21 November van het vorige jaar verliet het trans portschip voor landverhuizers Leibnitzde haven van Hamburg, met bestemming naar New-York, met 544 Duitsche passa giers aan boord. Deze reis zoude der ongelukkigsten worden, welke tot heden in de jaarboeken der zeevaart staan opgeteekend. Gelijke omstandigheden, welke die reis vergezelden, was men eertijds gewoon, ja men heeft die zelf van onze vaartuigen kunnen verhalen, doch tegenwoordig wordt de moord in 't groot aan landverhuizers, slechts aan boord van Duitsche schepen, in praktijk gebragt. Sinds eenige jaren openbaart zich in alle streken van Duitschland eene groote zucht tot landverhuizing naar Amerika, waardoor men zich gretig van elke gelegenheid, om daarheen te komen meester maakt. Aldus was het daar ook in de jongst verloopen maanden gesteld, vaartuigen, welke in dien staat, onze havens niet zouden mogen verlaten, zijn van daar, met menschelijke wezens overladen, vertrokken. Morsige schepen, in te slechten staat om den oceaan te bevaren, vertrekken dagelijks naar New-York, meest tot aan de waterlijn geladen. De Duitscher verlangt gewoonlijk de reis met het grootst mogelijk aantal landgenooten te maken en verontrust zich zeer weinig omtrent den slechten staat van het vaartuig waarmede hij den overtogt zal doen. Het gevolg an een en ander is, dat jaarlijks honderden zich inschepen om een ellendigen dood aan boord te zoeken, en een graf in de golven op den bodem der zee te vinden. Wanneer het vaartuig te New-York aankomt, wordt het onder quarantaine gesteld en schijnt het uitwendig een transport, dat eene reis rondom de wereld heeft gedaan. De passagiers die overblijven, gaan aan land, en het pesthuis ontvangt het restant der la ding mannen, vrouwen en kinderen, waarvan het ontbrekende deel, gedurende de reis, is buiten boord gezet.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2