district Alkmaar moeten aftreden in 1869, de heer jhr. mr. C. van Foreest en in 1871de heer mr. J. L. de Bruijn Kops. Vervolgens heeft de benoeming plaats van twee leden der huishoudelijke-commissie, daartoe worden gekozen de heeren mr. J. Heemskerk Bzn. en mr. P. P. van Bosse. Daarna wordt de commissie voor de stenographie zamen- gesteld uit de heeren mr. D. van Eek, jhr. mr. W. M. de Brauw en dr. W. J. A. Jonckbloet. De vergadering wordt daarna gesloten. XTZBTJWSTZJDZXT3I31T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 10 Maart 1868. Heden middag is door de politie alhier gearresteerd een Frausche visscherman, die beschuldigd wordt sedert eenige dagen op de Zuidwal de netten van anderen te heb ben geligt. De luitenant t/z. 2e kl. W. J. A. Nolthenius, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingeu, wordt met den 26 dezer overgeplaatst op Zr. Ms. korvet van Speijk, en op gemeld wachtschip vervangen door den luitenant t/z. 2e kl. H. Quispel. De machinist le kl. bij de Nederlandsche marine P. Haverkamp, is van Zr. Ms. wachtschip ie Plellevoetsluis naar hier overgeplaatst, met bestemming naar Oost-Indie. De minister van marine berigt dat in de maand Mei bij de directie der marine te Amsterdam, een vergelijkend examen van jongelingen, die als machinist-leerling 2e kl. wenschen te worden aangenomen, zal plaats hebbenhet ge tal is op 11 bepaald. De Staats Cl. geeft hierover nadere inlichtingen. De heeren Toewater en Turk, hoofdambtenaren aan het departement van marine, zijn te Vlissingen aangekomen en hebben de vorderingen, die er met de ontruiming van 's rijks werf gemaakt zijn, in oogenschouw genomen. Be doelde ontruiming wordt met spoed voortgezet. Het fregat de Prins van Oranje wordt van een hulptuig voorzien, teil einde volgeladen met verschillende voorwerpen van uitrusting de reis naar het'Nieuwediep te kunnen vol brengen. Het getal ambtenaren eu werklieden is reeds aan merkelijk verminderd. Alles duidt aan, dat dit maritime etablissement spoedig zal ophouden te bestaan. Bij de op gister te Schagen plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad waren inge komen 1J9 stembilletten, waarvan 1 van onwaarde. Uit- gebragt zijn op de heeren: Jb. Denijs Wz. 45 stemmen, O. de Heer 37, S. Buis 15, H. Voorman 7, enz. Alzoo herstemming tusscbeu de heeren Jb. Denijs Wz. en C. de Heer. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Amster dam Botterdam Helder. Aantal reizigers gedurende de maand Februarij 1S68: 108,188. Opbrengst der reizigersf 95,084.831 goederen21,945.03 Totaal f 117,029.861. Sedert 1°. Jannarij aantal reizigers 20S,026. Opbrengst van reizigers en goederen f 238,374.461. Volgens een berigt uit 's Hage in de Indep. Beige zou de wet op het zegel der dagbladen' bij den Raad van State ingekomen zijn en zou hare indiening bij de wetge vende magt weldra kunnen te gemoet gezien worden. Vijf kandidaten worden reeds genoemd ter vervanging van den lir. Zijlker, nl. de heeren mr. E. J. J. B. Cremers, T. J. Stieltjes, mr. D. de Ruiter Zijlker, prof. B. J. Gratarna en J. M. Cremers. In het belang der miliciens en ter vermijding van uitgaven bij hunne opkomst en vertrek met verlof, zoo mede tot bevordering eener spoedige opkomst onder de wa penen, wanneer deze noodig mogt zijn, zal ook in het ver volg met naauwgezetbeid het aangenomen beginsel worden toegepast om hen, zooveel doenlijk, in te lijven bij korpsen of onderdeden daarvan, garnizoen houdende in het gewest waaruit de manschappen herkomstig zijn. Bij de regimenten vesting-artillerie zullen zooveel mo gelijk miliciens moeten worden ingelijfd, herkomstig uit de gemeenten 's Bosch, Grave, Nijmegen, Zutphen, Doesburgh, 's Graven hage, Dordrecht, Gorinchem, Woerden, Brielle, Hel- levoetslu's, Schoonhoven, Amsterdam, Helder, Weesp, Vlis- singen, Utrecht, Deventer en Groningen, waar in het ver volg de schutterij geheel of gedeeltelijk voor de dienst der vesting-artillerie zal zijn bestemd, en verder lotelingen, die in vestingen of kustplaatsen te huis behooren. Te Rotterdam heeft in de politiewacht aan de Melk markt een vigelantrijder, die aldaar in bewaring was gebragt, omdat hij beschonken op den bok van zijn rijtuig zat en daardoor gevaarlijk was voor zich zeiven en voor anderen, toen hij voor een korten tijd afzonderlijk was geplaatst, zich van het leven beroofd. Uit de Indische berigten loopende tot nemen wij het volgende over. Te Batavia loopen de dagelijksche gesprekken over het proces van mevrouw de wed. S., die gezegd wordt ha ren echtgenoot te hebben vergiftigd, en over eene toewijzing van eene door den vroegeren president van de Javasche bank, den heer Francis, bij het hoog geregtshot' van Nederlandse!) Inaie aanhangig gemaakte vordering van 82 mille, wegens onregelmatig ingehouden pensioen. Ofschoon het hoog ge regtshof het onaanneemlijk acht, schijnt het voornaamste motief van de toenmalige regering, bij de benoeming vau den heer Francis tot die gewigtige betrekking, de wensch geweest te zijn om zoodoende het pensioen, dat hem ah gouvernements-ambtenaar was toegekend, te besparen. Van Samaraug wordt berigt, dat, bij het gaan van de stoomboot naar den wal, een tambangan, waarin drie offi cieren, de heeren Ockerse, Borel eu B. waren gezeten, op de reede aldaar is omgeslagen, met het noodlottig gevolg dat laatstgenoemde verdronken is. De beide andere heeren hebben zich door zwemmen het leven weten te redden. Den 27 December jl. zond de lieer A. M. O., land huurder te S.twee vertrouwde menschel) naar Samarang met name Noijo en Kadien, ten einde geld te halen van eene firma, ten bedrage van f 1000. Ten acht ure des avonds met het geld op weg zijnde, begon het hard te regenen, waardoor die twee menschen een schuilplaats zochten in een warong ten zuiden van den weg. Toen zij daar zoowat een uur op het ophouden van den regen gewacht hadden, kwam daar nog een ander Javaan, eveneens een schuilplaats zoeken, en nog had hij niet lang vertoefd of eensklaps greep hij een der zakken met geld en zette het daarmede op een loopen. In dien zak waren 5 brieven eu f500..Noijo zette den dief achterna, doch kon hem niet krijgen, want het was zeer duister. Dies ging hij naar de Loerali en vroeg hem, om oniniddelijk adsisten- tie, teneinde het gestolene weder magtig te worden, maar wat zeide mr. de Loerali? Dit: //Hadden jullie een politie hoofd tot geleide?" //Neen, wij waren met ons beiden." //Nu, dan is het uw eigen schuld en ik kan er niets aan doen." En daarmede ging de Loerali zich weder neervlei- jen op de baléh baléh, om te luisteren naar het slaan op de gambah. Is het op Java zoover gekomen, dat men niet meer veilig kan reizen zonder politie-geleide of dat men geene hulp meer verwachten kan, wanneer men niet op die wijze is geëscorteerd De hongersnood in Rusland overtreft al wat men zich omtrent die vreeselijke ramp kan voorstellen. Nogtans heeft de Russische regering den jammerlijken toestand geheimge houden niet alleen, maar de berigten die er over mede ge deeld werden in Petersburger en Moscouer bladen werden door officiële communiqués als onwaarheden gebrandmerkt. Als de oorzaak daarvan noemt men dat Rusland er belang bij had den hongerdood van millioenen zijner onderdanen te verzwijgen, ten einde niet te doen blijken dat het hierdoor in zijne planneu ten opzigte vau het oostersche vraagstuk werd belemmerd. Eindelijk echter, toen de Engelsche consul te Archangel eene inzameling deed bij zijne landgeuooten, was de toestand niet meer te verbergen en van dit oogen- blik af hebben zich ook in Rusland staat en particulieren de zaak aangetrokken. Aan zulk eene ellende te gemoet te komen schijnt echter onmogelijk. Niet minder dan 19 gouvernementen zijn door den hongersnood geteisterd. Terwijl in Noord-Finland op eene oppervlakte van 24,000 vierkante mijlen bijna geen voedsel meer te bekomen is en boomschors en mos reeds schaarsch voedsel zijn geworden, is in de drie Noord-Russi sche gouvernementen van Archangel eene nog vreeselijker ellende. Daar wonen op de onafzienbare sneeuwvlakte 1 j- millioen menschen die van alle hulpbronnen en gemeenschaps wegen der nieuwere beschaving verstoken zijn, en verhongeren er duizenden zonder dat zelfs het berigt van hun dood be kend wordt. Alles, alles is opgegeten en de hutten hebben geen dak meer, daar het stroo voor veevoeder heeft gediend Te Parijs had dezer dagen een voorval plaats, hetwelk tot de zeldzaamheden behoort, maar waarvan meer voorbeelden bestaan. Drie hoogst aanzienlijke Spaansche dames, eene moeder met twee dochters, traden een mode-magazijn bin nen en deden daar verschillende aankoopen. Twee der win kelbedienden intusschen bemerkten dat de moeder hand schoenen, zijden kousen, reukflacons, potjes poniade, enz. wegnam en ze in hare mof of haastig onder hare kleederen verborg. Gedurende dit een en ander spraken de dochters, waarvan er eene, achttien jaren oud, van uitstekende schoon heid was, druk met de winkelbedienden en lieten haar moe der haar gang gaan. De winkelbedienden deden dat ook; maar toen deze dame en hare twee dochters zich verwij derden, waren zij naauwelijks het rijtuig ingestegen of eenige politie-agenten sommeerden haar om hen te volgen naar het politie-bureau. Men stond echter aan de dames toe dat zij in het rijtuig, blevende moeder smeekte dat men haar vrij liet, terwijl de dochters zich in tranen baadden. Het feit

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2