1T 2 B U W S T IJ D 11T 3- B 1T. teit. En is de guarantie onschuldig, omdat de heer Rogier gezegd heeft dat het ridicuul is aan zulk eene guarantie eenig gewigt toe te kennen Kan men waarde hechten aan zulk een in een particulier gesprek los gesproken woord. Maar nergens is bewezen dat eene weigering van Neder land dat oorlogsgevaar had doen ontstaan. Spreker geeft als zijn gevoelen te kennen, dat de minister te veel zijne hoofdgedachte bepaald heeft tot de internationale sanctie, waardoor hij het punt der guarantie geheel uit het oog heeft verloren. Hij gelooft, dat het met den minister gegaan is als met iemand, die, te midden van alle andere voorwerpen, steeds zijn oog op één voorwerp gevestigd heeft, waardoor men ten slotte niets anders dan dit ééne voorwerp ziet. Spreker verlangt van den minister nadere voldoende op heldering, of op den brief van 7 Mei geen ander antwoord is gevolgd dan de dépêche van 9 Mei. Hij zal zijn oordeel opschorten tot na het bekomen van inlichtingen. De heer Blussé vraagt het woord en zegt dat, daar het zijne bedoeling is bij zijne motie te blijven persisteren en het niet te voorzien is wanneer deze discussiën zullen eindigen hij voorstelt te bepalen, dat de discussiën over de interpellatie Thorbecke en zijne motie onmiddelijk zullen worden voort gezet na afloop der discussiën over de conclusie. Dienovereenkomstig wordt besloten en de voortzetting dezer vergadering bepaald op Vrijdag ten 11 ure. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 20 Maart 1868. Bij Koninklijk besluit van den 19 dezer N°. 68, is tot majoor-kommandant van het Artillerie-Vrijkorps te Helder benoemd, Mr. D. P. H. Aberson, voormalig kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam; Tot dijkgraaf van den polder de Zeevang, provincie Noordholland, S. Bark; Tot dijkgraaf van het waterschap de Beemster, provincie Noordholland, C. Hartog. De Staats-Courant van Woensdag jl. deelt ons mede, dat in Noordholland eene dienstdoende schutterij zal bestaan te Amsterdam, Haarlem, Helder, Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Hilversum, Enkhuizen, Edam, Purmerende, Wormerveer, Weesp, Huizen en Beverwijkterwijl tevens is bepaald dat te Helder en Weesp al de manschappen en te Amsterdam een bataillon van 4 compagnien voor de vesting-artillerie bestemd worden. De sterkte te Helder zal bestaan uit 282 man, forme rende 1 bataillon met 2 compagnien. Met 1 Mei is eene nadere garnizoensverandering be paaldalsdan zal destaf, de 4de, 5dc, 9de en 11de komp. van het 1ste reg. vesting-artillerie garnizoen houden te Delft de 1ste en 10de compagnie te Brielle, de 2de, 3de, 6de en 13de komp. te Helder; de 7de, 8ste, 12de en 14 komp. te Amsterdam. Door het gezelschap Ernst en Scherts zal op Maan dag a. s. in het lokaal Tivoli eene buitengewone vergade ring plaats hebben. De optevoeren stukken bestaan uit de volgende; Acht tafereelen uit Schiller's Willem. Teil Vrouwenlist of de Maan-Eclips eu het Bezoek van den Schuldeischer. Benoemd als genees- heel- en verloskundige te Vlie land, tegen een jaarwedde van f700.de heer Johannes van der Jagt, als zoodanig werkzaam te Amsterdam. Dezer dagen is te Alkmaar in het lokaal de Oude Doelen, eene vergadering gehouden van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit dit district. In deze bijeenkomst werd besloten tot oprigting eener al- gemeene kiezersvereeniging voor dit kiesdistrict, voorstaande conservatieve beginselen. Een concept-reglement werd, na gehouden discussie, vastgesteld. Het bestuur werd zamen- gesteld uit een negental leden, in onderscheidene gemeenten van dit district woonachtig. Te Alkmaar is de geboorte aangekondigd van nog twee Weekbladen. Van het eene, onder den titel van Nieuwe Alkmaarsche Courantis reeds een proefnommer versche nen, waaruit blijkt dat het eene liberale christelijke his torische rigting zal verkondigen, het zal worden uitgegeven bij den heer P. Kluitman, des Vrijdags avonds van elke week. Het andere zal tot titel voerenDe Nieuwe Noordhol lander, Gewestelijke Courant. Prijs per jaar f3.40 en f4.Wordt uitgegeven bij den heer G. Veel. Het eerste nommer zal op 25 Maart het licht zien. Uit eene zinsnede voorkomende in het proefnommer van de Nieuioe Alkmaar sche zal de Nieuwe Noordhollander zich hoofdzakelijk wijden aau de Catholieke belangen. Men schrijft ons van Enkhuizen 18 Maart. Van Zondag op Maandag jl. benam hier ter stede eene dienstbode zich het levendoor in een put te springende daartoe aanleidende oorzaak is nog onbekend. Heden kwam hier in de haven een tjalkschip in brandenden staat; hetzelve was beladen met diverse stukgoederen en ongebluschte kalkdoor spoedig aangebragte en doelmatige hulp, werd de lading op den wal en in een ander schip overgebragt, zoodat er weinig schade ontstond; de bevoegde autoriteit, brandweer en schutterij waren onmiddelijk ter plaatse van het ouheil aanwezig. Waar met de bestaande hulpmiddelen alhier hulp mogelijk is, wordt ze ook verstrekt. Te Amsterdam is in de gemeenteraadszitting van Woens dag o. a. besloten, de direkteuren der maatschappij van Nijver heid te antwoorden dat de raad vooralsnog niet kan voldoen aan hun verzoek tot ondersteuning van het plan van den heer A. Huet, betreffende een open zeegat voor Amsterdam. Dat verzoek hield ook in dat de raad de kosten van nadere onderzoekingen en opnemingen zou betalen. Het bovenge melde besluit werd bij acclamatie genomen. Het verslag door gemelde maatschappij aangeboden, werd intusschen met dankzegging aangenomen. Te Midwolde, Oldambt, heeft een diefstal plaats ge had, zoo brutaal en van zóó vreemde omstandigheden ver gezeld, dat de weerga er van voorzeker zelden zal worden aangetroffen. De wed. Oost was jl. Woensdag avond met hare dochter naar de Chr. Afgeseh. Ger. kerk gegaan, ten einde den bid- en dankstond daar bij te wonen. Geduren de dien tijd drongen een of meer boosdoeners in hare ka mer, braken het kabinet open, en maakten zich meester van eene som van pl. m. f 16.eenig goud en zilver en enkele kleedingstukken. Hiermede nog niet voldaan, staken zij het kabinet in brand. Gelukkig kwamen de bewoonsters nog juist bij tijds te huis, om te ontdekken hetgeen er geschied was, en met goede hulp den verderen voortgang van den brand te stuiten. Dat er ijverig onderzoek in dezen wordt gedaan, behoeft wel geen betoog. In den loop dezer week zijn meer dan 200 runderen in de noordelijke provinciën door pruisische kooplieden op gekocht en per spoorweg verzonden. Het Volksblad ontleent aan een brief uit Suriname het volgende 't Is hier (Suriname) een vreemde maatschappij. Ont breekt het in Holland aan gelegenheid tot werk hier daarentegen ontbreekt het aan werkkrachten. Een arbeider, die hier maar eenigzins aan het werk wil blijven, kan hier geld verdienen en jaarlijks overleggen. Wanneer de emi gratie kan worden bevorderd in Nederland, en wij geschikte emigranten verkrijgen, zouden we aan beide zijden geholpen zijn, maar dan moet er in Nederland een goede keus wor den gedaan en hier de zaak beter bestuurd worden, dan zulks bij de vorige kolonisatie het geval is geweest; onbe kwame leiding gebrek aan voorzorg, voorbereidende maat regelen alles spande zamen om de proef te doen mislukken. Als men dat alles hier van nabij ziet en hoort hoe dat alles is toegegaandan moet men zich nog verwonderen dat er nog enkele familiën zijn teregt gekomen en dat wel zeer goed." Ineen artikel: "Volksbeschaving, bevorderd door volks bibliotheken," bevat het laatste nommer der Nijverheids-Cou rant een betoog tot aanprijzing van openbare boekverzame lingen. Volksbeschaving, zegt dat blad. is Je bron, waaruit met regt groote maatschappelijke voordeelen verwekt worden. Als van zelf was hiertoe het eerst de aandacht gevestigd op het volksonderwijs, dat de grondslag moest leggen voor ver dere beschaving. Volksscholen, waar geen geleerdheid werd opgedaan, maar waar de jongeling geschikt werd gemaakt om zich verstandelijk te ontwikkelenwaar niet het weten, maar het kunnen geleerd werd; dit was het overgangsmid del tot een hoogeren trap van volksontwikkeling. De volks scholen geheel vrij toegankelijk voor het volk niet alleen, maar het bezoeken dier scholen door sommige regeringen ver- pligtend gemaakt, door andere met alle gepaste middelen aan gemoedigd. Maar ook na het verlaten dier scholen moet voor de verdere ontwikkeling van het volk zorg gedragen worden en de ondervinding heeft het reeds bewezen, dat dit mogelijk is. De groote fabrieksteden van Noord-Amerika leverden hiervan het eerste voorbeeld. Een Fransch industrieel, die voor een paar jaren de Vereenigde Staten bereisde, stond verbaasd over den trap van ontwikkelingdien hij bij de Noord-Amerikaansche fabriekarbeiders aantrof: de Fransche handwerksman was tegenover deze heeren slechts een arme duivel, verklaarde hij. En deze gunstige toestand werd ver kregen, eensdeels door een volmaakt volksonderwijs, ander deels door volksbibliotheken door regering en particulieren opgerigt, toegankelijk voor iedereen, en waar ieder inwoner voor niet, tegen afgifte van een geleekend re9u, de boeken kan verkrijgen, die hij verlangde. Zoo werden aan een der bibliotheken van Boston in 1866 over de 200,000 boeken uit geleend, zonder dat er een verloren ging. Het denkbeeld van volksbibliotheken heeft dan ook in Ame rika krachtig wortel geschoten. Zoo bestonden in den staat Massachusetts, volgens den census van 1850 met iets meer dan 1 millioen inwoners, reeds 1462 openbare bibliotheken met 684,015 banden. Openbare scholen waren er 3679 met 4443 leeraren en 176,275 leerlingen; slechts 0.3 procent der vrije volwassen inboorlingen kon niet lezen en schrijven. In den staat Nieuw-York bedroeg in 18ü0 het aantal banden in de openbare bibliotheken 1,760,820 op 3,880,735 inwoners. Ook Frankrijk, Engeland. Duitschland voorzien al meer en meer op alle plaatsen in de behoefte aan openbare bibliotheken. Dc Fransche minister van onderwijs Dnruy verklaarde, dat

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2