Z. M. heeft met 1 April a. s. benoemd tot president der regtbank te Arnhem mr. T. M. Wentholt, thans president der regtbank te Alkmaar; tot president der regtbank te Alk maar mr. C. R. H. van Lelijveld, thans regter in de regtbank te Hoorn. Men schrijft ons van Bnkhuizen dd. 26 Maart. Door aanhoudend stormweer worden onze. Noord- en Zuiderzee-visschers geheel en al, even als ten vorigen jare, belemmerd om hun bedrijf uitteoefenen. Het is voor die menschen en voor onze stad te wenschen, dat zulks spoedig teu gunste verandert. Het onderzoek in de bekende kwestie tusschen de heeren SijthofT en Liou is thans geëindigd. Aan de zich daartoe geconstitueerd hebbende commissie is gebleken, dat aan den heer Lion aanbiedingen zijn gedaan door den heer Montagne, secretaris der gemeeute Leiden, die beweert op last en met voorkennis van den heer Sijthoff te hebben gehandeld, doch dit laatste is aan de commissie niet overtuigend gebleken. Voorts dat de heer Lion deze aanbiedingen van de hand heeft gewezen, na daarover de onderhandelingen eenigen tijd te heb ben aangehouden, zonder eenige bedoeling om ze aan te nemen. Op den 14 April zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt de derde algemeeue vergadering der veree- niging van leeraren aan inrigtingen van middelbaar onder wijs gehouden worden. Verschillende belangrijke punten zijn ter bespreking aan de orde gesteld, o. a. //heeft het middelbaar ouderwijs in Nederland niet behoefte aan een eigen orgaan, waarin, alles wordt behandeld, wat met dit belangrijk deel der volks-opvoeding in verband staat, en welke bezwaren staan de oprigting van zulk een Moniteur voor het middelbaar onderwijs in den weg?'' De regtsgeleerde faculteit te Utrecht heeft besloten voortaan toetelaten, dat de theses over het romeinsch- en paudectenregt in het hollandsch gesteld en verdedigd wor den. Hiermede is het laatste overblijfsel van het gebruik der latijnsche taal bij de collegies en examina in de regten verdwenen. Zoo als men weet, is in het vorige jaar be sloten het collegie der instituten in het hollaudsch te hou den en het kandidaats-examen mede in die taal af te nernen_ Wij vernemen, dat binnen een paar dagen de eerste aflevering verschijnen zal eener goedkoope uitgave van Macaulay's Geschiedenis van Engeland. De bewerking daarvan is opgedragen aan Dr. J. C. van Deventer. Een belangrijk, ja waarschijnlijk een buitengewoon groot debiet zal aan de uitgaaf van dit klassieke boek wel niet ontbreken. In de friesche veenen worden op eene aanmerkelijke diepte onder den grond duizenden boomen gpvonden, die gewis tot een lang vervlogen tijdperk behooren. Velen hebben eene verbazende lengte en zijn zóó dik, dat ze in middel lijn breed genoeg zijn om er in de leDgte met den grootsten wagen overheen te kunnen rijden. Het hout hienhout geheeten, wordt voor vonders eu tot brandhout gebezigd, 't Wil ont zettend brandengeeft felle warmte en een bijzonder heldere vlam. Men is bezig te onderzoeken, of het nog niet tot andere doeleinden gebruikt zal kunnen worden. LI. Zaturdag, juist op het oogenblik dat men te Ber gen op Zoom bezig was eene lading kruid aan boord te doen, om naar Neuzen te vervoeren, arriveerde er tot ieders ver bazing, een schip met gevulde granaten, verzonden uit Delft, die voorloopig in hel magazijn Dumout zijn opgelegd. Het schijnt dat deze projectielen reeds voor meer dan tweejareu door de artillerie waren aangevraagden thans eerst afge zonden zijn, nu de vesting reeds lang is opgeheveD, en de artillerie met 1 Mei de stad verlaat. Waarheen en wanneer zij nu weêr zullen verzonden worden, is nog eeu raadsel Men berigt uit West-Tudie het volgende: Betreffende het eiland Aruba is eene groote onder neming op touw gezet voor welker aanmoediging veel lof toekomt aan den tegenwoordigen gezaghebber van genoemd eiland. Er is namelijk concessie verleend om de goudmijnen aldaar te exploiteren tegen eeu jaarlijksche pacht van f2500. aan zekeren heer Tsola, een Amerikaan, die daartoe eene compagnie in New-York heeft opgerigt, die over ruim een millioen dollars beschikt. Het goud wordt uit de ertseu door aldaar aangevoerde machines op de plaats zelve gehaald. Een dier machines alleen kost 100,000 dollers. De compagnie heeft ook reeds een ingenieur eu mijnwerkers gezonden en de proeven hebben de schoonste resultaten geleverd. Aruba zal nog schatten kunnen opbrengen en de ingenieur rekent minstens 800 man steeds aan het werk te moeten hebben. Daar bestaat geen twijfel omtrent de degelijkheid dezer on derneming. Ook in andere opzigten gaat het eiland Aruba eene gunstige toekomst te gemoet; voor de veiligheid van de scheepvaart is gezorgd, door het plaatsen van een lichtoren op een gevaarlijk punt van het eiland; eenige nuttige in stellingen zijn tot stand gebragt en voldoet volkomen aan de verwachting; terwijl verder voortdurend zooveel mogelijk voorzien wordt in de behoefte der bevolking. Uit Paija Comba (O.-Indie) schrijft men het volgende In een der laatste dagen der vorige maand werd hier in de beekAgam, die achter het fort loopt, een lijk opgevischt, hetwelk een allergruwelijkst tooneel opleverde: Het ligchaam was reeds in zoo'n staat van ontbindingdat men niet meer kon onderscheiden of het aan een Europeaan, Chinees of ander mensch had toebehoord. Het hoofd was afgesneden, dat kon nog geconstateerd worden, en de linker hand was zoo goed als vergaanterwijl de andere nog ongedeerd scheen. Bij nadere beschouwing bleek het dat de linker hand boven den pols bijna geheel was doorgehakt of gesneden, en dat zal m. i. de reden vau de totale ontbinding van die hand zijn. Het overig gedeelte van het misvormde ligchaam was eveneens door diepe wouden verminkt, maar kon ik niet onderscheiden met welk wapen men de ongelukkige had geveld. Men begint tegenwoordig weer op de oude bloedige wijze te handelen; voor hen die met de geschiedenis der Padries be kend ziju, zijn zulke gebeurtenissen niet zonder beteekenis. Het Journ. des Déb. behelst een artikel, waarin over den politieken toestand van Europa gehandeld wordt, en eenigermate wordt aangegeven, dat binnenkort onderhande lingen over eene algemeeue ontwapening zulleu plaats vinden. Omtrent de reis van prins Napoleon, zegt het blad in dit artikel, dat de prins met geen zending belast was, maar dat toch het resultaat van zijn reis den vrede gunstig is ge weest, doordien zij de Eransche regering op de hoogte heeft gebragt van het waar karakter der gebeurtenissen, die Duitschland zoozeer veranderd hebben. Men weet nu, indien men het nog niet wist, want de prins heeft het kunnen bevestigen door wat hij gezien en gehoord heeft, dat Duitschlaud sterk genoeg geconstitueerd is om niets van de pogingen vau een of andere ontevreden provincie te duchten te hebben, en dat elke aanval van buiten de eenheidsbewe- weging slechts zou aanwakkeren. De meest radicale demo craten, de hardnekkigste particularisten erkennen, ondanks bun weerzin tegen Pruisens heerschappij, dat de Zuidduit- schers gemeene zaak met die mogendheid zouden maken, indien Erankrijk haar aanrandde. In de laatstgehouden zitting van den ministerraad te Parijs i3 langen tijd beraadslaagd over de oproerige toonee- len, die in alle deelen des lauds plaats hebben. Ondanks de officieele tegenspraak bevestigt het zich dat ook te Neuilly on geregeldheden hebben plaats gehad. Donderdag avond hebben zich te Parijs die tooneelen herhaald. Een aantal jongelie den, de meesten verkleed, hebben zich van het politiegebouw in de voorstad Meuilmontant meester gemaakt, waar zij alles verwoestten onder de kreten //Weg met de mobile garde 1" De politie kwam met eene talrijke versterking terug en nam ongeveer tien personen in hechtenis. Maar van grooter beteekenis zijn de onlusten te Bordeaux, die den 21 en 22 hebben plaats gehad, en waaromtrent de E'ransche bladen slechts zeer karig berigten mededeeleu. Daar heeft bloed gestroomd, de troepen hebben op het volk geschoten, dat de politie op de vlugt had gedreven en een commissaris nagenoeg vermoord heeft. De regering is des te bezorgder omdat zij de gisting maar al te zeer kent, die onder de werklieden zonder arbeid in de departementen du Nord, der Somme, der Seine, van het Pas de Calais en el ders heerscht. Yolgens de Italië heeft de overheid te Elore'nce een persoon van gewigt in hechtenis genomen, namelijk den graaf de C.voormalig kolonel onder de regering der Bourbons, die thans als geheim agent in het werk is gesteld. Hij kwam van Weenen en bragt brieven mede voor den ex-ko ning Erans II. Men vond eene som van 20,000 francs bij hem geborgen. Brazilië bereidt thans een nieuwen, krachtigen aan val op Humaïta voor. Het wordt tijddat aan de Platarivier de vrede wordt hersteld. Het tyranniek bestuur van Lopez II zal in niet Paraguay door den oorlogstoestand zeker wel 't minst worden verzachten al de Platalandeu worden op den koop toe uitgeput. Omtrent de opening van de haven Hiago, in Japan, meldt de N. R. Ct., dat het kanongebulder van een SOtal oorlogschepen op 1 Januarij de opening aankondigde; Ne derland was niet vertegenwoordigd. Behalve het half gereede Customhouse, waren geene woningen te bekomen, dau een soort van schurentegen enorme prijzen per maand zooveel huur, als de geheele woningen hebben gekost. De Japan ners weten ook te profiteren. Spoedig zal hierin door een tarief veel veranderen. Midden in het land gelegen en in de nabijheid der voornaamste plaatsen zal de handel er belaug- rijk worden. Men schrijft uit Einland Het ongelukkig Einland is nog steeds een toonbeeld van diepe ellende en hartverscheurende!) uood. Als een loopend vuur verbreiden zich typhus en andere ziekten, en het ge brek aan voedingsmiddelen is verschrikkelijk. In de gemeente Muhigaride heeft de typhus van een bevolking van 8 h 9000 zieleu 1107 ten grave gesleept. Het klimaat en geheel de

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2