BURGERLIJKE STAXÜ DER GEMEENTE TEXEL. ADVERTENTIE IV. aard van het land dragen er toe bij, dat de bewoners spoe dig verstompt eu onverschillig worden; zij lijden honger eu sterven zonder morren en klagen in stille gelatenheid, die echter door aandoenlijke mildadigheid jegens den naaste, geadeld wordt. Ieder deelt het laatste overblijfsel van zijn ellendig voedsel met hem die niets heeft. Duizenden en duizenden sterven een langzamen dood, omdat zij geen brood hebben. Het is waar, ook in Oost-Pruisen is de nood zeer groot, maar daar is één mislukte oogst geweest en hier waren er reeds zeveu. Een vreesselijk ongeluk heeft 11. Dingsdag in het dorpje Marciily bij Roanne plaats gehad. Twee honderd ossen waren daar op de veemarkt bijeen, toen plotseling één er van door eene onbekende oorzaak woedend werd eu de touwen verbrak, waaraan hij was vastgemaakt. De ge- heele kudde werd nu eveneens wild, verbrak de touwen en rende, alles voor zich neerwerpende, het dorp door. Vijftien personen werden gedood en dertig gewond. Hetzelfde had ook op een auder dorp plaats, maar daar vielen geene doo- den. Men gelooft dat de dieren door het steken van ver giftige insecten wild zijn geworden. Men leest in de Stad Genl\ Kwakzalvers hebben komieke gedachten. Te Marseille vindt men een uithang bord, waarop eene schoone vrouw haren voet presenteerd om hare eksteroogen te snijden. Die vrouw is de keizerin; in hare hand houdt zij een biljet van 500 fr. Naast haar staan de keizer, de kroonprins en heel het hof in groot kostuum zelfs de bisschop van Parijs is er niet op vergeten, die dankend de handen ten hemel heft. En dat al te maal om keizerin Eugenie hare eksteroogen te zien snijdenDat uithangbord is wel de superlatief van de fransche blague! Van het Hoofdbestuur van het „Anti-dagbladzegel-verbond" gevestigd te Rotterdam, ontvingen wij gister een gedrukt verslag van de op 25 Jan. gehoudeu vergadering, met verzoek daarvan in onze kolommen melding te maken. Gaarne willen wij daaraan voldoeu. Het bevreemdt ons echer dat dit verslag eerst twee maanden na de gehouden vergadering verspreid wordt. Wat de oorzaak dier vertraging is, daarvan wordt met geen enkel woord melding gemaakt. Door den tijdelijken voorzitterden beer Mr. D. vau Weelwerd eene geimproviseerde openingsrede gehouden uit het daarvau opgeteekcndc ne men wij het volgende over „Het dagbladzegel is een kanker die aan ons politiek, sociaal- en intel lectueel leven knaagt en steeds blijft voortwoekeren. Onbestaanbaar met den constitutioneleu regingsvorm, d.i.met de regering van alle belanghebbenden, wil deze niet van haren spil, een krachtig publiek leven, verstoken zijn. Het constitutionalisme toch moet, wil bet geen ijdel woord wezen, nood zakelijk op een krachtige journalistiek steunen, want een volk, dat zich zelf wil helpen regeren, moet in de eerste plaats zich zelf kennen. En nu zijn ontegenzeggelijk de dagbladen het voertuig van den omgang der natie met zich zelve, het middel, waardoor zij zich in hare onderscheidene schakeringen, toestanden en stemmingen leert kennen en doet kennen. Vau eene vrije pers acht spreker eene vrijzinnige regering onafscheidelijk, en wijst hij er op, hoe in Fraukvijk eene der eerste daden van het lichtschuwe tweede keizerrijk geweest was om het dagbladzegel weder in te voeren, en hoe in Pruisen, waar men wel belastingen op pruiken, hoeden en schoeisel, ja zelfs op ongehuwde jongvrouwen gekend had, het eerst voor het reactio naire ministerie manteuffel-westphalen weggelegd was om eene zegelbe lasting op de dagbladen in het leven te roepen. En om bij ons vaderland te blijven, vestigt hij de aandacht op de alge meen erkende geringe politieke ontwikkeliug van ons volk, welke ook op een zeer laag peil gesteld kan worden, al was dat peil niet zoo laag, als de regering wel gedacht had, toen zij in 15 maanden tijds twee malen eene kamerontbinding provoceerde, om de kiezers uitspraak te laten doen over groote regeringsbeginseleu? neen, over ijdele personenkwesties. Het antwoord door de natie bij do stembus gegeven was van dien aard, dat die politieke ontwikkeling toch nog niet zóó gering was, als de regering zich wel gevleid had. Behalve dat deze zegelbelastiug de nijverheid in den ruimen zin deswoords drukt, daar ze vraag en aanbod in hunue vrije uiting bezwaart, acht spr. ze eene belemmering van algemeene onderrigting, beschaving en verlichtiug. Voor de groole massa der burgerij toch zijn de dagbladen het benig middel van gemeenschap met hetgeen buiten eiken huisselijkcu kring in de wereld, binnen en buiten 's lands omgaat. In de dagbladen moest men voorbrengselen van den dag op het gebied van kunsten eu wetenschappen in korte trekken voorgesteld of teruggegeven zien, anagevuld met hetgeen gelukkige vereerders en beoefenaars der kritiek te prijzen of te laken vinden. Op die wijze zou de pers, in plaats van een lakkei, die ons in den donkeren nacht de ruwe trekken van de ons omringende voorwerpen laat zien, wezen, wat zij moet zijn, eene zon, die ons dagelijks met hare verwarmende en vruchtbaarraakende stralen beschijnt, en een geeste lijk licht in ons ontsteekt, aanhoudt en versterkt. Eene belasting, die deze edele roeping der pers feitelijk onmogelijk maakt, en een premie op de onkunde stelt; in een woord: eene belasting op de ver lichting, aarzelt Spr. niet eene onzedelijke belasting te noemen, en zegt hij het dan ook den Pruisischen afgevaardigde michaëlis na: „Der Zeitungstempel ist ein eines „freies Staates unwiirdiges Institut." Zulk een belasting, zegt hij, moet afgeschaft worden, en men voere daar tegen geene dilatoire exepties van equivalent, behoefte der schatkist aan. Immers de millioenen voor de budgetten van oorlog en marine zijn toch ook steeds gevonden, omdat ze noodzakelijk geoordeeld werden Ook, toont hij verder aan, zou het gemis der schatkist in werkelijkheid kleiuer wezen dau in schijn, want neemt de lezing van dagbladen toe, gelijk zich bij af schaffing van het dagbladzegel voorspellen laat, het vervoer per post zal klimmen, terwijl dan ook talrijke buitenlandsche dagbladen en tijdschriften in plaats van per boekverkoopersgelegenheid vevzonden te worden, hunnen aangewezen weg, de koninklijke postroute zullen volgen, en zoo zal wat de eene ontvangst verliest, door de andere gewonnen worden, om niet te gewa gen, dat het oogenblikkelijk directe nadeel niet op kan wegen tegen de in directe voordeelen, die het gevolg zullen wezen van meerdere algemeene kennis, van vrije uiting van vraag eu aanbod, en hierdoor van meerdere welvaart, welke weder andere belastingen productiever maakt. Spreker wijst nog op het jeugdig Italië, alwaar, ondauks de groote finantiële moeijelijk- heden, ondauks de jaarlijksche deficitten van millioenen eu millioenen, het bij alle aangegeven middelen tot herstel van het finantieel evenwigt nog niemand in de gedachte is gekomen, om de dagbladzegelbelasting voor te stellen, en vraagt ot het oude, meer ontwikkelde Nederland zich niet scha men moet, niet blozen moet tegenover het Italië van gisteren Van waar, zegt spreker ten slotte, dat zulk eene verderfelijke belasting nog niet uit de rij onzer middelen weggevaagd is? Omdat de natie, is zijn autwoord, nog nimmer den door haar gekoesterden wensch tot afschaffing vau het dagbladzegel krachtig heeft uitgesproken. Doet ze dit, eindigt spre ker, voor de openbare meening zal, even als de straf van het brandmerk op de ligchamen der misdadigers voor haar heeft moeten zwichten, ook ver dwijnen het brandmerk, dat thans eiken dag op het voorhoofd der periodieke pers gedrukt wordt, als ware ze niet eene reine en kuische maagd, maar eene eerlooze vrouw, wier veilheid door het stigma der schande aan den volke moet kenbaar gemaakt worden." In het verslag zelf wordt o. a. mededecling gedaan, dat de vereeniging door Z. M. als regtspersoon is erkend; dat hare werking gunstig is"ten opzigte vau het doel der vereenigingdat zich reeds in 8 verschillende ge- meeuten afdeelingen hebben geconstitueerd en in 13 andere gemeenten cor respondenten zijn gevestigd. Dat de vereeniging op dat oogenblik uit 600 leden bestoud, waaronder vele mannen van grooteu invloed. Aan het slot van dit verslag leest men „"Wanneer wij nu voortgaan met eendragtig zamen te werken tot bereiking van ons doel, dan zal weldra onze meening de openbare meening worden, eu zal het niet laug duren of de afschaffing zal inderdaad geworden zijn een volksweusch. En wat in een vrij land als het onze de wensch is van allen, dat wordt ook weldra wet!" Er bestaat wel geen beter voedsel zoo wel voor den ge zonden als voor den herstellenden als zuivere onvervalschte chocolade; immers een kop goede chocolade overtreft verreweg de beste bouillon in gehalte van werkelijke voedingstof. Tegen lage prijzen heeft echter zoo dikwijls eene vervalsching van dit artikel plaats, dat eene qualiteit, voor welker zuiverheid wordt gewaarborgd, eene zeldzaamheid is geworden. Het verdient daarom te meer vermelding, dat de STOOM- CHOCOLADE - FABRIEK van Fkanz Stollwerck te Keulen, die tot de voornaamste fabrieken van Duitsch- land behoort, op de wereldtentoonstelling te Parijs wegens zuiverheid, voortreffelijke kwaliteit, en goedkoopte van hare chocolade, met de prijsmedaille werd bekroond. Deze onder scheiding is des te eervoller, dewijl de uitgereikte medaille de eenige is, die in deze afdeeÜDg op geheel Pruisen is ge vallen. De fabriek dankt aan haar beginsel, om alleen volkomen zuivere fabriekaten ter markte te brengen, haren alom ver breiden roem. Men zoude kunnen beweren, dat bet zoowel de pligt als het belaDg van iedere groote handelszaak in vic tualiën, enz. is, om bare kalanten van dit produkt te voorzien. Van 19 26 Maart 1868. ONDERTROUWD: Jacob Bruiu, schilder en Aagje Roeper. GEHUWD: Albert Kooiman, veehouder en Hiltje Zuidewind.Willem Mets, zeeman en Neeltje Kaan. Willem Hoving, zeeman en Cornelia Blom. GEBOREN Maria, dochter vau Jan Kooger en Jantje Timmer. Wil lem Meijert, zoon vau Auker Blom en Stijntje Zunderdorp. Cornelis, zoon van Dirk Moojen eu Wimmetje Lemmcrsma. Aagje, dochter van Ja cob Huisman en Antje Maas. OVERLEDEN Maria Griek, 3 maanden, dochter vau Leendert Griek en Klaaske Koudenburg. Antje Eelman, 38 jaren, gehuwd metPieter Roeper. Cornelis Boon, 37 jaren, gehuwd met Niesje Saris. Jacob Drijver, 77 jaren, weduwnaar van Antje Vlaming. Dirk Kooru, 41 jaren, gehuwd met Gerritje Buisse. Levenloos aangegeven 1. MAKKTBEUIGTEN. PURMERENDE, 24 Maart 1868. Kleine Kaas, hoogste prijs f28.75. Kleine voorraad, vlug en duur verkocht. Aangevoerd 31 stapels Kleine Kaas, Boter van f 1.15 tot f 1.25 per nederlandsch pond. Gemiddeld f 1.20 per ned. pond. Aangevoerd 114 Runderen. Vette Koeijen worden iets levendiger van de hand gezet. Melk- koeijen waren zeer ruim ter markt, de haudel was redelijk vlug, de aan voer evenwel iets te groot voor de thans bestaande behoefte. Kalf-Koeijen gaan weder voor uitvoer naar Brabaud iets vlugger van de hand. 11 Paar den. 42 Vette Kalveren. Prijs van 90 tot 110 ct. per ned. pond. Haudel vlug. 189 Nuchtere Kalveren. Prijs vau f 4 tot 8 per stuk. Handel vlug. 16 Vette Varkens. De prijs was van 42 tot 54 ets. per ned. pond. Handel vlug. 42 Magere Varkens, van f 14 tot 20 eu 145 Biggen van f5 tot f7. Handel vlug. 762 Schapen en Lammeren. Van Vette Schapen worden hooger verkochte, alhoewel de aanvoer gering is. Overhouders komt wekelijks meer handel. Kip-Eijereu f 2.50, Eend-Eijeren f 2.70 per 100 stuks. Kievits- Eijereu 50 ct. per stuk. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 23 stapels Kaas, wegende 5632 Ned. ponden. De hoogste markt was voor Kleine f28.Mid delbare f 26.Aangevoerd 1094 ned. ponden Boter. SCHAGEN, 26 Maart. 4 Paarden f40 a 60. 2 Ossen 1' 210 42 Kalfkoeijen f 120 a 160. 60 Nuchtere Kalveren f 3 a 4. 186 Magere Schapen f6 a 22. 20 Magere Varkens f 10 a 20. 16 Biggen f5 7Konijnen 10 a 60 ets. Kippen 50 a 125 ets. Eenden 45 a 95 ets. Duiven 10 a 30 ets. Boter 82-| ct. per kop of fl.10^ per Ned. pond. Kaas 20 a 25 ets. per Ned. pond. Kip-Eijeren 2.40 a 2.50, Eend-Eijeren f 2.50 a 2.60 per 100 stuks. ENK HUIZEN, 2S Maart. Mosterd per mud f20.a 21.Karweij per 50 kilo f23.a 23.50. Maanzaad per 50 kilo f 18.al9 Graauwe Erwten per mud f 17.a 19. Capucijnders f 14.a 17..Bruine Boonen f14.a 16.Witte ErwteD f 13.— Wijker Valen f 12.a 13. Maandag 30 dezer vertrekt van hier de West- Indische mail en Dingsdag 31 dezer de Oost- Indische landmail via Southampton. Getrouwd W. T. METS en N. L. KAAN. Oude Schild op Texel26 Maart 1S6S. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een ZOONS. BLOM ZUNDERDORP. Burg op Texel24 Maart 1868. Eenige kennisgeving.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3