M 718. Achtste Jaargang. 1868. Jïieuros- en WOENSDAG «ftöoertentie-öfaö. 15 APRIL. NIBtTTrSTIÏDIMO'BlT. E1DERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- irecteuren. Brieven franco aan den Uitgever s. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centenvoor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór de3 Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 April 1868. Aan den heer mr. K. J. CStakman Bosse is op verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantouregter te Helder, na expiratie van den gewonen termijn van benoeming, eindigende 13 Mei a. s., en met dien datum benoemd tot plaatsvervangend kantonregtefte Helder de heer mr. S. P. J. Kros, advokaat en candidaat-notaris alhier. De Oldenburger schooner, in ons vorig nommer ver meld, als zittende op de zuidvval, is Zondag morgen met een hoog getij water en door behulp van een visschersvaartuig en eenige zee-sjouwers, weder vlot geraakt en hier in de haven gebragt. Z. M. heeft aan den luit. t/z 2e klasse jhr. G. A. van Nispen, op zijn verzoek een eervol ontslag uit de zeedienst verleend en de adelborst le kl. C. Vreede, bevorderd tot luit. t/z 2e kl. Men schrijft uit de provincie Groningen, dat het koude en schrale weder der laatste dagen, gevoegd bij de vele sneeuw- en hagelbuijen, de landlieden en veehouders over 't geheel eene schadelijke rekening doet maken; daar velen, die het jongvee reeds in de weide hadden, genoodzaakt zijn 't weder op stal te zetten. Beu gevolg hiervan is 't vermeer derd hooiverbruik, bij den beperkten voorraad die van dit veevoeder maar aanwezig is; zoodat de prijzen dan ook zeer stijgende zijn, bedragende voorde beste soorten f18 tot f 22 de 5Ö0 ned. ponden. Volgens de Landbouw Courant heeft het straatvuil te Groningen, over 1867, aan die gemeente opgebragt de som van f67,954.715. Het fort Bath is dezer dagen geheel ontruimd; de laatste militaire ambtenaar heeft het verlaten. De gebouwen, door het domein overgenomen worden thans gedeeltelijk door een scheepsagent voor berging gebruikt. Aan boord der stoomboot Valparaiso, met 300 land verhuizers, liggende ter reede van Rammekens, bij Vlissingen, werden dezer dagen zeven pareu in den echt verbonden door een Roomsch Cath. priester die zijne landgenooten tot zooverre uitgeleide deed. De jeugdige gelieven verklaarden tot zulk eene wijze van huwelijksvoltrekking genoodzaakt te zijn, daar in hun land geen verlof daartoe te bekomen was, zon der te kunnen aantoonen dat bruid en bruidegom voor het minst 300 thaler inkomen bezaten. Bij het laatste uitbreken der veepest in Engeland hielden sommige geneesheeren het er voor, dat de ziekte van denzelfden aard was, als de kinderziekte of kinderpok ken. Zij meenden dus, dat eene inenting met gewone koe pokstof een voorbehoedmiddel tegen de veepest zou zijn Dientengevolge wendde zich de burgemeester van Haarlem mermeer tot het genootschap van koepokinenting te Amster dam met verzoek zijne koeijen te willen inenten. Dit geschiedde; de koepokken ontwikkelden zich bij uitnemend heid en leverden stof tot inenting van kinderen, wier pokken zeer goed opkwamen en weder heelden. Het is in den verderen loop der veepest gebleken, dat die ziekte van ge heel anderen aard is dan de pokken, en dat inenting van koepokstof niet tegen veepest beveiligt. Dat op de Badhoe ve het vee van pest verschoond bleef, wordt alleen aan de strenge afzondering toegeschreven. Intusschen had de koe pokinenting getoond, zonder eenig het minste nadeel voor de koeijen, te kunnen gedaan worden. Noch haar algemeene gezondheidstoestand, noch haar groei, noch het kalven, noch het melkgeven waren daardoor, ook niet het minste, belem merd. In de laatste weken was in Amsterdam gebrek ont staan aan koepokstof. De burgemeester van Haarlemmermeer, hiervan verwittigd, heeft nu verlof gegeven aan den heer Kwast, geneeskundige te Sloten, om op nieuw eenige zijner koeijen met koepokstof in te enten. Zulks is geschied en heeft weder goed gevolg gehad. Op Maandag 6 dezer is daarvan de eerste stof kunnen worden gezonden naar het koepokinentinggenootschap te Amsterdam, dat daarmede de inenting op de kinderen zal beproeven. Daar de ondervinding schijnt te leeren, dat de koepokstof hare kracht beter be houdt wanneer zij nu en dan weder eens van de koe wordt genomen, is het wenschelijk, dat ook nu en dan de vee houders daartoe hunne koeijen afstaan, des noods in het be lang hunner eigene kinderen. TTeekbl. v. Haarlemmerm. De aan de zee liggende landen van den Noord-Duit- schen bond hebben met den 1" dezer maand ieder zijne eigene handelsvlag neergehaald en in plaats daarvan de bonds- vlag gesteld. Zulks heeft met eenige plegtigheid plaats gehad \e Bremen, te Hamburg en te Lubeck, de Hanzesteden wier aloude vlag zoo lang op al de zeeën bekend is geweest. Doch het scheiden van de oude vlag kostte weinig hart zeer. De reeders van de Hanzesteden herinneren zich, hoe luttel bescherming zij vroeger voor hunne bodems op zee hadden; en met blijdschap gaan zij thans onder de vleugelen van den Pruisischen adelaar schuilen. Er is weder sprake geweest van de reis der keizerin van Erankrijk met haar zoon naar Rome. Die reis zou, of schoon uitsluitend uit godsdienstgevoel en pligtbesef onder nomen, evenwel stellig aangemerkt worden als een soort van concessie aan de klerikale partij, als een onderpand van vrede en bondgenootschap tusschen de kerk en de Pransche re gering. Het berigt wordt thans bepaald weersproken. De Times heeft thans wederom een lang opstel over de verschrikkelijke verspillingen van de admiraliteit, die maken dat voor de millioenen, welke het volk opbrengt, om een uitstekende vloot te hebben, dit doel volstrekt niet wordt bereikt. Het blijkt o. a. dat sinds 1860, het onderhoud van de oude reserve van houten fregatten en linieschepen, die letterlijk tot niets meer nut zijn, ongeveer 1,000,000 p. s. heeft gekost. De Times zegt, dat, indien al die ontzaggelijke driedekkers, wier onderhoud even duur is als hun bestaan nutteloos is, verkocht werden, zij minstens genomen, twee of drie millioen pond zouden opbrengen, voor welke som men veertig gepantserde schepen zoude kunnen bouwen. De bestaande pantservloot is geheel onvoldoende, en ofschoon millioenen besteed zijn aan het maken van kustbatterijen, zal geen zeeman, die in Amerika gediend heeft, durven beweren, dat de Engelsclie havens op dit oogenblik in staat van ver dediging zijn. Er wordt tegenwoordig een te Parijs gedrukt Spaansch blad verspreid, getiteld la RevoltUion, dat bij massas in Spanje wordt binnengesmokkeld. Het motto van dit blad is: »Weg met de Bourbons! leve de demokratische republiek!" en de medewerkers zijn de aanzienlijkste mannen dor Spaansch democratische emigratie. Het nommer van 9 April bevat een oproeping aan het Spaansche leger, om zich aan de tirannie te onttrekken. In de oostelijke departementen (den Elzas en Lotha ringen), heerscht vrij wat agitatie wegens den maatregel dien de minister van oorlog noodig geoordeeld heeft te nemen met - betrekking tot de vrijwilligerkorpsen, De vrijwilligers zijn nl. volstrekt niet gezind om zich voor een bepaalden tijd

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1