mik Mi 1868. Jlteums- en WOENSDAG <ftÖoertentie--6föÖ. de buffetjongi20. tie equipage b eeu der eigeua ■Men kent de liali eenige mi onderzon}'' Achlste Jaargang. LDERSC Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centenvoor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 22 APRIL. gcbccïtc. POLITIE. Onbeheerd op de straat aangetroffen en door de politie in bewaring genomen een VARKEN. Tevens is op de straat gevonden een witte VROUWENZAK. De Commissaris van Politie Helder, 21 April 1868. A. C. BOONZAJER. Hiet-nffïciëEÏ scbeeïte. POLITIEK OVEHZIGT. Het is een feit dat er tusschen de Hoven van Parijs en Florence onderhandelingen hebben plaats gehad betreffende het terugtrekken der Fransche troepen uit den Kerkelijken Staaten dat deze onderhandelingen thans zijn afgebroken hetgeen toegeschreven moet worden aan eenige verdachte be wegingen van Garibaldi. Maar juist omdat die onderhandelin gen zijn gestaakthecht men in Frankrijk dubbel gewigt aan de reis van den Kroonprins van Pruisen naar Turijndie aldaar de huwelijks-plegtigheid van den Kroonprins van Italië zal bijwonen. De Prins heeft Berlijn verlaten niettegenstaande zijn vader ernstig ongesteld is. Men beweert hier dan ook, dat de Kroonprins in last heeft de vriendschappelijke betrek kingen met Italië te versterken en dat hij zelfs den steun van Pruisen zal beloven voor de voltooijing der eenheid met Italië, mits dat Rijk zich, bij een strijd tusschen Pruisenen Frankrijk onzijdig houde eD des noods van de gelegenheid gebruik maakt om zich op Rome te werpen. De Turksche regering heeft dezer dagen twee christenen tot leden van den staatsraad benoemd, die uit 70 leden be staat. Europa zal hierin ongetwijfeld een heugelijk bewijs van vooruitgang zienen hopen wij een voorbeeld ter navolging aller wege. Mexico heeft eene nieuwe drukperswet gekregen. Frankrijk zal er eene krijgen. Men oordeele of Mexico gelijk had niet verfranscht te willen worden en of het, althans op dit punt, het arme Frankrijk ook vooruit is. Volgens de Mexicaansche wet is de vrijheid van drukpers onschendbaar. Drukpersdelicten tegen het privaat leven wor den gestraft met opsluiting van 14 dagen tot 6 maanden en die tegen de openbare zedelijkheid met. opsluiting van eene maand tot een jaar. Eene jury doet uitspraak over alle drukpersprocessen; de leden dier jury mogen geen staatsambt bekleeden. Geen borgtogt tegen uitgevers van dagbladen en deze zelve vrij van zegelregt. Hebben de Amerikanen geen regt, wanneer zij in Europa komende, dit werelddeel »old bess'* (de oude bes) noemen Wat Mexico niet wildedwang en overheerscbing van Frankrijk, laat Europa zich welgevallen. Wij lezen toch in de dagbladen wat iedereen bekend is »Het nut, de noodzakelijkheid eener algemeene ontwapening wordt door alle volken in Europa erkenden het hangt slechts van één persoon af, den keizer der Fransehen en deze denkt er waarschijnlijk anders over." In Spanje broeit weer eene revolutie en toch is er geen vrijheid van drukpers. Men zou zeggen: hoe is het mogelijk? Op Paasch-Maandag hadden onder fabriekarbeiders te Bar- celona vrij ernstige ongeregeldheden plaatsdaar een gedeelte dezer dien dag als een verpligte feestdag, anderen als een gewone werkdag betraehten. Des avonds ten 8 ure was ge heel Catalonie in staat van beleg verklaard een maatregel, onverklaarbaar en onverantwoordelijk, wanneer het gouver nement van Hare Katholieke Majesteit, niet met grond voor nog ernstiger onlusten vreesde. Een gerucht wil dat de Abyssinische expeditie derEngel- schen geëindigd en de gevangenen door koning Theodorus in vrijheid zijn gesteld. Zou Engeland daar niets anders begee- ren Zou deze muis geen andere staart hebben 't Zou ons verwonderen In Engeland is de beweging omtrent de hervormingsvoor stellen van Gladstone, betreffende de afschaffing der Staats kerk in Ierland zeer hevig. De conservatieven doen al hun best om door rumoer en ophitsing eenè volksbeweging op te wekken, ter uitoefening van pressie op de leden van het parlement. Verachtelijke taktïek, den conservatieven eigen. In Pruisen wil men even als in Frankrijkde gijzeling afschaffen; een bewijs dat men van despotieke regeringen desniettemin wel iets goeds en navolgenswaardigs kan tot stand komen. Dit is evenwel geen reden om ooit dien re geringsvorm te begeeren. Het Fransche gouvernement schijnt van zijn voornemen te zijn teruggekomen om de vrij williger korpsen aan zijn ge zag te onderwerpen. Het is daartoe wel genoodzaakt door de verklaring dier korpsen, dat zij zich anders zouden ontbinden. 1TI 3 tT 77* S T IX D IIT 3 3 ET. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 Apil 1868. Het is van algemeene bekendheid dat de heer Dekker zich alom in ons vaderland een zeer gunstige renommee heeft verworven als letterkundige; zijne werken en vooral zijne Texelsche novellen worden overal met graagte gelezen. Woensdag avond zullen wij het genoegen kunnen smaken, de heer Dekker in Tivoli een zijner oorspronkelijke werken in het zuiver Texelsch dialect te hooren voordragen; hoeve- len die met zijne werken dweepen, doch elders wonen, zou den er niet naar hunkeren dit voorregt eens te kunnen smaken; even als het voor ons een ongekend genot was den heer Crerner hier te hooren in den Over-Betuwschen tongval. Al is het Texelsch dialect voor ons dan niet geheel nieuw toch is de wijze waarop de voordragt door den heer Dekker geschiedt, niet minder boeijeud; de heer Dekker, is, dit zal ieder die hem ooit gehoord heeft moeten erkennen, in dit genre eenig. De inkleeding en het onderhoudende van de voor deze ge legenheid gekozen novelle, waarvan de inhoud op zoo na tuurlijke, eenvoudige en voor iedereen bevattelijke wijze aan de toestanden uit het dagelijksche leven is ontleend, ver hoogd nog zeer de waarde dezer voordragt. Dat de entree zeer matig gesteld is en dat men daarvoor, bij al het genot dat wordt aangeboden, nog de zelfvol doening kan smaken een edele daad te verrigteu, dat zal men uit de rubriek advertentien kunnen vernemen. Wij hopen dat deze poging aan het doel moge beant woorden. Wij wenschen dat de oogst voor de bewusts we duwe overvloedig moge zijn. Uit een Zaturdag jl. bij bet departement van marine ontvangen rapport, van den kommandant van Zr. Ms. stoom schip Metalen Kruis, gedagteekend reede Commandee, 14 Maart jl. blijkt, dat al de gekwetsten beterende waren eu hoop gaven op herstel. Voorts deelt hij mede, dat, met het oog op den voorraad victualie, die tot in het laatst van Mei strekte, hij voornemens was in het begin van April naar Ne derland de terugreis te aanvaarden. Het aangebouwd ijzeren gepantserd ramschip de Schor pioen, wordt, met den dag van inscheping der bemanning te Toulon, in dienst gesteld en 't bevel opgedragen aan den kapt.-luit. t/z W. K. van Gennep en op dien bodem geplaatst de luit. t/z le kl. J. E. van Kervel, als le officierde luits. t/z 2C kl. R. T. du Cloux, E. W. Hudig en H. van den Pauvertde officieren van gezondheid en van administratie 2e kl. C. J. van Stockum en W. P. E. le Rutte. En worden geplaatst: op het Wachtschip alhier L. Voute en op het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederi, J. Luytjes en J. W. Arkenbout Schokkerallen adplwd? Mf

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1