M 721 Achtste Jaargang. 1808. li Al li Jtteuujs- en ZATUliDAG fiÖoertentte=öfaÖ. 25 APRIL. rrisirwsi'XJDiiTa-ErT. ELDERSC ni Verschijnt WOENSDAG en ZATUliDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post «1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertkntien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. Op Itailë te schimpenvooral op de magteloosheid van den jeugdigen staat om de finantiële bezwaren op eens te overwinnen, is voor velen eene gewoonte geworden. Men schrijft de moeijelijkheden, die een geordend bestuur altijd ondervindt, om in een wanordelijken staat de goede beginse len van staathuishoudkunde toe te passen, aan allerlei oorza ken toe, behalve aan de ware oorzaaktegenzin in het nieu we, dat beter is, uit gehechtheid aan het oude, dat slecht is. Men noemt liefde voor de Bourbons, wat slechts aan baat zucht zijn oorsprong te wijten heeft; bij slecht ingerigte en slecht beheerde instellingen vinden altijd eenige personen hun voordeel; en hoewel onder den algemeenen toestand van ver- waarloozing en achterlijkheid, waarin vooral het voormalige koningrijk der beide Siciliën door de Bourbons gehouden werd, de groote massa der bewoners lijdt, zijn deze zeiven warsch van elke verbetering, omdat zij nu eenmaal gewoon waren aan de slordigheid en achteloosheid, en tegenover het genot in een goed georganiseerd land te leven ook de lasten staaD. Van die stemming wordt partij getrokken door hen, die belang hadden bij de heerschappij eener dynastie, onder wie sommige klassen der maatschappij bijzondere bescher ming genoten ten koste van het algemeen. Deze zijn het, die nog altijd de wettigheid der regering van het huis van Savoye betwisten, en die eenigen steun vindende bij de heffe, zich nu uitgeven voor vertegenwoordigers van het Napelsche volk en beweren dat de Napolitanen de voormalige dynastie terug verlangen. De Napolitanen hebben bovendien dit eigenaardige, dat zij alle maatschappelijke tegenspoeden en gebreken aan het gou vernement toeschrijven. Zoo geven zij thans ook het huis Savoye de schuld, dat zij niet rijker en gelukkiger zijn, maar daaruit volgt nog volstrekt niet, dat zij de Bourbons terug wenscheD. Zelf iets in het werk te stellen om uit den nood te komen, rijst niet bij hen op. Zij klagen en jammeren, maar besluiten nooit. Sedert den aanvang van de vorige week komen bijna dagelijks deserteurs van het pauselijke leger te Bern aan, waar zij zich dan bij de verschillende buitenlandsche con suls om ondersteuning aanmelden, ten einde hunne reis naar hun vaderland te kunnen vervolgen. Volgens hunne ver klaring, zullen nog velen hun voorbeeld volgen, en is de on tevredenheid in dat leger zeer groot, niet alleen wegens de niet-nakoming van de beloften, die den recruten bij hunne aanwerving gegeven zijn, en de gestrengheid van de dienst; maar ook wegens de vijandige gezindheid van de Romein- sche bevolking tegen de vreemde soldaten, die zich tegen ver gift en dolk aldaar niet veilig achten. De gevallen, dat sol daten door een dolksteek vermoord worden, vermeerderen zich. Evenzoo is het reeds meermalen gebeurd, dat soldaten door middel van hun toegediende vergiftigde cigaren, spijzen of wijn den dood gevonden hebben. Of deze mededeelingen overdreven zijn te achten, willen wij in 't midden laten. Het is evenwel waar, dat zij door velen herhaald wordenwat ook het geval is met het berigt, dat diezelfde deserteurs, zoodra zij de Romeinsche grenzen zijn overgetrokken, in het overige Italië de meeste ondersteuning ontvangen, en zelfs gratis naar de Oostenrijksche en Zwitsersche grenzen ge transporteerd worden. Een hunner verzekerde, dat er op ëënmaal te gelijk 20 man gedeserteerd waren. Terwijl nog steeds in Japan eene zekere spanning heerscht, schijnt dit in het naburige China evenzeer het geval te zijn. Volgens telegrafisch berigt van 11 Maart waren de verwik kelingen, die aldaar sinds geruimen tijd zoo goed als een normalen toestand vormen, weder zoover uitgebreid, dat de :Stad Peking werd bedreigd door de »Nien-fei," die nu ver sterking hadden gekregen van de Mahomedaansche insurgen- ten. Het gouvernement heeft generaal Li met troepen op hen afgezonden. Ten slotte wordt ook nog medegedeeld, dat een vroeger berigt betreffende vermindering van het uitvoer- regt- op thee officieel werd bevestigd. Onder de laatst ontvangen berigten uit Japan leest men dat de officieren en de equipage der bootbehoorende tot het Fransche oorlogschip Dupleixte Osaka vermoord zijn. Het Japansche gouvernement heeft deswege voldoening aangebo den. Al de buitenlandsche gezanten, met uitzondering van den Engelschen, hebben hunne wapenborden ingehaald. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 April 1868. Gisteren vierden de algemeen geachte secretaris dezer gemeente, de heer 1.. Verhey en echtgenoote, hunne vijf-en twintigjarige echtvereeniging. Zeer talrijk waren de blijken van belangstelling bij deze gelegenheid ondervonden, zoowel van de zijde van den burgemeester, al de leden en ook oud-leden van den raad, als van verschillende andere corporatiën, waarvan de heer Verhey steeds een waardig lid is en waar zijne inzigten en adviezen immer op hoogen prijs worden gesteld. Gretig werd dan ook deze gelegenheid aangegrepen door zeer velen, waaronder niet alleen bovengenoemden en al de ambtenaren der gemeente, zoo wel van de hoogere als tot de lagere rangen, maar ook door zeer vele particulieren, om den waardigen man en zijne familie een blijk te geven van hoog achting en sympathie. Gisteren avond te 6 ure is alhier op de reede geankerd Zr. Ms. stoom fregat Hertog Adolf van Nassau, en is heden morgen te 8 ure in de haven gestoomd. De lezing van den heer Dekker, ten voordeele der wed. Gerssen te Texel, gehouden op Woensdag avond jl. was zoo als wij dat van den heer Dekker inogten verwacli- teu: keurig en net. Dat echter de opkomst van het publiek zeer gering was heeft ons zeer verwonderd, het is ons on begrijpelijk wat daarvan de reden moge zijn. Wordt men het weldoen moede? of bestaat er in deze gemeente te wei nig smaak voor litteratuur, of zou er soms een andere re den zijn Die het weet gelieve het te zeggen; het kan later bij oproepingen tot een weldadig doel zijn nut hebben. Maar toch dit is zoo ons gevoelen, dat wanneer de heer Dekker onder aan zijne aankondiging met groote gefi gureerde letters had doen drukken»Na hetzelve Bal," Helders publiek wel eenigzins talrijker vertegenwoordigd zou zijn geworden. Wij vernemen dat het Concert op gisteren avond gegeven door mevrouw Dupont c. s, uitmuutend heeft vol daan, het was echter zeer slecht bezocht. Wij vernemen dat eenige bezoekers hun verlangen hebben te kenneu gegeven, dat dit gezelschap hier een tweede con cert zou geven, en dat dit verlangen niet geheel van de hand is gewezenmaar in overweging wordt genomen om het te doen plaats hebben op Maandag 4 Mei. Men verwacht dat de gunstige reputatie van gister avond zeer veel zal bijdragen tot een ruimere opkomst. Z. M. heeft tot majoor-kommandant der op te rigten dienstdoende schutterij alhier benoemd mr. Ch. Bosch Reitz. Tot luit. kol. plaatselijk kommandant 2e kl. te TJ- trecht is benoemd de majoor A. A. Keijzer, alhier in garnizoen. De ophanden zijnde garnizoens verwisseling van het 4e en het 3e bataillon 7e regiment Infanterie zal plaats heb ben Donderdag 30 April. Het vertrek zal geschieden des morgens ten G ure en 35 minuten per spoortrein. De met dit bataillon vertrekkende officieren zijn: Majoor Jonkh. H. G. F. Leijssius, le luit. adj. A. II. J. L. Ponse, le luit. kwartierm. F. M. A. Oostermau, offic. ytfn*7 gez. 3e kl. C. G. Luijt, kapt. J. G. Buhler, kapt. W/Bét laard Lormier, kapt. J. A. L. van der Monde, kapt. E/M_A." Bijleveld, le luit. J. A. Kruijt, le luit. A. H. W. '^Pèl^

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1