horst, le luit. J. J. Sas, le luit. C. A. Wagner, le luit. H. A. Hulstkamp, 2e luit. J. Hora Adema, 2e luit. A. J. A. A. Rothpletz, 2e luit. H, van Herwerden, 2e luit. G. H. L. de Wijs; terwijl bij dit bataillon, in Amsterdam aankomende, de le luit. H. J. Hoogeveen en de 2e luit. J. P. Kraak gevoegd worden. Het 3e bataillon wordt hier van Amsterdam verwacht te 12 ure 20 minuten. De officieren bij dit bataillon geplaatst, zijn Majoor D. P. C. Pottgïeter van Laarle luit. adj. M. H. J. Plantengale luit. kwartierm. J. A. Stuffken, offic. van gez. 2e kl. J. K. Stakman Bosse, kapt. W. G. P. ïroester, kapt. H. M. F. Landolt, kapt. W. Jarman, kapt. J. P. M. Gevelaer, kapt. W. J. F. van der Blom, le luit. F. A. de Perponcher, le luit. P. L. Halderietle luit. J. L. A. C. de Bock, le luit W. A.T. Helms, 2e luit. J. Klasing2e luit. Jhr. W. A. Roëll, terwijl bij aankomst van bet 3e batail lon alhier de le luit. G. H. Textor en de 2e luit. J. A. A. In 't Velt vau het 4e bat. bij het eerstgenoemde overgaan. De le luit. J. A. Kruijt zal echter den 28 dezer van hier vertrekken naar Leeuwarden, ten einde een transport mili- tiens ruim -70 man van daar naar Amsterdam te geleiden, om bij het 4e bataillon te worden ingedeeld. De luit. t/z le kl. jhr. N. A. Holmberg de Beekfeldt en de luit. t/z 2e kl. F. H. baron van Verscheur, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het escader in Oost-Indie en van daar teruggekeerd, eerstgenoemde den 14 dezer en laatstgenoemde den 11 te voren, zijn met die tijdstippen op non-activiteit gebragt. In de vergadering van het kies-collegie der Hervormde gemeente te Deventer, is het navolgend twaalftal vau pre dikanten, ter vervulling der vacature, die ontstaan zal door het vertrek van dr. J. Knappert, opgemaakt: L. Mees, te Rockanje; O. Geerts, te Rijp; E. C. Jungius, te Zierikzee; dr. J. A. Lamping, te Helder; E. Snellen, te Nieuwveen; H. P. Schim v. d. Loef, te Bergen op Zoomdr. J. G. R. Acquoy, te Zalt-Bommel; J. van Konijnenburg, te Hooge veen; J. van Loenen Martinet, te Zaandam; P. W. N. Hu- genholtz, te ZierikzeeJ. J. van Hille, te Rossum en 3. H. Kremer, te Aartsvvoud. De Provinciale Staten in de verschillende provinciën zullen in hunne zomer-vergadering van dit jaar moeten over gaan tot de verkiezing van 1-3 leden van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal, tengevolge der periodieke aftreding van een derde deel der leden van die Kamer. De aftredende le den zijn in: Noord-Brabant: H. E. Verschoor. Gelder land: jhr. mr. C. E. J. E. van Nispen tot Pannerden en mr. C. II. baron van Rhemen van Rhemenshuizen, Zuid- Iiolland: A. vau Weel Dzn. en T. P. Viruly. Noord-Holland: jhr. C. Hartsen en mr. J. Messchert van Vollenhoven. Zee land: J. Pransen van de Putte. Utrecht: jhr. mr. J. Huy- decoper van Maarseveen. Friesland: jhr. mr. E. J. J. vau Eysinga. Overijssel: C. E. Stork. Groningen: mr. J.J. Cremers. Limburg: jhr. mr E. B. II. Michiels van Kessenich. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat bij de aan gekondigde Zomerdienst op den Hollandschen Spoorweg, het aantal treinen weder vermeerderd is tot groot gerief van het publiek. Zoo zal een sneltrein alleen van 1° en 2e klasse rijtuigen "sochtends ten 10 uur van Amsterdam rijden, om vóór 12 uur te Rotterdam le zijn; en uit Rotterdam ten half drie om vóór half vijf uur terug te Amsterdam te zijn. Een trein des avonds ten 10 uur 40 min. uit Rotterdam naar den Haag, zal gelegenheid geven om, nog laat uit Gelderland vertrekkendetocli 's avonds in den Haag te zijn. Voor de treinen op den Noord-Hollandschen Spoorweg zijn de uren zóó geregeld, dat men uit Zuid-Holland zoowel als uit Amsterdam te 11 ure voormiddag te Helder aankomt, en daar blijven kan tot 's avonds half zeven. Ook zal een trein omstreeks vijf uur uit Amsterdam naar hier van groot ge rief zijn voor de beursbezoekers. In ons volgend nommcr zal de advertentie der adminis tratie geplaatst worden. Z. M. heeft benoemd bij het middel van waarborg der gouden en zilveren werken tot essaijeur te 's Gravenhage, E. L. J. de Belleville, thans essaijeur te Alkmaar; tot es saijeur te Alkmaar, den heer P. J. A J. E. L. Jonxis, thans essaijeur te Middelburg. Z. M. heeft mr. C. Eock, burgemeester van Amster dam, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Z. M. heeft mr. M. Schooneveld PJz, procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof en fungerend directeur der rijks politie in Noordholland, benoemd tot riddder der orde van den Ned. Leeuw. Door den minister van Finantien is bepaald, dat op den 15 Junij eerstkomende en volgende dagen te 's Graven hage examen zal worden gehouden voor de betrekking van landmeter van de 3e klasse bij het kadaster. De commissie tot het afnemen van dit examen bestaat uit de heeren A. Bevers, ingenieur-verificateur van het kadaster bij het Departement van Einantien, voorzitter; L. J. van Toulon van der Koog, inspecteur dpr registratie en domei nen, II. L. Staal, C. J. Genet en C. Schüller, leden. Men meldt ons van Eukhuizen 21 April het volgende Een tjalk beladen met greut, sloeg wegens stormweer van.. e. zijn ankers en zonk tusschen hier en Brcekerbaven. De i, schepelingen zijn door een vaartuig van Broekerhaven gered; het vaartuig schijnt geassureerd te zijn te Wildervauk. Te Arnhem zal weldra het eerste nummer van eett-A Nieuwe Arnh. Cour. het licht zien, in conservativen geest. De opening van den spoorweg Groningen Winschoten is op Vrijdag den 1 Mei e. k. vastgesteld. De vereeniging van handelaren zal die opening feestelijk vieren. Den 2 Mei zal er een feesttrein naar Winschoten rijden en terug. In de Harmonie te Groningen zal matinee en soiree ge houden worden. Te Breda heeft men een kandidaat voor den gemeen teraad door den omroeper laten proclameren. De burgerwapeuoefening te 's Hage is ontbonden en het te goed in kas f48. aan 't centr.-com. vau den Nederl. weerbaarheidsbond vermaakt. Door den raad der gemeente Beverwijk is met alge- meene stemmen besloten, zich tot Z. M. den Koning te wenden en tot kassatie voor te dragen het besluit, als van. de onwettige voordragt van gedeputeerde, die zonder den raad te hoorenhet traktement van den burgemeester met f 100 hebben verhoogd. Als bijdrage tot de kennishoe soms verdraagzaam heid en christelijke zin worden uitgeoefend, nemen wij de onderstaande advertentie vau Ds. Zaalberg uit het Dagblad van Z. 11. over //Mijne meisjes worden afgewezen door de institutrices, aan wier leiding ik haar wensehte toe te vertrouwen. //Even vruchteloos zocht ik tot dusverre naar eene bekwame gouvernante, die lust en moed zou hebben, om zich aan mijn huisgezin te verbinden. //Mijne dochters dreigen dus letterlijk verbannen te worden uit het ouderlijke huis, en ik zal moeten bukken voor de noodzakelijkheid om haar buiten 's Gravenhage naar een Instituut te zenden. //Eer ik dat echter doe, wil ik volkomen verantwoord zijn, en zonder gevaar te loopen van weder en nogmaals het hoofd te stooten bij eenig bepaald persoon, nochtans het uiterste beproeven. //Daarom vraag ik bij deze, of er te 's Graveuhage is, hetzij eene fatsoenlijke, goede en degelijke school voor meisjes uit den deftigen stand, waar men mijne dochters met liefde zou willen ontvangen, hetzij eene bekwame en geëxamineerde dame, die zich als gouvernante externe, tegen goed salaris, met hare opvoeding zou willen belasten, //'s Gravenhage, 20 April 1S68. //J. C. Zaat.berg Pz.," Uit het Noorden des lands meldt men: De berigten omtrent den landbouw in deze gewesten, zijn zeer gunstig. De winterrogge, die bij het aanhoudend gure weder niet al te zeer ontwikkeld was, heeft van de laatste koude dagen in het minst geen letsel bekomen, is integendeel levendig groen, krachtig van stam, en staat zeer gevuld op den ak ker. Oude vau dagen herinneren zich niet, ooit om dezen tijd van het jaar de rogge in z'oon guustigen toestand als tegenwoordig, gekend te hebben. Wat de moesgroenten aan gaat, stelt men zich voor, dat, wanneer het blijft regenen, met eenige dagen spinazie, wortelen, enz. in overvloed voor handen zullen zijn. De aanvoer van eijeren was te Zwolle in de week vóór Paschen fabelachtig groot. Men berekent, dat in gezegd, tijdvak uit Twenthe ruim ecu half millioen is aaugebragt, die door elkander voor ininstens f 25 per mille verkocht zijn en dus een belangrijk kapitaal vertegenwoordigden, waarvan een groot gedeelte als 't ware om niet verkregen is. Te Einsterwolde, (Groningen) is thans eene hoofd onderwijzers-vacature, waarvan alleen het kosteraat f 600 per jaar beloopt. Met inbegrip hiervan bedraagt het trac- tement pm. f1400, alsmede vrije woning, landen tuin; ter wijl bij het overlijden van den afgetreden onderwijzer, den heer E. Molema, een en ander nog met f250 jaarlijks ver meerderd wordt, als zijnde dezen zulks levenslang toege voegd. Aan sollicitanten voor eene zoo goede betrekking in 't schoonste deel van de noordelijke provinciën zal het zeker niet ontbreken. Als een vernieuwd staaltje hoe de buitenlandsche bladen over Nederland en zijne bezittingen sprekende, dikwijls èu leugen èn waarheid op eene potsierlijke wijze dooreen has pelen, kan dienen wat een Singapoersch blad mededeelt, en door de Overland-China-Mail door de wereld verbreid wordt //Het Nederlandsch gouvernement kan de uitgaven niet meer bekostigen, welke benoodigd zijn voor het behoud van de kolonie. Dit is natuurlijk zoo lang het eiland al leen beschouwd wordt als de melkkoe, die de ongetemde gulzigheid van het moederland te voldoen heeft. Het is zeer duidelijk, dat de Nederlandsche Koning zijne positio zeer onzeker acht, en dat hij voor alle gebeurlijkheden ver zorgd wil zijn: dat hij, zoo als men het in Australië zoude/

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 2