DE DOCHTER VAN DEN BEKEL. BÜRGELIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL, xioemen, is makiug liis pile op alle mogelijke manieren, alvorens Pruisen en Frankrijk zijn koningrijk annexeeren. Hij wenschte Luxemburg te verkoopen, wel tegen een prijs die genoemd mag worden, als men alles in aanmerking neemt, maar tevens met eene enorme opoffering van ko ninklijke" eer. Thans bemerken wij, dat de aan Java ont- "'trokken millioenen zoo geheel en al door zijne koninklijke behoeften zijn opgeteerd, dat de kosten van zijne regering niet kunnen betaald worden." //Intusschen is het eiland het meest vruchtbare en het productiefste van de geheele wereld, en er iets ergers noodig dan eene slechte staatkunde, om het bestuur van dat eiland failliet te doen gaan." Aanstaande Zaturdag zal in Engeland een reusachtig gepantserd oorlogschip van 1150 paardenkrachten te water wor den gelaten; het is gebouwd voor rekening van het Pruisische gouvernement door de Thames Iron Shipbuilding-Company. Langzamerhand begint Pruisen reeds eene geheele vloot van gepantserde schepen bijeen te krijgen. In Oostenrijk is de veldmaarschalk baron v. Kon- delka door den krijgsraad schuldig verklaard, zich bedrie- gelijk ten nadeelc van inschrijvers voor leverantieri te heb ben bevoordeeld met een bedrag van 27000 fl.en ver oordeeld tot verlies van zijn rang, van zijn adeldom, wat betreft zijn persoon, van zijn ridderorden en onderscheidings- teeken en tot vijf jaren zware kerkerstraf. Bij wijze van gratie is de vijfjarige zware kerkerstraf veranderd in eene eenvoudige vierjarige. Den 15den april zijn de ongeregeldheden te Bologna óp nieuw begonnen. Men kwain bijeen onder den blooten hemel voor de vensters van het gebouw der arbeiders-veree- niging. De vergadering werd geleid door de professoren Ceneri, Caldefi en Filopanti, die ongetwijfeld eenen grooten invloed op de bevolking aldaar hebben. Ceneri las een adres aan de regering voordat werd goedgekeurd. Daarin wordt verklaard dat zij de arbeiders-vereeniging willen opheffen evenwel op voorwaarde, dat de belastingwet op het mobilair ingetrokken en door eene opklimmende inkomsten-belasting vervangen worde; dat insgelijks de belastingwet op het gemaal worde ingetrokken enz. "Wanneer aan deze eischen niet werd voldaan, dan zou de strike op nieuw beginnen. Over het geheel hield het volk zich echter meer rustig dan te voren; zoodat de bevelvoerende generaal en de prefect aan de regering konden telegraferen, dat men geene ver storing der orde behoefde te vreezen. Men spreekt van de aanstaande afzetting van Ceneri, en men vreest, dat de Mazzinische beweging zich ook over Ferrara, Ferli en de naburige steden zal uitbreiden. De regering schijnt voorne- meus te zijn troepen naar deze steden te zenden. In de papieren van Ecqnivelly wil men de bewijzen gevonden hebben, dat de clericalen en de bourbonsche partij de de mocraten ondersteunen. De ambtenaren geloovendat er eene uitgebreide zamenzwering bestaat. De democratische bladen te Bologna sporen de burgers aan, geen deel te nemen aan de keuze van afgevaardigden, die eerlang zou plaats hebben, en dringen er bij al de «regtsohapen afgevaardigden op aan de zittingen van het parlement niet meer bij te wonen Te Cambridge in Massachusetts gebruikt men tegen woordig behangselpapier van hout. Honderd en vijftig dik- tens vormen eene laag van 1 duim. Men roemt dit nieuwe product als zeer sterk en hoogst doelmatig waut het kan met water worden afgewasschen. [Eene Schets naar waarheiduit het leven van den Javaan.) VII. de moord. Merjam had nog eene jongere zuster, uit een tweede huwelijk haars va ders geboren. Koetjir was haar naam. Keeds eeuige maanden woonde zij ten huize vau Drono. Hij had dit verlangd, en aanstonds hadden hare ouders dit toegestaan, waut zijn wil was voor hen eene wet. Zij had zich laag vergeten bij Drono en was hoog schuldig gewordeu jegens Merjam hare zuster. Nog eenige maanden, en hare en Drono's schaude zulleu openbaar worden. Nu weet nog niemand iets daarvan. Nimmer, wil hij, zal iemand iets daarvan weten, en hij is daarom, zonder een oogcnblik te aarzelen, tot het vreeselijkste besloten. Indien het niet ware geschied, wij zouden 't onze pen niet doen verdichten. Wij volgen den misdadiger slechts op deu weg, waar de hand der geregtigheid hem greep. Het is nacht omtrent de derde ure. Drono rijst van zijue rustbank. Hij verlaat zijne woning, na een groot grasmes in ziju gordel gestoken en een aren bouten knuppel iu de hand ge vat te hebben. Met haastige schreden is hij weldra buiten de dessa gegaan. Daar zit voor een wachthuisje eeu meisje neergehurkt; bet is Koetjir, daar door Drono bescheiden. Een geuoegzaara licht der maan valt op hem, dat zij zijn gelaat kon onderscheiden; dat zegt haar aaustouds, dat hij thans uict is gekomeu om haar, gelijk hij zcidc, van liefde te sprekeu. Verschrikt rijst zij op en vraagt Drono: „hoe ziet gij zoo woest en waartoe die wapenen Een slag met den knuppel op haar hoofd is het antwoord. Zij stort neder I Een tweede en derde slag volgen snellijk. Met liet grasmes geeft hij haar nog twee diepe houwen over het gelaat. Zij ligt zielloos aan zijue voeten. Hij ontbindt hare sarong, knoopt die om haren hals, sleept zoo het lijk ach ter zich voort. Daar staat hij eensklaps stil en ziet ontzet om zich heen zou hij berouw gevoelen, het geweten hem toespreken, hem, den moordenaar van zijn kind en diens moeder? 't Is eeu geritsel als van voetstappen, dat hij achter de heg, langs welke hij het lijk voortsleept, meent te liooreu. Maar het was slechts verbeelding; zijn scherp luisterend oor verneemt niets meer. Het is doodstil, cu de verstokte 11100 rdenaar sleept zijn offer verder naar de rivier, wier ruischen wij reeds vernemen. Aan den oever geko men, staat hij weder stil, en ziet angstig naar eeuig digt geboomte, als schuilde iets verdachts daarin. Nu grijpt hij het lijk op, eu werpt het midden in den vloed. Zwaar plast en valt het daarin neder, maar op hetzelfde oogen- blik krijscht hem eene woeste stem ia de ooien „Moordenaar van Koet jir, beul van Merjam, booze Drono Ik zal er u wakende weder zien." Gij hadt hem moeten zien, den ellendige zoo als hij daar heen vlood langs den vloed, die zijn offer reeds verder voerde; met vliegende haren, met ge balde vuisten, met den schrik en de ontzetting vau eeu Kain iu het harte. Zijn voet rustte niet voor zij geheel doorwond eu opengereten was, eu hij uitgeput eu ademloos eenige uren verder in een digt bosck nederstortte. VIII. Drie jaar later. Meer dan drie jaar zijn verloopeu. Wederom zijn wij te Siuga-redjo. Maar hoe geheel anders is het thans daar. Wij treden de woning van den JBe- kel binnen, maar eene andere komt ons tegen. Merjams vader is overleden, en met zijn ambt trouwde de nieuwe Bekel ook zijne „vrouw eu zijn huis. Weinige maanden na het dooden-, vierde men het huwelijksfeest. Wij tre den ook de woning binnen, waar wij Kromo in sombere vertwijfeling zagen nederzitten. Welk een geheel andere aanblik wacht ons ook daar. Die woning vau smart is eeue van blijde vreugde geworden. Eene moeder zit er thans op den grond, ijverig bezig met het weven van eeu sarong; een zuigeling ligt nevens haar op ecu matje, dat haar vrolijk tegenlacht en waarop zij gedurig hare moederblikken werpt. Een eind verder staat eeu man, die, zoo even met een zware bos padi te huis gekomen, bezig is, die ovei een bamboestaak on der zijn dak op te hangen, en met zijue vrouw om de vrolijke kleine lacht. Wij zien Wirio en Kamisa met hun kind, beiden sedert een jaar getrouwd. Wat zullen zij ons van Kromo verhalen Heeft Wirio hem naar Samarang gebragt, om nimmer weder iets van hem te hooren Maar ziedaar komt een man van achter; het is Kromo zelf! Ook voor hem is veel ver anderd, zoo kalm en tevreden ziet hij er uit, die toch zoo somber zwijgend, met de wanhoop in liet harte, heenging. Wij zouden hem zelf niet herkennen ware het niet dat Kamisa, vooreen oogenblik haar werk stakende, naar hem opziet met de vraag: „Kromo, komt gij van Merjam?" IX. De vermomde bedelaar. Het is avond, Kromo is uitgegaan en Wirio zit alleen voor zijne hut. Eeu bedelaar komt zijn erf op. Ilij heeft slechts een ouden lap 0111 ziju mid del geslagen; de gescheurde hoofddoek kan zijn haar niet bij elkander houden het hangt hem gedeeltelijk laugs het liool'd en voor zijn gelaat. Zijn aan- gezigt, ook zijne bcenen eu armen, heeft hij met natte kalk en andere zoogenaam de heilzame zalven groen en geel besmeerd. Gekromd eu op ecu langen stok leunende, nadert hij met langzame eu waggelende schreden tot waar Wirio zit. Met bevende stem klaagt hij liciu zijn ongeluk, zijne ziekte eu biltere ellende en vraagt hem om een nachtverblijf onder zijn afdak en een weinig eten. Wirio zegt hem, hij kan zich onder een afdak ter zijde nederleggen, hij zal hem, zoo aanstonds rijst laten geven. Dankende, gaat de bedelaar naar de aaugewezeue plaats eu legt zich kermeude neder. Kromo, intusschen te huis gekomen, legt met Wirio een vuur aan bniten de hut; de avond is koud. Ook Kamisa komt met haar kind naar buiten; zij plaatsen zich om het vuur, dat met vrolijke vlam opgaat, spreken over dea ouden man eu zeggen, wij willen hem ook aan het vuur laten zitten, want hoort, hoe hij klaagt en bibbert van koude. Indien hun oog iu het duister het zijne had kunueu ontmoeten, zij zouden hebben gezien, hoe een woest vuur der wraak daarin brandde; zij zouden hebben gezien, hoe hij een scherp en gepunt mes krampachtig in den gordelband hield gegrepen, al klaagde ook zijn mond over koude. De bedelaar is Drono. Door de furiën van den angst voortgezweept, was hij steeds verder gevloden. Eerst iu de uitgestrekte hosschen vau Rembang had bij rust gevouden en zich veilig geacht. Daar vertoefde hij eenige maanden iu een klein gehucht vau houthakkers. Ouder voorgevcu, dat eene ongelukkige liefde hem had doen vlugten, vond hij er huisvesting en een gastvrij outhaal. Doch toen het gerucht ook daar tot hem doordrong, dat het geregt hem, wegens den vreeselijken moord aangeklaagd, overal zocht, jaagde de angst hem weder veider. Door zijue misdaad uit de maatschappij gestoten, meende hij nu niets veiliger te kunnen doen, dan zich aan zijne gelijken aan te sluiten en verbond zich weldra met eeue bende roovers. Onder dc boozen was hij spoedig de booste. Reeds waren drie ja ren verloopeu. Men zoude hem met eenige vermomming te Siuga-redjo en in ziju dorp niet meer herkennen, meende hij, en besloot, zijn verlangen te volgen, om, derwaarts in het geheim wedergekeerd, te vernemen, wat vau zoo velen, die hij er kende, geworden was. Een kind, dat met een paar kar bouwen naar de weide terugkeerde, had hem op zijne vragen medegedeeld, wat feest daar weldra zou worden gevierd, hoe hij was gekomen, om getui ge te zijn van Merjam's huwelijk met Kromo. Toen was eensklaps ziju vree- selijk besluil genomen, beiden moesten door zijne hand vallen. Het is daartoe dat wij hem aan den avond van dien dag als een vermomde, ellendige be delaar het erf van Wirio zien opkomen. Wordt vervolgd.) Van 16 23 April 1868. ONDERTROUWD: Dirk Stark, zeemau en Aaltje Touw. GETROUWD Jan Rozendaal, zeeman eu Neeltje Vermeulen. GEBOREN Klaas, zoon van Cornelis Mandje Klz. eu Trijntje Eelman. Albert, zoon van Abraham de Ruijter en Neeltje Bruin. Coruelia Elisa- betli, dochter vau Abraham Geus eu Neeltje Molenaar. OVERLEDEN Martje Daalder, 78 jaren, weduwe van Simon Duinker. Jannetje Dijt, 37 jaren, gehuwd met Jau Dijker. Ilendrikje Huisman, 15 jaren, dochter van Bernardus Huisman en Autje Mulder. Hl n K T B E II I G T E N. PURMERENDE, 21 April 1868. Kleine Kaas, hoogste prijs f 29.Goede voorraad, redelijk vlug cn duur verkocht. Aangevoerd 112 stapels Kleine Kaas, 4 Middelbare. Boter van f 1.15 tot f 1.20 per ned. pond. Gemiddeld f 1.17^ per ned. pond. Aangevoerd 140 Runderen. Vette Koeijeu gingen tot lioogeu prijs vlug vau de hand. In Melk- koeijen is de geest mede iets vlugger. 11 Paarden. 105 Vette Kalveren. Prijs vau 80 tot 100 ct. per ned. pond. Handel stug. 118 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 3 tot 9 per stuk Handel stug. 47 Vette Varkens. De prijs was van 47 tot 56 ets. per ned. pond. Handel vlug. 30 Magere Varkens, van f 13. tot 19 eu 231 Biggen van f4.50 tot 6.50. Handel redelijk vlug. 698 Scha pen en Lammeren. Vette Schapen worden niet aangevoerd. In Overhouders wordt de handel levendiger. Kip-Eijereu f 2.50. Eend-Eijeren f2.75 per 100 stuks. Kievits-Eijereu 7 ct. pei stuk. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 72 stapels Kaas, wegende 15073 Ned. ponden. De hoogste markt was voor kleine Kaas f 29.Aangevoerd 1853 Ned. ponden Boter. SCHAGEN, 23 April. 5 Paarden f 30 a 45. 2 Stieren f 60 a 80. 66 Magere Gelde Koeijen f80 a 160. 14 Vette Gelde Koeijeu f 200 a 240. 24 Kalfkocijen f 125 a 180. 18 Vaarseu f70 a 125. 14 Gras Kalveren f 45 a 70. 30 Nuchtere Kalveren f2.50 a 4.50.380 Magere Schapen f 12 a 22. 3S Vette Schapen f20 a 26. 9 Bokken en Geiten f 1 a 5. 22 Magere Varkens f 12 a 17. 89 Biggen f6 a 8. Konijnen 15 a 55 ets. Kippen 60 a 120 ets. Eenden 40 a 90.Duiven 10 a 30 ets. Boter 85 ct. per kop af f 1.13 per Ned. pond. Kaas f 20 a 25 ets. per Ned. poud. Kip-Eijcrcn f2,30, Eend-Eijcren f2.65 per 100 st.

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 3