M 727. Achtste Jaargang. 1868. PI unii Jlieuios- en ZATURDAG <ftÖoerteiitie-6faÖ. 16 MEI. Eene Koninklijke Les. Teekenen des Tijds. De politieke zin der l\atie Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den UitgeverS. Giltjes. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT VAIV DEN DAG. Dat de Koningin van het land, waar het eerst de leer feitelijk werd gehuldigdde koningen zijn voor het volk en de volken niet voor de koningenin den laatsten tijd, maar al te klaarblijkelijk, den conservatieven minister Disraeli steunde, tegenover het volk, in den persoon der volksverte genwoordigers, dat heeft haar veel doen verliezen van de hooge achting waarmede haar het Engelsche volk vereerde, haar liefst noemendeOur most loved Queen, (onze zeer be minde Koningin). Zij schijnt dit zelf te hebben ingezien, en tot inkeer te zijn gekomen, blijkens onderstaand ant woord op het adres van het Huis der Gemeentenmet verzoekom de uitoefening van 't regt der kroon, om bisschoppen in Ierland te benoemen, voorloopig te schor sen, door de indiening eener suspensory bill toe te laten; zij antwoordde: «dat zij zich op de wijsheid van het parlement verliet en niet wilde dat hare regten ten opzigte van de Ierscne staatskerk een hinderpaal oplevere tegen het in overweging nemen der voorgestelde maatregelen, nog ge durende de tegenwoordige zitting-" Men had niet verwacht dat Disraeli dezen raad had gegeven; maar zoo dat niet ge schied ware, zou misschien dadelijk een votum van wantrouwen zijn ingediend. De heer Gladstone heeft nu de bill ingediend, die dadelijk is aangenomen. Disraëli heeft aangekondigd, dat het Huis in Nov. zal ontbonden worden. Trouwens eerst moeten de reformwetten voor Schotland en Ierland goedgestemd en moet de boundciry cómmission haar regeling der districten hebben voltooid. Dat vóór dien tijd soms nog een kinkel in de kabel zal komen, is zeer mogelijk. Ziedaar eene les voor velen. Abnegatie van het eigenhz- lang en vertrouwen in de wijsheid vau het Parlement. Men leest in de Provinciale Groninger Crt. van 11 Mei: Wij vernemen, van eene officie ele zij dedat Z. M. de Koning «aanvankelijk het vaste plan heeft gehad, met H. M. de Ko- «ningin de noordelijke provinciën te bezoeken, met het bepaalde «voornemen, om het feest te Heiligerlee bij te wonen, en dat «alleen de inwendige politieke toestand des lands% of meer be- «paald de nog niet tot oplossing gebragte ministeriëele crisis, »Z. M. tot Hoogstdeszelfs leedwezen verpligt heeft, om van «dat voorgenomen bezoek af te zien." Zoo ver heelt de politiek van Heemskerk, het arme vader land gebragt, dat een Koning uit het beminde Oranjehuis, zijne geliefde onderdanen niet gerust meer bezoeken kan. Heemskerk! Heemskerk! Weer heeft onzezich nog altijd aan zijn zetel vastklem mende minister van Binnenlandsche Zaken Heemskerk Az. een blijk gegeven van die zenuwachtigheid, die dezen man, in weerwil zijner groote talenten, geheel ongeschikt maakt, om de rol te spelen van een staatsman. Door den commissaris des konings in eene provincie, liet hij den president van een stembureau voor leden der provinciale staten, aanschrijven, dat hij per telegraaf den uitslag wilde vernemen, der daar gehouden stemming. Bij dit wraakoefenend ministerie mag men bij een onge- wenschten uitslag, niets anders verwachten dan kwelmaatre- gelen voor de bewoners van dat gewest, adres: Friesland dat geregeld geteisterd wordt door Heemskerk. Maar de Friezen hebben koppen. Zij vergeten noch vergeven. Wij ontvingen dezer dagen verschillende opstellen, te za- men beslaande 24 bladzijden, over de politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd, geschreven door een eenvoudig maar zeer achtingswaardig burger uit Alkmaar, een ongeletterde zoo men wü. En juist deze laatste bijzonderheid is in ons oog van veel waardeals krachtige logenstraffing der bewe ring van het conservatieve lid der 2e kamer, den heer van Kuijk burgemeester van Delft, zoo vleijend voor Neêr- lands burgerij //dat de voor het ministerie Heemskerk zoo ongelukkige afloop der verkiezingenalleen te wijten is aan het gebrek aan politieleen zin der Nederlandsche Natie." Wij herhalen, dat de man die zich aldus uitlaat over het volk dat hij vertegenwoordigt, is de heer van Kuijk, afge vaardigde en burgemeester van Delft. Wat nu zegt de heer van Kuijk, op beschouwingen als de onderstaande, die wij hier en daar uit de ons gezondene 24 bladzijden, mededeelen «Wij hebben eene grondwet. Met dien vijzel worden de «konservatieven vastgeschroeft, want daar staan mannen aan «te vijzelen, die weten hoe zij vijzelen moeten. Hun leus is: «vooruit met zon, maar niet tegen zon." En verder «Het lieberalen zuerdeeg is zoo doorgetrokken onder de «mensen dat al bezitten zij conserfatieve streken, dan wii- «len zij bij bakker, winkelier en slager toch lieberaal behan- «deld worden." Of ook deze «Het is jammer dat de leden der Eerste Kamer niet eerder «ruiterlijk zijn voor den dag gekomen, want nu van Reenen «die zaak in handen heeft, is het tog niet anders als schik- «ken en plooijen, half vis en half vleesch, maar dat is een «conserfatieve streek geweest. Ten slotte nog «Uw corant mijnheer is een parel in den geschiedenis van «Nederland (1867 en 1868) het schrijft den zaken en personen «zoo als ze zijn, dat is eedel, enz. Wij vragen nog eens Burgemeester, volksvertegenwoordiger van Kuyk, is deze burgerman, ontdaan van politieken zin? Is hij niet veeleer een breidel voor uw overmoed, een man die tot leugen maakt, hetgeen gij in 's lands vergaderzaal zoo beleedigend voor het Nederlandsche volk hebt gesproken En zoo zijn er duizenden en nogmaals duizenden, in den lande. Daarvoor staan wij u borgwant daarvan ontvangt de redactie der Heldersche Crt. herhaaldelijk de ondubbel- zinnigste bewijzen. De door keizer Napoleon te Orleans gesproken woorden, zegt de Moniteurhebben een uitstekeuden indruk te weeg gebragt, en zijn een nieuwe waarborg voor 't behoud van den vrede. Een reis naar Berlijn of zelfs een ontmoeting der beide souvereine-familiën van Pruisen en Frankrijk zou nog meer alle zwarte stippen aan den horizont doen verdwijnen. 1TI3TTW37IJDI1T3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz-, 15 Mei 1S68. Uitslag van de heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes, die Uingsdag jl. zijn ingeleverd, ter benoeming van twee leden voor de Provinciale Staten vau Noordholland, ter voorziening in de ontstane vacature, door de pereodieke aftreding der leden mr. K. J. C. Stakman Bosse en S. Keijser Sz. Er zijn uitgebragt te Helder 126, te Texel 97 en te Terschelling 20 stemmen, allen geldig. Uitgebragt op de hteren S. Keijser Sz. 216, mr. K. J. C. Stakman Bosse 183, J. C. de Leeuw 48, J. R. G. Coninck Westenberg 4, J. Graat, J. Conijn, A. B. Mentz, mr. W. Bok ieder 2 stemmen en op zes andere personen ieder 1 stem. Alzoo herkozen de heeren S. KEIJSEll Sz. eu Mr. K.M. (jjj STAKMAN BOSSE. Aar^- Heclen morgen reecls verhort medegedeeld aan dOjaS^^ neuten binnen deze

Heldersche Courant | 1868 | | pagina 1